CD player Technics - wymieniać?

czessman

New member
Witajcie.
Chciałbym wysłuchać Waszego zdania na nurtujące mnie od jakiegoś czasu pytanie. Mianowicie posiadam amplituner Pioneer VSX-923 wraz z zestawem kolumn Jamo S626 (zestaw 5.0). Kolekcję swoich płyt CD odsłuchuję na leciwym playerze Technics SL-PS 740a, który pozostał mi jeszcze z poprzedniego zestawu Hi-Fi. Dodatkowo do zestawu KD posiadam blu-ray Pioneer BDP-170. Nie jestem żadnym maniakiem audiofilskim, nie dysponuję również wielkim budżetem, który mógłbym przeznaczyć na lepszy sprzęt. Jednak bardzo lubię jak muzyka bądź dźwięk z filmu gra czysto, dynamicznie, selektywnie...
Z odsłuchu cd na wspomnianym zestawie jestem ogólnie zadowolony. Część płyt brzmi wręcz rewelacyjnie (oczywiście moja subiektywna ocena), część natomiast ciut gorzej, bardziej płasko, mniej dynamicznie, zdarza się, że wręcz hałasują i zlewają dźwięki zamiast wybrzmiewać każdy instrument osobno np.: płyta Kings of Leon - Only by the night, gdzie talerze z perkusji nieprzyjemnie dzwonią i syczą. Za tą słabszą jakość odpowiada pewnie gorszy mastering w wytwórni płytowej czy gdzieś na innym etapie produkcji. Mniejsza z tym. Jednak pewnego dnia postanowiłem sobie sprawdzić jak niektóre płyty będą brzmiały kiedy odtworzę je na odtwarzaczu blu-ray. Być może mój CD player powoduje jakieś przekłamania w dźwięku. Wniosek nasunął się bardzo szybko i zaskoczył mnie nie mało. Otóż mój odtwarzacz blu-ray potwierdził tezę, że pomimo iż jest o wiele lat młodszy od kolegi Technicsa, to do słuchania płyt CD służy...odtwarzacz płyt CD. Jakość dźwięku generowana przez blu-ray była wyraźnie gorsza. Mniejsza dynamika. Dźwięk cichszy, uboższa scena...nie fajnie. No i wtedy właśnie narodziło się moje pytanie: a może jakbym wymienił Technicsa na coś innego, lepszego, nie koniecznie wiele młodszego, to moje doznania muzyczne byłby jeszcze lepsze? Może wtedy mój ampli+Jamo zagrałyby jeszcze żywiej ku mojej uciesze?
Zacząłem trochę przeglądać forum i czytać recenzje różnego sprzętu w sieci. Niestety, jak już wspomniałem powyżej, nie mam dużego budżetu na zakup nowego (nowego dla mnie, bo ogólnie zakładam zakup sprzętu używanego) playera. Wydaje mi się, że 500-600 zł to max co mógłbym przeznaczyć na tą przyjemność. W tym miejscu chciałbym poznać Waszą opinię czy jest w ogóle sens zmieniać mojego Technicsa skoro do wydania jest tak niewiele "dukatów"? Czy taki np.: używany Pioneer PD-S802 zagra zauważalnie lepiej od Technicsa? A może macie jakieś inne typy w podobnym budżecie, które wyraźnie poprawią brzmienie na w/w zestawie? Czekam na wszystkie wpisy i porady.
Dzięki serdeczne, Pozdrawiam.
Paweł.
PS: Wiem, że tekst trochę długi, ale chciałem naświetlić sprawę dokładnie.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
To że twój Technics zagrał od BR lepiej to nic nowego nie odkryłeś...;-) Miałem tak samo, na początku technics cd, potem odtwarzacz BR, powrót do cd ale już denona. Aktualnie posiadam odtwarzacz cd denona z troszke wyższej półki i długo go nie zmienię..;-). Odnośnie cd, na portalu alle...masz tego mnustwo od 500-1000zł ok.144szt. używanych i 100 nowych do wyboru do koloru..;-) Moim zdaniem warto wymieniać w przypadku zainwestowania troszkę więcej kasy w odtwarzacz, miałem kiedyś dokładnie ten sam cd co teraz ty masz, przesiadłem się na denona 500ae...;-) a cd technicsa oddałem koledze za darmo ..;-)
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja bym te wolne środki przeznaczył na używany wzmacniacz, a różnica (na tym sprzęcie i w porównaniu do niego) na pewno będzie większa, jak wymiana tego cedeka na inny lepszy.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Ja bym te wolne środki przeznaczył na używany wzmacniacz, a różnica (na tym sprzęcie i w porównaniu do niego) na pewno będzie większa, jak wymiana tego cedeka na inny lepszy.

Dokładnie najlepszy jakość odczujesz zmieniając amli na wzmak i do niego do dopiero cd ale to już robią się dodatkowe koszta...;-) ba nawet jak dokupisz wzmaka do tego ampli co masz to i tak odczujesz różnicę podpinając tego samego cd..;-)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
No właśnie, mój stary używany wzmacniacz Technicsa (za parę stówek) lepiej zagrał w stereo od ampli Onkyo 905 za 4-6tys. ; )
W tym wypadku będzie podobnie.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Podbijam opinie kolegów ;)

Trochę z własnego doświadczenia....
Też mam CD Technicsa, po podpięciu go do wzmacniacza stereo i przy użyciu trochę lepszych kabli RCA zauważyłem bardzo dużą poprawę w jakości dźwięku, to tak jakbym kupił zupełnie nowego CDka ;)
W twoim przypadku fajną opcją do kompletu mógłby być jakiś wzmak Pioneera, już nawet A30 za około 1000 zł posiada main-in, więc spinasz go z amplitunerem ( w kinie masz znaczną poprawę, bo będzie robił za końcówkę) a CD spinasz bezpośrednio ze wzmacniaczem i do odsłuchów płyt używasz jedynie wzmaka + CD ;)

No właśnie, mój stary używany wzmacniacz Technicsa (za parę stówek) lepiej zagrał w stereo od ampli Onkyo 905 za 4-6tys. ; )
Przez kilka dni testowałem i było znacznie lepiej od X2000 ;)
 

czessman

New member
Dziękuję Panowie za szybką i merytoryczną odpowiedź. Tak się składa, że jestem w stanie dopiąć do zestawu (bez generowania żadnych dodatkowych kosztów) wzmacniacz DENON PMA-100M. Miało by to sens? Jak myślicie uzyskałbym inną, lepszą jakość i barwę dźwięku w stereo? Pytanie tylko jak to spiąć z VSX-923 żeby nie musieć przepinać okablowania głośnikowego za każdym razem? Coś mi dzwoni o "pre-out" czy jakoś tak. Specjaliści - proszę o wypowiedź.
Dziękuję.
Paweł
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Ja bym zostawił Technicsa ,wymiana tego odtwarzacza na Denona 520 ma taki sam sens jak połów ryb morskich w sadzawce
Jeszcze będzie Ci służył wiele lat ,to dobry sprzęt z czasów kiedy na poważnie podchodzono do hi-fi
 

marstef

Member
Bez reklam
Dziękuję Panowie za szybką i merytoryczną odpowiedź. Tak się składa, że jestem w stanie dopiąć do zestawu (bez generowania żadnych dodatkowych kosztów) wzmacniacz DENON PMA-100M. Miało by to sens? Jak myślicie uzyskałbym inną, lepszą jakość i barwę dźwięku w stereo? Pytanie tylko jak to spiąć z VSX-923 żeby nie musieć przepinać okablowania głośnikowego za każdym razem? Coś mi dzwoni o "pre-out" czy jakoś tak. Specjaliści - proszę o wypowiedź.
Dziękuję.
Paweł

Masz ten sam problem co ja. Musimy sprzedać 923 i kupić 924 + A-30 :)
 

Henry

Active member
Bez reklam
To 923 nie ma pre-out?
Czyli faktycznie opcja z 924 najlepsza, tyle, że chyba trzeba się spieszyć póki jeszcze są.... ;)
 

czessman

New member
Czyli mam rozumieć, że nie ma żadnej innej opcji aby podpiąć dodatkowy wzmacniacz do "VSX-923"? Nie da się wykorzystać gniazd "PRE-OUT 1 i 2 SUBWOOFER" aby przez nie przepchać dźwięk na kolumny frontowe? Pozostaje jedynie każdorazowe przepinanie kolumn? Jeżeli tak to sprawa dodatkowego wzmaka do stereo odpada...nie stać mnie na wymianę amplitunera. Kasa to jedno. Żona! - to jest bariera nie do pokonania :)
Chyba pozostaje cieszyć się tym co jest i nie szukać dziury w całym.
Jeżeli ktoś z Was wpadnie jeszcze na jakieś genialne (i nie drogie) rozwiązanie jak z tego zestawu wykrzesać "coś więcej" to bardzo proszę o wpis.
Pozdrawiam,
Paweł.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Pozostają "półśrodki" w postaci dzielników jak np. ten od Beresford'a....
Nie wiem jakimi przewodami masz spięty CD, ale spróbuj na początek użyć trochę lepszych RCA, wiem, że może zabrzmi to jako audiovoodoo, ale ja osobiście zauważyłem różnicę między marketowymi RCA a takimi za około +100 zł (QED, G&BL, Monster)....
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dodkładnie, zwie się to Baresford.
Proponuję uderzyć na elektrode i zlecić wykonanie, szczególnie, że to co się kryje w środku jest stanowczo za wysoko wycenione:

20101210151809_Ji_Wq.jpg
 

czessman

New member
Jeszcze przyszło mi do głowy jedno rozwiązanie choć obawiam się, że jest ono lekko "upośledzone". Mianowicie jakbym podpiął mojego Technicsa przez RCA do tego DENONA PMA-100M w CD IN, natomiast z DENONA wysłał sygnał również po RCA przez gniazdo TAPE--->REC (domyślam się, że to gniazdo jest typu OUT, choć jest na nim jeszcze gniazdo TAPE PB...hmm) do gniazda ANALOG IN (CD) w Pioneer VSX-923 to czy takie rozwiązanie by zadziałało i czy przyniosłoby jakieś zmiany w jakości i barwie dźwięku? Co myślicie?
 

czessman

New member
Cześć.
Nikt nic nie pisze na postawione przeze mnie ostatnie pytanie także najpewniej okazało się całkowicie irracjonalne, nie warte żadnego komentarza. No trudno. Dopiero się uczę.
Chciałbym jednak zapytać Was o jeszcze jedną rzecz. Mianowicie, bardzo bym prosił o wytłumaczenie dlaczego lepiej podłączyć CD do wzmacniacza kablem analogowym RCA (podczas przeglądania różnych wątków na forach widzę, że słuchacze preferują ten rodzaj połączenia) niż cyfrowym optykiem? Jak te dwa rodzaje podłączenia wpływają na charakterystykę dźwięku? Czy możecie polecić mi jakiś niezły a najlepiej dobry przewód RCA, powiedzmy tak do 100 zł, abym mógł zamienić swój "marketowy" drut i uzyskać poprawę ogólnej charakterystyki dźwięku stereo? A może właśnie podpiąć CD-ka do ampli przez Toslinka i wtedy usłyszę "coś więcej"? Proszę o opinie.
Poniżej przypomnę parametry mojego zestawy aby dopomóc w wyborze.
-Amplituner Pioneer VSX-923
-CD Technics SL-PS 740a
-Kolumny 5.0 Jamo S626
Dziękuję.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Ponieważ połączenie cyfrowe optyczne jest ogólnie postrzegane jako najgorsze ,w zasadzie w ten sposób nie łączy się profesjonalnych urządzeń .Nigdy nie widziałem aby na wystawach audio łączyło się w ten sposób np .napęd +DAC
W zasadzie jedyną zaletą połączenia optycznego jest separacja galwaniczna ,nawet w przypadku kina domowego nie jest zalecane takie połączenie ponieważ kablem optycznym nie uda się prawidłowo przesłać danych 24/192khz

W Twoim przypadku najlepiej użyć kabla RCA i połączyć to w sposób klasyczny .Z tanich dobrych kabli to na pewno Qed Qunex 1,2
 

rabit

Active member
Bez reklam
Może na początku odłączysz amplituner i w jego miejsce włączysz tego Denona którego masz. Kable niewiele zmienią. Wolałbym te pieniądze przeznaczyć na przełącznik kolumn. Co do Twojego Technicsa, to ja bym się go nie pozbywał, bo gra fajnie. Najważniejsze abyś posłuchał cd+wzmacniacz+kolumny. Będziesz wiedział na co zbierać i co ewentualnie zmienić.
 

krzyszy691

New member
Kolumny to najsłabsza część wszystkich konfiguracji. Niech ktoś znajdzie głośnik o tak liniowej charakterystyce jak ma odtwarzacz Technics XX-XXX. A w kolumnie przeważnie jest ich więcej niż jeden, więc są problemy z nakładaniem się ich charakterystyk, jeszcze dochodzą fazy, itp. tak więc nie ma szans żeby było to samo co słyszał realizator w studio nagraniowym.
 
Do góry