Cambridge Audio AR30

pire

New member
Serdeczne dzięki za opinię.
Jeśli AR30 w stereo gra lepiej od onkyo 808, to zawracanie głowy z tym KD w moim przypadku.
Poczekam na NP30 i opinie o nim.

Pozdrawiam
 
D

Deleted member 141725

Guest
Onkyo TX-SR808 jak dla mnie jest rewelacyjnym amplitunerem Kina Domowego. Cena (widziałem już za 3,5tyś) jest do zaakceptowania, ale dokładnie - jako amp KD, a nie tylko do użytku stereo. Co prawda ma wszystkie funkcje które potrzebujesz i jeszcze "setki" innych, ale niestety to wszystko działa na niekorzyść dźwięku stereo. Jeżeli potrzebujesz multimedialnego urządzenia do którego podłączysz wszystkie inne urządzenia i Onkyo ma się stać centrum multimedialnym to jak najbardziej go polecam. A jak priorytetem jest dźwięk stereo to jednak zostań przy stereo. Jeżeli chodzi o AR30 dźwięk na pewno bardziej audiofilski jednak jest dużo innych wzmacniaczy do powiedzmy 2tyś, które bez problemu lepiej zagrają niż amp KD. W AR30 chodź zapas mocy jest duży to na pewno mocniejsze uderzenie otrzymasz z Onkyo (mimo że maluch CA ma potężniejszy zasilacz czyli 300W na 2 kanały, Onkyo ma 710W na 7 kanałów) . Dlatego priorytetem jest odsłuch i sam stwierdzisz co jest dla Ciebie :) Więc nie trzymaj się tak ściśle tego co piszemy - to Ty masz być zadowolony :) Ja najpierw posłuchałem kilku sprzętów i dzięki temu mam to co mi się podoba. Inny, ale też świetny dźwięk, choć odmienny proponuje także HK 3490 - długo myślałem nad nim także... ale nie żałuje wyboru.

PS. NP30 podobno będzie w cenie ok 1300zł więc pewnie kpl. będzie do nabycia za ok. 2,5tyś. Ja jeszcze w przyszłości może do odsłuchu z kompa uzbieram na DacMagic :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

pire

New member
KD w zasadzie już odpadło, te wszystkie gadżety, które posiada, są dla mnie zbędne, liczy się tylko brzmienie w stereo.
Co do NP30 to spodziewam się wyższej ceny, ale nie o to chodzi, dla mnie ważny jest DAC w tym urządzeniu, jeśli okaże się poniżej klasy DacMagic, to raczej pójdę w kierunku Squeezebox Touch Logitech'a + DacMagic/Arcam rDAC + wzmak. Słucham wyłącznie z serwera NAS (FLAC) więc transport + DAC to podstawa. Niestety od czegoś trzeba zacząć, właśnie zamierzam coś posłuchać ze wzmacniaczy do 2000 zł w połączeniu z Cabasse Tobago (też się nie upieram ale jak na razie to dla mnie nr 1), grają soczyscie, wzmak i kable powinny być "ciepłe" w brzmieniu.
W przypadku NP30 to fajnie by było połączyć to z pasującym amplitunerem z zestawu, ale odsłuch jest najważniejszy.
Dzięki za pomoc, Pozdrawiam
 

Tomateusz

New member
Witajcie.

Odkopuję ten temat, ponieważ mam pewne obserwacje Cambridge Audio AR30.

Otóż (około rok temu) po wielokrotnych odsłuchach zestawu opartego na AR30 (sprawdzałem różne konfiguracje) i ostatecznie kupiłem:
- AR30 oraz
- Monitory Audio BR2
- odtwarzacz CD:Cambridge - Azur 550C
- interkonekt: Wireworld Luna 6
- kable głośnikowe to Hotline "blue silicon" (miały cieplejsze brzmienie od np: "white spiral" ... droższych nie brałem wtedy pod uwagę)

Generalnie zgadzam się ze wszystkim co powyżej napisali: kiki i pvt.
...lecz...
Moja obserwacja i wrażenia są takie, że mam lekki niedosyt basu. Powtarzam lekki! Można to zrekompensować sobie równie "lekko" go podbijając ale to pociąga za sobą jak zauważyłem degradację proporcji (mniejszą czytelność) środka i góry.
Już na etapie zakupu zauważyłem, że (w/g specyfikacji producenta) AR30 ma przewidzianą współpracę (osobne wyjście) z sub-wooferem. Brałem więc pod uwagę możliwość "zmniejszonej" transmisji tzw. "dołu" na kanały głośnikowe. Stąd m/y innymi wybór takich a nie innych kabli - aby już zawczasu (na etapie zakupu było słyszalne lekkie zubożenie basu) zadziałać.
Wybór kabli silicon blue - poprawił sprawę, ale czy dostatecznie?
Otóż po prawie rocznym wsłuchiwaniu się w różne gatunki muzyki (klasyka, jazz, blues, rock, rap) stwierdzam, że przy neutralnie (to w ogóle jest podstawowy warunek!!) nagranych płytach daje się wyczuć lekki -jak już napisałem - niedostatek basu (mimo kabla, który go godniej dostarcza, niż wiele innych w podobnych cenach).

Czyli potwierdziły się te moje pierwotne przypuszczenia.
Dodatkowo potwierdziłem je testując jakiegoś NAD'a, Onkyo i Rotel'a (modeli nie pamiętam).

Choć podkreślam, że w żadnym stopniu powyżej opisane doświadczenia słuchowe nie przekreślają wartości sprzętu i nie skłaniają mnie do myśli o zmianie AR30. Ewentualnie kable bym zmienił - jeśli ktoś mi doradzi lepsze rozwiązanie.

Głośniki kiedyś może zmienię na coś podłogowego (pewnie też Monitor Audio - bo słyszałem BR-BX5? 6?) - lecz nie miałem okazji ich u siebie przetestować i do końca nie wiem, w jakim stopniu to pomoże (spodziewam się zaś, że znacznie).

Szczególnie ciekaw jestem opinii posiadaczy i chciałbym wiedzieć też jakie elementy mają Wasze systemy. Czy w ogóle macie podobne wrażenia?

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:
Do góry