100 Hz w LCD - czy warto?

remar

New member
Witam
Jestem tu nowy i szczerze powiem że trafiłem tu by zdobyć jakąś wiedzę przed zakupem telewizora LCD a po przeczytaniu różnych postów wiem mniej niż przedtem :). Rozumiem już że lepiej kupić Full HD niż HD (jak ma się kasę oczywiście) ale co z tym 100 Hz? Czy to też ma znaczenie? Widziałem Sharpa ze 100 Hz natomiast nie widziałem jeszcze telewizora z Full HD i 100 Hz. Oglądałem w Media obok siebie Sharpy serii XD1 i RD2 i jakiegoś LG Full HD sygnał z n-ki i ja nie widzę różnicy.
Może ktoś mi wyjaśni to 100 Hz coś podpowie ? :confused:
 

jarwisz

New member
Bez reklam
100Hz w LCD to analogicznie do CRT - są 50Hz i 100Hz
na 100Hz - ogólnie mówiąc wzrok się mniej męczy a obraz jest lepszy /w LCD jest efekt smużenia czego nie ma w CRT i tu 100Hz i czas reakcji matrycy się bardziej przydaje/
 

jtd

New member
Bez reklam
remar napisał:
Witam
Jestem tu nowy i szczerze powiem że trafiłem tu by zdobyć jakąś wiedzę przed zakupem telewizora LCD a po przeczytaniu różnych postów wiem mniej niż przedtem :). Rozumiem już że lepiej kupić Full HD niż HD (jak ma się kasę oczywiście) ale co z tym 100 Hz? Czy to też ma znaczenie? Widziałem Sharpa ze 100 Hz natomiast nie widziałem jeszcze telewizora z Full HD i 100 Hz. Oglądałem w Media obok siebie Sharpy serii XD1 i RD2 i jakiegoś LG Full HD sygnał z n-ki i ja nie widzę różnicy.
Może ktoś mi wyjaśni to 100 Hz coś podpowie ? :confused:

A ja tez widzialem porownanie 100hz lcd i bez. Dla mnie roznica jest kolosalna na korzysc technologii 100hz. Dzieki niej nie ma smuzenia w LCD !
Jest tv full hd z 100hz i nawet ma opcje 130hz! Szczegoly tutaj: http://www.allegro.pl/item192292666_full_hd_lg_47_lb2rf_2_tunery_130hz.html

pozdro
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
podaj maila to wyślę Ci obrazkową zasadę działania 100 HZ i na co zwracać uwagę.
 

helper

New member
jtd napisał:
A ja tez widzialem porownanie 100hz lcd i bez. Dla mnie roznica jest kolosalna na korzysc technologii 100hz. Dzieki niej nie ma smuzenia w LCD !
Jest tv full hd z 100hz i nawet ma opcje 130hz! Szczegoly tutaj: http://www.allegro.pl/item192292666_full_hd_lg_47_lb2rf_2_tunery_130hz.html

pozdro

Ten LG nie jest żadną rewelacją. Oparty na starej i wolnej matrycy (8ms) korzysta ze "starego" XD Engine i (jak to u koreańczyków:hihi: ) wymyślili sobie 130Hz, co jest "lekkim przegięciem". System TruMotion poprawia wprawdzie płynność, ale bardziej pomaga szybkości matrycy (przyśpieszenie do ok. 6ms), ale to żadna rewelacja, więc wymyślili sobie 130Hz (tak jak kąty 178 stopni !), żeby na papierze mieć więcej od Konkurencji.

Aha 550candeli to gorzej niż 450candeli (szczególnie, jeśli chodzi o kolor CZARNY)
 

jtd

New member
Bez reklam
helper napisał:
Ten LG nie jest żadną rewelacją. Oparty na starej i wolnej matrycy (8ms) korzysta ze "starego" XD Engine i (jak to u koreańczyków:hihi: ) wymyślili sobie 130Hz, co jest "lekkim przegięciem". System TruMotion poprawia wprawdzie płynność, ale bardziej pomaga szybkości matrycy (przyśpieszenie do ok. 6ms), ale to żadna rewelacja, więc wymyślili sobie 130Hz (tak jak kąty 178 stopni !), żeby na papierze mieć więcej od Konkurencji.

Aha 550candeli to gorzej niż 450candeli (szczególnie, jeśli chodzi o kolor CZARNY)

Widze helper, ze znasz dobrze w tym temacie, to powiedz ktory z obecnie dostepnych na rynku LCD smuzy najmniej i dobrze skaluje obraz z sd ?
Moze nowy Philips 7332 z 5ms i Natural Motion ?
 

scott

New member
100 Hz w LCD - czy warto?

Nie tyle warto, co jest to przyszłość całego sprzętu wyświetlającego - za jakiś (bardzo niedługi jak sądzę) czas wszystkie telewizory, projektory, monitory będą oferowały tryb 100 Hz. I jeśli się widzi oba rozwiązania - tradycyjne i 100 Hz - obok siebie, nie ma wątpliwości, które wybrać - na jednym obraz skacze, na drugim jest płynny jak w rzeczywistości. Bardzo udana technologia.

Tu nie chodzi tylko o smużenie - tu chodzi o płynność ruchu. Oczywiście dotyczy to tylko nowych, szybkich matryc, więc i smużenie praktycznie nie występuje.
 

rafaello

New member
helper napisał:
...

Aha 550candeli to gorzej niż 450candeli (szczególnie, jeśli chodzi o kolor CZARNY)


Witaj,

Helper, od kiedy to matryce z większą liczbą kandeli (cd/m2) są gorsze od tych z mniejszą ???

Pamiętaj, że liczy się tu nie tylko jasność, ale też jaskrawość.

ps. Nie jestem zwolennikiem LG, jednakże jeśli chodzi o inne marki, np. JVC, to ma ona przewagę pod tym względem nad Sharp'em - właśnie ze względu na większą liczbę kandeli mierzonej matrycy.


pzdr
 

remar

New member
No to się teraz narobiło. Muszę jeszcze zwracać uwagę na kandele ???
W takim razie proszę mi jeszcze powiedzieć czy Sharp serii RD2 to dobry wybór czy może jakiś JVC który też ma 100 Hz? Interesuje mnie 37, najwyżej 42 cale
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
JVC jako jedyny / wejdzie model 37 P 80 / będzie oprócz 100 HZ ale również clear motion drive w poziomie i pionie.
A na dziś króluje Sharp RD2 , 37 Loewe Modus , 37 JVC M 70 . podaj maila -dostaniesz prezentację nt. 100 Hz.
pozdrawiam
 

mikey2spikey

New member
hojlo1 napisał:
....technologia 100Hz (i inne nowinki stosowane w LCD celem poprawy ruchu w obrazie) - opisane w lutowym "Chipie".

Podawałem gdzieś tutaj tę informację parę miesiecy temu... . ;)

...a tutaj "pierwszy lepszy" namiar z fotkami:
http://www.behardware.com/articles/641-1/1rst-lcd-at-100-hz-the-end-of-afterglow.html


czyli na chłopski rozum dzieki technologii 100 HZ, Panas LX 70 P, który ma system obrazu Motion Picture pro 100 Hz (!!!) będzie odbieral ładniejszy obraz od np. Philipsa 7232, samsunga LE32R81B? Porownujac te modele smuzenie w Panasie bedzie tylko mniejsze, minimalne, czy prawie calkowicie wyelimiowane?
Jak sie ma do poprawy jakosci obrazu system 100 HZ w porównaniu do 50 HZ a także szybkośc reakcji matrycy 4 ms w porówaniu 8 ms. Lepiej kupic np. TV z 4 ms ale 50HZ, czy 100 HZ z 8ms ?
 

Lech

New member
Bez reklam
mikey2spikey napisał:
Jak sie ma do poprawy jakosci obrazu system 100 HZ w porównaniu do 50 HZ a także szybkośc reakcji matrycy 4 ms w porówaniu 8 ms. Lepiej kupic np. TV z 4 ms ale 50HZ, czy 100 HZ z 8ms ?

Pewnie to nie jest precyzyjna odpowiedź na pytanie, ale idąc wczoraj przez sklep z rzędami włączonych tv, jeden przykuł moją uwagę ze względu na nieprzeciętną jakość obrazu. Opis pod telewizorem głosił 100 Hz.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Oczywiście ,że będzie lepiej bo 100 Hz wypełnia więcej klatek i smuzenie jest o połowę mniejsze , a to bardzo dużo.
 

mikey2spikey

New member
kiki napisał:
Oczywiście ,że będzie lepiej bo 100 Hz wypełnia więcej klatek i smuzenie jest o połowę mniejsze , a to bardzo dużo.

A czy system 100 HZ oraz rekacja matrycy ma sie w jakis sposob do slabszego sygnału z kablówki? Powinna, ale... z tego forum wiemy, ze wychwalany SHARP 100 HZ z rekacją matrycy 4 ms średnio radzi sobie ze slabszym sygnalem, natomiast ludzie (nie tylko na tym forum) wychwalaja philipsa 7332. Z autopsji wiem (chodzi o TV kineskopowe), ze Philipsy radzą sobie lepiej z gorszym sygnalem (np. z kablowki) niż Panasy (chodzi oczywiscie o podobny przedzial cenowy, oba z cyfrowa redukcja szumow i filtrami grzebieniowymi). Osobiscie to sprawdzilem. Coś w tym musi być. Niekoniecznie chyba lepszy TV, z szybka matrycą i 100 HZ będzie odpowiedni do nieco gorszej jakosci obrazu.
 

scott

New member
mikey2spikey napisał:
A czy system 100 HZ oraz rekacja matrycy ma sie w jakis sposob...
Trzeba pamiętać że wartości podawane przez producentów są często 'teoretyczne'. Smużenie bierze się z powolnego tempa zmiany piksela z np. czarnego na biały. czyli można mieć telewizor 50 Hz którego matryca jest (realnie) bardzo szybka i nie mieć smużenia i można mieć telewizor 100 Hz który ma wolniejszą matrycę i mieć smużenie. 100 Hz odpowiada 10 milisekundom - czyli co 10 ms następuje całkowita zmiana obrazu na następny, jednak jeżeli ta zmiana będzie następować w tempie realnych np. 8 ms będziemy mieli wrażenie smużenia.

Żeby panel LCD nie dawał ŻADNEGO smużenia (czyli działał w tempie zwykłego telewizora kineskopowego) musi mieć realną szybkość zmian 2 milisekundy. wtedy nie powstają powidoki przełączających się pikseli. - piszę 'realną szybkość', bo realna szybkość ma się nijak do podawanej w prospektach. (czasem wygląda to jak gdyby ktoś zapomniał napisać jedynki przed podawaną cyfrą : )))

Częstotliwość wyświetlania (np. 50 Hz) podaje ile razy na sekundę zmienia się obraz - nie mówi nic nt smużenia - im więcej klatek na sekundę tym płynniejszy RUCH na obrazie - nie ma efektu stakato, ruch nie klatkuje, czyli 100 Hz warto nabyć po to żeby mieć na ekranie płynny, niepoklatkowany ruch przemieszczających się przedmiotów.

Idealnym na dzisiaj rozwiązaniem więc byłby telewizor 100 Hz plus 2 (realne) milisekundy. Taki obraz byłby niczym rzeczywisty, dawałby wrażenie absolutnego realizmu. Czyli duża ilość niemal natychmiast przełączanych obrazów - jednak nic z tych opisywanych rzeczy nie poprawia słabego sygnału. Tu może pomóc tylko czuły układ tunera w telewizorze albo - wzmocnienie sygnału ; )
 

mikey2spikey

New member
scott napisał:
Trzeba pamiętać że wartości podawane przez producentów są często 'teoretyczne'. Smużenie bierze się z powolnego tempa zmiany piksela z np. czarnego na biały. czyli można mieć telewizor 50 Hz którego matryca jest (realnie) bardzo szybka i nie mieć smużenia i można mieć telewizor 100 Hz który ma wolniejszą matrycę i mieć smużenie. 100 Hz odpowiada 10 milisekundom - czyli co 10 ms następuje całkowita zmiana obrazu na następny, jednak jeżeli ta zmiana będzie następować w tempie realnych np. 8 ms będziemy mieli wrażenie smużenia.

Żeby panel LCD nie dawał ŻADNEGO smużenia (czyli działał w tempie zwykłego telewizora kineskopowego) musi mieć realną szybkość zmian 2 milisekundy. wtedy nie powstają powidoki przełączających się pikseli. - piszę 'realną szybkość', bo realna szybkość ma się nijak do podawanej w prospektach. (czasem wygląda to jak gdyby ktoś zapomniał napisać jedynki przed podawaną cyfrą : )))

Częstotliwość wyświetlania (np. 50 Hz) podaje ile razy na sekundę zmienia się obraz - nie mówi nic nt smużenia - im więcej klatek na sekundę tym płynniejszy RUCH na obrazie - nie ma efektu stakato, ruch nie klatkuje, czyli 100 Hz warto nabyć po to żeby mieć na ekranie płynny, niepoklatkowany ruch przemieszczających się przedmiotów.

Idealnym na dzisiaj rozwiązaniem więc byłby telewizor 100 Hz plus 2 (realne) milisekundy. Taki obraz byłby niczym rzeczywisty, dawałby wrażenie absolutnego realizmu. Czyli duża ilość niemal natychmiast przełączanych obrazów - jednak nic z tych opisywanych rzeczy nie poprawia słabego sygnału. Tu może pomóc tylko czuły układ tunera w telewizorze albo - wzmocnienie sygnału ; )

Super. Bardzo rzeczowe wyjaśnienie, teraz przełóżmy to na praktykę...
czyli jaki TV LCD wybrać, w zalezności od przeznaczenia?
Wiadomo, ze telewizor 100 Hz z 2 milisekundami jest nierealny na dzisiaj Kwestia roku, moze mniej.
Czy ktos moze stwierdzic jednoznacznie (naukowo i w praktyce), ktory LCD bylby najlepszy do kablówki, tzn , który ma odpowiednie wzomcnienie sygnału i czuły tuner:) Byc może właśnie Philips 7332 z Pixel plus 2 ? Byc moze ktos robil takie testy: porównanie róznych odbiorników LCD na kablowce, np. UPC.
 
Do góry