Canon HV30 i ....

prekto

New member
Witam,

Kupiłem kamerkę ale z powodu jeszcze mojej niewiedzy jeszcze nie jestem tak do końca zadowolony i właśnie to mnie bardzo gryzie więc proszę o kilka informacji abym mógł przystąpić do normalnego nagrywania a nie marudzić.

Wiem, że trochę jest chaosu w tym co napisałem więc proszę o wyrozumiałość ;)

Tak na początek aby nie było uwag nagraj i sprawdź - Jeszcze nie mam telewizora Full HD i sprzętu do odtwarzania materiału hd.

Pierwsze wrażenie kamery Canon HV30 to tandetny plastik a nie lubię czegoś takiego no ale w testach na Internecie wskazania są, że kamerka ma najlepszą jakość nagrywania więc jakoś to przełknę. Ergonomia też nie jest zachwycająca.

Druga rzecz, którą cały czas nie jestem przekonany to tasiemki i rozdzielczość nagrywania 1440x1080. Jak taka rozdzielczość ma się do telewizorów full HD 1920x1080. I tak samo jeżeli zgrywając do kompa przez firewire mamy rozdzielczość 1440x1080 więc jeżeli zrobię film w np. pinnacle i zapiszę to w rozdzielczości 1440x1080 czy na takim telewizorze full hd będzie spadek jakości?

Jeżeli po przygotowaniu film w rozdzielczości HDV 1440x1080 zapiszę do pliku w rozdzielczości 1920x1080 to będzie czy będzie duży spadek jakości?

Mam kilka filmów już zgranych do formatu HD DVD i umieszczone na dysku jako pliki ISO. I teraz co mogę z nimi zrobić bo standard HD DVD już upadł i pozostał Blu-ray i może być tak że za jakiś czas już nie będę mógł otworzyć i nagrać tych płyt.

Jeżeli do kompa zgram np. w pinnacle filmik to w jakim formacie najbezpieczniej zapisywać filmy. AVCHD czy Blu-ray Disk. Czy może najbezpieczniej będzie wysłać przygotowany filmik na kamerkę w pinnacle jest Output Type: HDV Camcorder i takie tasiemki chomikować a kiedy przyjdzie pora i sprzęt ponagrywać.





Czekam niecierpliwie



Pozdrawiam,
Prekto
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Jeżeli chodzi o rozdzielczość 1440 a 1920, to się nie ma tym co przejmować, bo TV sobie z tym dobrze radzą, więc najlepiej jej nie zmieniać. Jeżeli będziesz chciał coś więcej wiedzieć, to znajdziesz odpowiednie informacje na forum, gdyż dużo o tym pisano.
Pliki EVO z HD DVD łatwo jest przeładować do jakiegoś innego kontenera z Mpeg Transport Stream przy użyciu tsMuxer i będą się dobrze odtwarzały np. w PS3 lub w komputerze.
Obecnie swoje filmy najlepiej jest trzymać na dyskach zewnętrznych, bo są już bardzo tanie i oferują wszechstronną wygodę
 

prekto

New member
Dzięki Sydon trochę mnie uspokoiłeś i już czuję się lepiej i jakoś kamera tak się do mnie szczerzej uśmiecha :D



czyli telewizorki full hd są ok
mam programik tsMuxer i jaki najlepiej format wybrać Blu-ray disk?


a co do zgrywania na kompa jest rozdzielczość 1440 przy firewire ale jest też hdmi out więc jeżeli kupię kartę BlackMagic Intensity to czy będę mógł zgrać w rozdzielczości full HD 1920x1080?



*****
Obecnie swoje filmy najlepiej jest trzymać na dyskach zewnętrznych, bo są już bardzo tanie i oferują wszechstronną wygodę
******

na dyskach to ok ale mi bardziej rozchodziło się w jakim formacie bo np były (i dalej są :D) płyty dvd jako jeden standard to przygotowywałem filmy w pinnacle i tworzłem płyty dvd w pliku iso i tak mam przetrzymywane na dysku. Ale teraz np w pinnacle mogę wyeksportować do np AVCHD lub Blu-ray Disk i sam nie wiem, który wybrać. Czy może wybrać eksport z powrotem na tasiemkę i taki film jak przyjdzie sprzęt i pora przegrać na odpowiedni nośnik.

Rozchodzi mi się o to aby zachować jak najlepszą jakość przy późniejszym nagrywaniu na jakieś tam nośniki, które będą w użyciu.




Pozdrawiam,
Prekto
 

WiruSSS

New member
Mam tę kartę i jak dla mnie ma tylko jedną wadę ...że nie da rady zgrać materiału 1080i z konwersją do 1080p :p ...mysle że to tylko kwestia napisania odpowiedniego sterownika :p ...może się mylę.

tak jak przewidujesz materiał zgrany tą kartą ma rozmiar 1920x1080 a więc następuje coś w rodzaju interpolacji ..zamiana 1440 pikseli prostokątnych na 1920 kwadratowych. nie widzę żadnej straty jakości w tak zgranym filmie. Dzięki bogu jest mozliwość skorzystania z opcji kompresji MJPEG gdzei film wynikowy ma bitrate ok 150 Mb/s zamiast ok 1 Gb/s dzięki czemu przykładowo 10 sekund materiąlu zajmuje ~190MB zamiast ~1,2GB :grin:

[edit]

..aczkolwiek jeśli planujesz zakup tej karty tylko po to aby uzuskać rozdziałkę 1920x1080 ..to jest to moim zdaniem zbędny zakup bo jakość filmu się nie zmieni :) ...karta ma swoje zastosowanie przy edycji gdzie masz podgląd realtime na TV po hdmi oraz przy zgrywaniu materiału z kamery z pominięciem formatu HDV.
warto też dodać że karta pozwala na edycję materiału HD na słabszych komputerach i co ważne pozwala płynnie zgrać materiał na dysk na komputerach gdzie normalnie było by to niemożliwe z racji na słąbą wydajność (o ile pozwoli na to prędkość dysku twardego)
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
prekto
O TV to był skrót myślowy - naży oczywiście rozumieć, że odtwarzacz (komputerowy lub stacjonarny) w połączeniu z TV wyświetla z 1440 full HD.
Filmy po takiej czy innej edycji najlepiej mieć w formacie AVCHD lub BR (o ile masz wrunki techniczne ich odtwarzania) - te struktury dają identyczną jakość, z tym że pierwsza jest jakby przygotowana do nagrania na płytkę DVD (jedno lub dwuwarstwową), a BR może mieć większe rozmiary i jest dedykowana na płytkę BD. Oba formaty równie dobrze mogą być odtwarzane z dysku komputerowego (najlepiej przez Power DVD) lub z playera BR lub PS3.
Obrazów struktur filmowych .iso nie ma co nagrywać, bo ich przecież nie da się odtwarzać i wcześniej czy później trzeba je przerzucić na płytkę (taką czy inną) lub jakoś rozpakować. Natomiast obraz struktury AVCHD (BR) jako katalog BDMV oczywiście warto najpierw nagrać na dysk, bo można sprawdzić jak to się odtwarza, przed podjęciem decyzji nagrania na płytkę.
Moim zdaniem na taśmę nie ma co nagrywać - no bo co z tym robić? Odtwarzać z kamery jak przed wielu laty?. Nawet jakbyś kiedyś chciał to nagrać na płytkę BD, to wielkość pliku jest niepotrzebnie tak duża i niezgodna z BR. Trzeba byłoby film przekonwertować powtórnie do .m2ts lub przynajmniej przeładować do innego kontenera typu TS. Struktur AVCHD (BR) na taśmę w kamerze nie da się nagrać. Z tego co czytam na forach zagranicznych, to ci co dali się ubrać w HDV, uciekają z tego formatu na etapie edycji filmu, bo to jest format mało efektywny w stosunku do AVCHD (BR). Z tych samych powodów upadł system HD DVD.
Tak dokładnie to trudno coś radzić, bo nie znam czym aktualnie dysponujesz ze sprzętu i jakie masz preferencje na przyszłość i jak odległą przyszłość - jest bowiem naturalne, że każdy chciałby już oglądać swoje filmy. I dlatego niektórzy przechodzą np na Divx HD, jako łatwo odtwarzalny w komputerze, ale później też nie ma co z tym zrobić. Format AVCHD (BR) nadaje się wprost do nagrania na płytki i stwarza pełną swobodę do ewentualnych modyfikacji. Jest to format, który przez wiele wiele następnych lat będzie dominujący w HD.
 
Ostatnia edycja:

mobor

Banned
Mam prywatnie HV10 /kaseta/ i kupiłem wlasnie HF10 /karta pamieci/
Mimo ze jakosc obrazu z HF10 jest gorsza - komfort oglądania wprost z karty lub łatwo przygotowanej płyty DVD-AVCHD) jest tak wysoki że nie ma o czym gadać...
 

prekto

New member
Sydon777
Czyli reasumując najlepiej po zgraniu z tasiemki na kompa a robię to pinnacle wychodzą mi pliki .m2v, zrobić filmik i jako format eksportu wybrać dysk Blu-ray Disk a że na razie nie mam sprzętu do odtwarzania i nagrywania to trzymać na dysku twardym cały katalog BDMV.

A może lepiej innym programem zgrywać z kamery do plików, które byłby lepsze od .m2v.??? (kto ptya nie błądzi :D)

Sprawdzałem ceny i nagrywarka bluray do kompa jest już od 350 zł, a odtwarzacz stacjonarny Bluray to koszt od ok 1400 zł więc jak już będę czuł potrzebę i kupię TV to z całą resztą też nie będzie problemu:D

Na tasiemki nie będę nagrywał :mrgreen: wystarczą przygotowane dyski BR i będą czekały na hdd na przjazd nagrywarki BR.


Czyli jeżeli pójdę w tym kierunku (BR) to będzie ok?

Sydon777 - życie mojej kamery leży w Twoich odpowiedziach :mrgreen:


WiruSSS

Poczytałem na internecie i z Twoich informacji wyszło, że jednak karty nie będę kupował. dzięki za info.



Pozdrawiam,
Prekto
 

mobor

Banned
1 - za 350 kupisz co najwyzej PLAYER BluRay do kompa a nie nagrywarkę
2 - odtwarzacz BR kosztuje dziś już 900zł w tym gratis 4 filmy
3 - wielką BZDURA jest to że musisz miec nagrywarkę BluRay do nagrywania płyt HD !!! Kupujesz płytkę DVD-DL i palisz jako AVCHD. Miescisz na niej 90 minut filmu w HD a odtwarzacz BluRay czyta ją jako normalnego BluRay'a !
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
prekto
Jakim programem będziesz importował pliki z kamery to nie ma znaczenia. Czyli innym programem nić lepszego nie uzyskasz.
Resztę wiesz z powyższej wypowiedzi, z którą się zgadzam. Przy sprzedaży napędów BR często podawana jest mylna nazwa nagrywarka, ale z charakterystyki wynika co innego.

w uzupełnieniu
mobor
Czujemy się zaszczyceni - czy to oznacza, że będziemy na tym Forum częściej widzieć twoje szlachetne oblicze?
 
Ostatnia edycja:

prekto

New member
Sydon777 i Mobor
Dziękuję Wam za wyjaśnienia i odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Już trochę rozjaśniło mi się w głowie :-D a resztę sobie doczytam na forum.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki
Prekto
 
Do góry