Amplituner pod KD do Zensor?

Boger

New member
Ja w twoim miejscu najpierw rozejzalbym sie za wzmacniaczem denkiem serii 15xxae. (1520 na bank za 2k nie dostaniesz, jedynie 1500ae) W sumie dokladnie mam taki plan za miesiac lub dwa go zrobie bo chwilowo inne wydatki.

Co ci da zakup nowego ampli w tym momencie? Skoro atmosa i tak nie masz w planach? Wedlog mnie nic szczegolnego, lepiej sie wstrzymac z tym wydatkiem te dwa lata. A teraz kupic wzmaka.

Masz rację, 1520ae od 3,5k w górę, chodziło mi o 1500ae.
Tak jak pisałem wcześniej - pod względem funkcjonalności mój Sony jest ok. Ma 7.1 ma pre-out na wszystkie 7 kanałów, ma DTS HD-MA i Dolby TrueHD (z których korzystam), radio internetowe (z którego i tak nie korzystam:). Pod tym względem niczego mi nie brakuje. Ten atmos to pomysł na przyszłość, ale zgadzam się z Tobą, że w tej sytuacji nie ma sensu kupować na zapas :)


Za 4,5 -5k masz Onkyo RZ800, a nawet RZ900 uda się kupić i masz w jednym dobre kino i stereo.

No tak, tyle że Onkyo jest bardzo wysokie i nie wejdzie mi w szafkę :/ Poza tym wg opinii innych kolegów, to pomijając dekoder atmosa (którego przez te najbliższe 2-3 lata i tak raczej nie zainstaluję) jakość i dynamika dźwięku będzie gorsza niż przy wzmacniaczu/końcówce mocy.


Najtaniej wyjdzie Pioneer A-30 lub A-50.

Pioneer jakoś do mnie nie przemawia, aczkolwiek ma dobre ceny. Nówka A-50 na All... za 1800 zł - jakbym wziął na fv i wrzucił w koszty to wyjdzie 1200 zł :)
Analogicznie, jeszcze wyższy model, czyli A-70 wychodzi 1900 zł...

Orientujesz się może, jak wygląda jakość tych pioneerów vs. np. denon 1500ae lub marantz 7004?



Dzięki za obszerną odpowiedź :)

To co napisałeś do mnie przemawia, natomiast chciałbym doprecyzować, czy masz na myśli typową końcówkę mocy (marantz mm7025/7055) czy właśnie jakiś wzmacniacz typu denon 1500ae (którego jak widzę posiadasz) czy marantz pm7004? Całkowicie się z Tobą zgadzam co do aktualnych ampli z Atmos - są strasznie drogie i mają dodatkowe ograniczenia - np. brak możliwości wykorzystania wyjść frontowych do zasilania Atmosa w sr7009 o których pisali koledzy na forum. Jeżeli nie planuje się robienia Atmosa już teraz, to lepiej wstrzymać się z zakupem amplitunera.


Podsumowując, czy iść w:
1. końcówkę mocy - jeżeli tak, to jaką? Na tą chwilę wolałbym nie wydawać więcej jak te ~2k bo w sumie nie nastawiałem się na kolejne zakupy ;) Jeżeli to za mało, to ile musiałbym przeznaczyć na tą opcję? Wolałbym wtedy mieć już końcówkę pod więcej niż 2 kanały, bo te mogę taniej napędzić wariantem ze wzmacniaczem;
2. wzmacniacz 2 kanałowy - podpiąć pod pre-out i napędzać nim fronty. Znowu budżet to okolice 2k. Tutaj mamy denona 1500ae, marantza 7004 i nowego pioneer a-50 lub a-70. Chyba, że macie jeszcze inne propozycje.

Z Waszego doświadczenia - czy różnica w dynamice i mocy w KD będzie w obu rozwiązaniach odczuwalna? To jest to co boli mnie aktualnie. Brak jest "trochę" dynamiki i mocy w dźwięku.

Chętnie kupiłbym MM7055 (jak sugeruje Bipo), który pewnie do końca rozwiązałby temat, ale kosztuje on około 6k więc trochę dużo. Co innego wzmacniacze wymienione powyżej. Może właśnie to jest właściwa droga (tak jak pisał lolo2) - kupić taki wzmacniacz i wpiąć w niego fronty, a vokal + 4x zensor 1 zostawić na ampli Sony. W przyszłości, wymienić ampli na coś mocniejszego, co jeszcze poprawi sytuację.

Czy naprawdę wzmacniacze w amplitunerach z okolic 4-5k są również tak słabe, że nie dadzą rady napędzić 4 surround'ów, centralnego i atmosa? Przecież (nie licząc centrala) to są tylko efektowe głośniki... :)
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Jeśli zależy Ci na na stereo to zamiast końcówki mocy warto kupić wzmacniacz z możliwością pracy jako końcówka dla frontów i tu bym nic już nie kombinował. Jeśli teraz łapiesz bakcyla w temacie stereo to warto posłuchać jak dany wzmacniacz gra z Twoimi kolumnami, bo każdy ma nie co inny charakter. Jeden lubi brzmienie i barwę denona drugi marantza. Niby ta sama stajnia ale barwa troszkę inna. Na twoim miejscu przejechałbym się do salonu AV i odsłuchał minimum te dwa rodzaje wzmacniaczy z zensorami i zobaczyłbyś czy jest dla Ciebie aż tak istotna różnica w dźwięku. Jak nie będziesz tego słyszał to nie ważne który kupisz to spełni twoje oczekiwania. Oczywiście mam na myśli modele wzmacniaczy z serii 15xx od denona oraz 70xx maranzta ponieważ dokładnie tych modeli o których myślisz już nowych nie kupisz. I tu już bym nie kombinował jak by mi sie sprawa wyjaśniła.
Odnośnie pracy samego amplitunera z 5 kolumnami tj. centralnym oraz tylnymi. Owszem pociągnie Ci amplituner, ale to już masz 5 kolumn na które trzeba rozdzielić moc ampli. Na chwilę obecną jak zakupisz wzmacniacz i tak szukałbym do tych co masz dodatkowej końcówki mocy 5kanałowej. Ja u siebie odczuwam różnicę jak mam wpięte 5 kolumn a jak trzy w ampli. A u ciebie jest tyle co u mnie bez rozdzielania..;-) Oczywiście Ty tego nie musisz wyczuwać bo każdy ma inną percepcję słuchu.
Końcówka mocy ma to do siebie że na wszystkie kanały jest dawana np.100W mocy przy 8 ohm, a taki amplituner który masz Ty czyli 120 ohm przy 1 kanale, przy podziale na 5 kolumn może mu zostać po 55W na kanał. Czyli połowę mocy mniej niż byś otrzymał z zew.końcówki mocy..;-)
 
Ostatnia edycja:

Boger

New member
EDIT: zmiany po całodziennych przemyśleniach :)

Stereo na tą chwilę mnie nie kręci i raczej nie przewiduję żeby miało się to zmienić. Sprzęt wykorzystuję przede wszystkim do KD (70%) i gier (20%).

W przypadku decyzji o zakupie wzmacniacza to mam już jasność - odsłuch Denona i Marantza i wtedy ewentualnie decyzja, który z nich.

Cały czas jednak mam dylemat czy nie wziąć jednak końcówki mocy - np. tego MM7025, który świetnie wypadł w testach. Kusi mnie ta sztuka z all... na pół rocznej gwarancji za 2200 zł.

MM jest sporo mocniejszy i to jest chyba jego główna przewaga. Natomiast wzmacniacz będzie lepszy jeśli podpiąłbym do niego bezpośrednio CD - pytanie tylko czy kiedykolwiek to zrobię (bo aktualnie używam do tego celu starego dvd (wstyd).

Czy warto patrzeć wogóle na coś w stylu:
http://olx.pl/oferta/wzmacniacz-koncowka-mocy-denon-poa-t2-CID99-IDecivR.html#6ae7bdcb61
http://olx.pl/oferta/koncowka-mocy-rotel-rb-981-CID99-IDeJ9tx.html#b17819ba26
czy
http://olx.pl/oferta/koncowka-mocy-rotel-rb-980bx-CID99-IDeJ9oZ.html#b17819ba26
?
 
Ostatnia edycja:
Do góry