Bezpieczeństwo telewizora!

psycho009

New member
Witam! Mój stary telewizor uległ uszkodzeniu prawdopodobnie w skutek przepięcia w sieci. Obecnie posiadam nowy telewizor i nie chciałbym aby uległ uszkodzeniu. Kupiłem specjalną listwę antyprzepięciową - przeciwzwarciową i podłączyłem do niej tv. Jednak mój nowy telewizorek nie ma specjalnej wtyczki do uziemienia (pasującej do gniazdka z "bolcem"). W związku z powyższym mam pytanie czy jest sens podłączenia tv do listwy? Czy zabezpieczenia zadziałają mimo braku właściwego kabla w zestawie? Czy zapytać w serwisie o możliwości wymiany kabla? Pozdrawiam!
 

PeteShadow

New member
Bez reklam
Wymiana kabla nic nie da. Skoro producent telewizora nie przewidział uziemnienia, to sam kabel nie pomoże. Osobna kwestia to jakość tej tajemniczej "specjalnej" listwy. Trzecia sprawa, to czy gniazdko ścienne ma bolec uziemniający i czy jest on do czegoś podłączony. Czwarta sprawa, warto ubezpieczyć mieszkanie i zwrócić uwagę na wartość ubezpieczenia sprzętu na okoliczność takich wydarzeń. I w końcu piąta sprawa. Niektóre listwy mają pakiet ubezpieczenia w cenie. Warto to sprawdzić.
 

bielikk

New member
Bez reklam
Do listwy anty przepięciowej wpinasz oryginalnymi kablami (dostarczonymi przez producenta) sprzęt, który chcesz zabezpieczyć. Sprzęt elektroniczny typu TV wykonany jest w takiej klasie zabezpieczenia, że nie wymaga uziemienia. Listwa zabezpiecza przed przepięciami czyli zmianami ("wzrostem") napięcia, posiada ona również bolce uziemiające a to po to, aby można było prawidłowo podłączyć np: komputer.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Znam przypadek w Rzeszowie, kiedy w całym bloku poszło przeciażenie. Nie przy burzy, po prostu z elektrowni. Ludziom popsuły się lodówki, popalily telewizory, sprzety, wszystko. Elektrownia zabuliła potęzne odszkodowania, poza jednym przypadkiem. Ow gosc mial sprzet audio podłączony do listwy GigaWatta. Nic mu się nie stało ze sprzetem. Listwa wziela to na siebie. Gigawatt daje gwarancje bodajze chyba na podlaczony sprzet do 150 tys gdyby cos sie z nim stalo podlaczonym do takiej listwy.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Można i tak ;) Tylko wiadomo, że w Polsce na dwoje babka wróżyła. Może akurat elektrownia tu się spisała, innym razem mogła się wypiąć ;)
 

psycho009

New member
Wymiana kabla nic nie da. Skoro producent telewizora nie przewidział uziemnienia, to sam kabel nie pomoże. Osobna kwestia to jakość tej tajemniczej "specjalnej" listwy. Trzecia sprawa, to czy gniazdko ścienne ma bolec uziemniający i czy jest on do czegoś podłączony. Czwarta sprawa, warto ubezpieczyć mieszkanie i zwrócić uwagę na wartość ubezpieczenia sprzętu na okoliczność takich wydarzeń. I w końcu piąta sprawa. Niektóre listwy mają pakiet ubezpieczenia w cenie. Warto to sprawdzić.

Gniazdko ma bolec, nie ma uziemienia natomiast zrobione jest tzw. zerowanie. Do tego podłączyłem listwę firmy Armac o następujących parametrach :


  • napięcie znamionowe: ~230 V, 50Hz
  • maksymalne obciążenie: 10A (2300 W)
  • prąd znamionowy: 10 A
  • absorbcja energii: 155 J
  • czas reakcji: < 25 ns
  • maksymalny prąd impulsu: 6000 A (udar 8/20 µs) Moje pytanie czy to dobra listwa i czy pomimo braku odpowiedniego kabla w tv wyżej wymienione zabezpieczenia poprawią "bezpieczeństwo" telewizora w wypadku przepięcia lub zwarcia w sieci? Dodam tylko, iż poprzedni tv został uszkodzony właśnie na skutek przepięcia lub zwarcia, które wystąpiło w znacznej części miasta.
 
Do góry