CMR czy Motion Plus?

extended83

New member
Witam. Piszę tutaj, bo nigdzie nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi... Głównie chodzi mi o porównanie CMR i Motion Plus. Myślę nad kupnem telewizora LED 40 cali i zatrzymałem się przy modelach: UE40C6500, UE40D5800, a także przy telewizorze LCD LE40C650. Wybrałem Samsungi z uwagi na odczyt napisów i różnych formatów video. Ale nie wiem czy takie pseudo 100Hz w CMR czy Motion Plus wystarczy, czy płynność wyświetlania nie będzie zakłócona, itd. Może lepiej zostać przy LCD?

Jak jest ze zużyciem energii w tych telewizorach? Chodzi mi o praktyczne informacje, widziałem że są tryby energooszczędne, ale czy faktycznie to się sprawdza? Przykładowo do oglądania wiadomości fajerwerków nie potrzeba, natomiast na czas oglądania filmu zużycie energii mogłoby być większe.

Interesują mnie również te refleksujące powłoki na ekranie, które występują bodajże w każdym z tych modeli. Pokój w zasadzie jest dosyć ciemny i bezpośrednie promienie słoneczne wpadają wyłącznie do godz. 10/11 z okna po lewej stronie od miejsca, w którym będzie stał telewizor. Słyszałem, że matryce te refleksują znacznie mniej niż powłoki w plazmach i nie powinno to przeszkadzać, a jak to jest w praktyce?
 

tdx

New member
Bez reklam
z Twojego zestawienia najsłabszy tv to 5800 cmr 100hz - brak motion plus

Zastanów się nad C650 lub D6500 różni je tylko podświetlenie led/lcd

Zalety C650 (w zależności od matrycy) porównuje tylko te 2 modele
+ cena
+ lepsze kąty
+ mniejszy clouding

wady
- większy pobór prądu (u mnie na własnych ustawieniach ok 95W)

C6500
+ wyższy kontrast
+ mniejszy pobór prądu (65W)
+ lepiej się prezentuje na ścianie

- cena
- słabsze kąty (w zależności od matrycy)
- nierówno podświetlona matryca (w zależności od matrycy)
 
Ostatnia edycja:

extended83

New member
Te jasne plamy widoczne będą tylko przy zupełnie ciemnych scenach? Podejrzewam, że zamawiając LEDa przez internet trafi mi się właśnie tv z takim efektem. Tego problemu zapewne nie da się zareklamować?

Generalnie nastawiałem się na rozwiązanie ledowe, ale z tego wynika, że bezpieczniej zostać przy LCD.
 

tdx

New member
Bez reklam
Nie jest to podstawą do reklamacji - zrobisz jak uważasz
Zobacz ile zależy od matrycy po prawej samsungowska po lewej AUO te same ustawienia i to samo źródło link
 

extended83

New member
Kolego tdx, na fotce dużo lepiej wygląda obraz z tej matrycy, jak określiłeś - Samsungowskiej. Ta matryca ma jakąś nazwę?

Czy oznacza to, że ten sam model mogę nabyć z jedną albo drugą matrycą, nawet nie wiedząc o tym? Bo jeśli będę zamawiał sprzęt przez internet, to w specyfikacji raczej nie dopatrzę się jaki to będzie rodzaj matrycy. No chyba, że te 2 modele są jakoś inaczej oznaczone?

Jeśli te plamy byłyby znikome, to wolałbym LED. Jest też opcja powieszenia tv na ścianie, a tu fajnie pasuje cieńsza obudowa UE40C6500. Kąty widzenia tak bardzo mnie nie rażą, bo telewizor będzie się oglądało przeważnie z naprzeciwka. Plusem jest mniejsze zużycie energii. A jeśli skorzystałbym jednocześnie na jakości obrazu... No ale te plamy... bo co jeśli faktycznie oglądanie ciemniejszych scen będzie tak irytujące, jak niektórzy piszą. W LE40C650 zjawisko cloudingu jest dużo mniej widoczne?
 

tdx

New member
Bez reklam
Tak to matryca SQ01 obok model z matrycą GA01 AUO - różnica jest znaczna zarówno w kątach jak i czerniach.

Dochodzisz do setna: kupując ten sam model jednego producenta obraz może być od siebie znacząco różny :(
W C650 było aż 18 rodzajów matryc... dlatego raz słyszy się pieśni pochwalne a raz gromy ciskane na ten sam model :)

Osobiście doradzam jednak zainwestować w LED'a....
Ale to tylko moje zdanie.
 

extended83

New member
Dzięki tdx, trochę już naświetliłeś mi problem. Jeszcze poprosiłbym Cię o skomentowanie tych plam w kontekście matrycy SQ01. Jeśli znalazłbym model UE40C6500 z matrycą SQ01, to poza kątami i jakością obrazu byłaby szansa na mniejszy clouding?

A jeśli nie model UE40C6500, to jaki LED? Czy we wszystkich modelach Samsunga jest taki bigos z matrycami? Nadmieniam, że nie zależy mi na 3D, bez 3D byłoby taniej. Natomiast ciekawą opcją wydaje się internet tv w Samsungu.

Podobno poza Samsungiem warto jeszcze zwrócić uwagę na LG, które też obsługują wiele formatów, no ale tutaj również spotkałem się z nieprzychylnymi komentarzami. A drugi problem to 42 cale (LG nie produkuje 40 cali), nie wiem czy te dodatkowe 2 cale to już nie za dużo jak na odległość 2m od telewizora. Kanałów HD będzie ok. 10 z vectry + materiały hd z USB, reszta to sygnał SD.
 

tdx

New member
Bez reklam
Tak matryce samsunga gwarantują Ci najlepszą jakość obrazu kąty podświetlenie itp....
Jak chcesz coś z nowych modeli to najniżej jest D6100

Co do LG wg mnie matryce wysoko-połyskowe są lepsze
 

duber

New member
a no co komu ten motion plus,nie znam nikogo kto ma to włączone...bajer zbędny.mam c650 i d5500 i wolałbym d5500.
bez jaj d pobiera mniej pradu,ledowy,nowsza technologia,a ze nie ma motiona to jak dlamnie najmniejsza z mozliwych wad.
 

tdx

New member
Bez reklam
a no co komu ten motion plus,nie znam nikogo kto ma to włączone...bajer zbędny.mam c650 i d5500 i wolałbym d5500.
bez jaj d pobiera mniej pradu,ledowy,nowsza technologia,a ze nie ma motiona to jak dlamnie najmniejsza z mozliwych wad.

Możesz mieć własne zdanie - może Ci się obraz bardziej podobać na D5500 ale jak dla Ciebie to jest bajer :) i to zbędny...

Odpowiadam: dla upłynnienia ruchu
 

extended83

New member
Byłem dziś w Media Expert. Tam sprzedawca odradzał mi modele z literką C (C6500 i podobne), i jak pokazał, na stojącym obok sprzęcie UE40D6100 czerń była czernią, a nie granatem jak w przypadku Cxxxx. Na ciemnych materiałach video nie widziałem cloudingu, choć mocno starałem się dojrzeć, ale może dlatego, że musi być zupełnie ciemno. Podobno obecnie w nowszych modelach już nie da się zweryfikować rodzaju matrycy. Czytałem też w opiniach na ceneo o wyższym modelu UE40D6500, ludzie piszą o cloudingu, dlatego podejrzewam, że w D6100, także to występuje... Skoro już zostałbym przy 3D, to pomyślałem, że może warto jednak D6500 z gratisowymi okularami, jest tam też przeglądarka internetowa... ale zastanawiam się jeszcze czy jest sens... przeglądarka podobno uciążliwa - brak klawiatury qwerty... gdyby można było na usb podłączyć zwykłą komputerową klawiaturę.

W Media Expert UE40D6100 kosztuje 3199 zł, w necie można znaleźć za 2800 z groszami + przesyłka.
Media Expert daje też rozruchowy okres 3 dni na przetestowanie telewizora i zwrot, jeśli coś jest nie tak.
Kupując w necie miałbym na to 10 dni, ale trzeba się już bawić w kurierów, odsyłać i czekać. Z kolei za ok. 3150 + koszty przesyłki jest już UE40D6500.

Szwagier kupił Philipsa 40PFL5605, jest to LED segmentowy, nie widać żadnego cloudingu. Ogólnie tv jest bardzo fajny, ale mankamentem jest ograniczenie wielkości czytanych plików (np. mkv powyżej 2 GB nie czyta), nie czyta też napisów jak wszystkie Philipsy, dlatego obsługa USB taka średnia... Myślałem jeszcze o tym Philipsie i jakimś odtwarzaczu Blu-ray - z tym, że to też nie takie proste... ludzie skarżą się na podobne problemy z napisami i mkv i to przy sprzęcie za 700 zł. Mi w dodatku zależy na przyzwoitym dźwięku. Dlatego nie chciałbym zamieniać swojego DVD, które w miarę radzi sobie z dźwiękiem, a nie mam miejsca aby trzymać 2 odtwarzacze: Blu-raya i DVD, zresztą to już przesada.

No nic, już chyba więcej nic się nie dowiem w tej kwestii, pozostaje coś wybrać i być może pogodzić się z tym cloudingiem.
 

duber

New member
oczywiscie ze to moje zdanie o motion plus ale jak psalem znam kilka osób co ma tą funkcje ale zaden jej nie ma włączonej bo "denerwuje"
 

tdx

New member
Bez reklam
wiesz to kwestia ustawienia jeśli zadane przez producenta ustawienia Ci nie pasują zawsze możesz spróbować z profilem użytkownika... Ale bajer to nie jest :D
 

extended83

New member
Witam ponownie. Trochę czasu minęło, a ja od 2 września jestem szczęśliwym posiadaczem telewizora Samsung UE40D6500. Udało mi się znaleźć za niecałe 3200 z okularami. Mam nadzieję, że niespodzianek w przyszłości i zbędnego kontaktu z serwisem nie będzie :) Ale póki co, telewizor w 100% a nawet więcej spełnił moje oczekiwania. Martwiłem się o clouding... ale całkowicie niepotrzebnie. Jestem uczulony na punkcie tego typu uniedogodnień, tymczasem clouding bardzo trudno dojrzeć. W ciągu dnia w ogóle nie obserwuje się tego zjawiska. Jeśli scena jest zupełnie ciemna i jest totalnie ciemno w pokoju, minimalnie widać podświetlenie przy krawędziach, w dodatku trzeba celowo odwrócić uwagę od filmu, bo przy normalnym oglądaniu nie dostrzega się tego. Osobiście nie przeszkadza mi też refleksująca powłoka ekranu, o co również się martwiłem. Mam okno z widokiem na wschodzące słońce i do godz. 11 świeci bezpośrednio do pokoju, nie przeszkadza to jednak w oglądaniu tv, obraz pozostaje wciąż wyrazisty. W godzinach rannych przy intensywnym świetle można dostrzec swoje odbicie, ale przy zaciemnionym ekranie, np. przełączając się pomiędzy kanałami. Odbiór sygnały SD jest lepszy niż się spodziewałem, HD to już czysta rozkosz. Filmy nagrywane kamerą HD zyskały teraz nową jakość, jest lepiej niż na ekranie monitora. Telewizor ma bardzo dużo opcji ustawień obrazu, każdy może dzięki temu dopasować obraz do swoich potrzeb. TV czyta filmy z pendrive'a bez zająknięcia, jeszcze nie spotkałem pliku mkv w rozdzielczości HD, którego by nie odczytał. Zintegrowany player jest całkiem wygodny, plusem jest też wygodne przewijanie: wyszukiwanie po czasie, po scenach, tradycyjne przyspieszenie. Prawdziwą bombą jest Smart TV, mnogość aplikacji i bardzo duże możliwości. Telewizor posiada wbudowane WIFI, dzięki czemu otrzymujemy dostęp do Internetu i automatycznych aktualizacji oprogramowania. Spośród aplikacji warto zainteresować się tuba.fm, radio internetowe które można dopasować do swojego gustu. Dodatkowo telewizor po SPDIF wypuszcza ładny czysty dźwięk do amplitunera. Aplikacja IPLA obecnie posiada bonus w postaci 100 darmowych filmów na miesiąc, tylko dla użytkowników telewizorów SmartTV :) Widać, że Samsung nieźle miesza na rynku. Fajną aplikacją jest też youtube, chociaż brakuje w niej wymuszenia trybu HD dla oglądanych filmów. Na youtube'a można wejść także z poziomu wbudowanej przeglądarki internetowej, wówczas tryb HD można sobie ręcznie ustawiać, ale niestety jest to uciążliwe na chwilę obecną. Przydałaby się obsługa urządzeń USB: klawiatury i myszy. Na razie z pomocą przychodzi aplikacja na smartfony, pod androida: Samsung Remote - telefonem można sterować telewizorem i używać klawiatury qwerty :) Właściwie to przeglądarka jest takim dodatkiem do telewizora, tego typu sprzętu nie kupuje się specjalnie serfowania po sieci. I tak wydaje mi się, że Samsung na chwilę obecną po prostu zjada konkurencję. Może zabrzmi to jak reklama, ale polecam wszystkim wahającym się. Dziękuję również forumowiczom za pomoc.
 

slawko_23

New member
Bez reklam
W zeszłym roku w pewnym momencie C650 dostał 200 CMR.
Motion plus miał na poziomie 100Hz. Idąc tym tropem D5000 D5800 i D5500 skoro mają 100 CMR to nie można tego porównać z 100Hz Motion plus.
Ja jednak widzę płynność/brak płynności ruchu na serii D tych niskich modelach. Inną funkcją która "pojawiła się" w D poniżej 6000 to LED MOTION PLUS no i tutaj znowu popis marketingu od samsunga (pisano wcześniej na forum). Życzę dobrego obrazu :)
p.s. I tak w tym sezonie to philips przegiął z PMR na poziomie 1200 Hz.
 
Do góry