Amplituner z wyjściem pre-out

Xech

New member
Aktualnie posiadam amplituner Yamaha RX-V530. Blisko 15-sto letni. Dźwięk... taki sobie. Do kina jeszcze OK, choć mocą nie powala. Słucham głównie muzyki, a filmy to dodatek, dlatego też widzę potrzebę zmian. Wiem - amplituner KD do stereo to średni pomysł, dlatego też chcę zdecydowanie kupić sprzęt z wyjściem pre-out, by móc podłączyć wzmacniacz do kolumn frontowych. I tu największy problem - bo tor muzyczny to nie tylko końcówka mocy, ale też sensownie zaprojektowane obwody wejściowe i przemyślana konstrukcja. I właśnie takiego amplitunera poszukuję - takiego, który nie zdegraduje sygnału wejściowego. Używanego.
Pierwszym odruchem był zakup Yamahy RX-V630 - większa moc, pre-out, nagroda EISA i cena - za 400-500 zł można uszanowany sprzęt kupić. Zastanawiam się jednak, czy aby wybór jest na pewno dobry. Po poszukiwaniach, czytaniu forów zwiększyłem budżet do 1000 zł. (no, może nawet więcej, 1500, jeśli będzie to miało mocne uzasadnienie). Chodzą mi po głowie modele
- Marantz SR5003,
- Denon AVR 3805 / 3806,
- Onkyo TX-SR804.
Każdy z nich jest raczej chwalony jeśli chodzi o wrażenia odsłuchowe w stereo. I nawet bez dodatkowego wzmacniacza ma sens to pracować. Oczywiście, najchętniej bym posłuchał przed zakupem, lecz raczej to mało realne.
Z czym sprzęt ma pracować? - źródła audio i video: konsola PS3 (połączenie SPDIF), odtwarzacz DVD Yamaha S530 i niedługo TV Box po SPDIF + prawdopodobnie serwis Tidal HiFi (flac). Kolumny - podłogowe DIY oparte o przetworniki STX w linii transmisyjnej. Niedługo jednak będą zmieniona na kolumny zbudowane na Scan Speak-ach. Salon 35m2.
Czego oczekuję od dźwięku? - detaliczności, przestrzeni i kontroli nad basem. Nie lubię przesadnego wyeksponowania wysokich częstotliwości (kłującego w uszy).
Proszę o podpowiedź dotyczącą wyboru amplitunera. Czy przywołane przeze mnie modele mają szansę spełnić oczekiwania, a przynajmniej pozwolić na odczucie skoku jakościowego w stosunku do obecnej konfiguracji? Na pewno nie kupię od razu dodatkowego wzmacniacza - (żonaci zrozumieją jak to trudno wytłumaczyć małżonce, że kolejny "klocek" jest niezbędny do słuchania muzyki ;-) ) dlatego też zapewne przez czas jakiś kolumny będę podłączone pod amplituner.

Pozdrawiam
 

Henry

Active member
Bez reklam
Za 2 tyś masz nowego Pioneera 924,
możesz poszukać tez używek Marantza SR seria 5xxx lub 6xxx; Denona X3xxx, Onkyo serii 8xxx, choć widziałem np. nówki Denony X3100 za jakieś 2300-2400.
Napisz do blackninja po ile chodzą wyprzedażowe model SR5009 lub X3100, z tego pamiętam, to poprzednie modele można było dostać już od 2 tyś z małym hakiem ;)
 

Xech

New member
Za 2 tyś masz nowego Pioneera 924,
możesz poszukać tez używek Marantza SR seria 5xxx lub 6xxx; Denona X3xxx, Onkyo serii 8xxx, choć widziałem np. nówki Denony X3100 za jakieś 2300-2400.
Napisz do blackninja po ile chodzą wyprzedażowe model SR5009 lub X3100, z tego pamiętam, to poprzednie modele można było dostać już od 2 tyś z małym hakiem ;)

Pioneer odpada - nie leży mi jego dźwięk. Rozważam Marantz SR6007 vs Denon X3000 (lub 3100) vs Marantz SR5009 (po co tam wifi wsadzili?!) Czy ktoś słyszał wszystkie trzy w podobnych warunkach na tyle, by można je było porównywać? Czy biorąc pod uwagę doznania dźwiękowe, są one na podobnym poziomie?
 

Henry

Active member
Bez reklam
Z Denona przesiadłem się na Marantza, wg. mnie lepszy w stereo.
Jeśli szukasz z wyjściem pre-out, to byc może rozważasz także dokupienie wzmacniacza/ końcówki w przyszłości...
Nie wiem jak duże masz pomieszczenie i jakie kolumny będą podpięte, ale mógłbyś rzucić też okiem i uchem ;) na slimy Marantza np. NR1604, w tym budżecie do 2 tyś mógłbyś chyba dostać już nówkę z 3 letnią gwarancją.
edit
Ok, widzę 35 m, więc opcja ze wzmakiem/końcówką w przypadku slima ;)
 

Xech

New member
Salon 35m2. I, tak, biorę pod uwagę ewentualność zakupu wzmacniacza, ale to... życie pokaże. Jednak już na początku wolałbym nie zamykać sobie tej drogi stąd wybór sprzętu z preout. Slim mi całkowicie nie leży.
Kolumny - DIY - opisałem w pierwszym poście.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Poluj na X3000/ X3100; SR5008/SR5009
Jak wcześniej ci napisałem, w ubiegłym roku, pod koniec wyprzedaży nowy SR5008 chodził chyba 2100-2200, a Denon ciut taniej.
Przy amplitunerach, zwłaszcza tych niższych modelach lepiej kupić nowy i mieć 2-3 lata spokoju (tzn. gwarancję)
 

Xech

New member
Mam chyba jednak inne podejście do tematu - wolę wyższy model, nawet używany niż niższy i z gwarancją.

Kusi mnie bardzo 6007. Tylko wyświetlacz mi w nim nie pasuje. Czy z aplikacji na androida udaje się bezproblemowo sterować bez potrzeby włączania TV?
 

Henry

Active member
Bez reklam
tak, bez problemów.
Lada chwila wyprzedaże zaczną sie na dobre to SR6xxx pojawi się trochę na rynku, celuj w ampli z 8/9 na końcu ;)
btw. seria 5 Marantza jest porównywalne do X3xxx Denona...
 
Do góry