Abonament RTV

michal3d

New member
Wiadomo że abonament rtv jest formą haraczu który chcąc nie chcąc każdy posiadacz odbiornika radiowego czy telewizyjnego musi płacić.Jakie macie przygody z tym związane,płacicie czy nie,może ktoś już dostał pismo o zapłaceniu zaległego abonamentu,lub karę za używanie nie zarejestrowanego odbiornika.Czy bać się kontroli które Poczta Polska nasyła na na ludzi i czy musimy ich wpuszczać do domu.
 

dex1

New member
Jak ktoś mądrze ostatnio powiedział (chyba krzysztof luft) - dopóki ta instytucja (TVP) nie znajdzie się na skraju bankructwa dopóty się nie zreformuje. Obecnie jest to worek bez dna i ile byśmy nie płacili abonamentu i dotowali z budżetu zawsze będzie mało.
Moja rada nie płacić, wyrejestrować zgodnie z prawem odbiornik na poczcie i dać im szansę na restrukturyzację, w przeciwnym wypadku nic się nie zmieni.


Natomiast odrebą kwestia jest wogóle płacenie kolejnego parapodatku, a jak wiemy beda kolejne m.in od deszczu... chociaż w ostatnim ekspoze premier zapowiadał iz podatki nie wzrosną...
 

Radoslav

New member
A ja nadal nie rozumiem, dlaczego nie przyjmie się najprostszego (wg mnie) rozwiązania ze ściąganiem abonamentu od użytkowników platform satelitarnych jak i telewizji kablowych. Skoro mam w ofercie programy telewizji publicznej, za które płacę w abonamencie operatorowi to niech on odprowadza abonament RTV właściwym instytucjom państwowym. Bo niby dlaczego ja mam płacić niejako podwójnie? Dla osób korzystających z telewizji naziemnej niech pozostanie stara forma i tam będzie to zależało od dobrej woli użytkownika.
Nie wspominając już o tym jak te pieniądze są wykorzystywane przez TVP i PR...no coment
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Abonament nie jest formą haraczu ,to raczej ustawowy obowiązek ,po wyroku Trybunału Konstytucyjnego (który orzekł że abonament jest formą podatku) ściąganiem zaległości na wniosek Poczty Polskiej zajęły się Urzędy Skarbowe ,można domagać się zapłaty jedynie za ostatnie 5 lat ,w takim przypadku kwota jest zawsze taka sama do tego dochodzą odsetki ustawowe za nieterminową wpłatę 13% w skali roku
W najgorszej sytuacji są osoby które płaciły ,a potem przestały płacić - to właśnie takie przypadki się ścigane , przy czym abonament jest przypisany do osoby a nie do lokalu
W przypadku osób które mają telewizory niezarejestrowane praktycznie ściągnięcie jakichkolwiek pieniędzy jest bardzo trudne ,sprawdzaniem zajmuje się kontroler z Poczty ,a ewentualna kontrola może odbyć się jedynie w godzinach pracy .W tej sprawie wypowiedziała się Helsińska Fundacja Praw Człowieka stwierdzając że domownik nie ma obowiązku wpuszczać do mieszkania każdego kto tylko zapuka w drzwi .Nie wyobrażam sobie próby siłowego wtargnięcia do domu przez kontrolera gdyż grozi to odpowiedzialnością karną (naruszenie nietykalności cielesnej ,zakłócenie miru domowego)
Wybierania dłużników następuje za pomocą kodów pocztowych (kolejne województwa) z tego co mi wiadomo rekord padł w Dębicy gdzie w ciągu 3 tygodni wpłynęło 695 wniosków do Urzędu Skarbowego o ściągnięcie należności ,trzeba pamiętać że dłużników jest 2 mln i wyłapanie ich potrwa jakiś czas
 

PeteShadow

New member
Bez reklam
Rozmawiałem ze znajomym listonoszem i się śmiał z tej nagonki. Mówił mi że ludzie zarządzający firmą p.t. "Poczta Polska" sami nie wiedzą czego chcą. Z jednej strony zależy im na wizerunku dobrego znajomego listonosza, uśmiechniętego pana, który co miesiąc przynosi emeryturę, zagada na klatce schodowej, a przy okazji (co najważniejsze) dostarczy ofertę Banku Pocztowego i nakłoni babcię i dziadka do założenia w nim konta osobistego i skorzystania z innych dobrodziejstw. Z drugiej strony miałby być bezwzględnym egzekutorem KRRiT, co odrobinę psuje ten wypracowany przez lata wizerunek.
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
To osoby z tv cyfrową mają płacić podwójnie ? Albo co z osobami które wcale tv nie oglądają a tv mają do BR'a i konsoli. Kolejny absurdalny podatek narzucany na siłę. Prawda jest taka, że w naszym kraju przeciętny człowiek gdyby chciał być uczciwy to musiał by umrzeć, nie jest możliwe, by za uczciwe i ciężko zarobione pieniądze które zarabia się w PL starczało na wszystko, tak by żył legalnie. Niestety w tym wszystkim chyba o to chodzi, by utrudnić ludziom życie. Każdy wie, ze jest nas na tej planecie za dużo, a gdybyśmy mieli lepiej, to rozmnażalibyśmy się jak króliki :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Albo co z osobami które wcale tv nie oglądają a tv mają do BR'a i konsoli. Kolejny absurdalny podatek narzucany na siłę. Prawda jest taka, że w naszym kraju przeciętny człowiek gdyby chciał być uczciwy to musiał by umrzeć, nie jest możliwe, by za uczciwe i ciężko zarobione pieniądze które zarabia się w PL starczało na wszystko, tak by żył legalnie.

Swięte słowa! :wink:
 

nnbob

New member
Czy bać się kontroli które Poczta Polska nasyła na na ludzi i czy musimy ich wpuszczać do domu.

Szczerze mówiąc nie znam nikogo, kto by miał taką "wizytę", ale polecam tekst z wczoraj: Interwencja Bankier.pl: nie wpuściłem kontrolera opłacania abonamentu RTV, co teraz? - Bankier.pl - w skrócie wynika z tego, że nic się nie stanie, muszą Ci de facto udowodnić, że masz sprawny tv i że nie płacisz za niego. Warto natomiast poczytać na jakiej zasadzie dobierają mieszkania do kontroli.

Warto też sprawdzić, czy aby nie jest się na liście osób uprawnionych do zwolnienia z opłat - lista tu na dole stronki: Abonament RTV 2013: kolejna podwyżka - Informacje - Wiadomości - e-prawnik.pl - młodzi i zdrowi się nie załapią na pewno, ale już rodzice (po 60 roku życia na emeryturze) czy dziadkowie nie nie zawsze zdają sobie sprawę, że mają prawo nie płacić.

Ciekawe tylko, czy taka sama lub podobna lista zostanie zachowana po zmianach abonamentu na powszechną opłatę audiowizualną czy inny twór, który prędzej czy później się pojawi.

Pozdrawiam,
Anka
 

ijhijh

New member
Też się zastanawiam dlaczego ktoś płacący za cyfrę +, cyfrowy polsat, n itp ma płacić jeszcze abonament jest to dla mnie dziwne i niezrozumiałe chyba jedynym wyjaśnieniem może być że to dlatego że to Polska. devmark.pl/pozycjonowanie-stron-internetowych
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Abonament jest za używanie odbiornika RTV ,w przypadku cyfry , Polsatu i innych operatorów płacisz za programy .Równie dobrze można zadać pytanie dlaczego się płaci podatek od gruntu ? ,przecież kupuje się "kawałek ziemi" stawia się dom i jeszcze trzeba płacić
W Niemczech też się płaci abonament i to 18,50 euro miesięcznie ,najwyższy abonament jest w Szwajcarii .W Anglii ,Irlandii ,Danii za niepłacenie idzie się siedzieć w Polsce i tak jest liberalnie .W Danii podczas zakupu telewizora sklep ma obowiązek o tym powiadomić firmę ściągającą abonament w Polsce nie ,efekt tego jest taki że na 14mln gospodarstw domowych zarejestrowanych jest niecałe 4mln odbiorników i to jest dopiero chore!
 
Do góry