32-37 cali dla starszej osoby

Kpc21

New member
Stary telewizor coraz częściej się psuje, trzeba by więc rozejrzeć się za nowym. Tych modeli jest tyle, że nie mogę się w nich połapać - każdy producent dla każdej przekątnej ma ich tak wiele, że nie jestem w stanie dostrzec między nimi różnic.

Telewizor oglądać będzie przede wszystkim osoba starsza - lepiej żeby nie było jakichś udziwnień typu, że np. żeby przejść z analogu na DVB-T trzeba wcisnąć jakiś przycisk.

1. Odległość od ekranu: 3 metry
2. jak słońce świeci w pokoju? - patrząc na telewizor, okno (na południowy zachód) jest po prawej stronie
3. Jak duży jest pokój: ok. 15 m^2
4. Preferowana technologia: brak
5. jaki masz obecnie telewizor: kilkunastoletni Elemis 29 cali
6. jakie programy najczęściej oglądasz: informacje, programy rozrywkowe, filmy
7. Oglądasz w dzień czy wieczorem: cały dzień, choć najwięcej wieczorem
8. wieczorem oglądasz przy świetle czy wolisz bez: z oświetleniem
9. wolisz obraz ostry czy łagodny: nie wiem
10. matryca błyszcząca czy matowa: chyba lepiej matowa
11. preferowana wielkość telewizora: wnęka ma szerokość 85 cm, ale 90 cm jeszcze wejdzie, tak więc maksimum to 37 cali
12. preferowana marka: brak
13. czego nie lubisz w telewizorach: nie wiem
14. jakie urządzenia będą podłączone: żadne
15. ile % do telewizji a ile % do innych urządzeń: 100% telewizja
16. siedzicie na wprost telewizora czy również z katów bocznych: i tak i tak
17. czy ważne jest wifi: nie
18. czy będziesz korzystać z widgetów? - raczej nie
19. czy chcesz serfować w internecie poziomu telewizora: nie zaszkodzi jeśli taka opcja będzie
20. czy chcesz korzystać z serwisu Ipla, Iplex, tvscreen - VOD: jeśli telewizor będzie z wifi (kabla tam nie będę ciągnąć), a serwisy będą darmowe, to może i tak
21. czy USB ma mieć czytanie filmów z polskimi znakami: nie musi mieć, chociaż lepiej by było, dziwne że to nie jest standardem
22. ma mieć 3D: nie musi mieć
23. ma mieć slot na karty SD: lepiej żeby miał, ale nie musi
24. ma mieć tuner DVB-S: lepiej żeby miał, ale nie musi
25. Jakimi złączami i co chcesz podłączyć: dobrze by było VGA
26. Jaki masz sygnał: teraz analog, na nowym odbiorniku DVB-T - mam dostęp do MUX2, od maja będzie MUX1
27. ile programów HD: od czerwca będzie TVP1 HD, a jeśli uda się złapać MUX3, to również TVP2 HD
27. Ile godzin dziennie ma grać telewizor: dość często
28. ma stać czy wisieć: na razie stać, w przyszłości będzie wisieć
29. Rozdzielczość: wiadomo - najlepiej FullHD (1080i, bo 1080p i tak w TV nie jest nadawane)
30. Dvb-t: wymagane (obsługa MPEG4 oraz E-AC3)
31. Na czym najbardziej Ci zależy: na jakości obrazu (skalowanie - większość programów będzie SD), energooszczędności, by odbiornik jak najdłużej działał bezawaryjnie (ten Elemis nie psuł się przez kilkanaście lat, w nowym TV raczej ciężko będzie to osiągnąć, ale nie mam zamiaru go wymieniać po 2 latach)
32. Ile osób ogląda: od 1 do 3, rzadko 4, jeszcze rzadziej 5
33. Jaka klasa cenowa: zależy, ale gdzieś tak 1500 zł - 2000 zł
 

Kpc21

New member
A modele w okolicach 1500 zł - warto się w to w ogóle pakować przy 37 calach? 100 Hz daje tak dużo?
 
Ostatnia edycja:

Kpc21

New member
A jakiś model z opcją nagrywania na USB, ale tak, aby nagranie można było odtworzyć na komputerze lub innym telewizorze?

Tunery DVB-T typu set-top-box nie mają z tym najmniejszego problemu. A Panasonic, z tego co czytam, wprowadza jakieś dziwne blokady.

Ten Sharp ma nienajlepsze opinie na Ceneo, ludzie narzekają np. na smużenie.

W przypadku Samsunga D4000 (tylko wersja 32-calowa), z tego co rozumiem, wadą jest brak FullHD i uboższe funkcje multimedialne. Zgadza się?

I w przypadku wyboru przekątnej 32 cale - rozumiem, że warte uwagi są właśnie 32-calowe odpowiedniki wspomnianych modeli.
 

Sanio2005

New member
witam - dobry telewizor max 37cali - do oglądania filmów, gier z kompa lub pendriva filmów , internet - rozumiem że jest tylko na wybrane stronki - czy można oglądać większość bez problemu
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jak masz otwartą przeglądarkę w telewizorze - np Sharp, Philips, Samsung - to oglądasz co chcesz.
 

Kpc21

New member
Zmieniają się nieco warunki. Telewizor może mieć więcej niż 37 cali. Wtedy będzie wisiał na przeciw okna. Odległość od kanapy jest mniej więcej taka sama. Poza zakres cenowy odbiornik też może wykraczać - dużo bardziej niż cena liczy się bezawaryjność.

Może warto zainteresować się plazmami?

Z kupnem telewizora nam się nie spieszy. Lepiej kupować go teraz, czy zaczekać? Jeśli zaczekać, to do kiedy? Ponoć mają wyjść jakieś nowe modele na Euro.

Przy doborze przekątnej trzeba wziąć pod uwagę, że większość kanałów będzie w rozdzielczości SD.
 

Kpc21

New member
Z tego okna nie ma zbyt wiele słońca, bo to parter, poza tym wyposażone jest w żaluzje. Ale zawsze lepiej by odbijał mniej światła, tak więc zostajemy przy LCD LED.
 

Kpc21

New member
Oglądałem je wczoraj w łódzkim ArtDomie i rzeczywiście Toshiba wydaje się mieć najlepszy obraz (i kąty boczne). Cloudingu widać nie było na praktycznie żadnym TV, chociaż włączony był program TVP Info, który charakteryzuje się nadawaniem reklam w czarnej ramce, a sklep nie był mocno oświetlony - standardowe świetlówki w oprawach rastrowych, jak w szkole czy biurze. Za to zmartwiła mnie trochę sama jakość obrazu. Na wszystkich telewizorach było widać pikselozę. Przede wszystkim to przypadłość TVP Info - na innych kanałach było to mniej widoczne. Na pewno nie można jednak powiedzieć, że SD, nawet na telewizorze z dobrym skalowaniem (czy to na LCD, czy na plaźmie), można pomylić z HD.

Na Sonym nie zauważyłem efektu ziarnistości, ale pikseloza w SD była większa niż na Toshibie czy Sharpie. Pewnie dlatego standardowo na wszystkich Soniakach wyświetlone było demo HD, a nie program TVP Info z DVB-T jak na reszcie (za wyjątkiem Samsungów, których nie brałem pod uwagę ze względu na loterię jeśli chodzi o matrycę - tam też szło demo HD).

Toshiba RL-838 - tam wcale nie było specjalnie gorzej pod względem jakości obrazu (między tymi telewizorami ciężko było zauważyć jakieś różnice - może to wina niskiej jakości sygnału TVP Info, z którym nie radzi sobie nawet najdoskonalszy algorytm skalowania), ale telewizor miał gorsze kąty boczne. Poza tym niezbyt odpowiada mi srebrna ramka.

Zastanawiam się, czy nie wziąć jednak 37 cali ze względu na tą pikselozę. W dodatku można go postawić w miejscu, gdzie będzie oglądany na wprost. Niestety z tego co widzę, nie ma 37-calowych Toshib. Jest tylko Panasonic, Samsung i Philips, przy czym Philips nie jest już chyba produkowany, może być więc problem by go dostać (Panasonic też jest wycofywany, a nowy model jest drogi). W Art Domie Philipsów nie było w ogóle, wg strony RTV Euro AGD najbliższy jest dostępny w Warszawie.

Nie zwracałem specjalnie uwagi na inne kanały niż TVP Info, bo sprzedawca dość długo wygrzebywał dla mnie pilot od Toshiby z pudła (gdzie były piloty do wszystkich TV na sklepie) i chciałem mu go jak najszybciej oddać.

Jeśli chodzi o plazmy - odpuszczę sobie, bo obraz nie jest wcale lepszy niż na LCD, a na szybie lepiej niż obraz widać było odbicie świetlówek z sufitu. Plazmę mogę polecić komuś, kto lubi oglądać telewizję w ciemności. Bo oświetlenie na plaźmie się odbija, ale za to nie ma tam cloudingu, który przy braku oświetlenia może być widoczny.

Swoją drogą nie spodziewałem się, że w DVB-T nadawany jest obraz o tak niskiej jakości. Spotykałem się raczej z opiniami, że obraz w DVB-T jest lepszej jakości niż na platformach cyfrowych.
 

Kpc21

New member
Jeśli w domu też będę mieć taką pikselozę, to oglądanie tego na 40 calach będzie tragedią. Na 37 trochę mniejszą.
 

KolejowyGłos

New member
Posłużę się definicją, dodając tylko od siebie, że widziałem co najmniej 8-9 komentarzy, w których narzekano na smużenie.


Jest to szybkość, z jaką matryca LCD reaguje na zmiany obrazu (czasami nazywana także opóźnieniem lub czasem odpowiedzi). Podawana jest w milisekundach i oznacza czas, po którym matryca LCD wyświetli obraz po otrzymaniu sygnału. Im krótszy czas reakcji, tym lepiej. Zbyt długi czas reakcji matrycy może objawić się smużeniem i zlewaniem się elementów obrazu przy szybkich zmianach położenia na ekranie (np. podczas oglądania zawodów sportowych czy tanecznych). Wybierając telewizor należy szukać urządzenia o czasie reakcji o wartości 5 milisekund i niższej (np. Samsung LE46C550). Taki czas reakcji matrycy zapewnia całkowitą płynność ruchu i ostrość obrazu. Większość markowych telewizorów LCD już spełnia ten warunek.
 

Pfk

New member
Ja bym wziął 42 LK 530:) albo Tośkę. Miałem Toshibę przez 3 lata i powiem szczerze - jak sobie tv ustawisz pod siebie, będziesz zadowolony:) Moja działała bezawaryjnie po 6-8H dziennie:)
 

Kpc21

New member
Jest to szybkość, z jaką matryca LCD reaguje na zmiany obrazu (czasami nazywana także opóźnieniem lub czasem odpowiedzi). Podawana jest w milisekundach i oznacza czas, po którym matryca LCD wyświetli obraz po otrzymaniu sygnału. Im krótszy czas reakcji, tym lepiej. Zbyt długi czas reakcji matrycy może objawić się smużeniem i zlewaniem się elementów obrazu przy szybkich zmianach położenia na ekranie (np. podczas oglądania zawodów sportowych czy tanecznych). Wybierając telewizor należy szukać urządzenia o czasie reakcji o wartości 5 milisekund i niższej (np. Samsung LE46C550). Taki czas reakcji matrycy zapewnia całkowitą płynność ruchu i ostrość obrazu. Większość markowych telewizorów LCD już spełnia ten warunek.

Tyle że ja nie widzę związku między czasem reakcji i smużeniem.

Obejrzę je jeszcze dokładniej.

Ale na podstawie tego co widziałem w sklepie, dużo bardziej niż na smużenie narzekam na PIKSELOZĘ. Obraz z DVB-T na LCD-ku czy plaźmie jest po prostu dużo gorszy niż z analoga na kineskopie (choć analog nie ma tu nic do rzeczy, bo sygnał do nadajników analogowych dosyłany jest torem cyfrowym) i nawet na 37 calach to BARDZO WIDAĆ.

Zweryfikuję to w innym sklepie, ale nie widzę logicznego uzasadnienia, dlaczego tam miałoby być inaczej. W ArtDomie widać było, że zakłócenia wynikają z wysokiego poziomu kompresji. Do każdego telewizora mieli dołączony sygnał z anteny naziemnej (własnego modulatora DVB-T raczej nie mają, bo one kosztują fortunę), a straty sygnału na kablu/rozgałęźnikach nie mogą wpływać na jakość obrazu, bo to sygnał cyfrowy - jest, klatkuje albo go nie ma.
 
Ostatnia edycja:

al-aksa

New member
Ale na podstawie tego co widziałem w sklepie, dużo bardziej niż na smużenie narzekam na PIKSELOZĘ. Obraz z DVB-T na LCD-ku czy plaźmie jest po prostu dużo gorszy niż z analoga na kineskopie (choć analog nie ma tu nic do rzeczy, bo sygnał do nadajników analogowych dosyłany jest torem cyfrowym) i nawet na 37 calach to BARDZO WIDAĆ.

kurcze to jest własnie to czego się boję i nie mogę się odważyć wziąć większego niż 37", bo boję się pikselozy z dvb-t!
 
Do góry