Antna pokojowa a odbiór dvb-t ?

Wizard2012

New member
Mam pytanie. Ponieważ moje warunki w mieszkaniu (wynajmuje mieszkanie więc nie moge wiercić dziur by przymocować na zewnętrznej ścianie porządna antene) zmuszaja mnie do zakupu anteny pokojowej.
Już szukałem i wybierałem taką, która ma największe wzmocnienie, a tu przeczytałem na jednej stronce przed chwilą, że z tym wzmocnieniem to trzeba uważać, ponieważ zbyt duże wzmocnienie sygnału może spowodować uszkodzenie tunera w telewizorze (bo mam wbudowany tuner w tv).
Czy faktycznie może tak być??
A jeśli tak, to jaka jest ta granica wzmocnienia antenty pokojowej w dB której nie wolno przekroczyć przy odbiorze dvb-t ??
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Antena pokojowa ma sens jeżeli do nadajnika jest niedaleko ok.4-5km ,przy czym anteny takie dzielą się na aktywne (z wbudowanym wzmacniaczem zasilanym albo z zewnętrznego zasilacza albo bezpośrednio z gniazda w telewizorze) i pasywne bez wzmacniacza ,przy czym w przypadku anten aktywnych wzmocnienie może być płynnie regulowane

Czy tuner może się uszkodzić ? sygnał musiałby mieć bardzo dużą wartość ,przy czym należy pamiętać że sygnał nie może mieć za dużej wartości ponieważ spowoduje to "duszenie się " głowicy tunera ,podobna sytuacja występuje w przypadku długości przewodu antenowego (musi mieć długość większą niż 5 metrów)
 

grzechu79

New member
Jak masz niedaleko nadajnik to inwestuj w antenę pokojową, jeśli mam już Ci coś radzić to myślę, że większość się ze mną zgodzi, że antena DVB-T Tele System TS42 będzie dobra. Jak nie ta, to antena kierunkowa DAT902B.
 

Wizard2012

New member
Witam.
Odnośnie tego co napisał Przemko77 to antena nie może mieć za dużego wzmocnienia, tak?
Tzn. jaka jest największa dopuszczalna wartość?
Bo kolega Grzechu79 mi poleca model anteny, który ma wzmocnienie 30dB.
A ja wypatrzyłem sobie model anteny Arkas DVB-T711C, która ma wzmocnienie 75dB.

Nie znam się zabardzo na antenach, więc wiedzą laika wydaje mi się, że wzmocnienie anteny jest dość ważne. No a ta druga ma ponad 2 razy większe wzmocnienie.

Która z nich jest lepsza??

To prawda co napisał Przemko, że kabel do takiej anteny pokojowej musi mieć ponad 5 metrów?
Co jeśli będzie miał mniej lub dokładnie 5 m.??
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Owszem wypatrzyłeś sobie model anteny tylko że jej wzmocnienie na poziomie 75db można między bajki włożyć ,jak antena pasywna może mieć takie wzmocnienie? ,dla przykładu antena hiszpańskiej firmy Televes (jednej z najlepszych na świecie )ma wzmocnienie 26 db a kosztuje 199zł - więc w przypadku tej anteny podane parametry można traktować jako "żart niskich lotów" ,a nie rzeczywiste (prawdziwe) parametry
Jeszcze raz powtarzam kupno anteny pokojowej ma sens jeżeli do nadajnika jet blisko i nadajnik nadaje z dość dużą mocą,ok. 20 kw
Sygnał cyfrowy ma to do siebie że aby obraz "zaświecił na telewizorze" musi posiadać jakąś wartość (nie potrafię z pamięci powiedzieć ile) powiedzmy że 49db ,jeżeli wartość jest mniejsza to ekran dalej będzie czarny ,jeżeli wartość jest na progu tej liczby będą kłopoty - obraz będzie stawał ,zacinał się ,będzie się pojawiać mozaika
Nie trzeba wiercić żadnych dziur w murze ,jest tzw .kabel bez wiercenia ,ma to postać płaskiej taśmy ok.15cm zakończonej wtykami z obu stron gdzie montuje się kabel antenowy ,następnie tą taśmę umieszcza się między futrynami i zamyka okno -kosztuje to dosłownie kilkanaście złotych.
Jeżeli jest kawałek balkonu gdzie można umieścić zewnętrzną antenę to nie ma nad czym zastanawiać taka instalacja i tak będzie tańsza niż kupno takiego bubla za 135zł
 

Wizard2012

New member
Hej. Dzięki Przemko za rady.
Jako że mieszkam na osiedlu i mam przed sobą inny blok to chyba faktycznie zrezygnuje z anteny pokojowej.
Tylko, że jako, że wynajmuje mieszkanie to przykręcać do ściany nic nie moge, więc zostaje mi tylko zamontować taką antene na jakimś stojaku na balkonie.
A balkon mam zabudowany. Tzn. nie ściany, tylko okna dookoła. To nie będzie przeszkadzać w odbiorze sygnału?? Bo wiem że najlepiej by było całkiem na polu beż ścian.
Wypatrzyłem sobie antene Telmor Digit Optima IQ. Taka z niebieskim paskiem przez środek.
Będzie dobra?
Przeprowadzić kabel antenowy faktycznie można oknem przy pomocy tej płaskiej przejściówki.
A mam pytanie - czy dołączany do anteny zasilacz do kontaktu też musi być podłączony?
Bo z wyprowadzeniem prądu na balkon już będzie większy problem :(
 
Do góry