42-47cali led czy lcd?

qwert90

New member
Witam. Rodzice szukają lcd (plazma odpada ze względu na pobor energii) 42-47 cali.
Głównym czynnikiem decydującym ma być cena, która ma być jak najniższa, aczkolwiek jest też parę innych czynników, na które rodzice patrzą ;)
Telewizor powinien być conajmniej 100Hz, ze względu na oglądanie w nim dużej ilości sportu/akcji. I teraz tak - czytałem, że niektóre telewizory 100hz zamiast wstawiać klatkę pośrednią wstawiają całą czarną klatkę przez co telewizor lekko miga. Czy nadal to producenci stosują? Nie chciałbym, żeby widoczny był efekt migotania :) Wiem, że przy 100hz niby tego nie widać, ale jednak lepiej jakby to była generowana normalna klatka a nie czarna klatka pośrednia.
Druga sprawa - full hd, choć kanałów w HD chyba nie ma, przynajmniej narazie.
Trzecia sprawa - w miarę dobra jakość obrazu, żywe kolory i dobre kąty oglądania :) Oczywiście jak na tą pólkę cenową, o ktoej zaraz napiszę.
czwarta sprawa - CENA.
Patrząc na 42 cale to lcd 100hz od LG np. idzie znaleźć za 1800-2000zł, co jest spoko ceną. Jednak rodzice mają jakieś 3-5 metrów do TV, i zastanawiają się czy nie warto dołożyć do 46 cali, które zaczynają się od 2500-2600zł.

Poza tym, rodzice zastanawiaja się czy nie dolożyć do LED. Niby wyliczyłem, że oglądając tv 5h dziennie zaoszczędzę max 60zł rocznie, co wydaje się malą kwotą (wyliczyłem to na założeniu, że TV biorący 100W pobierze 1kWh w 10h czyli 2 dni.. dobrze to zrobiłem?), ale chozi tu też o lepsze kontrasty i jakość obrazu. Szukając ledów natknąłem się na ceny na ogół ok. 500zl wyższe od zwykłych LCD. Czyli taki 46cali LCD LED 100hz wyjdzie conajmniej 3000zł, a to już raczej za wiele dla rodziców.
I teraz pytanie - warto faktycznie dokladać do kontrastu? Faktycznie taka różnica jest w obrazie? W sklepie to ciężko ocenić, więc pytam was ;) wiadomo, że za te pieniądze i tak będzie tylko edge led.

No i dodatkowo dorzucę, że wszelkie dodatki typu internet, tysiąc wtyczek hdmi i inne bajery są rodzicom niepotrzebne ;) Jedynie usb byloby przydatne ale nie jest to żaden wyznacznik ;)

Za wszelkie rady i propozycje z góry dzięki :)
 
Ostatnia edycja:

k-9

New member
w takim rozmiarze wspaniała była by plazma... ale jak rodzice jej nie chcą to niech żałują że wierzą stereotypom...
Ja ze swojej strony mogę polecić Sony ex42. Całkiem ok obraz, czerń trochę kijowa jest. Ale kąty są w porządku. Ma usb, ale za dużo z tym zabawy jest... zwykłe avi 700mb nie jest w stanie odtworzyć... Nie wiem jak jest faktycznie z tymi ledami a z normalnym podświetleniem... jak dla mnie nie ma żadnej różnicy.
Najlepiej pójść do sklepu na pół dnia i dokładnie się poprzyglądać :p
 

don111

Banned
chytry 2x traci, to tak apropo zużycia energii
co z tego że LED bierze najmniej jak kosztuje najwięcej na starcie ?
druga sprawa - co to za zużycie energii skoro obecne tv biorą 50-100W przy 42' i <200W przy 50' ?
przy tej odległości popatrz na 50' - z full hd jest plazma LG 50PV350 (następca 50PK350) a z hd ready 50PT353, obraz SD lepszy od dowolnego LCD na sygnale SD, obraz pod kątem bez zmian, ceny śmieszne - 2300/2100 zł, masz gratis >10 lat nadpłaty za prąd...
 

qwert90

New member
Dzięki za odpowiedzi.
50 cali to raczej za dużo, bo najbliższy fotel ma jakieś 3-4 metry do tv ;)

Byłem dzis w mediaexpercie i zrobiły na mnie wrażenie Sharp Aquos. Pokazywany byl akurat żołty spot ME, i kolory były jak z bajki, 2x lepsze niż w każdym innym tv. Ale cena troche duża, i okropny wygląd z zewnątrz tez odstrasza.
Poza tym, porównywałem lcd vs led. Stały koło siebie 42" LG led i 47" LG LCD zwykly. Oba mialy ten sam obraz w full hd pokazywany. I wiecie co? Nie widziałem róznicy. Chyba, że bym się miał przypatrzeć a nie miałem czasu już na to. Więc w sumie nie wiem czy jest sens dla LEDa dopłacać.

Ktoś wspominal o plzamie -> no tak, dziś oglądalem panasonica plazmy.. niestety niby 600HZ, a gdy patrzyłem obok nich (wzrok skoncentrowalem np. na TV obok tej plazmy) to widziałem migotanie. Nie wiem jakim cudem. Czyżby Panasonic wstawiał czarne klatki zamiast zwykłych klatek pośrednich? Na innych tv nie widzialem tego migotania (oczywiscie migotania, ktore widać gdy patrzy się metr obok tv... wtedy kątem oka widać, że obraz migocze). I ogólnie - Plazmy te kolory jakieś wyblakłe, mało jaskrawe mają. Mało podświetlenia tak jakby? Bynajmniej w moim odczuciu, obraz mają mdły. Choć fakt, że wiele dobrego wyczytalem o jakosci obrazu w plazmie, to dziś nie znalazło to odzwierciedlenia w sklepie.

Korzystne wrażenie względem cena/jakość wywarł na nas LG 47LD420. Obraz w sklepie był jasny, wyrazisty, a cena 2200zł za 47 cali LCD. Tylko szkoda, że 50 HZ, bo na tym Tv będzie dużo meczów męczonych więc raczej odpada :( Siostra ma Bravie KDL40bx400 i widać smużenie jak piłka szybka się przemieszcza przy 50hz :(

Poza tym - ktos pytal o kanały, jak będą odbierane. Są to - naziemna tv cyfrowa ogólnodostępna oraz cyfra+, z czego kanałów HD będzie tam chyba coś koło 4(rodzice oglądają tylko informacje lub sport, żadnych filmboxów etc. nie oglądają ;) ).

Śmiało możecie dawać swoje propozycje, każda będzie brana pod uwagę ;) Dzięki!
 

qwert90

New member
Zdaję sobie z tego sprawę, ale w takim razie: jak obiektywnie ocenić walory obrazu w sklepie?

Aktualnie toczę ostrą dyskusję z tatą, ktory upiera się przy LG 47LD420. Ja natomiast twierdzę, że lepiej już w takim razie wziąć jakiegos LG 42LD5xx, który ma 100HZ zamiast 50 i bardziej będzie nadawał się do sportu. Poza tym taki 42" wyjdzie taniej (1800zł vs 2300zł). Ten 47LD420 stoi w mediaexpercie w poblizu za 2299zł.
Co sądzicie o takim pojedynku?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Zapytaj czy zawsze uważa że to co najtańsze jest
najlepsze ? Ale jeśli masz się kłócić o LG - to odpuść żeby nie miał pretensji do Ciebie.
 

qwert90

New member
Wiadomo, że najtańsze nie jest najlepsze, ale w sumie te dwa modele LG to chyba taka sama matryca i elektronika, z tą róznicą, że mniejszy 42" ma 100HZ, a większy 47" nie ma. Więc nasuwa się pytanie - czy warto brać droższe 47" bez 100HZ?
Co ogólnie sądzicie o LCD z LG?


i tak btw - ile taki telewizor lcd powinien lat pograć bez usterek? Jak wygląda awaryjność LCD? Jakie ewentualne koszta napraw?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Awaryjność w okresie gwarancji nie jest duża .
Jak 4 m to możesz brać bez 100 Hz i tak nie zauważą różnic.
 

qwert90

New member
Wybór padł na LG 42LD550. Telewizor za rozsądne pieniądze. Bodajże 1800 lub 1900zł, 100Hz zamiast 50Hz i posiada USB dodatkowo.
Jakieś opinie?
Osobiście czytałem na skąpcu i wszyscy są zadowoleni. A co Wy o nim możecie powiedziec?
Ewentualnie, jeszcze na szybko można zmienić decyzję, bo tv ma być kupiony wieczorem.
 
Do góry