1366x768 kontra 1280x720

przemo13

New member
Zastanawiam się po co wprowadzono do paneli lcd rozdziałkę 1366x768. Z budowy paneli lcd wynika, że najlepiej pracują w natywnej rozdzielczości, a filmy 720p są robione na 1280x720. Więc trzeba ja przskalowywać, wprawdzie w górę, ale i tak powoduje to utratę jakości. Jaki jest w tym sens, co powoduje, że rodzielczość 1366x768 jest w tej chwili standardem w lcd? Sorki, jeśli to już kiedyś było na forum.
 

ziola

New member
To prawdopodobnie efekt "komputerowy".

Wydaje mi sie, ze rozdzielczosc ..x768 zostala zywcem zaimportowana ze swiaza komputerow, albo ujmujac to inaczej - przystosowano ekrany komputerowe i ich elektronike do dzialania jako tv.
Co do tego "natywnego" dzialania ekranow lcd, to oczywiscie masz racje - jesli sygnal jest w tej samej rozdzielczosci co panle lcd - efekty beda najlepsze.
W przypadku HDTV problemem jest istnienie w jego specyfikacji tzw. overscan. To jest pozostalosc po specyfikacji Pal, majaca ograniczyc efekt "pompowania" w starych tv crt. Oznacza to, ze podawany obraz jest wiekszy od tego, ktory bedzie widoczny i tv musi go "obciac". Logiczna konsekwencja tego, bedzie koniecznosc sklaowania "pozostalosci" po pelnym hdtv ;) a co za tym idzie - o dopasowaniu sygnalu do rozdzielczosci mozna zapomniec.

Pozdrawiam
 

przemo13

New member
ziola napisał:
Co do tego "natywnego" dzialania ekranow lcd, to oczywiscie masz racje - jesli sygnal jest w tej samej rozdzielczosci co panle lcd - efekty beda najlepsze.
W przypadku HDTV problemem jest istnienie w jego specyfikacji tzw. overscan. To jest pozostalosc po specyfikacji Pal, majaca ograniczyc efekt "pompowania" w starych tv crt. Oznacza to, ze podawany obraz jest wiekszy od tego, ktory bedzie widoczny i tv musi go "obciac". Logiczna konsekwencja tego, bedzie koniecznosc sklaowania "pozostalosci" po pelnym hdtv ;) a co za tym idzie - o dopasowaniu sygnalu do rozdzielczosci mozna zapomniec.

Pozdrawiam

hm...
Właśnie tego pompowania to nie kumam za nic. Mam film 1280x720 (prawie wszystkie filmy jakie mam mają tą szerokośc, tylko wysokośc inna, ale to akurat normalka). Więc wydaje mi sie, że nie ma co wystwac i nie ma co obcinac. Ala tak mi sie najwyrażniej wydaje, bo po coś jest 1366. I kurcze, dla mnie to nie jest logiczne. Dałbys radę to jakośc szerzej rozpisac?

Bo 1080i (p) to akurat osobny temat i nie szybko mnie będzie interesował :(
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witam
Nie jestem specem od tych spraw, ale obserwuje rynek "elektroniki stosowanej" i zauważam pewien trend. Otóż, nie ważne są aspekty praktyczne. Sprawy w swje łapy wzieli ksiegowi i im podobne stwory.
Liczy się marketing, a tu im większa liczba , tym "lepiej".
W tym przypadku jest byc może podobnie.
 

twEEtR

New member
Witam,

768 lini poziomych zostalo wprowadzone w celu umozliwienia wyswietlania obrazu z PCeta (np. Windows Media Centre 2005) gdzie na wyjciu mamy obraz w rozdzielczosci 1024x768 (proporcje 4:3).
Wiekszosc paneli jest w formacie 16:9 gdzie fizycznie mamy pare dodatkowych lini w pionie.
16 ........
9
.
.

Ile dokladnie..?

(768 / 9) * 16 = 1365.3 ~ 1366

Pozdrawiam,
Pawel
 

dnc

Moderator
VIP
Możliwe też jest, ale nie jestem tego w stanie udowodnić, że matryce LCD do TV i monitorów PC produkuje się na tych liniach technologicznych. Stąd nie opłaca się sztucznie obniżać rozdzielczości matryc gdyż łatwiej jest je produkowac w podobnym toku produkcyjnym. LG, Samsung, Panasonic, Sony, Philips, itd, itd, produkują zarówno TV jak i monitory komputerowe oraz panele do laptopów. Ma tu rację częściowo kolega GATAR twierdząc, że sprawy w swoje ręce wzięli księgowi i jesli coś ma się opłacać musi być jak najtańsze w produkcji. Ale to tylko teoria. Najszybciej mozna by było się tego dowiedzieć od samych producentów matryc. Czemu wszyscy tak się umówili?
 

scott

New member
Interpolacja

Jest to rozdzielczosc przejsciowa ustalona ze wzgledu na prawidlowe wyswietlanie sygnalu PAL: 576px /PAL/ razy 4 dzielone przez 3 daje 768px. Tak szybciej skalowac. Byc moze sa rowniez inne przyczyny sprzetowe.

Podobnie 1080px: 720px razy 3 dzielone przez 2 daje 1080px. Kto widzial jak wygladaja efekty skalowania wie, ze najlepiej skalowac wlasnie tak - pomnozyc i podzielic przez rowna cyfre.

Niektore procesory obrazu (jak Faroudia) skaluja w gore w taki sposob, ze nie ma jasnej obwodki charakterystycznej dla powiekszanego obrazu.
Widac golym okiem : )

Nawiasem mowiac obraz HD w takiej rozdzielczosci /1366x768/ spokojnie wystarczy nawet przy duzych ekranach. Plazma Panasonic 65" 1366x768 - z odleglosci zbyt bliskiej zeby ogladac nie widac poszczegolnych pikseli.
 
Ostatnia edycja:

Tocki

Member
witam.
Ja chcialem dodac ze posiadam 32AD5 i gdy wlanczam klonowania nie mam do wyboru 1366x..... tylko 1232. a potem dopiero 1600x...
 

Melon

New member
Napisał Melon
no i dokupilem kabel HDMI techlink wires i mam znowu problem
przypomne zestawienie
tv sharp rd2e 32
dvd denon 1730
i po podlaczeniu tego wyzej wspomnianym kablem efekt jest taki ze film troja wyswietla mi sie na polowie ekranu i nie moge juz ingerowac w tryb wyswietlania bo polaczenie hdmi samo wybiera te opcje a obraz w osobistym odczuciu jest gorszy niz na poprzednim polaczeniu (kabel video i chinche dla audio) nie ma tez 100Hz... i napisy filmowe sa jakies pikselowate...
co jest nie tak?
ustawienie dvd tryb wyswietlania 1080...



czy moze mi ktos pomoc w wyzej opisanej sprawie...?

najbardziej chodzi mi o ustawienie formatu wyswietlania zebym mial obraz na calym ekranie a nie panoramke na polowie wysokosci ekranu...
na razie ogladam dvd na kablu video bo tu moge ingerowac w tryb obrazu i sam ustawiam jaki chce a kupno kabla hdmi bylo rzutem kula w plot jak i odtwarzacza dvd z hdmi ktory byl dwokrotnie drozszy od tozsamego modelu bez wyjscia hdmi... ktorego jak widzicie nie urzywam...
:confused:


oze w tym temacie ktos pomoze mi na wyzej opisany probem...?
 

AsH

New member
Witam
Chciałbym wiedzieć jak duża jest różnica jakości obrazu 720p(1280x720) po przeskalowaniu go do rozdzielczości 1366x768? Czy jest na tyle duża by wykluczyć kupno telewizora 1366x768 i skupić się tylko na 1280x720(full hd nie wchodzi w grę)?

Ciekaw jestem też czemu telewizory z natywną rozdzielczością 1280x720 są taką rzadkością?

Pozdrawiam
 

dnc

Moderator
VIP
AsH napisał:
Witam
Chciałbym wiedzieć jak duża jest różnica jakości obrazu 720p(1280x720) po przeskalowaniu go do rozdzielczości 1366x768? Czy jest na tyle duża by wykluczyć kupno telewizora 1366x768 i skupić się tylko na 1280x720(full hd nie wchodzi w grę)?

Ciekaw jestem też czemu telewizory z natywną rozdzielczością 1280x720 są taką rzadkością?

Pozdrawiam

O kwestii rozdzielczości TV była już mowa w starszych postach. Musiałbyś poszukać. Niemniej warto przypomnieć, że wg naszych wniosków rozdzielczość 1280x720 to rozdzielczość, która jest gorsza przy skalowaniu obrazu z materiału SD w tym ze zwykłej anteny. Było jeszcze kilka propozycji, ale ta wydaje mi się najbliższa prawdy.
Stąd np. projektory mają (miały?) rozdzielczość 720px, a TV HDReady 768px.
 

noise

New member
bardzo ciekawy temat. Ja doloze male pytanie praktyczne.
Czy ktos sprawdzil jak uzyskac lepsza jakosc materialu HD 720p podanego z laptopa.
1. Czy lepiej ustawic rozdzielczosc na laptopie x720 i wyswiwtlic film na LCD - wtedy LCD przeskaluje obraz ale chyba nie bedzie pracowal z natywna rozdzielczoscia co spowoduje obnizenie jakosci
2. Czy lepiej ustawic natywna rozdzielczosc LCD a rozciagnac film na laptopie aby zamowal caly ekran (mi sie wydaje ze ta metoda da lepsze efekty bo chyba programy maja ciekawsze algorytmy rozciania)
3. Jest tez mozliwosc aby laptopa ustawic na natywna rozdzielczosc i podac go bez rozciagnia - ale tu tracimy troche miejsca na ramki czarne (choc jakosc bedzie najlepsza)
 
Do góry