52'' Sony W/X vs. Toshiba Z/ZF - decyzja co kupić...

bRave

New member
@diana
Dzięki za uwagi, owszem czytałem ten topic...niby obie matryce (przy 52'') to S-PVA, specyfikacja niby ta sama ale np. dynamiczny kontrast jest podawany inaczej :roll: Moża dlatego, że w Z pomiary robiła niezależna firma na zlecenie Toshiby (JEITA) a w ZF wygląda na to, że pomiarów dokonał dział marketingu ;) bo poprzednio wyszło im zamało (JEITA nie jest wspomniana przy tym modelu) Pytam o to bo jestem ciekawy czy ktoś robił bezpośrednie porównanie - różnice mogą tkwić w algorytmach obróbki obrazu lub jakiś pierdółkach typu dodane zapamiętywanie ustawień w zależności od źródła.

Możesz mi powiedzieć czy ZF i XF to ta sama obudowa? Nieprzeszkadza to niebieskie światełko przy oglądaniu? Można je wyłączyć?

@bartinio
dzięki za opinię, też widziałem opisanych trochę problemów, głównie na avforums (panele T1 i T2) - gigantyczny wątek. Z drugiej strony wygląda na to, że Toshiba nie jest tam równie popularna więc i problemy trudniej znaleźć. Co do wiatraczków też tak myślałem ale okazuje się że w 52 nie ma wiatraków.
 

ortax360

New member
Witam

Zgadza sie w niekt. egzemplaz. Sony seria X szczeg tych z 10/2007 11/2007 i panelem T2 wystepuje Smeraing. W modelach z 2008 i panelem T1 jest wszystko OK(sporadzyczene przypadki ) . Pozsotaje sprawa Cloudingu .

Ale zawsze mozna oddac do sklepu i wymienic na inny egzemp ja tak zrobiłem .

Pozdrawiam
 

bRave

New member
Minęło trochę czasu, w międzyczasie udało mi się trochę ustalić jeśli chodzi o Toshiby (z pewnością na 99,9%).

serie ZF i XF to ta sama obudowa.
Z 52'' i ZF 52'' to ten sam TV pod względem elektroniki (minimalna różnica to inna płytka odpowiadająca za wejścia - mimo tego że wejścia są takie same). Różnią się oczywiście obudową. Teoretycznie mogą się różnić firmwarem co może mieć wpływ na jakość obrazu na plus którejś serii ale tego nie mam jak sprawdzić.

W ZF/XF niebieskie podświetlenie jest regulowane trzystopniowo: high/middle/low - nie ma off. Nie udało mi się sprawdzić jak wygląda low - nie miałem czasu czekać na szanownego Pana z obsugi Saturna żeby mi udostępnił pilota zresztą i tak w supermarkecie nie zasymuluje ciemnego pokoju.

Btw. w Saturnie wziąłem sobie bardzo ładnie wydany katalog Toshiby (jeżyny i maliny na okładce) - po polsku, ZF jest uwzględniony jako topowy model (Z też jest w katalogu). Niestety nie ma daty wydania - jest to o tyle istotne, że może świadczyć o bliskim pojawieniu się ZF w szerokiej dystrybucji i jednocześnie wskazuje, że Z najprawdopodobniej nadal będzie w sprzedaży. Fun fact: w katalogu chwalą się wyborem użytkowników hdtv.com.pl i rekomendacją "tego drugiego portalu" ;) Oba loga znajdują się w dosyć strategicznym miejscu tuż przy znaczku IF product design award 2008.

Nadal czekam na odzew od Kikiego, jeżeli nic się nie zmieni to zwycięzcą zostanie Z3030.
 

jtd

New member
Bez reklam
Ja bym jednak wzial Toshibe 52ZF, wedlug toshiba.de ma ona kontrast 30000:1, a 52Z 14000:1 - roznica spora...
 

bRave

New member
Już o tym pisałem - wygląda na to że jest to spowodowane tym, że dla modelu Z podają tam pomiar dokonany przez JEITA a dla ZF nie. W tym katalogu co wziąłem obie mają po 30:000. Zresztą z tym kontrastem dynamicznym to różne cuda-wianki się dzieją. 57'' Z ma 7000 według JEITA - nic dziwnego, że dział marketingu zrezygnował z usług JEITA przy serii ZF :roll:.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Bierz wszystko TYLKO NIE Z3030 - dla mnie to totalna porażka - pisałem już o tym wcześniej - kąty i smużenie nie do zaakceptowania!

To już mój 32" CRT lepiej wyglądał niż ta Tosia.

Pozdrawiam,
 

bRave

New member
Tak dla sprawdzenia czy mówimy o tym samym telewizorze...jaki rozmiar Z cię tak bardzo zniechęcił? (przypominam, że Z 52'' i 57'' mają inny panel niż mniejsze modele - różnica jest delikatnie mówiąc radykalna - nie da się porównywać z 46'' i w dół. tej samej serii)
Pytam bo trudno narzekać na kąty kiedy mamy do czynienia z panelami S-PVA...(btw. Sony X3500 to też panel S-PVA)
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Tak jak już pisałem wcześniej mówię o Toshibie 52Z3030.

Powtarzam raz jeszcze - kąty tragiczne i makabryczne smużenie!

Widziałem to na własne oczy we własnym domu.

Oglądałem materiał SD (kablówka analog, DVD) oraz HD.

Pozdrawiam,
 

bRave

New member
Ok, dzięki za sprecyzowanie, wezmę to pod uwagę. Wróciłem to Twojego pierwszego postu w tym wątku, Możesz powiedzieć co jeszcze miałeś na prezentacji oprócz Kuro i tej Toshiby? Jestem ciekawy co oprócz plazmy wygrało u Ciebie z Z3030.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Był jeszcze JVC HD-ILA 58", został on również ze względów wielkościowych :)

Nie ma jednak dwóch zdań, LCD wypadł najsłabiej!

Pozdrawiam,
 

bRave

New member
Sprawa dalej w toku bo musiałem się przeryć przez kolejne tysiące danych dotyczących audio - chciałem to zostawić na później ale jeśli na prezentacji wygrałby Kuro to coś do grania będzie potrzebne a trochę bez sensu jest kupowanie standardowych głośników do niego tylko po to żeby używać ich przez kilka miesięcy (swoją drogą obecnie zakup pełnego zestawu AV jest na tyle ciężką decyzją, że czasem się odechciewa :roll: )

W międzyczasie kontynułowałem dochodzenie w sprawie różnic między Toshibami 52Z i 52ZF, może to kogoś zainteresuje:

Równolegle poszły:
1) telefon do consumer support w UK, odpowiedź była mniejwięcej typu:
These TV have the same internals and panels.
2) mail do consumer support w UK, odpowiedź następnego dnia:
Dear .....

Thank you for your recent enquiry. Please find the information that you requested as follows:

The 52Z3030 and 52ZF355 do not have the same panels. That is why the dynamic contrast ratio: 14000:1 for the 52Z3030 and 30,000:1 for the 52ZF355.

<...>

Kind regards,

....
Toshiba Consumer Products Division Helpdesk
3) mail z formularza na toshiba.de - odpowiedź 2 dni później:
Dear customer,

thank you for requesting information from your TOSHIBA costumer hotline.


The used measuring methods are indeed different. The contrast ratio of the 52ZF355D was measured using JEITA Norm ED-2522,5.1.3.1. The contrast ratio of the 52Z3030D was measured based on Toshiba standards.

We thank you for having decided on a product of TOSHIBA and have a nice day.

Kind regards,
...
TOSHIBA HOTLINE TEAM
I tu się zaczyna robić ciekawie bo informacje są sprzeczne, w związku z tym:

4) Telefon to Toshiba Polska - odpowiedź taka sama jak z niemiec - telewizory są takie same, różna była metoda mierzenia kontrastu.
5) Ponowny mail do tej samej osoby z consumer support w uk z pytaniem czy się przypadkiem nie pomylił ponieważ inne źródła w Toshibie twierdzą inaczej, odpowiedź:

Dear ....

Thank you for your recent reply.

The panels are different.

The 52Z3030 has an LTA520HE04-101 panel type number.
The 52ZF355 has an LTA520HE05 panel type number.
Both panels are made by the same manucfacturer in this case Samsung.
The dynamic contrast ratios I have quoted are correct as both models were measured using the same method.

The 52ZF355 will be more prone to over heating which could affect the picture. When the TV has been in use for some time the heat within the metalwork at the top of the screen can have a minor effect on the LCD cells in the same areas (top corners) by reducing their ability to fully turn off ie: not blocking all light from lamps.
Of course this is only noticed when the screen is showing black areas and it appears as feint light extending downwards.

The 52Z3030 will not suffer from the above conditions.

<...>

Kind regards,
...

UK Toshiba Consumer Products Division Helpdesk
Dodam, że dorwałem manuale serwisowe od obu telewizorów i faktycznie panele w nich użyte mają takie oznaczenia jak w mailu. Wychodzi na to, że bez bezpośredniego porównania nie będzie nic wiadomo.

Oczywiście może też być tak, że człowiek z uk może mieć tylko częściowo rację (chociaż jego informacja na dzień dzisiejszy jest dla mnie najbardziej wiarygodna) - panele mogą się różnić kodem ze względu na fabrykę, system mocowania lub jakieś inne mało istotne drobiazgi nie wpływające na jakość obrazu a dynamiczny kontrast faktycznie był mierzony używając innych procedur.

Bardzo ciekawa jest też informacja, że zf ze względu na ciaśniejszą obudowę może wykazywać większą tendencję do przegrzewania się.

I to tyle jeśli chodzi o moje małe "śledztwo" - czekam na jakieś testy porównawcze.


Zapomniałbym dodać, zmieniło się troszkę moje podejście do Kuro. Bardzo dużo o nim poczytałem i przestałem się tak obawiać wypaleń. Niestety pojawił się nowy problem - podobno dosyć delikatna powłoka antyrefleksyjna. Nie byłby to problem gdyby nie kot. Kot jest z gatunku teleportujących i chodzących po ścianach (kto nie miał młodego kota w domu ten niezrozumie) - ma dopiero 5 miesięcy i bardzo ostre pazurki. No i kolejny dylemat gotowy...heh.
 
Ostatnia edycja:

bRave

New member
Wiem Kiki...zaraz będe dzwonić do Ciebie zresztą. Ale jak sam świetnie wiesz liczba tv na prezentacji jest ograniczona, nie dziw mi się, że chce wybrać najlepszy telewizor - zamawianie na prezentację zarówno Z jak i ZF byłoby lekką przesadą (zamiast tego wolałbym jakiś inny TV) stąd moje dociekanie. Dla mnie to co mówi producent i co widzę w sklepie jest istotne przy wstępnej selekcji.


Swoją drogą w sobotę oglądałem Toshibe 52ZF w MM na Ostrobramskiej (tak, tak - można już wejść do zwykłego sklepu i kupić sobie 52ZF - oczywiście słono przy tym przepłacając). Mają też 52Z ale w "pokoju odsłuchowym" przykręconą pod kątem do ściany. Niestety nie dało się ich porównać.
 
Do góry