5.1 vs 7.1

gutek78

New member
Mam pytanie odnośnie filmów z dźwiękiem 7.1 (źródło - oryginalne filmy na bluray), które są odtwarzane na kinie domowym 5.1. Czy odtwarzając film w taki sposób trace dźwięk z tylnych głośników czy są one przekierowane do bocznych w 5.1? Amplituner ma możliwość odtwarzania 7.1.Tak się właśnie zastanawiam czy dużo tracę przy oglądaniu filmów 7.1 na 5.1... I jeszcze pytanie do posiadaczy systemów 7.1 - jak u was z odległością tylnych głośników od słuchacza? Wiem, ze każdy ma inne preferencje co do ustawień, a obiło mi się o uszy, ze minimalna odległość to 1m.
 
I

irek6311

Guest
W praktyce jeśli jest opcja w amplitunerze to może 7.1 zrobić z 5.1 < procesor to przerabia ,
efektowe mam 1,5m od siebie bo to optymalna odległość a frontowe l/p 3m trójkąt (idealnie wtedy w stereo i KD) .
 

gutek78

New member
7.1 zrobić z 5.1 to ok, ale pytałem czy z 7.1 da się zrobić 5.1 bez utraty dźwięku z głośników efektowych ;)
 
I

irek6311

Guest
To działa w obie strony i utraty efektów nie będzie ;)
po prostu ustawiasz 7.1 w amplitunerze i tak on materiał obrabia (nieistotne czy masz 7.1 czy 5.1 zestaw kolumn) .
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
D

Deleted member 121090

Guest
Miałem 5.1 i obecnie mam 7.1.
Moim zdaniem warto. Ta odległość którą podałeś to raczej minimum.
Warto przed przebudową systemu zastanowić się, jaką będziemy mieli odległość pomiedzy samymi głośnikami efektowymi, skory z tyłu mamy mieć cztery. U mnie jest chyba około 2- 2,5m miedzy nimi. jaby nam miały wyjść upakowane ciasno obok siebie to jednak nie warto.
 
I

irek6311

Guest
W tak małym pokoju poprzestań na 5.1 bo niewiele zyskasz na 7.1 a może być nawet gorszy efekt ,
ja mam duży pokój 5x5 a wolę 5.1 bo rozstawiony symetrycznie lepiej brzmi w KD .
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Gutek, poszukaj watkow dot.7.1 Sporo o tym pisalem.
Jak najbardziej warto, ale z glowa.
Dedykowana sciezka (7.1) to niezalezny sygnal na surround back. W praktyce, to nadlatujacy samolot z tylnej sciany (doslownie), tego efektu nie da sie zasymulowac na 5.1.
Malo tego, nawet jak film nagrany jest w 5.1, to jeden z trybow DSP zasymuluje na tych dodatkowych efekty, oczywiscie nie tak jak na dedykowanej sciezce.
Zazwyczaj filmy na BR (7.1) maja tez mozliwosc wyboru sciezki 5.1, wiec problemu nie ma, a nawet jakby nie mialy wyboru, to w systemie 5.1, te 2 dodatkowe tylne zostana wmiksowane w surroundy.
Poczytaj tu:
http://www.hdtv.com.pl/forum/kino-domowe/103790-rozmiesznie-kolum-na-poddaszu-2.html#post966672
 
Ostatnia edycja:

gutek78

New member
Tak mi się też wydaje, że najlepszym wyjściem będzie poprzestanie na 5.1. Tak swoją drogą, przeglądając ostatnio galerie kin domowych, głównie pokoje amerykanów, byłem zaskoczony ile sprzętu oni tam potrafią upchnąć na małych metrażach - tam pokój 12m2 z kinem 7.2 to norma, a wielu inwestuje nawet w 9.1 :-o ciekawe jak u nich to wszystko gra...

Armanig, tak wiem, swojego czasu śledziłem ten wątek i inne, ale chodziło mi głównie o odtworzenie ścieżki 7.1 na systemie 5.1 bo często opinie byly skrajne ;)
 
Ostatnia edycja:
I

irek6311

Guest
Trzeba by dodać że efektowe są też w wersji pogłębiającej efekt dookólny ,
wtedy wystarczy 5.1 system a efekt będzie zbliżony lub = 7.1 ,
takie rozwiązanie polecam KLIK .
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
"Zblizone" to pojecie wgledne, nie bede z tym polemizowal, ale na pewno nigdy to nie bedzie to samo co = 7.1
Nie ma szans uzyskac takiego efektu, to musza byc fizyczne kolumny za plecami. Przerabialem to juz.
 
I

irek6311

Guest
Efektowe mam z boku bo za plecami efekt był gorszy ,
pomiędzy głośnikami 3m a do miejsca odsłuchu 1,5m ,
te głośniki co zaproponowałem jak były by z boku to dżwięk na słuchacza i w 2 stronę co daje ładne odbicie jeśli tam goła ściana .
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Piszesz o efektowych, w sensie surroundow tylnych (jako 7.1), czy generalnie tylnych (do 5.1)?
 
I

irek6311

Guest
Generalnie tylnych efektowych (5.1) ale one wcale nie muszą być z tyłu za słuchaczem ;)
u mnie przykładowo w linii prostej do uszu (ani centymetra w tył .
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To sie zgadza, rozmieszczenie tylnych (do 5.1), takie wlasnie moze byc.
Ja nie pisalem ze maja byc z tylu, ja przy 5.1 i tak mialem z boku.
Natomiast w systemie 7.1, tylne (surround back) sa za plecami.
W moim przypadku, dolozylem tylko (do 7.1) tylne na sciane, a te boczne zostaly jak byly przy 5.1
Oczywiscie sa rozne szkoly i mozna dyskutowac, w zaleznosci od pomieszczenia i panujacych warunkow.
 
Do góry