50pv8 a 42pv8

sprocket

New member
Witajcie. naczytalem sie na forum roznych rzeczy i sie przymierzam do zakupu nowego telewizora. Budzet do 3000tys

Zastosowanie:
Odleglosc ok 3,5 - 4,5 metrow, pomieszczenie z licznymi oknami i swiatlem poludniowo zachodnim . Sa rolety.
Telewizja N, DVD oraz divx!!!! To ostatnie przede wszystkim, podpinane pod komputer lub odtwarzacz - jeszcze nie wiem.

1. Pytanie
czy 42pv80 nadaje sie do takich zastosowan? Nie za maly? CHodzi mi o wypalanie, powidoki na divxie. Czy to szkodzi bardziej niz zwykla tv? piszecie w watkach ze trzeba unikac paskow....
2. Pytanie o skalowanie
Czy skoro 42 calowe Panasonic maja rodzielczosc 1024 x 768, a 50 calowy pv8 1366 x 768, to oznacza to ze 50 calowy po prosta rozciaga bardziej obraz i bardziej go znieksztalca?

Poprosze o pomoc.
 

walczy

New member
Jeśli chodzi o divx. Też kupowałem TV w dużej części z myślą o nich. Ale niestety ja zobaczyłem jak wygląda przeciętny divx na 42 calach, to w ogóle przystałem je oglądać. Po prostu widać wszystkie błędy obrazu wynikające z kompresji których nie widziałem na 25 cali CRT.
No i efekt jest taki że po kupieniu PV8 odrzuciłem divx, a oglądam filmy tylko na dvd lub bluray. Nie mogę się przemóc by patrzeć na tak fatalny obraz.
Z divx jako tako bronią się tylko wersje 2x700mb, i to tylko bardzo nieliczne. Z plików z netu to tylko HD-ripy mają sens.
 

sprocket

New member
w 90 procentach ogladamy seirale jako dvdripy. Na razie ogladamy z metra na 19calach :)

szalu nie oczekujemy, ale to glownie ogladamy i chcialby moc zasiasc spokojnie i obejrzec sobie jakis serial. Uwielbiamy maratony filmowe, gdzie ogladamy na przyjklad pol zesonu jakiegos serialu (ok 450 minut). Nie chcialbym kupic jednak tv i nie spac w nocy ze mi sie po takim maratonie cos stanie.

Divx nie mam jak wyskalowac. Ponawiam wiec pytanie: czy taki pasek jest szkodliwy dla plasmy?
 

qwert

New member
Pasek nie jest szkodliwy dla plazmy, pod warunkiem że nie jest wyświetlany cały czas. Jeśli po takim mitingu oglądasz "normalnie" na całym ekranie to nic się nie stanie.
Oglądam na swoim divixy i fakt szału z jakością nie ma ale idzie oglądać. Większośc divixów na moim tv jest na całym ekranie, a z paskami też czasem oglądam i nic sie nie dzieje.
 

pawel86ck

New member
sss

Też mnie denerwowało że na crt jest wszystko super i czytelne kontury, a na lcd nawet jak dodam maksymalne wyostrzanie w TV to wszystko rozmazane. Sprawdziłem jak to wygląda na ps3, tamtejsze skalery poprawiły sprawę ale dopiero jak odnalazłem jedną opcje przy odtwarzaniu z PC w filtrze ffdshow byłem prawdziwie zadowolony (jest np w k-lite codec pack). Chodzi o zakładke wyostrzania filtrem asharp, po ustawieniu unsharp masking na 2, addaptive sharpenning na 5, zaznaczeniu high quality block filtering i pobawieniu się z postprocesingiem obraz na LCD znacznie się poprawił. Testowałem to na lcd 26, 42 i pomiędzy tymi dwoma nie widziałem jakiejś degradacji jakości na korzyśc większego modelu, obraz oglądam z 3 metrów i teraz jestem bardzo z niego zadowolony.

Swoją drogą widziałem toshibowy oddtwarzac XDE co wyprawia z filmami dvd, nie jestem pewien czy obsługiwał divixy ale w razie gdyby miał ich obsługę lub istniał amp z tą technologią to efekt z divixa pewniakiem był by lepszy niż na crt.
 

sprocket

New member
chcialbym doprecyzowac trzy rzeczy:

1. ktory pasek tak naprawde jest szkodliwy: ten pionowy po bokach wynikajacy z rozdzielczosci dsub czy poziome jako rezultat obrazu panoramicznego. Oba?
2. Pv80 rodzicow przy obrazie 4:3 pokazuje biale paski pionowe, wiem ze w opcjach mozna to zmienic to na czarne. CO jest zdrowsze? Na logike myslalbym ze czarne, ale fabryczne ustawienie to biale.
3. Rozumiem ze jak podlaczy sie komputer przez dsub, to niewiele z formatem takiego obrazu mozna zrobic. Co w wypadku gdy karta pc ma wyjscie hdmi, albo dvi z przejsciem na hdmi?
 

szachu_pl

New member
Ad. 1 Oba są niezdrowe, ale nie popadajmy w przesadę, jeśli nie oglądasz cały czas w ten sposób to się nic nie stanie.
Ad. 2. Paski po bokach powinny być szare (nie wiem czemu u Ciebie są białe, może masz za jasno ustawiony TV?). Panasonic zaleca szare, by się luminofor "wypalał" jednolicie (przeraszam za uproszczenie zagadnienia :D). Jasność tych bocznych pasów można zmienić, jest odpowiednia opcja w Menu TV, ale nie jest to raczej zalecane. Ja mam ustawione na Auto i obraz "rozciąga" mi na całą szerokość ekranu. Wolą zdeformowany obraz niż te pasy po bokach (ale to już kwestia gustu).
Ad. 3. Po d-sub nie znienisz rozdzielczości. Możesz zawsze podłączyć poprzez DVI-HDMI (przejściówka)-.HDMI w TV (podłącz pod HDMI1, bo tyko tam jest możliwość przesłana dzwięku analogowego). W kartach ATI (tych z serii HD) obraz i dzwięk idzie po HDMI, a w Nvidi też się to podobno da zrobić na niektórych kartach. Szczegółów poszukaj na forum, wszystko zostało już dokładnie opisane.
 

sprocket

New member
ad 1. czy z tego wynika ze powienienm na przyklad znalezc odtwarzacz divx na komputerze , ktory rzuci tlo szare pod film?

ad 2. sa szare, nieco uproscilem. Tv jest ustawiony na ok 50 % , lubimy nature , a nie Indian w telwizji :) tzn Indian lubimy, ale prawdziwych :))

ad 3. juz szukam, skoro opisane

dziekuje
 
Do góry