Ampli Onkyo - ustawienia - sub + fronty

PorkOne

New member
Witam

W amplitunerze Onkyo TX-SR503E, w ustawieniach Audio Adjust -> Multiplex, są następujące opcje:
  • main
  • sub
  • s/m (sub and main)

Do czego konkretnie to służy i jak powinno być ustawione dla zestawu z dużymi frontowymi kolumnami i subwooferem?
Niestety instrukcja mówi o tym zbyt lakonicznie.

I druga sprawa - jak poprawnie ustawić subwoofer - częstotliwość odcięcia. W amplitunerze jest częstotliwość odcięcia, na subwooferze również. Jak się ma jedno do drugiego?

Z góry dzięki za pomoc.
 

tomalo

New member
main - bas na główne kolumny (duże)
sub - cały bas na subwoofer (jak kolumny są małe)
sub + main - bas na subwoofer i na fronty (chyba najlepsze ustawienie dla dużych frontów - sporo basu)



co do odcięcia... jak ustawiasz odcięcie w ampli to na subie można rozkręcić na maksa, bo i tak ampli poda tylko to co ustawiłeś - poniżej tego odcięcia...

krótko mówiąc - jak ustawisz odcięcie na ampli to na subwoofer podawana jest tylko wybrana część sygnału.
odcięcie w subie ustawiasz jakbyś nie miał regulacji odcięcia w ampli...
 

PorkOne

New member
Dzięki za szybką odpowiedź

main - bas na główne kolumny (duże)
sub - cały bas na subwoofer (jak kolumny są małe)
sub + main - bas na subwoofer i na fronty (chyba najlepsze ustawienie dla dużych frontów - sporo basu)
Prawdę mówiąc niewiele mi to mówi. Skąd wiesz że chodzi o bas (jedynie chyba to że pojawia się subwoofer)? Wielkość kolumn ustawia się w innym menu. Poza tym, bawiąc się tymi ustawieniami nie słyszę różnicy.

co do odcięcia... jak ustawiasz odcięcie w ampli to na subie można rozkręcić na maksa, bo i tak ampli poda tylko to co ustawiłeś - poniżej tego odcięcia...

krótko mówiąc - jak ustawisz odcięcie na ampli to na subwoofer podawana jest tylko wybrana część sygnału.
odcięcie w subie ustawiasz jakbyś nie miał regulacji odcięcia w ampli...
OK, a które ustawienie jest "lepsze"? W amplitunerze mogę zejść "jedynie" do 60Hz, a subwoofer może chyba niżej.
 

tomalo

New member
ale częstotliwość odcięcia to częstotliwość PONIŻEJ której wszystko jest dawane do suba... czyli jak dasz 60Hz to do suba pojdzie wszystko od 0 do 60Hz a na kolumny główne od 60Hz wzwyż.

owszem, wielkość kolumn ustawia się w innym menu ale
opcja sub + main jest możliwa (o ile pamiętam) tylko przy ustawieniu FRONT na LARGE.

Jak ustawisz FRONT na SMALL to chyba automatycznie wszystko poniżej 100Hz lub 120Hz (coś koło tego) idzie na suba...

Czyli dając sub + main jakby dajesz podwójnie bas... usłyszysz to w momencie uderzenia basu...

W tym momencie nie posiadam onkyo, ale o ile pamiętam to tak to właśnie wygląda.
 
Ostatnia edycja:

krisder

New member
Bez reklam
W Onkio (przynajmniej w 807) nie ma ustawienia wielkości frontów a jedynie normal lub bi-amp.
Jeżeli masz porządne i nisko schodzące fronty to ustaw niskie tony na fronty i suba. Nie zapomnij ustawić odcięcia niskich częstotliwości na suba.
 

PorkOne

New member
Tomalo, coś mi tu nie pasuje. Na fronty, jeśli ustawię na LARGE, to idzie chyba całe pasmo... tak mi się wydaje - inaczej się marnują ;)

Co do reszty możesz mieć rację.
 

baracusdragon

New member
To czy się będą marnować to pojęcie względne. Jeśli masz odtwarzane niskie częstotliwości zarówno przez sub jak i fronty, może się zdarzyć, że nie zgadza się faza (nie wiem czy masz suba z odpowiednią regulacją), powstają rezonanse i wszystko zaczyna grać fatalne. Najlepiej przesłuchać kilka ustawień i wybrać najodpowiedniejsze...
 

tomalo

New member
Tomalo, coś mi tu nie pasuje. Na fronty, jeśli ustawię na LARGE, to idzie chyba całe pasmo... tak mi się wydaje - inaczej się marnują ;)

main - bas na główne kolumny (duże)
cała ta regulacja dotyczy tylko basów i nie ma wpływu na resztę pasma. Czyli dając FRONT na LARGE informujesz ampli że masz duże kolumny, które dadzą sobie radę z dołem pasma czyli basem.

Oczywiście cała reszta pasam również idzie na te kolumny. Czyli tak jak mówisz, jak dasz na LARGE to na kolumny idzie całe pasmo.

owszem, wielkość kolumn ustawia się w innym menu ale
opcja sub + main jest możliwa (o ile pamiętam) tylko przy ustawieniu FRONT na LARGE.

Jak ustawisz FRONT na SMALL to chyba automatycznie wszystko poniżej 100Hz lub 120Hz (coś koło tego) idzie na suba...

dlatego, że małe kolumny daja sobie rade bez problemu z górą i średnimi a mają problem z dołem to przy ustawieniu na SMALL odcięcie samo się ustawia na te 100 czy 120 Hz bo małe kolumny nie dają sobie rady z basem czyli właśnie z częstotliwościami poniżej odcięcia czyli tych 100Hz i dlatego automatycznie przy ustawieniu na small bas jest kierowany do suba.
A duże kolumny dadzą sobie radę (teoretycznie, bo to zależy od kolumn) z częstotliwościami poniżej 100Hz, więc jest możliwośc wyboru czy to one mają odtwarzać basy, czy ma to robić sub czy może razem.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
W Onkio (przynajmniej w 807) nie ma ustawienia wielkości frontów a jedynie normal lub bi-amp.

w modelach onkyo od 6xx wzwyz (nie wiem jak najnowszych modelach) jest mozliwosc ustawienia zwrotnicy osobno dla przodu,tylu i centrala dlatego nie ma potrzeby nastawu large-small .
co do ustawien ampli-sub:
sygnal kierowany do suba moze pochodzic z wydzielonej sciezki (2.1 ,5.1, 6.1, 7.1) jak rowniez sygnal przekierowany przez zwrotnice z pozostalych kanalow, tak wiec ma znaczenie zarowno ustawienie odciecia na subie (dla sciezki wydzielonej) jak i ustawienie zwrotnicy w amplitunerze.
PorkOne- musisz ocenic jaka czestotliwosc sa w stanie odebrac twoje kolumny i jak sobie radza z basami (kolumny
niezbyt wysokiej klasy czesto pomimo optymistycznego opisu w specyfikacji radza sobie z basem ...srednio)
mozesz zestroic uklad wedlug THX tzn. odcinasz przy 80 hz i wszystko ponizej jest przekierowane do suba ,oczywiscie na nim rowniez ustawiasz zwrotnice na 80 hz -jesli ustawisz nizej bedziesz mial dziure, jesli ustawisz wyzej moze sie zdarzyc ,ze przy sygnale z wydzielona sciezka suba czestotliwosci beda sie nakladaly i przy niezgodnosci fazy bedzie "rezonansowac".
mozesz rowniez np.ustawic front na large reszte na small i odciac wszystko zwrotnica w ampli na np.40 hz , suba jesli ustawisz powyzej tej wartosci musisz "zgrac" z frontami poniewaz pewien zakres czestotliwosci bedzie odtwarzany wspolnie (front+sub) .
odpowiednie zestrojenie suba jest chyba najtrodniejszym
zadaniem przy kalibracji ukladu ,wiec czeka cie troche zabawy..;)
pamietaj ,ze w prawidlowo zgranym ukladzie odnosi sie wrazenie ,ze sub nie gra -jednak po jego wylaczeniu roznica jest odczuwalna.
 
Do góry