Canton gle 490 a chrono 507

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Aja też mam pytanie odnosnie częstotliwości w Cantonach.

Jak to jest;

- GLE 490 wg specyfikacji na stronie producenta dolny zakres czestotliwosci mają 20 Hz (20 cm średnica basowego głośnika),

- GLE 470 schodzą do 25 hz na 18 cm (to wydaje się logiczne, że słabiej niz 490) ale jakim cudem

- Sub 8 o srednicy 22 cm też schodzi (tylko) do 25 Hz?

Wiem, ze GLE 490 maja więcej basu iz 470, ale w takim razie jaki jest sens obecności w zestawie suba 8 z GLE 470 a tym bardziej z GLE 490?
 

mkk1

New member
a może powinieneś przestać wierzyć danym producenta? :)
tu masz dane techniczne
Test Standlautsprecher Canton GLE 490
od 45 Hz i to przy +/- 6 db .
a 470 od 35hz ,też przy -6db.
Canton - GLE 470 - Zespoły głośnikowe - Testy sprzętu audio
Jak widzisz coś na stronie producenta : od 20 hz bez podania spadku , to nawet na to nie patrz :) żeby coś schodziło do około 25-30 hz przy sensownym spadku , tak do +/-2 db , to już musi być kawał kolumny , na pewno nie w klasie tych Cantonów.
M
 
Ostatnia edycja:

Hytron

New member
Witam serdecznie!

Od dłuższego czasu przeglądam Wasze forum w poszukiwaniu opinii na temat białych kolumn. Przyznaję że ze względów finansowych, muzycznych i wizualnych coraz bliżej mi do Cantonów i tutaj zaczynają się schody... Zastanawiam się pomiędzy wersją GLE 490.2, a wersją 509.2 DC.
Mam 3 pytania na które nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi:
1. Czy wersja 490.2 ma głośniki nisko i średnio tonowe tej samej konstrukcji co w 509.2? Inaczej, czy wersja chrono różni się od GLE tylko konstrukcją obudowy czy również konstrukcją głośników (inne kosze, cewki, resory itp.)?
2. Czym różni się wersja Chrono 509 od Chrono 509.2?
3. Które z nich brzmią lepiej, czy jest jakaś zauważalna różnica, bo nie wiem czy jest sens dopłacać do 509.2?
Muzyka jakiej słucham to głównie pop i rock. Czasami tzw. imprezowe hity.
Planuję rozbudowę do 5.1 ale proporcje to 80% muzyka/20% kino domowe.

Będę Wam bardzo wdzięczny za wszelkie informacje i sugestie :)

p.s. budżet to max. 4500-5000zł za fronty.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
1. Nie wiem, ale z tego co pamiętam, kiedyś w prasie audio rozkręcali i kosze na pewno były inne. Wejdź na strone producenta.
2. Canton lubi co roku wydawac "nowe" wersje. Czasem róż ni jetylko kosmetyka, czasem nieco przbudowa konsrukcji (zmiana układu przetworników dApollito/tradycyjne, przeniesienie otpwru BR z przodu do tylu i odwrotnie, dodatnie magnesow zamiast bolców, itp. Nie ma to znaczącego wpływu na zmiane brzmienia, to raczej odswiezenie marketingowe.
3. Słuchalem tylko GLE 470.2 oraz 490.3 vs Chrono 580 590. Roznica jest niebagatelna, ja bym dopłacił, ale najlepiej posłuchaj. Często można je nawet znaleźć w Saturnie lub MM. Warto poprosić o właczenie.

Tylko tak, GLE to bialy, matowy tylko front, scianki boczne są w okleinie
Seria Chrono podobnie, ale front jest High Gloss, dopiero Chrono SL caly jest w błyszczącym lakierze.

Dobrą alternatywą są też Dali Zensor 7, ale również HG jest tylko front, a boki już takie plastusiowe ;)

Zobacz tez Monitor Audio RX8, ale chyba będą droższe. Obczaj jeszcze Taga Platinum.

Grunt to posłuchać. Ja też słuchałem, też miały być białe i skończyło się na białych Dali Ikon
 
Ostatnia edycja:

Hytron

New member
Dziękuję za obszerne wyjaśnienie. Jutro wybieram się na odsłuch i porównanie.
A w jutrzejszym menu:
* CANTON Chrono SL590.2
* CANTON Chrono 507.2
* CANTON GLE496

[FONT=&quot]* YAMAHA NS-F777
* ELAC FS 68.2
* Dali Zensor 5
[/FONT]* Quadrall Platinum M3


Myślałem o Taga Platinum, ale w Krakowie nie ma gdzie posłuchać, a w ciemno nie kupię. Chrono SL są piękne, ale za ten high gloss trzeba sporo zapłacić. Cóż, zobaczymy czy jutrzejsze zmagania przyniosą jakieś rozstrzygnięcie :)
 

Hytron

New member
I już po odsłuchach... Quadralle odpadły jako pierwsze... Zensor 5 grają ładnie, czysto, z detalami ale są zdecydowanie za małe do mojego pokoju (27m2). Elac dawały radę, jednak najbardziej przypadły mi do gustu modele GLE496 i 590.2. Model 507.2 grał zauważalnie słabiej... Ku mojemu zaskoczeniu pomiędzy 496 i 590 nie słyszę dużej różnicy... na pewno nie tak dużej żeby zapłacić za nie 2x tyle.
I pewnie wróciłbym dzisiaj szczęśliwy do domu gdyby nie podkusiło mnie posłuchać RF-62II...
Wiem, że zaraz posypią się na mnie gromy od audiofilów, że jak ja mogę... ale nagle Cantony przy Klipschach grają po prostu płasko... poprawnie, czysto, selektywnie, ale jakby od niechcenia... nie ma w nich tego życia i dynamiki co w Klipschach... ktoś może zarzucać RF62 że dodają trochę od siebie, zwłaszcza w dolnym paśmie... ale co ja na to poradzę, że mi się to podoba?
niestety podbicie niskich na wzmacniaczu nie wydobywa z Cantonów takiego specyficznego, miękkiego basu jaki mają RF, więc nie załatwię sprawy w ten sposób... Niby sprawa wydaje się prosta, ale tu właśnie zaczynają się schody... Cantony są piękne, dystyngowane, idealnie pasują mi z wymiarami i przede wszystkim BIAŁE! RF62 pod tym względem odstają... W pokoju mam sporo mebli w białym połysku, więc jak wstawię czarne RF to będą waliły po oczach, a powinny się wkomponować w wystrój... w akcie desperacji myślę sobie żeby może do tych Cantonów dołożyć sub-a i słuchać w trybie 2.1...
Naprawdę dzisiaj kompletnie nie wiem co robić... może ktoś z Was mi coś doradzi, podzieli się wiedzą i doświadczeniem?
 

bielikk

New member
Bez reklam
Przede wszystkim dźwięk a potem wygląd, w ostateczności na RF62 uszyjesz - założysz białe pokrowce i pełnia szczęścia.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tu już sam musisz zdecydować. Tak jak napisales, wszystko się zgadza i nikt Cie tu nie będzie gromil za gusta. RF grają dynamiczniej od Cantonow i to jest fakt, tak samo jak to, ze mogą się podobać bo basik maja lekko podbity i sa bardziej efektywne czyli graja glosniej przy tym samym ustawieniu glosnosci.
Mi tez Cantony się podobają ale nie grają jakbym chciał. Może popatrz jeszcze na JBL Studio 180, miały być tez w białym wykończeniu
Miałem dokładnie ten sam problem. Pozostaje kompromis lub dozbierać i szukac wyżej, choć Zensory 7 nie są takie złe.
 

Hytron

New member
Koledzy, czy ktoś z Was miał możliwość odsłuchu i porównania serii Chrono i GLE?
Ja niestety nie mam, a zastanawiam się czy różnica w cenie (spora) pomiędzy serią GLE i Chrono wynika tylko z różnicy w wyglądzie czy jest też różnica w komponentach (zwrotnice, głośniki, konstrukcja i wytłumienie wnętrza)? Pomijam oczywiście fakt że różne są kopułki, bo to widać w specyfikacji.
Będę wdzięczny za pomoc :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jest róznica, oczywiście, wygląd tez. Sa bardziej precyzyjne, ale wyglądem dużo nadrabiają.
 
Ostatnia edycja:

maniekn274

New member
Bez reklam
I już po odsłuchach... Quadralle odpadły jako pierwsze... Zensor 5 grają ładnie, czysto, z detalami ale są zdecydowanie za małe do mojego pokoju (27m2). Elac dawały radę, jednak najbardziej przypadły mi do gustu modele GLE496 i 590.2. Model 507.2 grał zauważalnie słabiej... Ku mojemu zaskoczeniu pomiędzy 496 i 590 nie słyszę dużej różnicy... na pewno nie tak dużej żeby zapłacić za nie 2x tyle.
I pewnie wróciłbym dzisiaj szczęśliwy do domu gdyby nie podkusiło mnie posłuchać RF-62II...
Wiem, że zaraz posypią się na mnie gromy od audiofilów, że jak ja mogę... ale nagle Cantony przy Klipschach grają po prostu płasko... poprawnie, czysto, selektywnie, ale jakby od niechcenia... nie ma w nich tego życia i dynamiki co w Klipschach... ktoś może zarzucać RF62 że dodają trochę od siebie, zwłaszcza w dolnym paśmie... ale co ja na to poradzę, że mi się to podoba?
niestety podbicie niskich na wzmacniaczu nie wydobywa z Cantonów takiego specyficznego, miękkiego basu jaki mają RF, więc nie załatwię sprawy w ten sposób... Niby sprawa wydaje się prosta, ale tu właśnie zaczynają się schody... Cantony są piękne, dystyngowane, idealnie pasują mi z wymiarami i przede wszystkim BIAŁE! RF62 pod tym względem odstają... W pokoju mam sporo mebli w białym połysku, więc jak wstawię czarne RF to będą waliły po oczach, a powinny się wkomponować w wystrój... w akcie desperacji myślę sobie żeby może do tych Cantonów dołożyć sub-a i słuchać w trybie 2.1...
Naprawdę dzisiaj kompletnie nie wiem co robić... może ktoś z Was mi coś doradzi, podzieli się wiedzą i doświadczeniem?
Białe z czarnym -ładny kontrast.:)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Za wygląd postawił bym sobie w salonie Monitor Audio RX8 lub Canton Chrono SL, ale niestety brzmieniowo nie spelnily moich oczekiwań
 
Do góry