CANON HV20-uwagi uzytkownikow

xoxer

New member
Mam prawdziwy problem z tymi ustawieniami dla low light co slimak podaje. Moze to wynika z ronicy pomiedzy HV10 a HV20 ale po prostu nie udaje mi sie osiagnac tego co mozna zobaczyc na filmiku ze swieczkami i krasnoludkiem (juz nie pamietam linka bo dawno to sciagalem, ale wtajemniczeni na pewno skojaza).
Prosze o lopatologiczne wyjasnienie co mam ustawic po kolei by uzyskac odp. parametry nagrania.
Po pierwsze: jaki tryb nagrywania? 50i czy 25p
Po drugie: jaki tryb filmowy? P / TV / AV / CINE / SCN
Po trzecie: jak ustawic odp. przeslone (1.8) ja proboje i zawsze inaczej wychodzi. Za kazdym razem musze uzywac komorki do zwiekszenia zakresu expozycji, ale przeslona i tak sobie sama sie ustala i trudno mi ustawic powtarzalnosc.

Nawet w najlepszych parametrach jakie mi dalo sie ustawic szumy sa nieznosne. Tak cos mi sie wydaje ze juz nic nie da sie z tym zrobic. Szkoda... Nie znosze nachalnych filmowcow wiec nie bede swiecil po oczach lampa. Chyba pojde na kompromis i sceny w ciemnych pomieszczeniach bede zmiekczal w postprocesie (o ile to opanuje).

Pozdrawiam
 

pxl666

Member
Bez reklam
xoxer napisał:
Mam prawdziwy problem z tymi ustawieniami dla low light co slimak podaje. Moze to wynika z ronicy pomiedzy HV10 a HV20 ale po prostu nie udaje mi sie osiagnac tego co mozna zobaczyc na filmiku ze swieczkami i krasnoludkiem (juz nie pamietam linka bo dawno to sciagalem, ale wtajemniczeni na pewno skojaza).
Prosze o lopatologiczne wyjasnienie co mam ustawic po kolei by uzyskac odp. parametry nagrania.
Po pierwsze: jaki tryb nagrywania? 50i czy 25p
Po drugie: jaki tryb filmowy? P / TV / AV / CINE / SCN
Po trzecie: jak ustawic odp. przeslone (1.8) ja proboje i zawsze inaczej wychodzi. Za kazdym razem musze uzywac komorki do zwiekszenia zakresu expozycji, ale przeslona i tak sobie sama sie ustala i trudno mi ustawic powtarzalnosc.

Nawet w najlepszych parametrach jakie mi dalo sie ustawic szumy sa nieznosne. Tak cos mi sie wydaje ze juz nic nie da sie z tym zrobic. Szkoda... Nie znosze nachalnych filmowcow wiec nie bede swiecil po oczach lampa. Chyba pojde na kompromis i sceny w ciemnych pomieszczeniach bede zmiekczal w postprocesie (o ile to opanuje).

Pozdrawiam
masz hv20?
scene > sunset/spot - to sa prefsy z zero gain
jak chcesz krecic w trybie p to najlepiej nie panoramuj(kadry statyczne) albo bardzo powoli i najlepiej zblokuj migawke na 50
polecam tez priorytet przeslony i ustawic na 1.8 a nastepnie sciemnic lekko w manualnym trybie - stracisz sporo szumu jak dobrze ustawisz

noi oczywiscie jak chcesz filmowac sceny przy swietle swieczek czy ksiezyca to polacam wygrania w lotka i kupienie xh/ xl /pd170...etc
 

xoxer

New member
Tak pxl, mam to cacuszko, kupilem tez statyw velbon cx-586. Ogladalem sherpe 600, bardzo mi sie podobala.. ale w sumie zwyciezyl rozsadek poczatkujacego amatora, najpierw praktyka pozniej sie okaze czy warto inwestowac w cos drozszego. Ten model to typowy model do kamery, z glowica dwukierunkowa ale za to bardzo wygodna. Dluga rekojesc pozwala na miekkie prowadzenie kamery. Statyw nie jest stabilny i zapewne bedzie sie na wietrze trzasc, ale w domowych warunkach na razie mi pasuje.
Wracajac do kamery to zaraz wyprobuje twoje porady. Jak tylko osiagne jakies zadowalajace sie rezultaty to sie podziele. Wiem, ze filmy przy swieczkach to nie ta klasa sprzetu ale mimo wszystko filmik z http://hv20.info/yopu/lowlight-test-nogain-fire-h264-720p.mov jest super. Chociaz jest tam napisane jakie autor ma ustawienia to mi to na razie nie wychodzi.
Pomijajac ten filmik, moim celem jest glownie pozbycie sie szumu. Moze byc kosztem jasnosci filmu, bo ta kaszka odbiera duzo przyjemnosci z HD.

Pozdrawiam i dzieki za szybkie odpowiedzi pxl ;)
 

xoxer

New member
Bynajmniej, nie marudze. Jak za takie pieniadze (150) to jest calkiem fajny kawalek statywu ;) Po prostu dziele sie wrazeniami - jako zupelny amator, wiec prosze nie brac moich opini jako rozstrzygajacych. Mialem porownanie z sherpa i po prostu wiem na co nie wydalem 320zl ;) W zyciu nie raz kupowalem lepsze rzeczy niz potrzebowalem i okazywalo sie ze praktycznie ich nie wykorzystywalem. Np. kupilem HV20 i wciaz sie wacham ile z moich nagran bedzie w dobrym swietle tak aby ukazac zalety HD a ile w moim mieszkaniu, gdzie musze sie liczyc z niekorzystnym oswietleniem. W tym przypadku zaryzykowalem i przyszlosc pokaze czy slusznie. W aspekcie statywu poszedlem na kompromis i najwyzej pozniej wydam jeszcze wiecej pieniedzy ;)

Dzieki za podpowiedz co do ustawien. Odkrylem moj zasadniczy blad w ustawieniach. Po prostu te wszystkie nastawy byly z zerowym zoomem a ja mialem jakis minimalny (wiekszy/mniejszy) zoom ustawiony. Teraz zaczynam powoli dochodzic do celu.

Musze chyba kupic przejsciowke 43>58mm plus filtry i moze jakies soczewki. Mam pare starych filtrow z mojej starej cyfrowki, fajnie byloby je wykozystac. Na pewno zainwestuje w konwerter wide, bo trudno objac w pomieszczeniu cala osobe. Jakbyscie znali jakies fajne zrodlo akcesoriow dajcie linka ;)

Pozdrowka
 

pxl666

Member
Bez reklam
xoxer napisał:
Bynajmniej, nie marudze. Jak za takie pieniadze (150) to jest calkiem fajny kawalek statywu ;) Po prostu dziele sie wrazeniami - jako zupelny amator, wiec prosze nie brac moich opini jako rozstrzygajacych. Mialem porownanie z sherpa i po prostu wiem na co nie wydalem 320zl ;) W zyciu nie raz kupowalem lepsze rzeczy niz potrzebowalem i okazywalo sie ze praktycznie ich nie wykorzystywalem. Np. kupilem HV20 i wciaz sie wacham ile z moich nagran bedzie w dobrym swietle tak aby ukazac zalety HD a ile w moim mieszkaniu, gdzie musze sie liczyc z niekorzystnym oswietleniem. W tym przypadku zaryzykowalem i przyszlosc pokaze czy slusznie. W aspekcie statywu poszedlem na kompromis i najwyzej pozniej wydam jeszcze wiecej pieniedzy ;)

Dzieki za podpowiedz co do ustawien. Odkrylem moj zasadniczy blad w ustawieniach. Po prostu te wszystkie nastawy byly z zerowym zoomem a ja mialem jakis minimalny (wiekszy/mniejszy) zoom ustawiony. Teraz zaczynam powoli dochodzic do celu.

Musze chyba kupic przejsciowke 43>58mm plus filtry i moze jakies soczewki. Mam pare starych filtrow z mojej starej cyfrowki, fajnie byloby je wykozystac. Na pewno zainwestuje w konwerter wide, bo trudno objac w pomieszczeniu cala osobe. Jakbyscie znali jakies fajne zrodlo akcesoriow dajcie linka ;)

Pozdrowka
niezle konwertery robi raynox - poszukaj na fototip.pl czy foton.kalisz.pl (jakos takos)
 

slimak

New member
Bez reklam
xoxer napisał:
Dzieki za podpowiedz co do ustawien. Odkrylem moj zasadniczy blad w ustawieniach. Po prostu te wszystkie nastawy byly z zerowym zoomem a ja mialem jakis minimalny (wiekszy/mniejszy) zoom ustawiony. Teraz zaczynam powoli dochodzic do celu.

Pozdrowka


Przy słabym oświetleniu zawsze filmuj w [W], bo inaczej dodatkowo zmniejszasz sobie jasność kamery
[W] ->[T] f1,8 ->f3,0.
Żeby inni się nie męczyli dodałem tą informację na samym początku opisu gian
http://slimak.republika.pl/hv10.htm#Gain%20zaawansowany
Oraz dodałem filmik z trzema świeczkami w łazience bez okien. ;-)
http://rapidshare.com/files/75606316/swieczki3.wmv

Ślimak
 

rafibydgoszcz

New member
Witam. Kupilem sobie niedawno kamere Canon HV20 w wersji NTSC. W zwiazku z tym ze w styczniu lece na wakacje i bede nurkowac dokonalem tez zakupu podwodnej obudowy ale od kamery Sony ( model obudowy SPK-HCC ). Kamera Canon HV20 pasuje do tej obudowy, jedynie nie moge kontrolowac nagrywania ( musze uzywac pilota w wodoszczelnym woreczku do sterowania zoomem i innymi funkcjami ). Brak sterowania wynika stad ze kamera Sony uzywa wejscia LANC. Nie zalezy mi na sterowaniu, gdyz jak wspomnialem uzywam do tego pilota, ale BARDZO zalezy mi na mikrofonie stereo ktory jest w obudowie. Niestety, mikrofon tez jest podlaczony do tego jednego kabelka LANC ( koncowka wyglada jak takie male USB ). Czy istnieje jakas przejsciowka ( adaptor ) z koncowki LANC na maly JACK dla mikrofonu ?
 

yaca

New member
Po rozwazeniu wszystkich za i przeciw rowniez decyduje sie na zakup hv20.
Mam nadzieje ze nie bede zalowal. Material nakrecony ta kamera bede umieszczla w internecie i w zwiazku z tym pytanie: nagrywac w HD a pozniej zgrywac w DV? Czy moze nagrac w HD pozniej zrobic downconvert?
 

viValdi

New member
Bez reklam
To zależy gdzie będziesz umieszczał filmiki.
Jeśli masz kontrolę nad formatem i wielkość nie jest limitowana to sugeruję WMV HD.
 

yaca

New member
Mam serwer dedykowany ktory ma w tej chwili 10Mbit lacze i transfer nie jest raczje ograniczeniem. Filmiki do 150 MB nie wieksze, by zbyt dlugo sie nie sciagaly, ale to schodzi na drugi plan. WMV, tak chyba zrobie, dzieki :)
 

effe

New member
Witam wszystkich!

Dzisiaj zakupiłem swoją kamerkę HV20. Właśnie podłączyłem ją do ładowania.

Mam do Was takie pytania:

- sprzedawca proponował mi w MM abym koniecznie zakupił sobie kasete przystosowaną właśnie do HD (50zł) Myśle że ma racje, tak więc kupiłem ją i zwykłą za 10zł. Czy jest jakaś różnica? Wy na jakich kasetkach kręcicie filmy? Czy te zwykłe po kilka złotych spokojnie wystarczą?

- drugie moje pytanie dotyczy zgrywania już nagranych filmów na laptopa. Zakupiłem kabel Fire-Wire i teraz mam pytanie odnośnie oprogramowania, które pomoże mi zgrać materiał na dysk komputera. Jaki polecacie? Czy są jakieś darmowe w sieci, które można pobrać?

Jestem zupełnym amatorem w tej dziedzinie, to moja pierwsza kamera w życiu. Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam.


Przepraszam za pierwsze pytanie, nie doczytałem forum, ktoś już wcześniej zadał podobne pytanie. Wychodzi na to, że nie ma sensu kupować tych taśm HDV? To dobrze, bo to zawsze jakaś oszczedność:)
 
Ostatnia edycja:

worldidol

New member
Jako nowy forumowicz witam wszystkich 8)

Jestem posiadaczem Canona HV20 od tygodnia, jeśli macie jakieś pytania, wątpliwości przed zakupem, chęć obejrzenia sampli dowolnej jakości, to zapraszam - z chęcią nakręcę coś i wrzucę na własny serwer. Kupiłem ten sprzęt z myślą o tworzeniu amatorskich filmów fabularnych, zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Jak dotąd jestem bardzo zadowolony z kamery, szukam teraz mikrofonu zewnętrznego. Dodam, że wbudowany mikrofon faktycznie mocno zbiera szum mechanizmu, ale po włączeniu opcji ogranicznika mikrofonu jest naprawdę w porządku i dla zastosowań "domowych" zupełnie wystarcza.
 

pxl666

Member
Bez reklam
effe napisał:
mam pytanie odnośnie oprogramowania, które pomoże mi zgrać materiał na dysk komputera. Jaki polecacie? Czy są jakieś darmowe w sieci, które można pobrać?
Przepraszam za pierwsze pytanie, nie doczytałem forum, ktoś już wcześniej zadał podobne pytanie. Wychodzi na to, że nie ma sensu kupować tych taśm HDV? To dobrze, bo to zawsze jakaś oszczedność:)

wiec nie obraz sie ale doczytaj reszte bo na drugie jest multum odpowiedzi w tym watku i wielu innych...
 

effe

New member
Nie obraziłem się:)

Mam do posiadaczy jeszcze takie małe pytanko. Na jakich ustawieniach kręcicie w domu z nie najlepszym oświetleniem, głównie w sztucznym? Bo niestety u mnie zaobserwowałem ogromną ilość szumów, a to dla mnie nie jest do przyjęcia zwłaszcza że kamerka nie należy do najtańszych.
 

wieslaw27

New member
Witam. Jestem użytkownikiem tej kamery w wersji japońskiej z NTSC i bardzo mi zależy na polskiej instrukcji czy ktoś z posiadaczy takowej chciałby wspomóc (warunki do uzgodnienia). Pozdrawiam Wiesław
 

worldidol

New member
effe napisał:
Na jakich ustawieniach kręcicie w domu z nie najlepszym oświetleniem, głównie w sztucznym? Bo niestety u mnie zaobserwowałem ogromną ilość szumów, a to dla mnie nie jest do przyjęcia zwłaszcza że kamerka nie należy do najtańszych.
Z moich obserwacji wynika, że najlepiej jest używać trybu cine, bo on ustawia najniższe wartości gain. Jeśli nie odpowiada Ci klolorystyka w tym trybie (mi np. niezbyt odpowiada) to polecam ustawienie kontrastu na poziom +1. Najlepiej kup kartę miniSD i sprawdzaj wartości ustawione przez kamerę w danym oświetleniu i zmniejszaj wartość ekspozycji aż uzyskasz szybkość migawki 1/50. 1/25 jest również jak najbardziej do przyjęcia, ale z 1/50 uzyskasz nieco płynniejszy ruch.

wieslaw27 napisał:
Jestem użytkownikiem tej kamery w wersji japońskiej z NTSC i bardzo mi zależy na polskiej instrukcji czy ktoś z posiadaczy takowej chciałby wspomóc (warunki do uzgodnienia).
Niedługo będę kserował swoją instrukcję, także mogę wykonać jedną kopię więcej :)
 

pxl666

Member
Bez reklam
effe napisał:
Nie obraziłem się:)

Mam do posiadaczy jeszcze takie małe pytanko. Na jakich ustawieniach kręcicie w domu z nie najlepszym oświetleniem, głównie w sztucznym? Bo niestety u mnie zaobserwowałem ogromną ilość szumów, a to dla mnie nie jest do przyjęcia zwłaszcza że kamerka nie należy do najtańszych.

zapewniam cie ze po przeczytaniu CALEGO tego watku wiele ci sie rozjasni w glowie...jest sporo czytania ale praktycznie kazde zadane przez ciebie pytanie znalazlo odpowiedz. dowiesz sie rowniez rzeczy o ktorych nie miales pojecia (zaawansowana kontrola gain itp)
 

pxl666

Member
Bez reklam
worldidol napisał:
Z moich obserwacji wynika, że najlepiej jest używać trybu cine, bo on ustawia najniższe wartości gain

niestety nie - cine mode to mniejszy kontrast - z tego wzgledu daje lepsze efekty swiatlocienia bo nie wycina tak ostro. obraz wydaje sie mniej ostry ale to tylko wrazenie. tryb pomyslany wlasnie dla uzyskiwania efektu kinowego w przypadku domowych produkcji fabularnych - kamery profesjonalne filmowe maja duzo wiekszy zakres czulosci i lepiej odtwarzaja lagodne przejscia tonalne swiatlocieniowe i ten tryb ma to symulowac.zalecane uzywanie razem z 24/25p
 

gajorro

New member
Witam

Mam nadzieje ze moj pierwszy post nie bedzie ostatnim tutaj i od razu skasowanym;) Zachcialo mi sie ostatnio kupic kamerke i w sumie zdecydowalem sie juz na nv-gs320, bo tylko na tyle moge sobie pozwolic.

Jednak tak sie zdarzylo, ze mam kogos w stanach no i jest opcja zeby tam zakupil jakis sprzet - znalazlem hv20 za cene gs320 no i wiekszosc wypowiedzi bylo pozytywnych ktore czytalem o Canonie. mysle ze na moje wymagania (na razie bawilem sie tylko jakims starym mini mini szajsem jvc, ale i tak daje duzo radochy) ten sprzet to bedzie az za duzo (do tego ze chce hd jestem przekonany).

Troche dziegciu dodaly jednak sporadyczne wypowiedzi na forach co do mechanizmu kasetki i ogolnie wykonania kamerki. Jeszcze wiecej wypowiedz sprzedawcy w USA - powiedzial ze on by doradzil HG10... Ponadto ze koncza juz z HV20 i nie bedzie wiecej modeli amatorskich HDV. Tylko ze ja chce sie pobawic "na serio" w montaz i pewnie moj komp dalby sobie rade z AVHCD, tylko ze i tak ten format mnie nie przekonuje. Poza tym podoba mi sie sprzet wiekszy i ciezszy, a hv20 w porownaniu z hg10 taki jest. Co wy na to? Czy rzeczywiscie z HV20 jest tak duze prawdopodobienstwo ze zdechnie zanim sie nią nacieszę;)?

HG10 jest niewiele drozsze niz HV20 wiec cena nie jest az tak istotna, ale tez przemawia za kasieciakiem.
 
Do góry