2 pytania dot. nierównomiernego podświetlania matrycy.

Voltus

New member
Pierwsze pytanie a w zasadzie prośba, o podesłaniu kilku fotek które przedstawiają to zjawisko, znalazłem w internecie kilka ale nie jestem pewny czy aby na pewno tak to wygląda.
A drugie pytanie:
Czy jak siedzie nie na poziomie(nie wiem jak to określić) telewizora to przez średnie kąty widzenia mogę widzieć jaśniejszą czerń na dole niż na górze?
 

pejotpe

New member
Bez reklam
To zjawisko wygląda za każdym razem inaczej, ale zwykle jakaś część jest nierówno podświetlona i tyle - kwestia budowy i niechlujnego montażu matrycy i podświetlenia.

Co do kątów - obecnie w LCD zdecydowanie gorzej wygląda sprawa z kątami pionowymi niż poziomymi - wystarczy niewielkie odchylenie od osi i obraz może zamienić się w swój (prawie) negatyw (szczególnie widoczne na matrycach TN). Dotyczy też czerni, która zamienia się w świecący granat.
 

Voltus

New member
Czyli to całkiem normalnie, że jak siedzie trochę niżej niż telewizor jest ustawiony, czerń na dole różni się od od tej na górze? Lub jeśli np. jestem ustawiony hm... "z boku" telewizora, czerń po prawej stronie jest jaśniejsza od tej po lewej? Aha i nie jest to jakaś plama czy coś w tym rodzaju tylko płynne przejście od jaśniejszego punktu do ciemniejszego. Tak w ogóle to mi nie przeszkadza, bo różnice są naprawdę niewielkie i to widać tylko przy kontraście ustawionym na maksa z absolutną czernią lub gdy obraz jest wyświetlony w panoramie i nie jest maksymalnie rozciągnięty tylko widać te pasy na dole i górze ekranu to dolny pas jest trochę jaśniejszy od tego górnego, ale lepiej zapytać. ;)
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Tak, to normalne. Na jednych tv LCD widać to bardziej, a na innych mniej (albo wcale - na plazmach problem w ogóle nie występuje).
 
Do góry