Wzmacniacz kina domowego JBL MA7100HP - recenzja | test | opinie

General Information

Wstęp
JBL_MA7100HP_hdforum(5).jpg
JBL MA7100HP + JBL Stage 2

Kino domowe... wielokanałowy system AudioVideo, który jeszcze nie tak dawno niemal każdy chciał mieć w swoim domu, mimo iż telewizja nie nadawała w wielu kanałach, nie było serwisów streamingowych, a żeby faktycznie móc skorzystać z dźwięku przestrzennego, trzeba było tworzyć własne kolekcje płyt. Dziś, w czasach gdy za cenę jednego filmu DVD możemy przez cały miesiąc, a nawet rok oglądać setki filmów z odpowiednio zapisanym (choć dość skompresowanym) dźwiękiem, systemy kina domowego zostały zdominowane przez pojedynczy, często plastikowy głośnik (czasem z subwooferem), mający odtworzyć zapis przeznaczony przynajmniej dla kilku, a nieraz nawet kilkunastu niezależnych kanałów.


JBL lifestyle & JBL audio

Wg danych amerykańskiego producenta, JBL sprzedał na świecie ponad 200 milionów słuchawek i ponad 100 milionów przenośnych głośników. Dla wielu użytkowników, którzy nie interesują się elektroniką użytkową, firma ta jest jednym z nielicznych specjalistycznych producentów, jakich kojarzą jeśli chodzi o marki audio. JBL jest od wielu lat obecny zarówno w świecie kina komercyjnego jak i domowego. Do niedawna, kompletne rozwiązania domowe ograniczały się do produktów JBL Synthesis były zarezerwowane dla miłośników, którzy byli gotowi przeznaczyć na nagłośnienie całkiem pokaźne kwoty. Teraz JBL postawił sobie nowy cel: przekonać użytkowników do tego, by poświęcili nieco pozornej wygody na rzecz znacznie lepszych doznań brzmieniowych niż te, do których sami przez ostatnie lata ich przyzwyczajali. Jednym z narzędzi mających pomóc w realizacji tego celu są nowe wzmacniacze wielokanałowe JBL MA. Dziś przedstawiamy JBL MA 7100HP.

Budowa
JBL_MA7100HP_hdforum.jpg
Wzmacniacz AV JBL MA7100HP - front

Podobno jedną z ważniejszych rzeczy, dla wielu współczesnych miłośników audio jest wygląd sprzętu. Industrialne wzornictwo, jak sam producent określa wygląd nowej serii wzmacniaczy, to celowy wybór JBL, nad którym podobno dość mocno pracowano.
 Dla mnie cała seria nowych jednostek wygląda trochę zabawkowo. Nie można im jednak odmówić wyjątkowości i estetycznego wykonania. Szklany front, dwa spore pokrętła (selektor i potencjometr), pięć centralnie umieszczonych, okrągłych przycisków + włącznik mogą się podobać. Do tego kolorowy wyświetlacz, który w tej klasie cenowej jest pewnym zaskoczeniem. Ahh... no i podświetlenie. Tak, opisywany model JBL MA 7100HP podświetlenie LED rzucające poświatę wzdłuż dolnej, frontowej krawędzi urządzenia. Do wyboru jest kilka różnych kolorów, wśród których, obok "fabrycznego, pomarańczowego JBL" są m.in. niebieski, zielony, czy fioletowy. Podobno LEDy wmontowano z myślą o graczach, którzy generalnie uwielbiają różnego rodzaju światełka.

JBL_MA7100HP_hdforum(3).jpg
Wzmacniacz AV JBL MA7100HP - tył

Z tyłu sprawy wyglądają podobnie jak z przodu. Wszystko jest czytelne, przejrzyste i generalnie solidne. Liczba złączy została ograniczona do niezbędnych, ale mając na uwadze docelową grupę odbiorców, raczej niczego nie zabraknie. Minimalistyczny pilot nawiązuje do rozwiązań jakie oferują Apple, czy Samsung. Jest co prawda nieco słabiej od nich wykonany, ale przyciski zapewniają przyjemny klik. Jakość materiałów może mieć wpływ trwałość, ale to czas pokaże.

JBL_MA7100HP_hdforum(4).jpg
Pilot do wzmacniacza JBL MA

Funkcje, Menu, Obsługa
JBL_MA7100HP_hdforum(6).jpg
JBL MA7100HP + JBL Stage 2

Kolorowy wyświetlacz pozwala na obsługę i zarządzanie wzmacniaczem JBL MA 7100 HP, wyświetlając zarówno główne sekcje menu, jak i informacje dot. wybranego źródła, rodzaju trybu przetwarzania dźwięku, czy poziomu głośności. Podczas korzystania z opcji strumieniowego odtwarzania, na wyświetlaczu pojawiać się mogą także okładki albumów. W tej klasie cenowej, taki wyświetlacz, to na obecną chwilę raczej niespotykane rozwiązanie i dla niektórych może być pewnym argumentem podczas wyboru. Jeśli chodzi o obsługę i ustawienia, to obok wyświetlacza, wzmacniacz JBL udostępnia także minimalistyczne menu ekranowe (OSD).

JBL_MA7100HP_hdforum(8).jpg
Zrzut ekranu aplikacji JBL Premium Audio

Dla mniej zaprzyjaźnionych z elektroniką użytkowników, wzmacniacze i amplitunery AV mogą być dość skomplikowanymi urządzeniami. Spora liczba wejść i wyjść, różne opcje ustawień przetwarzania dźwięku, opcje ustawień właściwości gniazd HDMI, czy nawet rozbudowane Menu mogą nieraz onieśmielać. JBL podjął próbę znacznego uproszczenia całości. I trzeba przyznać, że producentowi udało się to do tego stopnia, że ciężko będzie znaleźć inne urządzenie tego typu, które będzie prostsze w uruchomieniu. Jasne... nadal trzeba orientować się w podstawowych kwestiach, ale jeśli ktoś umie posługiwać się komputerem, to są spore szanse, że będzie w stanie podłączyć wzmacniacz JBL.

JBL_MA7100HP_hdforum(10).jpg
Zrzut ekranu aplikacji JBL Premium Audio
Uproszczenie obsługi dotyczy nie tylko pierwszych kroków. Zarówno pilot, aplikacja, jak i sam wzmacniacz zostały zaprojektowane tak, by kompletna obsługa była możliwie prosta. Mając na uwadze to, że JBL liczy na przyciągnięcie m.in. użytkowników, którzy do tej pory korzystali z praktycznie bezobsługowych soundbarów, takie podejście może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Generalnie trzeba przyznać, że minimalizm wzorniczy, ograniczenie liczby gniazd oraz uproszczenie obsługi daje dość spójne rozwiązanie i wydaje się mieć spore szanse dotarcia do grona odbiorców szukających jednej, prostej jednostki do wszystkiego.

JBL_MA7100HP_hdforum(11).jpg
Zrzut ekranu aplikacji EZ Set EQ

Z rzeczy mogących wprowadzić nieco zagmatwania, wskazać trzeba kalibrację. Otóż JBL MA7100HP jest przygotowany do współpracy z systemem korekcji Dirac, który sam w sobie do najprostszych nie należy. Jest to jednak opcja wymagająca zakupu licencji i ciężko przewidzieć na ile przewidywany, docelowy użytkownik będzie nią w ogóle zainteresowany. Nie mniej możliwość jest. A warto wiedzieć, że Dirac ze swoimi zaawansowanymi algorytmami może w wielu przypadkach w znacznym stopniu poprawić doznania brzmieniowe - szczególnie jeśli chodzi o czystość wokali. Obok Dirac, JBL umożliwia użytkownikom skorzystanie z bezpłatnej opcji, jaką jest korekcja EZ Set EQ. Aby jednak rozpocząć proces kalibracji EZ Set EQ, wypada zacząć od przeprowadzenia ręcznych pomiarów dotyczących odległości głośników od miejsca odsłuchu oraz wyrównania ich poziomu. Pierwsze wartości wpływają na opóźnienia dźwięku a drugie na właściwy poziom słyszalności poszczególnych kanałów. Do wyrównania poziomu głośności najlepiej użyć zewnętrznego miernika. Ewentualnie można skorzystać z wybranej aplikacji telefonicznej. Najlepsi mogą także ustawić wszystko "na ucho" ;) Po wpisaniu poszczególnych wartości do menu wzmacniacza można przejść do samej korekcji EZ Set EQ. Aplikacja dla każdej sekcji (Front, Centralny, Surround itd.) wymagać będzie podania parametrów dot. zakresu pasma przenoszenia zastosowanych kolumn. Gdy wszystko zostanie uzupełnione, po krótkiej analizie proces zostanie zakończony.
To podejście do tematu kalibracji może przez wielu być potraktowane jako pewna skaza w temacie prostoty obsługi wzmacniacza. Z drugiej strony, proces manualnych pomiarów, w połączeniu z półautomatyczną korekcją EZ Set EQ i tak dla większości użytkowników może okazać się znacznie prostszy niż poprawne przeprowadzenie kalibracji Dirac. Jednak to, czy efekty będą zbliżone to inna sprawa. Podczas korzystania z aplikacji EZ Set EQ, użytkownicy urządzeń Apple mogą używać wbudowanych mikrofonów. Urzytkownicy "Androidów" będą potrzebować kompatybilnego mikrofonu zewnętrznego (np. Dayton Audio iMM-6).

Brzmienie wielokanałowe
JBL_MA7100HP_hdforum(2).jpg
Wzmacniacz AV JBL MA7100HP
Trzymając się założenia, że nowa seria wzmacniaczy JBL została stworzona z myślą o nowych użytkownikach, względnie z zamysłem przekonania dotychczasowych posiadaczy wszelkiego rodzaju soundbarów do zbudowania właściwego systemu kina domowego, to połączenie opisywanego wzmacniacza nawet ze stosunkowo prostymi kolumnami raczej zdecydowanie zaowocuje dużym efektem WOW. I na to chyba przede wszystkim liczy JBL, bo brzmieniowo, w odniesieniu do podobnych produktów innych firm, wzmacniacz MA 7100HP nie wyróżnia się niczym specjalnym. Jest to bardzo solidna jednostka, ale rzeczywiście wydaje się być przeznaczona bardziej dla kogoś, kto chce rozpocząć swoją przygodę z dźwiękiem wielokanałowym (względnie wrócić po długiej przerwie). Po części wygląda to, jakby podejście do upraszczania budowy i obsługi niechcący trafiło także do sekcji związanej z dźwiękiem. Generalnie wzmacniacz oferuje dobrą podstawę basową z przyzwoitą kontrolą. Dolne pasmo jest nieco faworyzowane, ale nie na tyle by przyćmiewać resztę. Środek, zarówno w wyższym jak i niższym zakresie bywa nieco kliniczny i suchawy, ale nie można odmówić mu wyrazistości. Góra zapewnia przyzwoitą liczbę szczegółów, choć ich prezentacja nie tworzy wrażenia rozdzielczości i nie jest zbytnio wciągająca. Generalnie brzmienie można określić jako solidne i bezpieczne, gdzie wszystkiego znajdzie się po trochu. Całość jest po nieco mniej plastycznej stronie. Poza wspomnianym basem nic za bardzo się nie wyróżnia, ani wyraźnie nie odstaje. W odniesieniu np. do Onkyo RZ50 całość brzmi nieco sterylnie i bardziej technicznej, a poszczególnym dźwiękom i szczegółom brakuje faktury. Przetwarzanie dźwięku wielokanałowego jest poprawne, ale wydaje się sporo kosztować jednostkę. Z różnymi kolumnami (Monitor Audio, AudioVector, PMC), JBL'owi dość trudno było uzyskać swego rodzaju swobodę i w porównaniu np. do opisanego na łamach portalu Arcam'a AVR5, dźwięk wydawał się być bardziej wymuszany i niejako na siłę uprzestrzenniany. JBL potrafi mieć łatwość prezentacji wszelkiego rodzaju wybuchów i eksplozji, ale gdy sceny prezentują dynamiczne zmiany poziomu natężenia głośności wzmaniacz wydawał się nieco "zwalniać". Sytuacja nieco się poprawiła gdy do wzmacniacza podłączone zostały mniej wymagające kolumny. W konfiguracji z nowymi kolumnami JBL, opisywany model nieco ożył. No i tu wypada wspomnieć, że seria wzmacniaczy MA została zaprezentowana razem z nową linią kolumn JBL Stage 2. Nowe konstrukcje są punktem wyjścia w ofercie producenta i zarówno w zakresie wymogów jak i wzornictwa wydają się być dobrym partnerem dla nowych wzmacniaczy AV. Jest szansa, że nieco szersze wzmianki na temat kolumn Stage 2 pojawią się na portalu w najbliższym czasie. Póki co, skupiając się na samym wzmacniaczu można jeszcze dodać, że JBL MA 7100HP przyzwoicie separuje dialogi i sekcje wokalne, które we współczesnych realizacjach potrafią być nieraz problematyczne.

Brzmienie stereo
JBL_MA7100HP_hdforum.jpg
Wzmacniacz AV JBL MA7100HP
W kwestii odtwarzania muzyki w stereo, JBL MA7100HP można opisać jako poprawny. Powtarzając się, można stwierdzić, że użytkownicy przesiadający się z soundbarów, czy jakiegoś rodzaju stacji muzycznych będą raczej zdecydowanie bardzo zadowoleni. Scena będzie znacznie szersza i głębsza, a brzmienie bardziej spójne i obfite. Wzmacniacz oferuje bardzo przyzwoitą kontrolę przy graniu stereofonicznym. Generalnie, charakter brzmienia wielokanałowego wydaje się być obecny także podczas stereo. Przy graniu dwukanałowym, do wspomnianego lekko chłodno prowadzącego średniego zakresu, dochodzi pewna szczupłość wokali, która w przypadku dźwięku wielokanałowego nie była tak wychwytywana - prawdopodobnie ze względu na obecność kanału centralnego. Wzmacniacz dobrze się zgrywa w połączeniu z nieco ciemniej grającymi kolumnami, gdyż wtedy kwestie związane z ochłodzeniem potrafią być cechą, która ożywia charakter brzmienia skrzynek. Generalnie JBL ma swój charakter, który daje się zauważyć w systemie, jednak nie na tyle, by jakoś szczególnie rozpływać się nad jakością brzmienia. Tak, jak ewidentnie w kwestiach obsługi, podłączenia, czy w zakresie wzornictwa wzmacniacz JBL wyraźnie wyróżnia się z tłumu, tak w kwestiach brzmienia jest... po prostu jest.

Specyfikacja techniczna
  • Kanały: 7.1 / 5.1.2
  • Moc znamionowa @ 8Ω (1kHz, wysterowane dwa kanały, 0.5% THD max): 110 W RMS
  • Moc znamionowa @ 4Ω (1kHz, wysterowane dwa kanały, 0.5% THD max): 120 W RMS
  • Kanał zwrotny audio HDMI eARC
  • System korekcji EZ Set EQ / Dirac Live Ready
  • DAC: 192kHz/24-bit
  • Opcje sieciowe: Google Chromecast, Apple Airplay,
  • Wi-Fi: 2,4/5 GHz
  • Obsługiwane formaty plików:
    • MP3 / MPEG-4 AAC: do48 kHz / 320kbps
    • WMA: do 48 kHz / 192kbps
    • ALAC: do 192 kHz / 24-bit
    • FLAC: do 192 kHz / 24-bit
    • PCM / WAV / AIFF: do192 kHz / 24-bit
  • Dwukierunkowy Bluetooth
  • HDMI Wejście/Wyjście: 6 / 2 (HDMI 2.1; HDCP 2.3; 8K/60Hz, 4K/120Hz; VRR; ALLM; QFT)
  • HDR: HDR 10+, Dolby Vision
  • Menu OSD
  • Bluetooth: v5.3, LE, APTX HD, APTX Adaptive
  • Wejścia cyfrowe audio: 1 Coaxial, 1 Optyczne
  • Wejście analogowe stereo: 2 RCA single-ended
  • Pre-Out (RCA single-ended): Druga strefa, Subwoofer1, Subwoofer2
  • Ethernet
  • USB
  • Phono MM
  • Wymiary wraz z nóżkami i terminalami głośnikowymi (wys. x szer. x gł.): 135,0 mm x 432,0 mm x 396,4 mm
  • Waga: 7,4 kg
  • Kolory: Czarny, Biały
  • Kolorowy wyświetlacz
  • Podświetlenie LED
Rekomendowana Cena Detaliczna (w trakcie tworzenia tekstu): 5999pln

Podsumowanie

JBL_MA7100HP_hdforum(7).jpg
JBL MA7100HP & JBL Stage 2

JBL MA 7100 HP to wzmacniacz, który wydaje się mieć wyraźnie zdefiniowanych odbiorców. Upatrywać można w nich użytkowników którzy są zainteresowani stworzeniem swojego pierwszego, właściwego, wielokanałowego systemu kina domowego. Nie zależnie od tego, czy dotychczas posiadali jakiś soundbar, czy będzie to ich pierwszy system, potencjalni zainteresowani prawdopodobnie będą zwracać dużą uwagę na wygląd i raczej nie będą chcieli poświęcać dużej ilości czasu na podłączanie, strojenie i tweakowanie elementów AV. Elektronika ma być prosta i ma pasować kolorystycznie do kolumn, mebli i konsoli. Poza tym ma być w stanie przetworzyć "dolby atmos", które zapewne dotrze z jakiejś platformy streamingowej oraz odtworzyć coś ze Spotify. Zapewne znajdą się tacy, którzy będą chcieli podłączyć gramofon, a także nieco bardziej zagłębieni w "smart rozwiązania", którzy będą chcieli stworzyć sceny uwzględniające wykorzystanie wzmacniacza. JBL MA 7100HP ma szanse zadowolić wszystkich powyższych. A jeśli dodamy sensowne zestrojenie wzmacniacza z kolumnami JBL Stage 2 i spojrzymy na komplet jako finalny produkt, to ciężko nie przyznać, że JBL'owi udało się stworzyć coś wyjątkowo... dobrze ukierunkowanego. Klienci, którzy zaufali marce wcześniej i chcą rozwinąć swoją przygodę z amerykańskim producentem mogą być spokojni, że nabywają zestaw, który względem dotychczasowych głośników Charge, Flip, czy Bar, przeniesie ich na zdecydowanie wyższy poziom. Dla grupy chcącej nieco bardziej zagłębiać się w świat wielokanałowego dźwięku, którzy od brzmienia oczekują nieco większego wyrafinowania, lepszej kontroli, bardziej swobodnej realizacji wielokanałowej, czy dokładniejszej definicji, sugerujemy podróż w stronę komponentów innych producentów.

Dla kogo

+
-
Stawiasz pierwsze kroki w świecie kina domowegoChcesz wysterować bardziej wymagające kolumny
Zależy Ci na łatwej w obsłudze jednostce AVZależy Ci na bardzo dokładanym oddaniu przestrzenności
Szukasz czegoś o innym wyglądzie niż wszystko wokółSzukasz wyraźnych faktur w oddawanych dźwiękach
Chcesz system od jednego producenta i chcesz kupić z kolumnami JBLChciałbyś stworzyć system ze wzmacniaczem stereo pracującym jako końcówka mocy na frontach
Masz ciemno grające kolumnyMasz neutralne lub bardziej otwarte brzmieniowo kolumny
Zależy Ci na kolorowym wyświetlaczuWygląd nie jest w Twoim stylu

Comments

There are no comments to display.

Item information

Added by
HD-test
Wyś
425
Watchers
1
Last update

More in Elektronika

More from HD-test

Do góry