52'' Sony W/X vs. Toshiba Z/ZF - decyzja co kupić...

bRave

New member
Witam!
Przymierzamy się do zakupu 52'' TV. Po "upojnych" 2 tygodniach buszowania po sklepach i necie udało się zawęzić pole wyboru.

Warunki:
Odległość od TV 3-3,5 m
Oglądanie głównie na wprost.
Okno od południa - 90 stopni w stosunku do tv - w razie czego są rolety.
Telewizja oglądana raczej wieczorem ale nie tylko (weekendy)
Źródła: obecnie SD od astry , równolegle z TV kupimy PS3 do BR, DVD i gier. Do tego PC od czasu do czasu + jak tylko będę miał czas zająć się wyborem którąś z cyfowych telewizji oferujących HDTV. (Pewnie N lub Cyfra+ ewntualnie Aster - UPC nie operuje u nas)
Dużo filmów i wiadomości, mało sportu.
Budżet na TV ~10k. (jeżeli to ma sens z dużymi wachaniami w obie strony - bez oszczędzania na siłę ale też bez wydawania na siłę)

Niezależnie od tego, wiadomo, że telewizor kupuje się na trochę dłużej więc w trakcie eksploatacji warunki i źródło/jakość sygnału mogą się zmienić (coraz mniej SD), chodzi o w miarę uniwersalny TV.

Wstępnie do dalszych rozważań zostały zakwalifikowane: Unitra PL52PZPR i Rubin 52CCCP69....;) a tak serio...
Wstępnie do dalszych rozważań zostały zakwalifikowane: Sony W3000/W4000, Sony X3000/X3500, Toshiba Z3030/ZF355. Jeżeli wspominam gdzieś o obrazie to są to doświadczenia z kilkunastu sklepów - bez zabaw pilotem ale widzieliśmy po kilka egzemplarzy każdego modelu. Przypominam, że wszysko 52''.

Ubiegając niektóre sugestie: wiem o istnieniu Kuro, ale wszystkie plazmy zostały w naszym wypadku zdyskwalifikowane (Urządzenie ma pełnić rolę bardzo dobrego TV w pierwszej kolejności a dopiero potem "kina domowego". Nie chcę myśleć o fosforze za każdym razem kiedy zostawie włączony TVN24 na dłużej, do tego dochodzi kwestia Full HD - LX'y są cenowo poza zasięgiem, no i sprawa nie do końca satysfakcjonującej bieli)

Sony X3500/3000
- bardzo dobry obraz (kolory, kąty, czerń, płynność). WAFS (WAF source) uważa że najlepszy. Mnie trudno wskazać który lepszy w porównaniu z Tosh Z ale w ostatnich 2 tygodniach stwierdziłem, że WAFS ma dużo mniej problemów z wychwyceniem subtelnych różnic - potrafi szybko wskazać, który obraz preferuje niestety często nie jest w stanie wytłumaczyć dlaczego.
Cena wysoka ale nie jest czynnikiem zaporowym gdyby to był wymarzony TV. Minusem są wentylatory. Ten telewizor najprawdopodobniej już by wisiał w domu gdyby nie ta kiczowata (moim i WAFS zdaniem) ramka z plexi. Doszło do tego, że dzwoniłem do serwisu Sony zapytać czy można ją zdemontować :oops:

Jakieś istotne różnice między X3000 a X3500?

Sony W3000 - obraz gorszy od Tosh Z moim i WAFS zdaniem. Nie wiem czy to tylko kwestia braku 100Hz czy coś więcej się za tym kryje. WAFS bardzo odpowiada design W3000 - wymarzony przez nią TV to obudowa W3000 z flakami z X3500. Osobiście wolę cienkie ramki piano black ale nie jest to dla mnie aż takie istotne.

Czy gdzieś w Warszawie można zobaczyć W4000 w działaniu?
Jakie są ISTOTNE różnice między tymi modelami? Czy ktoś widział test porównawczy tych TV?

Toshiba Z3030 - bardzo dobry obraz (zdaniem WAFS tylko troszeczkę gorszy od X3500- moim zdaniem niczym nie ustępuje) Chyba najlepszy stosunek ceny do możliwości z przedstawionych tu TV. Przypominam, że wersja 52'' ma matryce S-PVA - brak problemów z kątami. Podoba mi się jej design - WAFS niebardzo ale jest do przeżycia.

Czy gdzieś w Warszawie można zobaczyć ZF355 w działaniu?
Jakie są ISTOTNE różnice między tymi modelami poza obudową? Czy ktoś widział test porównawczy tych TV w wersji 52'' (Niższe Z mają inną matrycę)? Czy ZF ma obudowę identyczną z XF?


Tak dla podsumowanie:
Jakość obrazu:
Ja:
Toshiba Z/Sony X: 5
Sony W: 4+
WAFS:
Sony X: 5
Toshiba Z: 4+
Sony W: 4
Design:
Ja:
Toshiba Z: 5
Sony W: 4
Sony X: 0
WAFS:
Sony W:5
Toshiba Z: 3+
Sony X: 1

Na chwilę obecną skłaniamy się raczej w kierunku Toshiby Z, nie oglądaliśmy jeszcze Sony W4000 i Tosh ZF355...
Czekam na wszelkie sugestie i opinie a także wskazówki gdzie można obejrzeć nowe modele. Bardzo by mi pomogło gdyby ktoś mógłby wskazać najpoważniejsze wady i zalety każdego z modeli. (W sieci dużo czytam ale cięzko to ogarnąć wszystko nie mając do czynienia na codzień z HDTV)

Zapomniałbym, nadal jesteśmy otwarci na sugestie dotyczącą zupełnie innych modeli/firm LCD o ile są one wstanie konkurować z powyższymi jeśli chodzi o jakość obrazu.

Btw. Co sądzicie o sklepie www.plazma-lcd.pl? Na ile polskie są ich gwarancje na toshiby? Jeszcze nie zdecydowałem gdzie kupimy ale jeśli na miejscu to ich narazie biorę najbardziej pod uwagę.

PS. Liczyłem że troszkę mi rozjaśni dostęp to strefy testów ale szczerze powiedziawszy jestem "mocno rozczarowany" delikatnie mówiąc.
 
Ostatnia edycja:

ortax360

New member
Witam

Zdecydowanie Sony 52x3500 ( wer. 52 cale nie ma wentylatorka ) .

Dlaczego : bo to swietny lcd własciwie najlepszy z dostepnych na rynku - Referencyjna czern ( dla lcd ) por. do kuro Pioneera. Bradzo dobre kolory - natruralne , bez przebarwien ( naturalny odcien) . ZRESZTĄ - a niech tam Pisac mozna wiele i same plusy - Najlepszy lcd jaki jest dostepny :D Obraz jezt wzorcowy ( w por . do lcd innych firm) .


PS: Toshiba Z3030 nie ! - lepiej zf .

Pozdrawiam
 

bRave

New member
Zdecydowanie Sony 52x3500 ( wer. 52 cale nie ma wentylatorka ) .
Hmm serio nie ma wentylatora? Dziękuję za korektę.
Tylko ta plexi...raczej go nie wybierzemy bo nie dopłacę żeby kupić coś co nam się nie podoba przy tak niedużej przewadze jakości obrazu (robiłem porównanie w kilku sklepach i naprawdę nie widziałem różnicy) Chociaż może można się do tej ramki przyzwyczaić...

PS: Toshiba Z3030 nie ! - lepiej zf .
Mógłbyś to rozwinąć? Jakie są między nimi różnice?

Dzięki wielki za opinię.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Z 3 - 3,5 metra na nic Tobie FULL HD bo i tak nie będziesz widział różnicy między FULL HD a HD Ready z tej odległości.

Mając KURO kompletnie nie myślę o fosforze ani o żadnych wypaleniach podobnie jak ZDECYDOWANA większość jest posiadaczy.

Piszę tak bo u mnie KURO 50" ZNISZCZYŁO zupełnie Toshibę 52" Z3030 i to LCD właśnie pierwsze odpadło na prezentacji.
Brak kątów? Kąty po prostu tragiczne, w moich warunkach nie dałoby się tego oglądać; dalej, brak płynności i smużenie - zauważyłem od razu - jak tylko puściłem mojego ulubionego Matrix Reloaded.

Moja rada jest taka, żebyś zamówił prezentację do domu i dobrał dwa najlepsze LCD jakie będzie się dało na nią zabrać - KURO zostanie u Ciebie :eek:k:

Pozdrawiam,
 

ortax360

New member
Witam

Plexa ? to jest szkło . Mała przewaga w jakosci obrazu - bardzo sie mylisz po kalibrac. obraz x3500 pozostawia POZOSTAŁE lcd daleko w tyle .

Kolega Masta_J napisał OK - Najlepiej zobacz prezentacje razem z Kuro .

Pozdrawiam
 

bRave

New member
Do Kikiego PM'ka już wysłana jakieś 2 godziny temu ;) Jeżeli dojdzie do prezentacji to i Kuro z czystej ciekawości będzie brał udział. (problem tylko bo narazie nie mam w domu gotowych źródeł z jakimimi chciał bym przetestować)

Niezależnie od tego wychodze z założenia, że to telewizor jest dla człowieka a nie odwrotnie. Nasz standardowy tryb użytkowania TV byłby prawdopodobnie zabójczy nawet dla Kuro. Po prostu nie uśmiecha mi się testowanie czy tak będzie czy nie na sprzęcie tej wartości. Przypominam także o PS3 i PC które pewnie będą użytkowane z mniejszej odległości. FullHD przy 3m jest dla mnie na pograniczu widoczności (52'') Owszem żeby wychwycić różnicę w detalach trzeba naprawdę się starać ale dosyć wyraźna jest różnica w ostrości krawędzi.

Docelowo do oglądania filmów pewnie i tak się zdecydujemy na projektor za jakiś rok czy dwa.

Co do x3500 to chodzi mi o to co jest dookoła telewizora a nie to co jest przed lcd. Zresztą obojętnie czy to szkło czy pleksa to strasznie paskudne toto ;)
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Na prezentacji będziesz miał źródło materiału HD, reszta od Ciebie czyli np. SD, DVD itp.

Ja również użytkuję PS3 i PC i robię to z tej samej odległości co normalnie oglądając TV.

Jaki to jest sposób oglądania, że tak bardzo się obawiasz?

Pozdrawiam,
 

bRave

New member
TVN24, lub któraś ze stacji muzycznych (w zależności kto jest w domu) leci sobie w tle czesto po kilka godzin. A i jak PS3 będzie to pewnie jakieś weekendowe nasiadówy się odbędą w większym gronie. Statyczny interfejs w grach wyświetlony przez kilka godzin raczej nie zrobi dobrze plaźmie imho.

Po prostu nie zamierzam sobie raczej tym zawracać głowy i sprawdzać jak to będzie w rzeczywistości.

Tak czy siak jeśli dojdzie do prezentacji to Kuro będzie napewno natomiast zależy mi na razie na ograniczeniu listy LCD. Stąd moje pytania o różnice i gdzie można obejrzeć nowe modele. Osobiście nie jestem wyznawcą którejś z technologii lub marek dlatego proponuję zamknąć sprawę Kuro (o którego zaletach zdążyłem już poczytać w różnych miejscach sieci) bo dyskusja na temat wyższości jednej technoloogi nad drugą nie jest celem tego wątku a chyba wszyscy wiemy jak to się może skończyć jeśli teraz dołączy się ktoś kto zasadniczo popiera lcd - przerodzenie tego wątku w flame plasma vs. lcd nie pomoże mi w dokonaniu wyboru.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Statyczny obraz dla plazm to faktycznie problem niektórych modeli ale KURO się z tego śmieje.

Dla mnie priorytetem była jakość obrazu i nie jest mi wcale przykro powiedzieć w twarz największemu fanowi LCD, że KURO miażdży tutaj LCD :krol:

I nie chodzi tu o walkę technologii tylko o to, że na samym początku odrzuciłeś najlepsze :)

Pozdrawiam,
 
Ostatnia edycja:

bRave

New member
Widzisz po prostu różnimy się prioretami. Dla mnie priorytetem jest radość użytkowania - sama jakość obrazu stanowi w MOIM przypadku tylko jeden z jej składników (z doświadczenia wiem, że pewne niedoskonałości nie przeszkadzają w normalnym użytkowaniu o ile nie masz w pokoju lepszego materiału porównawczego) Dla mnie ważny jest także wygląd zewnętrzny (tu Kuro też wypada super) oraz wygoda użytkowania - sama możliwość/myśl że coś w niesprzyjających warunkach się może wypalić powodowałby u mnie dyskomfort i tyle. I nic na to nieporadze. Skończyłoby się tak, że bym zaczął na siłę ograniczać czas wyświetlania konkretnego źródła "just in case" tym bardziej, że widziałem wypalone Kuro (supermarket - logo tvn24 nie wiem jak długo je katowali, pewnie dłużej niż ja bym był w stanie ale tego nigdy nie będe pewien) więc wiem jak to może wyglądać. Co innego gdyby Pioneer objął to 2 letnią gwarancją ;) Z tego co wiem to na razie tego nie obejmuje żadna gwarancja/rękojmia. Taka analogia: z Kuro byłbym jak koleś co sobie kupił Ferari i się boi przekroczyć 60/h - ja się po prostu rozglądam za jakimś dobrym SUV-em ;-)

Ale wszystko zależy jak to wyjdzie na prezentacji, jeśli różnica będzie kolosalna to sprawę się przemyśli, jeśli nie to zostane przy lcd. I tu się pojawia problem bo narazie nie wiem który.
 
Ostatnia edycja:

jtd

New member
Bez reklam
To moze poczekajcie na kuro g9, niedlugo ma byc, a poprawione bedzie to co zostalo kuro do poprawienia czyli jakosc bieli.
 

bRave

New member
U innych WAF ogranicza budżet, u mnie WAF ogranicza czas ;-) Zresztą nie rozwiąże to problemu mojego podejścia do plazmy o którym pisałem w poprzednim poście.
Naprawdę...z tego co widziałem to temat Kuro vs. lcd przewijał się tu wiele razy, bardzo was proszę żeby skupić się na lcd - nie od parady umieściłem ten post w subforum dotyczącym lcd...a wy mi tu meandrujecie ciągle w tym samym kierunku ;)
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
OK, w temacie LCD:

pamiętaj, że obraz na LCD również może Ci się utrwalić przy długim oglądaniu statycznych obrazów.

Pozdrawiam,
 

ortax360

New member
Nie zgadzam sie ze lcd Sony x3000/3500 ma słaba czern - nawet w nocy jest bardzo ok smiało moge por. do Pionnera ( oczywiscie nie bedzie tak czarno ) ale kompletnie nie przeszkadza bo jest czarno no prawie:D .

Co do innych lcd np: Toshiba Z czy ZF to fakt -poziom czerni i detali w ciemych partiach obrazu wypada po prostu kiepsko w por. do X3000/3500 ( szczeg w nocy ). Po kalibr. poprawnym ustawienu lcd X3500 obraz w nocy nie daje po gałach( jak w innych lcd) jasnoscią . Jest bardzo przyjemny dla oka - bardzo przypomina obraz z plazmy itd . kolorki ciepłe , intensywne bez przebarwien kolor twarzy bardzo natruralny obraz staje sie bardziej kinowy . Oczywiscie do gier np: PS3 zmieniamy nieco ustawienia i nikt mnie nie przekona , ze GRY wygladają lepiej na plazmie .Filmy , sd ( zgadzam sie ) ale jakosc obrazu z PS3 i lcd Sony x3000/3500 jest nr 1 . ( no dobra dopiszę - dla mnie ...)

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

Masta_J

Active member
Bez reklam
Nie miałem możliwości bezpośrednio porównywać do X3500 ale być może w jego przypadku słaba czerń to taki sam mit jak wypalanie w KURO :krol:

Pozdrawiam,
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Witam
Osobiście polecam Tośkę ZF355, naprawdę bardzo dobry lcd, i w nocy nie daje po ;ślepiach; jak niektórzy opisują( czy je w warunkach domowych testowali?).Naprawdę trochę oglądałem w różnych warunkach i różnych firm LCD i ta Tośka jest moim zdaniem najlepsza , no i cena chyba do zaakceptowania.Kąty w tym lcd nie istnieją i przy dobrych ustawieniach (może Kiki skalibruje to zobaczysz prawdziwe jej oblicze).Z tego co mi wiadomo to modele 52 Z i ZF prawie nic nie różni , no oczywiście jest różnica w ramce która naprawdę jest super.Wydaje się mi że na forum jest temat różnic między Z , a ZF.Dodam że mam w domku także plazmę wprawdzie LG (była pierwsza), więc tym bardziej mam porównanie i do moich warunków lokalowych lcd sprawdza się znakomicie.Zyczę udanego zakupu i pamiętaj że kupujesz na jakiś czas tv , więc wybieraj to co najlepiej odpowiada Tobie .
 

Bartinio

New member
tez mialem nieadwno dylemat miedzy 46x3500 a toshiba ZF , po przewertowaniu tego i innych portali w tym zagraicznych gdzie wielu uzytkownikow nazekalo na x3500 ( wiatraczki i czesto wadliwy obraz ) wybralem ZF :)
 
Do góry