brak dźwięku (DD i DTS) po podłączeniu amlitunera do TV

kkuba79

New member
Proszę o poradę jak skonfigurować ( podłączyć ) sprzęt tak żebym uzyskał dźwięk DD lub DTS w amplitunerze.

TV Philips LCD 32PHL7862 jest podłączony po kablu HDMI do tunera STB HD Vectra, amplituner ONKYO TX-SR503 jest podłaczony do TV przez kabel coaxialny natomiast dodatkowo tuner STB jest podłączony kablem OPTICAL do amplituner i tak:
- podłączenie: STB-HDMI-TV-COAX-AMLITUNER -> dźwięk jest tylko stereo, wyświetlacz amplitunera wyświetla napis PCM STEREO mimo iż program nadawany jest w DD (TVN HD)
- podłączenie: obraz STB-HDMI-TV, dźwięk STB-OPTO-AMPLITUNER, amplituner przłączony na wej OPTO (z STB) -> dźwięk jest DD (5.1 lub 2.0 w zależności jaki nadaje program) lub PCM STEREO (TVP1 TVP2 itp)

I tu mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów czy z tego wyjścia w TV (COAX) uzyskam tylko dźwięk PCM STEREO mimi iz program nadawany jest w DD lub DTS?
Pytam się bo dźwięk biegnący po kablu OPTO jest troszke szybciej niż obraz (małe opóźnienie wprowadza TV - denerwujące).
Przeszukałem całe menu TV ale tam nic nie ma o ustawieniach dźwięku na wyjściu COAX, dodam iż w STB TV domyślny tryb audio ustawiony jest na AC3 ( jest jeszcze tryb PCM ale w tym trybie wszystkie programy są w stereo)

Proszę o porady
Pozdrawiam
 

greg hiszpan

New member
WYJŚCIE sygnału DD lub DTS z TV jest tylko możliwe gdy dany program odbieramy w tunerze digital. z anteny analogwej można uzyskać co najwyżej NICAM czyli dolby surround.
to czy twoj TV wypuszcza sygnał DD zależy od specyfikacji, a jeżeli tak to tylko kablem optical. musisz wybrać w menu TV jak ma dzwięk wychodzić bitstream czy PCM.


Mama nie nauczyła, że się NIE CYTUJE POPRZEDNIKA!?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

kkuba79

New member
cytat
"to czy twoj TV wypuszcza sygnał DD zależy od specyfikacji, a jeżeli tak to tylko kablem optical. musisz wybrać w menu TV jak ma dzwięk wychodzić bitstream czy PCM."

W Instrukcj TV nie doszukałem sie o formatach dźwięku na wyjściu COAX ( czy to właśnie wyjście potrafi obsługiwać formaty DD i DTS z wejścia HDMI TV ????) albo tego nie widze.... :(
Z moich domowych doświadczeń wynikia ze niema rożnicy czy to jest kabel OPTO czy COAX ponieważ moje DVD posiada oba wyścia i na każdym z nich działa DD i DTS.
 

kkuba79

New member
Na próbę podłączyłem TV do laptopa przez kabelek HDMI, włączyłem płyte DVD z koncertem na którym dźwięk zapisany jest w formacie DD 2.0 oraz DD 5.1 ale niestety dźwięk z TV przez złącze COAX był nadal PCM STEREO. W laptopie był zainstalowny system Windows Vista. W ustawieniach dźwięku można było wybrać jaki ma obsługiwać formaty (DD, DTS, WMV) ale tylko przy próbach testowania formatu DTS amplituner przełączył się właśnie na ten dekoder (reszta to tylko PCM).
Wynika z tego ze mój TV potrafi przesłać z wejścia HDMI do audio COAX tylko PCM i DTS??? troche mnie to zasmuciło :(

Mam pytanie do kolegów z forum czy udało sie komuś z uzyskac dźwięk DD lub DTS przez wyjście COAX lub OPTO w TV???
 

MMrozo

New member
Dokładnie, nie spotkałem (co nie znaczy, że nie ma) TV, który by przesyłał z dekodera do ampli dźwięk wielokanałowy.

Pozdrawiam
 

zandi

New member
amplituner - tv

Jeszcze jedno pytanko w podobnym temacie.
Jak podłączyc tv z ampli cyfrowo???
X-box jest podłączony HDMI do tv(obraz HD wypasik) tylko co z dzwiękiem? x-box nie posiada innego wyjścia, najprościej było by podłączyc tv z ampli tez HDMI tylko ampli go nie posiada.
Czy jest inna możliwosc?? np component czy cos innego???
może jest jakies przejscie coax-hdmi albo opt-hdmi ?

A może taki kabelek rozwiaze temat???
moz-screenshot.jpg
 

Attachments

  • img3034ld9.jpg
    img3034ld9.jpg
    104,4 KB · Wyś: 470
Ostatnia edycja:

PopaY

New member
Bez reklam
A od kiedy to component przesyła jakiekolwiek audio??? jedyna możliwość to coaxial lub optyka.
 

darkmajin

Member
Bez reklam
niewiem do czego ten kabel ale skoro wyslesz sygnał cyfrowo przez hdmi+ dzwiek przestrzenny to jakim cudem w tym kablu przemieni sie na dzwiek stereo i sygnal analogowy :)
 

zandi

New member
c.d

czyli w takim razie jak najlepiej podłączyć tv z amplitunerem???
dodam ze amplituner nie posiada HDMI a TV nie posiada coaxial ani opt. :confused:
i po co w takim razie component video a amplitunerze?, czy podłaczając przez component video Y/Pr/Pb bedzie ok?
 
Ostatnia edycja:

timbot

New member
Bez reklam
90procent telewizorow, nawet jesli przyjmuje dzwiek przestzenny, to wypuszcza na wyjsciu cyfrowym tylko stereo. tak widocznie robi i twoj.
musisz korzystac z niezaleznego podpiecis dekodera do ampli, opoznienie dzwieku mozesz wprowaddzic w usttawwieniach ampli i po problemie.
 

ivf

New member
a to ciekawe..
skoro to aż 90% to podaj tak na szybkiego choć 3 sztuki mające wbudowany dekoder DD czy DTS ;)

bo jeśli nie mają takiego dekodera, nie są w stanie zmodyfikować otrzymanego dźwięku, a co za tym idzie, właśnie raczej w 90% przypadków przesyłają dźwięk dalej w postaci w jakiej go otrzymują ;)
 

zandi

New member
to w takim razie dlaczego nowy x-box ma jedno wyjscie hdmi do tv i nie ma cyfrowego wyjscia audio! po jakiego grzyba robią gry 5.1 na x-box jak nie idzie tego podłączyc do amplitunera??? nie rozumiem :confused:
 

timbot

New member
Bez reklam
ivf napisał:
a to ciekawe..
skoro to aż 90% to podaj tak na szybkiego choć 3 sztuki mające wbudowany dekoder DD czy DTS ;)
....
dzwiek przestrzenny to tez 5.1 PCM :)
(na szybko próbowałem znaleźć jakiś z dekoderem DD i sie nie udało :), no może na logikę poza tymi z dekoderami mpeg4)
natomiast zdaje się, że przesłanie DTS z hdmi na optyka byłoby pogwałceniem standardu HDCP, do dostany sygnał HDCP transmiter nie może wypuścić poza złącza HDMI, DVI, DP, UDI

Natomiast kolega kkuba79 pewnie nie puszczał jednak przestrzennego dzwiku przez hdmi do telewizora? W każdym razie, zostaje mu niezależne podłaczenie dekodera do ampli?
 

zandi

New member
darkmajin napisał:
bo dzwiek idzie po hdmi ?

pozatym to nie gry sa 5.1 tylko dzwiek w nich :)




sie pytam w takim razie po co??? jak i tak z tv nie idzie dzwięk przestrzenny do np amplitunera!! a innego wyjscia z iksa nie ma.
 

ivf

New member
to HDMI w x-boxie jest jakieś specyficzne i rzeczywiście można do niego podłączać różne kable. microsoft wypuścił kilka rodzajów kabli, każdy z nich ma inne złącze video oraz identyczne złącza RCA, które przesyłają dźwięk w postaci cyfrowej i analogowej (do wyboru w menu) - masz to w instrukcji!


EDIT:
żeby nie było niedomówień. kabelek, którego zdjęcie zamieściłeś jest odpowiedni (jeśli TV posiada złącze component). a propos - nie dodają takiego do zestawu?

EDIT2:
z powyższego też mogą jednak powstać jakieś niedomówienia.. trzeba więc dodać, że zgodnie z instrukcją oryginalny kabel (coś jak na zdjęciu) ma na wtyczce HDMI przełącznik trybów - TV i HDTV). jeśli więc kupowany kabel nie ma takiego przełącznika, to sprzedawca musi chyba zagwarantować, że będzie działał z Twoim sprzętem ;)
 
Ostatnia edycja:

zandi

New member
ivf napisał:
to HDMI w x-boxie jest jakieś specyficzne i rzeczywiście można do niego podłączać różne kable. microsoft wypuścił kilka rodzajów kabli, każdy z nich ma inne złącze video oraz identyczne złącza RCA, które przesyłają dźwięk w postaci cyfrowej i analogowej (do wyboru w menu) - masz to w instrukcji!


EDIT:
żeby nie było niedomówień. kabelek, którego zdjęcie zamieściłeś jest odpowiedni (jeśli TV posiada złącze component). a propos - nie dodają takiego do zestawu?

EDIT2:
z powyższego też mogą jednak powstać jakieś niedomówienia.. trzeba więc dodać, że zgodnie z instrukcją oryginalny kabel (coś jak na zdjęciu) ma na wtyczce HDMI przełącznik trybów - TV i HDTV). jeśli więc kupowany kabel nie ma takiego przełącznika, to sprzedawca musi chyba zagwarantować, że będzie działał z Twoim sprzętem ;)

wkońcu jakaś konkretna odpowiedź :D dzięki bardzo
 

kkuba79

New member
Ostatnio oglądając jakiś program w tv z dźwiękiem DD w pilocie od tv nacisnąłem przycisk INFO i ku mojemu zdziwieniu napisane jest że dźwięk odbiera jako DD 3/2 potem przełączyłem na jakis program w stereo znowu guzik INFO a tam że cyfrowe stereo.
Wniosek jest taki że niestety mój tv nie wypuszcza dźwięku DD lub DTS przez wyście COAX mimo iż przez HDMI dociera dzwięk wielkanałowy .... :(
 
Do góry