Canon HG 10. Dobry wybór dla wymagającego amatora?

miloszek

New member
Witam wszystkich.
Poczytałem o kamerach sporo. Również wątki na tym forum.
W zasadzie przekopałem cały internet. Wybór już prawie padł na Canona HG 10.

http://www.e-cyfrowe.pl/kamery/canon-hg … D=42993_52
Powiem co moim zdaniem przemawia za zakupem tego modelu

- optyczna stabilizacja obrazu! Tu pytanie. Czy optyczna stabilizacja jest dużo lepsza od cyfrowej / elektronicznej?
W przypadku zooma wiadomo - cyfrowego nie bierze się nawet pod uwagę. A w przypadku stabilizacji?
Zauważyłem że np. Panasonic ładuje OIS nawet do tańszych modeli. Inne firmy raczej nie.
- HD CMOS rozdzielczości 2.96 mln pikseli / 1/2.7 cala
- nośnik - HDD (tu wiadomo zależnie od preferencji)

Co jest dla mnie ważne w kamerze to:
- jakość!!
- dobra stabilizacja!
- dobra jasność obiektywu - nagrania przy domowym słabym oświetleniu sztucznym. (tu 1.8 - wydaje się być standardowa, poza JVC, która stosuje 1.2)
- HDD


Czy ktoś ma ten model lub jakieś konkretne o nim opinie?
Może polecacie jakieś lepsze modele w tej klasie cenowej? Może tańsze ?

Dodam, że cena już o 1000 zł przekracza zakładany wcześniej limit ;)

pozdrawiam serdecznie
 

Maar

New member
Witam,
to ja sie przylacze do pytania :) Tez sobie przyuwazylem ta kamere ale mam pytanie z innej beczki... prowadze serwis internetowy i mam zamiar wprowadzic wideocasty z roznych wydarzen branzowych.
I tu rodzi sie pytanie czy jest sens kupowac kamere HD czy wystarczy dobra SD?
 

mariof

New member
Bez reklam
do videocastów HD? Transfer na poziomie 12Mbit/s - mało jest takich łączy. Proponuję tanią, jak najtańszą kamerkę SD z odpowiednią funcją lub baaardzo dobrą kamerkę internetową. Obie opcje trzeba sprawdzić w praktyce.
 

Maar

New member
Wiadomo, ze plik bylby kompresowany ;) Chodzilo mi raczej o jakosc zrodla. Dzwiek tez jest wazny. Kamerka internetowa odpada bo chodzi o krecenie materialow na wyjazdach a pozniej ich montaz.
W takim razie jak to robia inni? Regularnie z itunes sciagam sobie wideocasty w HD.

P.S. Nie chodzi mi o wersje on-line wideo.
 

Nicodem

New member
miloszek napisał:
Czy ktoś ma ten model lub jakieś konkretne o nim opinie?
Może polecacie jakieś lepsze modele w tej klasie cenowej? Może tańsze ?

Dodam, że cena już o 1000 zł przekracza zakładany wcześniej limit ;)

Sam uzywam tej kamery. Wersja NTSC. Jak na razie jestem zadowolony gdyby nie jedno ALE - te cholerne pliki MTS. Zapraszam do nowego watka ktory zalozylem. Oprogramowanie ktore Canon dolaczyl do kamery jest beznadziejne, a sam format zdaje sie ze jest lekko zmodyfikowany przez Canona. Przez to mam same problemy przy odtwarzaniu i konwersji filmow na komputerze. Polowa radosci z kamery od razu odpada.
Co do ceny - rozwaz zakup w USA. Za 750$ jest na amazonie, a mozna ja znalezc i w okolicy 670-700$.

Jesli mialbys jakies konkretne pytania - chetnie odpowiem. Zaznaczam jednak ze sam jestem baaardzo amatorem jesli chodzi o kamery.
 

Huzar

New member
Maar napisał:
Wiadomo, ze plik bylby kompresowany ;) Chodzilo mi raczej o jakosc zrodla. Dzwiek tez jest wazny. Kamerka internetowa odpada bo chodzi o krecenie materialow na wyjazdach a pozniej ich montaz.
W takim razie jak to robia inni? Regularnie z itunes sciagam sobie wideocasty w HD.

P.S. Nie chodzi mi o wersje on-line wideo.

Polecam Canon HF10 (HF100) która posiada tryb 30p (na pewno w wersji NTSC) co jest ponoć łatwo konwertowalne do ponoć internetowego standardu 15 klatek/s.
 

miloszek

New member
Nicodem napisał:
Sam uzywam tej kamery. Wersja NTSC. Jak na razie jestem zadowolony gdyby nie jedno ALE - te cholerne pliki MTS. Zapraszam do nowego watka ktory zalozylem. Oprogramowanie ktore Canon dolaczyl do kamery jest beznadziejne, a sam format zdaje sie ze jest lekko zmodyfikowany przez Canona. Przez to mam same problemy przy odtwarzaniu i konwersji filmow na komputerze. Polowa radosci z kamery od razu odpada.
Co do ceny - rozwaz zakup w USA. Za 750$ jest na amazonie, a mozna ja znalezc i w okolicy 670-700$.

Jesli mialbys jakies konkretne pytania - chetnie odpowiem. Zaznaczam jednak ze sam jestem baaardzo amatorem jesli chodzi o kamery.
- Pliki .MTS ściągnąłem z internetu - link znalazłem chyba gdzieś na tym forum. Niby otwiera je MPlayer Clasic ... Ale w połowie zaczyna klatkować.
Czy inne kamery HD mają bardziej przyjazne pliki ?
- Co do oprogramowania od producentów sprzętu to zazwyczaj jest to kicha.
Kilka pytań by się znalazło;)
- Czy w miarę bez kłopotu można przerobić materiał na jakiś akceptowany przez standardowe odtwarzacze DVD ? Lub czy kamera nagrywa również w SD?
- Czy z wersją NTSC nie masz kłopotu ?
pozdro.
 

Nicodem

New member
miloszek napisał:
- Pliki .MTS ściągnąłem z internetu - link znalazłem chyba gdzieś na tym forum. Niby otwiera je MPlayer Clasic ... Ale w połowie zaczyna klatkować.
Jeden plik drugiemu nie rowny. Wczesniej mialem pozyczona kamere JVC i jej pliki .TOD. Z nimi tez byly problemy ale chyba mniejsze. Format juz istnieje od dluzszego czasu a nadal sa problemy z oprogramowaniem.

miloszek napisał:
Czy inne kamery HD mają bardziej przyjazne pliki ?
Zdaje sie ze SONY ma to lepiej opracowane. Przynajmniej na to wyglada jak patrze na posty w internecie.
miloszek napisał:
- Co do oprogramowania od producentów sprzętu to zazwyczaj jest to kicha.
Kilka pytań by się znalazło;)
- Czy w miarę bez kłopotu można przerobić materiał na jakiś akceptowany przez standardowe odtwarzacze DVD ? Lub czy kamera nagrywa również w SD?
To akurat mozna zrobic oprogramowaniem dolaczonym do kamery lub Nero8 - bardzo intiucyjnie i bezboleśnie. Co do SD - nie ma takiej opcji. Można tylko zmieniać bitrate.
miloszek napisał:
- Czy z wersją NTSC nie masz kłopotu ?
pozdro.
Nie. W przypadku kamer NTSC to akurat plus. Nagrywa 29.97 zamiast 25 klatek na sekunde, co przy np sportach moze byc atutem. Obsluga NTSC jest praktycznie w kazdym urzadzeniu domowym wiec w ogole nie widze z tym problemow.
Plus natomiast byl jeden - bardzo wielki, czyli cena w USA. Równo połowa Polskiej ceny.
 

miloszek

New member
Dziękuję bardzo za podpowiedzi. :)
Są bardzo pomocne.
A generalnie czy warto już inwestować w HD do amatorskiego użytku?

Czy może lepiej zainwestować w dobrą kamerę SD? miałbym tu na myśli modele JVC (np. GZ MG 575,GZ MG275 itp) o bardzo jasnych obiektywach - zależy mi na nagraniach przy jednej żarówce ;)

A może jakiś model Sony HD - widziałem że niektóre stosują kompresję AVCHD i do wyboru mpeg2 ?


Czy materiał nagrany w HD pójdzie na zwykłym odtwarzaczu DVD tylko w standardowej rozdzielczości, czy też nie pójdzie w ogóle?
 
Ostatnia edycja:

mariof

New member
Bez reklam
oczywiście! Standard w tej chwili to TV przynajmniej HD ready. Po właśnie ogłoszonym zwycięstwie BR odtwarzacze a wkrótce i nagrywarki będą moim zdaniem taniały. Różnica w cenie kamer SD i HD o podobnej klasie szybko maleje - chyba nie warto się zastanawiać.
 

miloszek

New member
mariof napisał:
oczywiście! Standard w tej chwili to TV przynajmniej HD ready. Po właśnie ogłoszonym zwycięstwie BR odtwarzacze a wkrótce i nagrywarki będą moim zdaniem taniały. Różnica w cenie kamer SD i HD o podobnej klasie szybko maleje - chyba nie warto się zastanawiać.

No skłaniam się ku takiemu rozwiązaniu i zdaję sobie sprawę, że wszystko tanieje. Upatrzona przeze mnie HG 10 staniała o 100 zł od momentu założenia tego wątku ;)

Jednak chodzi mi np. o wysłanie płytki do np. mojej babci, która ma jakąś tam mantę i raczej nie pójdzie za postępem z wymianą. ;)
I tu właśnie na forum czytałem o kompresji do divx i xvid iwygląda na to że nie wiele z tego wychodzi jeśli chodzi o standardowe odtwarzacze.
A może coś źle rozumiem? Jakby ktoś mógł łopatologicznie?
dzięki pozdr.,
 

mariof

New member
Bez reklam
nie ma problemu, wystarczy tylko program edycyjny i po kłopocie. Kodowanie trwa troche (zależne od kompa) ale jeżeli nie wysyłasz Babci kilku płytek tygodniowo to nie ma zmartwienia:)
 

miloszek

New member
No to dziękuję bardzo za podpowiedzi. W takim razie wybór chyba dokkonany. :) Chyba że ktoś jeszcze dorzuci jakiś podobnej klasy i ceny model godny uwagi z dyskiem
pozdr,
Milosz
 

miloszek

New member
Zakupiłem kilka dni temu kamerkę.
Odpowiem więc na swój wątek ;) Na celu mam oczywiście podpowiedź innym, którzy zastanawiają się nad wyborem.
Jestem bardzo zadowolony z wyboru. Jakość jest naprawdę rewelacyjna.
Nie napotkałem również na razie problemu z plikami, o których można tak wiele poczytać na forum - Do samej konwersji na przykład aby odtworzyć film na stacjonarnym DVD z obsługą divx'a wystarczy oprogramowanie dołączone do kamery.
Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedzi, być może również moja się komuś przyda :)
 

KrzysiekN

New member
canon hg 10

Witam.
Właśnie zakupiłem camerę cyfrową canon hg 10 i mam kilka pytań. Zauważyłem że przycisk zoom na kamerze jest ciągle w połozeniu T, przy przyblizaniu obrazu zoom działa prawidłowo ale po puszczeniu przycisku przyblizania obraz powoli sam wraca do położenia początkowego. Tak więc jakbym chciał mieć obraz przybliżony to muszę cały czas trzymać przycisk zooma w połozeniu W. Jak tylko puszczę przycisk, obraz wraca do poprzedniego ustawienia, czyli powoli oddala obraz. Czy to normalne w tej kamerze, czy może mam uszkodzony przycisk zoom??? Ponadto mam pytanie czy działa Wam przycisk zoom na wyświetlaczu? W instrukcji jest napisane, że zoomem można tez operować tymi przyciskami. U mnie one nie działają, jedynie podczas odtwarzania nagranego filmu mogę przewijać nimi. Czy to normalne, czy może mam uszkodzoną kamerę? Z góry dziękuję za pomoc.
 
Do góry