46PFL5507 moje pierwsze wrażenia i ustawienia

Podmiejski

New member
Witam wszytskich czytających!

Od długiego czasu śledzę strony tego Forum często korzystając z doświadczeń tu przedstawianych.
Teraz - ponieważ stałem sie posiadaczem tytułowego telewizora - opiszę swoje doświadczenia.
Kupiłem Philipsa 46PFL5507.
Oczywiście z matrycą Samsunga.
Inaczej się nie da.
Głównym celem tego zakupu była chęć zastąpienia "starej" plazmy Panasonica która i mniejsza i tylko HD Ready.
Mam bogatą ofertę kablową a w niej duża ilość programów w HD jak i 3D skusiła mnie do kupna właśnie tego modelu.
Debatę pod hasłem "a może coś innego" twardo trzymał w ryzach portfel - bez litości.
W efekcie stałem się posiadaczem nowoczesnego telewizora i 2 par okularów za sumę 3 tys.
No i zaczeło się.

Pierwsze wrażenia: matko jedyna - czy przy tej szybkości operowania MENU zdążę ze wszytskim do emerytury?!
W życiu nie widziałem bardziej "leniwego", "wieszającego się" oraz "prowadzącego do nikąd" menu!
Oczywiście wgrałem nowe firmware ale dalej jest - moim zdaniem - kiepsko.

Drogi Philipsie - jesli to czytasz a nie masz userów starszego modelu w ...3D to daj nam użytkownikom przynajmniej JEDEN klawisz do którego będzie można przypisać funkcję: prostą lub złożoną sekwencję poleceń.
Taki klawisz "osobisty"
Programowalny.
Dowolnie.
PRZYNAJMNIEJ jeden.
Tak by nie przedzierać się za każdym razem przez całe "wypasione" MENU.

I tak dla przykładu:
- automatyka wykrywania 3D pomimo ustawienia na "auto" nie działa więc trzeba się przedzierać za każdym razem przez menu (jakie tam jak w reklamie: JEDNYM PRZYCISKIEM?! Za Chiny NIE!!!!)
Dalej?
Chciałbym czujnik oświetlenia włączać lub wyłączać "ot tak" - kiedy mam potrzebę. JEDNYM przyciskiem.
Zmieniać tryby obrazu - też.
Ja mam już wielce pożyteczne urządzenie - pilota HARMONY w którym mogę podzielić funkcje pomiędzy TV a dekoder kablówki czy też samodzielnie utworzyć przyciski realizujące złożone sekwencje (przykładem jest choćby naciśnięcie guzika WŁĄCZ - u mnie to: włącz TV potem włącz dekoder potem ustaw TV na HDMI1 - i to wszytsko robi potem za jednym naciśnięciem guzika!)
Ale w Philipsie większość funkcji jest ukryta tak głeboko ze sekwencja PRZEKRACZA 6 kroków - to znaczy że trzeba więcj niż 6x nacisnąć różne przyciski by coś zrobić!
I - nie daje się tego zastosować do przechodzenia w trybach obrazowych (własny; standard; kino itp)
bo za każdym razem możemy zaczynac z innej pozycji.
Rozpracowałem MENU.
Dobrze - idzmy dalej.

Zabrałem się za kalibrację.
Podstawowe presety są całkiem niezłe ale dlaczego nie spróbować?

Jako że trochę się interesuję fotografią mam w domu kalibratorek Spyder - nie finezyjny do TV ale to tylko kwestia oprogramowania :)
W każdym razie - pozwala precyzyjnie ustawić kanały CZERWONY ZIELONY NIEBIESKI by uzyskać pożądany odcień białego.
Co zrobiłem?

Ustawiłem w trybie obrazu WŁASNY.
Czujnik światła wyłączony; wszystko z zakładki "usprawniaczy" PIXEL PLUS HD na zero lub wyłączone.

W zakładce ODCIEŃ - ODCIEŃ WŁASNY.
Mierzyłem i ustawiałem.
Reguluje się do uzyskania pożadanego odcienia bieli czyli temperatury barwowej
To mądre określenie to nic innego jak naukowe nazwanie tego co widać i nazywa się:
białe "żółtawe" - to ok 5500K
białe "kremowe" - to ok 6500K
białe "niebieskawe" - to ok 9000K

Tak od ręki króluje 9000K - wszystko świeci jakby wszędzie mieli stare jarzeniówki!
...do plazmy nijak się toto ma. :-(

Ja ustawiając dla białej planszy wybrałem temperaturę neutralną czyli 6500.

Pokalibracyjne ustawienia to:

czerwone 127
zielony 72
niebieski 46

teraz UWAGA
pozstałe parametry jak poniżej mają również wpływ na temperaturę barwową obrazu!!!
u mnie potrzebne było:

KONTRAST PODŚWIETLENIA 57
JASNOŚĆ 50
KONTRAST WIDEO 90
bo jak zmieniam np kontrast podświetlenia - zmienia się temperatura!


Trzy kolejne parametry w zakładce ODCIEN - ODCIEŃ WŁASNY wpływają na zabarwienia odcieni szarości.
Przy ustawieniu "defaultowym"
CZERWONY BL 0
ZIELONY BL 0
NIEBIESKI BL 0
szarości mają ohydny odcień fioletowy - co mnie najbardziej "bolało"!

Tu zmierzyć sie moim sprzętem nie dało więc doświadczalnie wybrałem:
CZERWONY BL -3
ZIELONY BL 4
NIEBIESKI BL -7
Szarości/czernie są lekko zielonkawe ale przy temp 6500K bieli to nie razi - MOIM ZDANIEM

Jadymy dalej :)

Jeśli komuś przy tych nastawieniach KONTRAST wydaje się niewłaściwy - to do regulacji najlepiej nadaje się parametr ukryty w zakładce PIXEL PLUS HD a nazwany GAMMMA.

Ja ustawiłem GAMMA 1

Podnoszenie GAMMY w górę daje "czerniejsze czernie i jasniejsze biele"
W dół - odwrotnie.Obraz staje się jakby bardziej "mdły"
Zależy co kto lubi - ja przyzwyczajony do plazmy lubię żeby czarne było czarne ale żeby i w cieniach coś było widać!
Więc - jeśli nie pasuje kontrast obrazu czy jego jasność - sugeruję nie grzebać KONTRASTEM PODŚWIETLENIA ani KONTRASTEM WIDEO ani JASNOŚCIĄ tylko - GAMMĄ.

Od razu sygnalizuję: ZEROWANIE powoduje ustawienie wszytskich parametrów "grzebanych przy takich operacjach" na fabryczne ZA WYJĄTKIEM ustawień zakładki ODCIEŃ WŁASNY!
Czyli jak się załamiesz grzebaniem to możesz wrócić do początku NIE GUBIĄC najważniejszego ustawienia kalibracyjnego.
Za to powtórnie włączają się "usprawniacze" HD PIXEL PLUS.

Po dłuższym analizowaniu obrazu na różnych kanałach - jestem zadowolony z takiego ustawienia.
Nie razi mnie oslepiająca niebieskawa biel.
Nie widzę wszechobecnego foletu w cieniach.
ŻÓŁTY nie jest kanarkowy ani nie przypomina zachodu słońca - jest żółty i nasycony.
Niebieski - nie jest WSZECHOBECNYM kolorem - jak w naturze.
Wieczorem - włączam sobie CZUJNIK SWIATŁA (oglądam bez światła przedniego - z backlightem).
Kontrast wtedy "siada" i ładniej wygasza do czerni.

No - to jedno mam za sobą.
Teraz o dalszych ustawieniach.

Wziałem się za PIXEL PLUS HD z menu KOFIGURACJA.

Analizowałem obraz i podpierałem się planszami porównawczymi PÓŁ/PÓŁ z zakładki OGLĄDAJ PREZENTACJE: przyciski HOME - KONFIGURACJA - (w prawo na dużych ekranach) - OGLĄDAJ PREZENTACJE
I doszedłem do następujących wniosków:

- HD Natural Motion
to ciekawa funkcja. Na obrazie HD ewidentnie ułatwia oglądanie elementów ruchomych - małe literki lecące na końcu filmu daje się bezproblemowo czytać - bez tego - niezabardzo.
W obrazie skalowanych ta funkcja daje ZNACZNĄ POPRAWĘ czytelności detali!!! Niesamowite ale tak jest. Ustawiłem więc na MAXIMUM - a ostrość na 0
- CLEAR LCD
Jedyną rzeczą którą udało mi się zaliczyć na plus to wygładznie linii ząbkowanych - ale za to czytelność obrazu "idzie w dół" - robi się mydło! Ja - wyłączyłem toto.Sporo jest jeszcze standardowych (SD) programów.....
- SUPER RESOLUTION - włączone - bo wydaje mi sie że widać lepiej :)
- DYNAMICZNY KONTRAST i DYNAMICZNE PODŚWIETLENIE zostawiłem do wyłączone do czasu aż kolejne firmware przyspieszy ich działanie tak żeby dostrzeganie tego nie irytowało mnie :)
Wiem że telewizor pomaga sobie by "czarne nie świeciło" ale robi to tak nieudolnie ża ja sobie tę cechę obraz - GAMMĄ i włączaniem czujnika światła poprawię.

Dwie sprawy są dla mnie niejasne.
Coś co się nazywa
- PIXEL PLUS HD i jego działanie pokazywane jest na PREZENTACJACH na połówkach obrazu:
nie wiem do czego toto służy bo nie jest to opcja którą można włączyć lub wyłączyć. To po co mi to pokazywać skoro MUSZE toto mieć?!
W PREZENTACJACH widzę coś więcej do czego nie mam dostępu -
- ACR.
Pięknie pokazuje na paskach różne rzeczy ale...
Dlaczego nie ma tego w menu KONFIGURACJI?!
Dlaczego nie można wyłączyć lub wyłączyć?
Dlaczego np on (ten telewizor) ma mnie za idiotę i uważa np ze ostrość ma ustawiać ON a nie JA?!
Nie kumam - prezentacja dla mnie bez sensu.

Ale wracamy do MENU KONFIGURACJI

Jeszcze jedno wtropiłem:
tryb STANDARD - ma NASZE USTAWIENIA balansu bieli - więc nadaje się na drugą wersją USTAWIEŃ WŁASNYCH.

Te gotowe tryby obrazu są fajne - GRA,KINO, WŁASNE itd. Można je fajnie modyfikować ale - ten dostęp do nich!!!Ile się trzeba pilotem naklepać :-(

ufff.... gratuluję tym co przebrneli - ja piszę to od 2 dni a ustawiałem...hoho!
teraz czekam na odzew ze strony SZANOWNYCH KOLEGÓW.
uwagi; podpowiedzi; wnioski

potem napiszę o internecie - na razie: załama....
ale - skąd on tak dobrze wie jaka u mnie temperatura za oknem?! ;-)

Pozdrawiam!
 

mckk

New member
Ustawiłem tak jak ty ale w 40 calowej wersji i jak dla mnie to obraz jest jakiś ponury. Ja mam ustawione tylko tryb obrazu Naturalny i gamme na 2. Lepszych ustawień nie mogę dla siebie znaleźć, też chętnie skorzystam z jakiś innych ustawień jeżeli będę miał lepszy obraz.
 

gregin

New member
Niestety ten tv to muł nieziemski. Jak bym wiedział to bym w życiu go nie kupił. Niestety kiki tak podkoloryzował recenzje na portalu, że nic o kluczowych wadach nie wspomniał.
 
Do góry