42 cale, do filmów i gier - wybór dla maksymalnie oszczędnych

pentoza

New member
Witam serdecznie,
Jako, że wybór ogromny, a najczęściej polecane tu odbiorniki cenowo jednak wykraczają ponad to, co jestem w ogóle w stanie wysupłać na nowy telewizor, pozwalam sobie założyć nowy temat. Wraz z wypisaniem w miarę konkretnych odpowiedzi na najczęstsze pytania takich laików w tej dziedzinie, jak ja. :)

1.Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ?
2,5m x 4,5m
2.Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ?
ok. 2 metry
3.Ile osób zasiada przed telewizorem ?
zwykle 1 lub 2 (czasem 3)
4.Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu ?
i tak, i tak
5.Telewizor ma stać czy ma wisieć ?
wisieć zdecydowanie
6.Jak słońce świeci w pokoju ?
okno daleko (ze 3 m od TV) i pod kątem 90 stopni (podczas oglądania i tak spuszczone rolety)
7.Jaki masz obecnie telewizor ?
6-letni SAMSUNG 42” HD Ready (plazmowy), w miarę jeszcze daje radę
8.Co chcemy aby telewizor posiadał ?
FullHD, 2-3 wejścia HDMI, USB (odtwarzanie filmów), może mieć Wi-Fi albo po prostu wejście na kabel Ethernet. I strasznie mi się spodobał efekt ambilight, ale w takim budżecie zapewne mogę o nim tylko pomarzyć.
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora ?
NC+
10.Jakie urządzenia ?
Komputer stacjonarny (ale raczej tylko okazjonalnie, raz na tydzień np.), Xbox 360;

- po nowym roku Playstation 4 bądź Xbox One (konsole nowej generacji) – tutaj bardzo zależy mi na dobrej jakości obrazie po zakupie nowej konsoli do gier (nie chciałbym się rozczarować i być zmuszonym ponownie myśleć o zakupie bo telewizor nie będzie sobie radził z nowocześniejszym sprzętem do zabawy)


11.Ile godzin dziennie ma pracować telewizor ?
pi razy oko – 3, 4 godziny (a czasami nawet i 6-8 )
12.Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ?
wszystko jedno (i tak słońce nie bije po ekranie)
13.Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ?
filmy w HD (z NC+) bądź z komputera (pen-drive?) oraz sport (piłka nożna)
14.Czy zamierzasz serfować po internecie ?
Mam w pokoju PC… ale kto wie? Może fajnie byłoby posiedzieć w internecie leżąc w łóżku i patrząc na duży ekran? Niestety nie mam z tym doświadczenia.
15.Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie?

- Ponad 50% (albo w sumie 50-80% jeśli przyjdzie taka potrzeba...) czasu to będzie zapewne granie na konsoli, więc zależy mi na niskim input lagu oraz aby ekran nie dostawał zadyszki podczas grania w strzelaniny (przypominam o chęci zakupu nowej konsoli, gdzie tego typu gry mają hulać w FullHD oraz stałych 60 klatkach na sekundę - więc jest to jakieś wyzwanie dla telewizora...!) Tak naprawdę konsole, które mają dopiero trafić na rynek są poniekąd powodem zakupu tego TV.

16.Preferencje co do marki ?
brak, byle nie trafił go szlag tuż po tym, jak skończy się gwarancja (chciałbym, żeby posłużył te 5 lat…)
17.Preferencje co do wielkości ?
Nie więcej niż 42 cale (i w sumie wydaje mi się to idealny rozmiar)
18.Co Cię denerwuje w telewizorach ?
wypalanie się plazmy, problemy z odświeżaniem podczas oglądania szybkich zawodów sportowych (rozmycie piłki itd.)
19.Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ?
zdecydowanie wieczorami
20.Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ?
Ma to być zakup absolutnie budżetowy, czyli w praktyce: jak najtaniej się da, bo niestety remont pochłonął mi spore koszta… Dlatego niestety odpuszczam chociażby takie buzery jak 3D, bo po prostu nie wyrobię obecnie finansowo. Zdecydowanie chciałbym zmieścić się w kwocie do 1600 złotych MAX (ale czy to w ogóle wykonalne?). Jeśli więc nie będzie możliwe wybranie modelu o takiej przekątnej (42 cale), byłbym wówczas siłą rzeczy również zainteresowany telewizorami 39-calowymi.
21.Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ?
jak wyżej – z pustego to i Salomon nie naleje, więc o 3D wypada mi zapomnieć


Z góry bardzo dziękuję za każdą pomoc
 
Ostatnia edycja:

Karpaj

New member
Bez reklam
Niewykonalne, przykro mi.
42" za 1600 w ogóle ciężko dostać, a Ty jeszcze chcesz żeby był smart, brak problemów z płynnością i dobra jakość obrazu.
Pierwsze co mi na myśl przychodzi - wyprzedaże :
Toshiba 40TL933 - widziałem parę razy w okolicach 1800 - telewizor ze smartem, 3d, prawdziwą 100hz matrycą i dobrą jakością obrazu.
Sharp 40LE540 - też widoczny w okilicach 1800 - tv mniej multimedialny, niem 3d, natomiast ma dobrą jakość obrazu, i prawdziwą 100hz matrycę, a nie jakieś dziwne podbicia nie mające z płynnością nic wspólnego.

I w sumie tyle. Za 1600 dostaniesz jakieś przeciętne modele typu
Panasonic 39B63
LG 42LN5400
Toshiba 39L2333
Philips 40PFL3008

Ale żaden z nich nie powala jakościowo, pod żadnym względem.
 

pentoza

New member
Hej,
jasne, zdaję sobie sprawę, że co za dużo to niezdrowo - dlatego absolutnie nie chciałem, by wyszło, że wymagam gruszek na wierzbie za pół darmo.

Nie pisałem więc o tym, że obowiązkowo chcę SMART-a. Ot, fajnie jak miałby wejście Ethernet, ale nie, że "musi być". Z drugiej strony, nie widzę w swojej sytuacji specjalnego zastosowania dla tych funkcji, a już tym bardziej wtedy, gdy na stałe podepnę PC-ta pod HDMI. Również w temacie 3D wyraźnie zaznaczyłem, że przy moim budżetowaniu odrzucam takie patenty w przedbiegach, bo to nawet nie tyle graniczy z cudem, co w ogóle wydaje mi się niemożliwe do wykonania. :)

Ale do rzeczy:
- ze względu na 60 klatek na sekundę w nowych konsolach (PS4/XONE) zapewne potrzebuję jednak więcej niż te 50Hz. I to jest chyba podstawowy wymóg, obok w miarę nie najgorszej jakości obrazu, jaki sobie stawiam. Nie wymagam jednak tego, by jakość wyświetlacza to była typowa żyleta, bo rozumiem rozbieżność cen i podejrzewam, że z czegoś ona musi wynikać. Sądzę po prostu, że mimo wszystko nie są mi potrzebne właśnie takie bajery jak 3D czy DNLA, które znacznie tę kwotę windują, a u mnie zwykle byłyby kompletnie nieużywane.

ALE:
- Nie ukrywam, że zadałeś mi klina wspominając o telewizorze Toshiba 40TL933. Choć nieco mniejszy, niż zakładałem, to bogactwo funkcji (tak, wiem - niby ich nie chcę, a kuszą w tej kwocie) sprawia, że byłby to świetny wybór. Tyle tylko, że standardowo ta Toshiba hula w kwotach sporo ponad 2.000 zł, co nie będę ukrywał - byłoby w moim przypadku wywalaniem pieniędzy w błoto. Nie jest to bowiem podstawowy TV w domu, a bardziej dodatkowe źródło rozrywki: konsola, multiroom, podpięty PC itd.

Gdybym więc faktycznie upolował ten telewizor w kwocie 1800 zł, to zapewne nie wahałbym się długo. A tak? Skupiłem uwagę na zaproponowanym przez Ciebie LG 42LN5400 (ot, bo największy i wcześniej trafiłem na ten model przeglądając zasoby sieci...) i cenowo wydaje się niesamowicie atrakcyjny - bo ma rzekome 100Hz, rozdzielczość 1920x1080. Jedynie nie wiem, jak byłoby z input lagiem - a lubię od czasu do czasu, gdy dzieciaki śpią postrzelać nieco w Multiplayerze (online). Podejrzewam, że tak niska cena byłaby właśnie powodem beznadziejnie wysokiego opóźnienia. Chyba że nawet te 100Hz to pic na wodę i marketingowa papka dla takich "nieogarów" w tym temacie, jak ja...? A wtedy chyba pozostanie mi wybór raptem w 32-calowych ekranach, co znowu wydaje mi się beznadziejnym zakupem. Twardy orzech do zgryzienia, niestety.
 
Ostatnia edycja:

Cube822

New member
Na Twoim miejscu odpuscilbym zakup teraz, postaral sie oszczedzic troche wiecej kasy i dopiero zaczal rozgladac sie za nowym TV. W tym przedziale kwotowym nie sadze, zebys znalazl cos ciekawego, lepiej dolozyc i kupic cos z czego bedzie sie zadowolonym, zwlaszcza, ze taki sprzet nie kupuje sie raz na pol roku.
 

pentoza

New member
Na Twoim miejscu odpuscilbym zakup teraz, postaral sie oszczedzic troche wiecej kasy i dopiero zaczal rozgladac sie za nowym TV. W tym przedziale kwotowym nie sadze, zebys znalazl cos ciekawego, lepiej dolozyc i kupic cos z czego bedzie sie zadowolonym, zwlaszcza, ze taki sprzet nie kupuje sie raz na pol roku.

Wiesz, jak to jest.
Jeśli ktoś nie jest fanatykiem danego sprzętu, ciężko mu rozstawać się z kolejnymi kilkoma stówkami dokładając do coraz to lepszych rozwiązań. A wiem, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i prędzej czy później zacząłbym już szukać tylko telewizorów z pasywnym 3D, 200Hz, SMART-em, DLNA itp. I może w ogóle w rodzielczości 4K (OK, tu może jednak przesadziłem)... Ale tak to jest ze sprzętem wszelkiej maści: od telefonów zaczynając, przez podzespoły PC-ów, a właśnie na TV kończąc.

Dlatego chciałbym uniknąć takiego dokładania. Ostatecznie pewnie byłbym w stanie przełknąć nawet 1800 zł za taki telewizor, ale wiem, że zaraz dostanę ofertę, że warto dorzucić jeszcze te 2, 3 stówy, by dojść do wyższej klasy odbiorników, które mają jeszcze lepszy obraz...

Liczyłem po prostu, że gdzieś można łyknąć TV typu: model na 2012 rok, który już jest nieprodukowany, ale wciąż bardzo dobry do moich zastosowań. A dzięki temu, że firmy rokrocznie rzucają na rynek nowe pomysły (zapewne niekoniecznie lepsze), to taki starszy model można gdzieś dorwać sporo taniej, niż gdyby to był właśnie produkt na rok 2013 czy zaraz nawet 2014.

Niestety widzę, że nic z tego raczej nie będzie.

-----
-----

EDIT: LG 42LA6130 - orientuje się ktoś co to za model i jakie jest jego zastosowanie? Bo kompletnie nic o nim nie znalazłem na tym forum (ani na innych site'ach), a wygląda całkiem ciekawie (i ma bodaj nawet pasywne 3D, które bardziej by mi w razie czego odpowiadało).
 
Ostatnia edycja:

Karpaj

New member
Bez reklam
Raczej średni model, 50hz matryca, właściwie to niemal taki jak najprostsze modele typu LN5400, z tym że dostał filtr polaryzacyjny i okulary w zestawie - bez żadnego lepszego procesora skalującego, i z problemami typowymi dla tańszych LG - banding, poświaty oraz efekt piramidy przy krawędziach. Pozatym cenowo wychodzi on raczej w okolicach 2tyś :p
 

pentoza

New member
Raczej średni model, 50hz matryca, właściwie to niemal taki jak najprostsze modele typu LN5400, z tym że dostał filtr polaryzacyjny i okulary w zestawie - bez żadnego lepszego procesora skalującego, i z problemami typowymi dla tańszych LG - banding, poświaty oraz efekt piramidy przy krawędziach. Pozatym cenowo wychodzi on raczej w okolicach 2tyś :p

Dzięki.
Rzuciłem okiem na tę propozycję tylko dlatego, że właśnie pasywne 3D w razie czego zdecydowanie bardziej mi odpowiada, a tutaj cenowo wyglądał dość atrakcyjnie (nawet pomimo tego, że mowa byłaby o ok. 1900 zł).

Mógłbyś mnie przy okazji oświecić, skąd bierzesz poprawne dane na temat faktycznej ilości Hz? Bo oczywiście LG podaje w przypadku wspomnianego modelu 100Hz, choć wiem, że to jedna ze sztuczek marketingowych. A nigdzie nie byłbym w stanie odkryć, że ma on raptem 50Hz, w czym mnie uświadomiłeś.

Tym bardziej również znalezienie danych dotyczących właściwego input laga w przypadku wielu TV wydaje mi się być zadaniem graniczącym z cudem, a skoro ta wartość poważnie mnie interesuje, chciałbym sobie móc też poszukać jakichś propozycji TV we własnym zakresie, by nie zaśmiecać wciąż forum durnymi pytaniami ;)

A wracając do proponowanej wcześniej przez Ciebie Toshiby 40TL933:
- Czytałem, że użytkownicy po pewnym czasie mają dość sporo różnego typu problemów z tym odbiornikiem i albo kończą się one serwisem, albo grzebaniem w FW, w co ze strachu przed utratą gwarancji wolałbym jednak się we własnym zakresie nie bawić. No i duża szkoda (dla mnie), że ten tryb 3D, jest trybem aktywnym - a moje oczy nie są go w stanie zdzierżyć już po raptem kilku minutach...

Więc może jest na rynku coś jeszcze innego i równie ciekawego w rozmiarze 40-42" w kwocie do tych 1.800 zł, co byłoby warte rozpatrzenia pod kątem zarówno filmów i gier odpalanych z konsoli?
 
Ostatnia edycja:

Karpaj

New member
Bez reklam
Ilość hz jest trudna do wychwycenia ludzkim okiem (choć jak najbardziej możliwe). Można jednak poznać to na różne sposoby :
- czasem producent sam podaje prawdziwą wartość - choćby Sharp czy Toshiba na swoich stronach podają wartość odświeżania bez żadnych podbić.
- jest też fajna strona Global Panel Exchange Center - Panelook.com - tutaj każda wyprodukowana matryca jest dokładnie opisana. Wystarczy znać jej symbol, lub wejść do menu serwisowego
- zdażały się matryce "100hz" które radziły sobie gorzej niż prawdziwe 50hz matryce, i tego nie jestem w logiczny sposób wyjaśnić (choćby matryca z zeszłorocznego LG LM640).
- oprócz tego już samo doświadczenie jest w stanie w 95% przypadków poprawnie oszacować ilość hz.
Mamy 3d aktywne - na 100% jest 100hz matryca.
Telewizor ma napisane przynajmniej "400 jakiegoś współczynnika" - mamy 100hz matrycę (w zeszłym roku wystarczyło 300 jakiegoś współczynnika, w tym roku Philips poszedł o krok dalej :p )
W telewizorach FHD od "800 jakiegoś współczynnika" mamy matryce 200hz.(do sprawdzenia w sumie tylko LG LA740, czy na pewno matryca ma 200hz, ale pozatym wszędzie jest ok).

Input lag nie jest podawany, stąd jedynie w testach jesteś w stanie go poznać, ew. poniżej rzucam link, jak go samemu sprawdzić np. z laptopem :
:: Online Monitor test - Your free online TV and monitor test tool - By vanity.dk and flatpanels.dk

Model 933 problemów natury oprogramowania nie miał, ja ze swoim nic złego nie doświadczyłem. Modele 938 / 939 miały coś nie tak i się potrafiły resetować.
Jedyne co - to że Toshiby mają ustawioną funkcję auto wyszukiwania kanałów, przez co raz na tydzień wszystkie wracały na domyślne pozycje - ale to można prosto wyłączyć. Jeśli znalazłeś jakieś inne problemy, to możesz przytoczyć, może znam rozwiązanie.
3D i tak nie będziesz używać, czy to pasywne czy aktywne - po prostu nie jest to zbyt wygodne. Pasywne ma sens ze względu na możliwość grania w dwie osoby na całym ekranie. Dla samego efektu - polecam kino, lub projektor, bo na małych ekranach jest mocno przeciętnie.

Raczej nic sensowniejszego nie znajdziesz, nie śledzę może wszystkich cen na bieżąco, i może się zdażyć że jakiś fajny model zeszłoroczny nagle pojawi sie na jakiejś wyprzedaży w jeszcze lepszej cenie - może jakiś Philips czy Samsung, ale nie spodziewam się. Seria TL Toshiby miała zawsze fajne akcje promocyjne na koniec "cyklu życia" - niedawno były wyprzedaże 46" wersji 938 po 2399.
 

pentoza

New member
Wielkie dzięki za tak obszerne informacje i poświęcony mi czas, bo zdaję sobie sprawę, że takich laikow z podobnymi pytaniami jest cała masa. Przez co klepanie wciąż tych samych odpowiedzi bywa męczące.

Kusi mnie ta Toshiba, acz trafilem też na hej wersję bez 3D. Oznaczona bodaj jako RL. Warto brać ja w ogole pod uwagę? Bo na chłopski rozum to chyba to samo, a że względu na brak trójwymiarowego trybu powinna być przecież nieco tańsza. A przynajmniej tak mi się wydaje...

I jeszcze raz dzięki za wyjaśnienie mi kilku istotnych rzeczy. Choć podejrzewam, że jeszcze nieco obadam rynek przed zakupem i jeśli coś wpadnie mi w oko będę tutaj męczył o pomoc ;)

/Wysłane z telefonu/
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Seria RL różniła się matrycą - tam mamy zwykłą 50hz podbitą do 100amr, groszym dźwiękiem. Pozatym - oprogramowanie, multimedia itp. są identyczne.
Seria RL nie ma też ruchomej podstawki, i jest ona wykonana z plastiku.
 

pentoza

New member
Sharp 40LE540 - mogę go wyrwać w kwocie 1600 zł. Warto?

Czytałem, że ten model ma problemy z dźwiękiem (szelesty, świsty itd.).
No i niestety nic nie znalazłem na temat jego input laga. Niemniej mam w pamięci, że polecałeś mi tego Sharpa wraz z Toshibą. A powyższa cena wydaje się być bardzo, bardzo dobra. Tym bardziej że Toshiby ni cholery, nie wyrwę chyba w kwocie 1800 zł.

No, chyba że z powodu dźwiękowych problemów tego Sharpa powinienem poszukać jeszcze czegoś innego do opisanych zastosowań..?
 

pentoza

New member
Hehe. Dzięki za szybką odpowiedź, ale w momencie, gdy chciałem go zamówić, wyparowała mi sprzed nosa ostatnia sztuka... Tak to bywa, jak się nie potrafi szybko podjąć decyzji. ;)
 
Do góry