component(Y,Pb,Pr) a component(480i-1080i)

majster81

New member
Czesc, w opisach tv lcd wystepuja czesto dwa rodzaje wejscia komponentowego, (Y,Pb,Pr) oraz (480i-1080i),
oba wystepuja w tv HDREADY, oba w tv z wysoką rozdzielczością czyli np.
1366x768, jednak wymiennie..tzn jezeli jest w tv component(480i-1080i) to nie ma componenta (Y,Pb,Pr), jaka jest roznica pomiedzy nimi?

Czy wyrazenie przy tv HDTV a HDREADY oznacza cos innego, czy w obu przypadkach tv odtwarza sygnaly tv wysokiej rozdzielczosci ?

Czy xbox360 podlaczony do component Y,Pb,Pr wyswietli obraz w 720p, czyli wysokiej rozdzielczosci, czyli HD ?

ps. czemu sprzedawca w sklepie powiedzial ze tv przez component (Y,Pb,Pr) nie obslużu telewizji wysokiej rozdzielczosci a przez component (480i-1080i) obsłuży...? i jezeli tak jest ze YPbPr nie obsluży do czemu posiada te wysoką rozdzielczosc? czy przez inne wejscia ja obsluguje ?


dzieki za odp.
pozdrawiam
 

arsenal

Moderator
VIP
Odp.1- nie ma żadnej różnicy w działaniu. Różnica jest tylko w opisie złącza przez producentów YPbPr to składowe obrazu a słowo "składowe" to po angielsku component.
Odp.2- w zasadzie to to samo. HDReady oznacza, że telewizor ma cyfrowe złącze DVI lub HDMI i ma rozdzielczość co najmniej 1280x720. Oznaczenie HDTV na telewizorze powinno znaczyć, że ma pełną rozdzielczość HD 1920x1080. Powinno ale nie zawsze tak jest. Moja rada: bierz pod uwagę tylko te z HDReady. Najlepiej LCD.
Odp.3- Tak.
Odp.4- Następny sprzedawca RTV z łapanki, albo student filozofii na letnim dorabianiu.
 

majster81

New member
Ok dzieki za fachowa odp. :blagam:
pozdrowienia :!:

ps.co to znaczy ze tv przerysowuje obraz, ktos napisal ze lg 37LC2R przerysowuje ... naprawde koli w oczy? , bo podoba mi sie jego cena , wielkosc i wszystkie potrzebne wejscia..

narka
 

arsenal

Moderator
VIP
Chodzi chyba raczej o skalowanie(dopasowanie) obrazu przez tv do rzeczywistej rozdzielczości zastosowanej w nim matrycy. Czyli na przykładzie tego LG:ma on matrycę 1366x768 i do takiej rozdzielczości będzie przetwarzał wszystko co mu zapodasz. Jeśli to będzie kanał tv będzie widać z bliska pikselizację z racji małej rozdzielczości telewizji(720x575). Jakość takiego obrazu zależy wtedy od producenta telewizora LCD. Czy przyłożył się do funkcji poprawiających jakość obrazu ze źródeł niskich rozdzielczości. Zależy też od odległości z jakiej ogląda się telewizję.
Jeśłi podłączysz Xboxa360 i ustawisz w nim 1280x720 obraz będzie doskonałej jakości bo tv nie ma wiele do zrobienia. Tak samo w przypadku PeCeta z wybraną rozdzielczością np.:1280x768.
 

majster81

New member
Widzialem, ze na monitorach lcd obraz w innej niz natywna rozdzielczosci rozmywa sie i staje sie mniej wyrazny, jak to jest w przypadku tv lcd ?
Nie wiem jaką natywną rozdzielczośc ma lG 37LC2R ? chodzi mi o podlączenie go do PC jako monitora... może ktoś miał stycznośc z tym modelem ? strach pytac sprzedawcow w sklepach, ktorzy za wiele nie wiedzą.. :)

pozdrowienia
 

arsenal

Moderator
VIP
Tak samo jest w tv LCD, choć zastosowane w nich układy poprawy obrazu czasami robią cuda.
Ten LG ma rozdzielczość natywną 1366x768 i taką możesz ustawić podłączając do niego komputer. dodatkowo można użyć programu Powerstrip do idealnego dopasowania rozdzielczości. W dobrym sklepie rtv powinni mieć laptopy czy komputery. Zarządaj podłaczenia go do tego tv i sam sprawdź efekt.
 

majster81

New member
czesc, mozesz cos dla mnie sprawdzic, bo poczytalem troche instrukcji 37LC2R , porównałem z instrukcją od 37LB1R i nie jestem pewien czy ten pierwszy nie ma przypadkiem natywnej 1024x768, co by mi troche nie odpowiadało...
zobacz:
http://pl.lge.com/products/mobile/mobil/sidemenu.do?action=list&group_code=0102&list_code=PRD_MANU&target=manu&categoryId=0102&modelCategoryId=0102&parentId=01&gcscId=IVL&paramModelCode=37LC2R
tu są instrukcje od 37LC2R , nie ma niestety po polsku, sprawdz angielską
24 strona na dole, wyróznione szarym "NOTE" - To get the best picture quality, adjust the output resolution of PC graphics card's output resolution to 1024x768, 60Hz

http://pl.lge.com/products/mobile/mobil/sidemenu.do?action=list&group_code=0102&list_code=PRD_MANU&target=manu&categoryId=0102&modelCategoryId=0102&parentId=01&gcscId=IVL&paramModelCode=37LB1R
a tutaj instrukcje od 37LB1R, polska instrukcja jest,
na stronie 22 jest "UWAGA" - Aby uzyskac optymalną jakosc obrazu, nalezy korzystac ze standardowego sygnalu wyjsciowego komputera (WXGA 1360x768 ) przy częstotliwosci 60 Hz.

nie wydaje cie sie w takim razie ze może 37LC2R ma natywna 1024x768 ?
czy moze zle rozumiem te instrukcje

sorki za fatyge i dzieki za pomoc
 
Ostatnia edycja:

arsenal

Moderator
VIP
Przejżałem tą angielską instrukcję. Standardowa dla LG opisuje kilka modeli telewizorów. Rozdzielczość 1024x768 jest zalecana dla 42PC1R/42PC3R i 50PC1R. To plazmy, ty pytasz o LCD. 37LC2R ma rozdzielczość natywną 1366x768. Spójż na strony 25 i 26 tejże instrukcji po szczegóły.
 

angoos

New member
arsenal napisał:
Tak samo jest w tv LCD, choć zastosowane w nich układy poprawy obrazu czasami robią cuda.
Nie obraź się, ale jeszcze nigdy nie spotkałem się z takim cudem.
A było to podstawowe i główne kryterium, gdy szukałem LCDka dla siebie.
Nie znalazłem.
Jak możesz to podaj jakieś LCD z takim cudem.
Wogóle warto by zrobić taki ranking LCDk'ów i plazm (może coś na zasadzie sandażu) pod kątem takich zagadnień.
Z płaskich TV najlepiej z sygnałem SD radzą sobie plazmy z rozdzielczością nie osiągającą standartów HD (ze zrozumiałych względów).

Pozdrawiam
 

majster81

New member
nie ma cudów..!
juz wszystko wiem, wkrotce kupie ten tv potrzebuje jeszcze rady na co zwracac uwage przed zakupem np martwe pixele albo czy da sie w dzien sprawdzic czy matryca jest rowno podswietlona zeby potem zonka nie bylo
czesto tv z allegro sa oryginalnie zapakowane i panowie nie maja zamiaru ich otwierac
 
Do góry