Canon HV30

Kamyk79

New member
Witam!

Prosze powiedzcie mi czy kamera Canon HV30 ma mozliwosc nagrywania FILMU na kartę pamięci SD? Wiem, ze ta kamera jest na karty miniDV i zawiera tez karte SD, ale czy ta kamera istnieje tylko mozliwosc nagrywania filmu na kasetki miniDV czy moge tez do tego celu uzyc karty SD?

Prosze pomozcie mi bo do Canona nie moge sie dodzwonic.

Pozdr
M.
 

slawek1972

New member
Kamera Canon HV30 może nagrywać film tylko na kasetach miniDV, można też podłączyć kamerę do komputera kablem FireWire i nagrywać bezpośrednio na dyku twardym komputera, mało wygodne, ale możliwe. Na kartach miniSD można w w przypadku tej kamery rejestrować tylko zdjęcia. Dziwne to trochę, ale tak jest.

Pozdrawiam
Sławek
 

mobor

Banned
a co Cię tutaj niby dziwi ?

Kamera pracuje w formacie HDV a wiec MPEG2 a tymczasem do zapisu na karcie wymagany jest codec mpeg4...
 
Ostatnia edycja:

slawek1972

New member
Dziwi mnie to, bo nie widzę powodu dla którego kamery na karty pamięci nie mogą zapisywać HDV. Jeżeli da się zapisać HDV na dysku komputera, to czemu nie na karcie pamięci? Przecież karta i kaseta to tylko nośnik.
 

mobor

Banned
format HDV zapisuje na taśmie - mpeg2 to w tym wypadku nośnik danych przygotowany pod zapis na tasmie DV ... prędkosc transmisji to PONAD 25 megabitów/sec
Ile kart ma takie transfery ?? Tylko najlepsze/najszybsze i najdroższe karty na które mało kto sobie pozwoli /a na dodatek ze względu na strumien danych- wejdzie na nie mało materiału filmowego/
Dlatego jest mpeg4 - dwukrotnie wydajniejszy kodek AVCHD o regulowanej przez uzytkownika kompresji mpeg4

Nie miesza sie obu tych standardów ze sobą - dla mnie jest to jak najbardziej logiczne
 

slawek1972

New member
Wszystko się zgadza, ale powoli się to zmienia - kamera Canon HF11 zapisuje 24Mbps, w pamieci wbudowanej i na karcie pamięci. Na karcie 16 GB mieści się 85 minut, kodek to oczywiście AVCHD. Gdyby to był kodek HDV, to zmieściłoby się ok. 70 minut, czyli różnica nie taka duża.
Co do kart, to też bardzo szybko się zmienia, 16 GB o prędkości zapisu 6 MB/s kosztuje już tylko 100 zł. Rozumiem sens używania AVCHD, ale przecież taka kamera jak HF11 mogłaby zapisywać także w HDV.
 

mobor

Banned
Jest jeden szczegół. Format HDV powstał 4 lata temu....
Standard jasno określa co jest w jego ramach możliwe a co nie - zaden producent tego nie przeskoczy. Nikt nie bedzie tez dublował systemu kodowania /mpeg2 na kasetę a mpeg4 na kartę pam/ z uwagi na koszty które ciągle próbuje się ciąć a nie generować kolejne

Jedno jest pewne. Przyszłosć należy do kart pamieci. Wyłącznie
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Mobor widzę, że znasz się narzeczy, dlatego pozwolę sobie Ciebie zapytać o jedną rzecz.
Jestem przekonany do zakupu kamery Canon HV30, ale...
Sprostuj mnie jeżeli źle kombinuje, przy zapisie na kartę zgrywam sobie materiał na płytę zapisany w AVCHD i mogę go wypalić na płycie BD lub DVD i odtworzyć na stacjonarnym odtwarzaczu BD? / który odtworzy taki materiał /

Jeżeli tak to super sprawa odpada konwersja materiału a do tego trzeba mocnego komputera.
 

mobor

Banned
Z mpeg2 w formacie HDV mozesz takze stworzyc płytkę BluRay /niestety - tylko BluRay/ bez wielogodzinnego konwertowania uzywajac kompresji VC1 - mpeg2
Z AVCHD jest jak mówisz choć łatwość prostego przenoszenia danych z karty pamięci na płyty ma także swoją cenę - edycja materiału jest koszmarnie uciążliwa i wolna /przy obecnych komputerach/
Jeśli mało edytujesz- wybierz AVCHD - jesli lubisz montować, chcesz z czasem przenieść materiały filmowe na BluRay oraz cenisz jakość obrazu- wybierz HV30. Mimo pozornie gorszej rozdzielczości, trzydziestka zabija jakością wszystkie kamery Canona /i nie tylko Canona/ z matrycą 1/3.13 cala - z HF10/11 włącznie. Taki jest urok matryc 1/2.7 cala :)
To najlepszy przetwornik obrazu w kamerach tego segmentu
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Jakość i matryca

No właśnie HV30 ma b.dobra matrycę, jakość bardzo cenię. Używana do tej pory kamera miniDV z jednym przetwornikiem przy 42 calowej Plazmie daje obraz niezadowalający!!!

Co do edycji to "lubię się pobawić" i całkowicie amatorsko robię to od kilku ładnych lat.

Wynika z tego, że jednak wybiorę Canona HV30, ale mam do Ciebie jeszcze jedno pytanie a mianowicie czy mój obecny komputer "da radę" przy obróbce HDV.
Procesor AMD AthlonX2 2,1Ghz, 3GB Ram, HDD 320GB, Windows XP SP3. Do tej pory nie było problemu....
 

mobor

Banned
przelicznik jest prosty

1 ścieżka materiału HDV obciąża komputer w takim stopniu jak 4-5 ścieżek DV...
Do tego materiał po montażu musi zostać przerenderowany w całości
 

Annihitek

New member
Ja mam od brata HV30 - polecam. Zresztą... pewnie nie tylko ja.

Jak kogoś stać to niech kupuje natomiast Canon A1 XH, na co ja się zamierzam powoli.
 

slimak

New member
Bez reklam
mobor napisał:
przelicznik jest prosty

1 ścieżka materiału HDV obciąża komputer w takim stopniu jak 4-5 ścieżek DV...
Do tego materiał po montażu musi zostać przerenderowany w całości

Wcale nie jest prosty.
Powiedziałby, że całkowicie nieproporcjonalny przynajmniej u mnie.
P4 3,2Ghz, 1GB Ram, Windows XP, Pinnacle 11.1, HDD ATA 160GB, gf6600 128MB
Materiał DV I HDV obrabia się w takim samym czasie (czasie realnym lub prawie realnym), jedynie napisy i przejścia w DV i HDV liczą się w tle (3 sekundowe przejście w HDV około 15s, DV 7s). Po edytowaniu materiał zapisuje do HDV bez ponownego przeliczania (program przelicza tylko cięcia i dźwięk) i trwa to 1/3 czasu filmu. Zapis do AVCHD ~12/1 czasu filmu.

Q6600, 4GB Ram, Vista 64, Pinnacle 11.1 używa 4 rdzenie, HDD SATA 500GB, ati4850 512MB
Materiał DV HDV AVCHD obrabia się w takim samym czasie (czasie realnym), jedynie napisy i przejścia w HDV i AVCHD liczą się w tle (3 sekundowe przejście w HDV około 5s, AVCHD 10s) . Po edytowaniu materiał zapisuje z powrotem do HDV bez ponownego przeliczania i trwa to 1/3 czasu filmu. Zapis do AVCHD 3/1 czasu filmu.
 

mobor

Banned
Nie wiem chłopie jakim cudem HD i DV leci u ciebie tak samo
Na zdrowy rozum- plik HD ma 4x wiekszą rozdzielczość i jest "trochę" mocniej skompresowany od DV...
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Panowie co by nie mówić wynika z Waszych postów, że Canon HV30 do dobra kamera dająca bardzo dobry materiał wyjściowy / oczywiście amatorski / i dlatego to chyba będzie mój kolejny zakup.

Pozdrawiam
 

slimak

New member
Bez reklam
mobor napisał:
Nie wiem chłopie jakim cudem HD i DV leci u ciebie tak samo
Na zdrowy rozum- plik HD ma 4x wiekszą rozdzielczość i jest "trochę" mocniej skompresowany od DV...

Też jestem zdziwiony. Jedyne co łączy DV i HDV to objętość plików (1h na taśmie miniDV) i myślę, że w obydwu komputerach wąskim gardłem jest czas przesyłu/zapisu danych w którejś części komputera.
 

Kubuzz

New member
marciniozo napisał:
Procesor AMD AthlonX2 2,1Ghz, 3GB Ram, HDD 320GB, Windows XP SP3. Do tej pory nie było problemu....
Ja mam 2,5 GB RAMu, Procesor Intel Core 2 Duo 2.4Ghz (a to chyba najważniejsze przy obróbce HD) i Windows Vista Home Premium...
DO tej pory obrabiałem wideo ściągnięte z internetu w HD, i było wszystko super 8)
 
Do góry