5.1 ustawienie głośników

krystoforos

New member
Witam
Chciałbym zasięgnąć opini specjalistów,... otóż planuję rozmieszczenie (na początek) dyskretnego systemu kina domowego w systemie 5.1 lecz pojawia mi się mały problem - głośniki satelitarne mają być przymocowane do ściany lecz ze względu na specyficzną budowę pokoju (na jednej ze ścian jest dość duże okno balkonowe szerokości 3 metrów), jeden z głośników satelitarnych musiał by być ZA ZASŁONĄ i teraz pytanie - na ile materiałowa (okienna) zasłona pomiędzy głośnikiem a słuchaczami będzie przeszkadzać w odbiorze - czy ewentualnie amplituner balansuje tą przeszkodę i czy takie rozwiązanie ma sens.
z góry dzięki za wszelkie sugestie,...
 

lgawron

New member
zaslona udusi Ci wysokie tony glosnika - w zaleznosci od grubosci materialu Audyssey (jesli go masz) moze na to pomoc.

A nie mozesz po prostu postawic sobie monitorka na stojaku przed zaslona ?
 

krystoforos

New member
Dzięki za sugestię, niestety rozwiązanie z wysunięciem głośnika na stojaku przed zasłonę nie wchodzi w grę - i tak cudem jest że wstępne pozwolenie małżonki uzyskałem na jakikolwiek system dźwięku przestrzennego :) jednak są pewne warunki:
- zero widocznych kabli
- zestaw nie rzucający się w oczy
- ładne komponowanie się z wystrojem
idąc tym tropem na 90% jestem zdecydowany na:
1. Boston Acoustics SoundWare XS 5.1
2. Yamaha RX-V567
myślę że ten zestaw będzie najbardziej odpowiedni do pokoju ok. 30m i spełni warunki brzegowe :) Jednak wciąż pozostaje kwestia montażu prawego tylno-bocznego głośnika - idealnie by pasował przy tym oknie - 1,5m od tylnej ściany
 

Attachments

  • PICT0067.jpg
    PICT0067.jpg
    388,5 KB · Wyś: 1971
  • PICT0073.jpg
    PICT0073.jpg
    323,9 KB · Wyś: 1816

krystoforos

New member
,.... może nie będzie tak źle,... na szybko odręczny schemat.
Gdybym zamontował satelitki w tych miejscach o których pierwotnie myślałem powinno być ok. ewentualnie zostaje pomysł montażu w rogach pokoju - niestety w tym wariancie wysokość nad ziemia na której mogło by to być możliwe tok. 2m no i chyba ewentualna rozbudowa do 7.1 nie za bardzo by wchodziła w grę :(
 

Attachments

  • plan.jpg
    plan.jpg
    83,2 KB · Wyś: 6317

krystoforos

New member
pewnie było by tak najlepiej ale pojawi się problem wpadającego z zewnątrz światła bo to okno naprawdę jest spore :) a jak wiadomo trochę zaciemniania powinno być :)

ps. może jednak ktoś ma głośnik za zasłona i mógłby się podzielić wrażeniami z odsłuchu

ps2. Co prawda nie miałem nigdy do czynienia z amplitunerem ale z tego co czytam jest opcja automatycznej kalibracji - czyli jak dobrze rozumie system ustawi sobie powiedzmy dla zrównoważenia sceny dźwiękowej (chodzi o tylno boczne głośniki) lewy (bez przeszkody) np. na 60% mocy a prawy z przeszkodą w postaci zasłony np. na 90% mocy - tak to działa czy się mylę ????

ps3. Może mogły się ktoś pokusić o ocenę zestawu
GŁOŚNIKI - Boston Acoustics SoundWare XS 5.1
AMPLITUNER - Yamaha RX-V567
wydaję się że jest to optymale zestawienie zważają na jakość wykonania, możliwości muzyczne i cenę w tej chwili można mieć ten zestaw za ok 2500zł (w przeliczeniu)
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
czekaj czegos nie kumam??tv jest za sciana czy jak?bo narysowałes bez sensu

jeśli tv jest na przeciwko foteli to po co głowe sobie zawracasz 7.1 którego nijak nie ustawisz?
za to bezproblemowo ustawisz 5.1

6-7 daj z tyłu szerzej podobnie jak 1-3 i jest git...7.1 sobie daruj bo nie ma na to ani miejsca ani akustyki i bedzie wypas i tak
 

gedymin67

New member
Słucham w domu Kef 3005 se i jeden z głośników (odpowiednik Twojej "4") mam ustawiony na parapecie za firanką (cienką). Podczas oglądania filmu nie słyszę różnicy w odsłuchu między tylnymi kanałami. Zależy to właściwie od jakości ścieżki dźwiękowej, efektów (!!) i od miejsca siedzenia przed TV. Te głośniki są typowo "efektowe" i rzadko przesyłają ten sam dźwięk.
Sądzę, że w Twoim przypadku jeżeli nie zsuniesz na "4" całej zasłony (tak jak na zdj. 1) to będzie również OK!
 

krystoforos

New member
czekaj czegos nie kumam??tv jest za sciana czy jak?bo narysowałes bez sensu

jeśli tv jest na przeciwko foteli to po co głowe sobie zawracasz 7.1 którego nijak nie ustawisz?
za to bezproblemowo ustawisz 5.1

6-7 daj z tyłu szerzej podobnie jak 1-3 i jest git...7.1 sobie daruj bo nie ma na to ani miejsca ani akustyki i bedzie wypas i tak

Tv jest na ścianie - wiem trochę to na rysunku nie wygląda za dobrze - powiedzmy że jest to obrys pomieszczenia a TV i głośniki 1,2,3 są na ścianie. A wracając do meritum na chwile obecna bedzie 5.1 jednak amplituner jest/będzie 7.1 i wydaje mi się że warunki na ewentualne 7.1 by były odpowiednie tyle tylko,... jeżeli dam głośniki 4 i 5 na tylnej ścianie (w rogach pomieszczenia) to ewentualne 6 i 7 pomiędzy nimi chyba by nie były do końca ok (ściana ma jakieś 6 metrów)
 

pkomp

New member
olej 7.1 - też mam 7.1 bo nie było onkyo 507 akurat na stanie to w tej samej cenie dostałem 577 :)
plusem jest ze mam więcej mocy na 5 kanałów w razie co

niestety nie masz warunków na 7.1 - ja tez nie miałem a 5.1 sprawdza sie super i żadne 7.1 przy dobrze zmiksowanej ścieżce nie jest do niczego potrzebne
miałoby to sens gdyby przy 7.1 był górny i dolny głośnik...albo albo 8.1 czyli 4 rogi z przodu i 4 z tyłu - inne systemy to zwykła bzdura zalewajaca dźwiekiem i wcale nie powodujaca lepszej kierunkowości w kinie

ps.nie chce mi się błędów poprawiać - PRZESTRZEGAM - unikajcie chłamu z firmy NATEC szczególnie klawiatur
 

smigacz78

New member
odnosnie glosnikow

Wiesz co, tez chcialem strasznie Boston Acoustics SoundWare XS 5.1 bo czytalem swietne recenzje (What HIFI2010) ale osobiscie je odsluchiwalem z bardzo podobnymi rozmiarami glosnikami jamo A102HCS6 i sam zdecydowalem sie na jamo (wg mnie czystrzy i bardziej wyrazisty dzwiek) natomiast sub w zestawie 5.1 byl nieco leprzy od Boston XS niz Jamo A102 HCS6. Twoj wybor ale na twom miejscu odsluchal bym oba zreszta jamo sa chyba solidniejsze (moj synalek juz nimi rzucal i przetrwaly kilka upadkow) Yamaha- swietny wybor co do ampli ( w tym przedziale cenowym) nie bedziesz zalowal bo te amli odtwarzaja muzyke na serio porzadnie
 
Do góry