Bi-wiring czy to się uda ??

Borixon

Active member
Bez reklam
Panowie proszę o rozwianie wątpliwości. Mam kolumny Yamaha NS-777 i ampli H/K AVR-156. Teraz są podłączone tradycyjnie na dwie żyły. Pytanie moje brzmi: Czy jeśli przetne te kable na pół i otrzymam po 4 końce na jedną kolumne, wywale zworki i podłącze wszystkie cztery do kolumny, a do amplitunera podłącze odpowiednio + i - ale poprzez standardowe zapięcie w sensie goły kabel włożony i zakręcony wkrętem nazwijmy a kolejne dwa podłącze odpowiednio w te same końcówki ale bananami to będzie coś z tego ??
 

PeteShadow

New member
Bez reklam
Bi-wiring polega na podłączeniu kolumny głośnikowej do wyjść głośnikowych A i B. Jeśli podłączysz Bi-wiring do jednego wyjścia (np. A), to zmniejszysz impedancję zestawu głośnikowego o połowę.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Boże mój jakie bzdury !!!!!!!!!!!!!!!!!!! ,czyli jeżeli kolumna jest 4 ohmowa to będzie 2 ohmy ? ,a jeżeli jest tri -wiring to przy takim podłączeniu ile będzie ??? 1,3 ohma ? .KTÓRY WZMACNIACZ TO WYTRZYMA
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Bi-wiring? Nie warto (nie mylic z Bi-ampingiem, gdzie sekcje niskich i wysokich/srednich sa zasilane przez niezalezne koncowki, mamy jeszcze tri-amping - w zaleznosci od kolumn, chociazby jak u mnie)
Jednym slowem (biwiring) nie warto, w Twoim przypadku nic nie wniesie.
BI-WIRING:
bi_wiring.gif


Tu masz cos wiecej + foto Bi-wirnig i Bi-amping
http://www.hdtv.com.pl/forum/kolumny/62887-monitor-audio-bx-6-opinia-znawcow-37.html
 
Ostatnia edycja:

PeteShadow

New member
Bez reklam
Dobra, pewnie coś pokręciłem (dziękuję przemko77 za dużą liczbę wykrzykników - tym argumentem mnie przekonałeś ;)). Wytłumaczcie mi jednak panowie jak chłop krowie na rowie, bo mnie uczyli kiedyś elektroniki, a tam było tak: jeśli mamy dwa niezależne obwody elektryczne o impedancji np. 8Ω i połączymy je równolegle, to impedancja całego obwodu będzie mniejsza o połowę, czyli wyniesie 4Ω.

Inaczej mówiąc, jeśli zestaw głośnikowy w postaci kolumny ma przy założonej zworze 8Ω, to po jej zdjęciu, każdy z dwóch obwodów powinien mieć po 16Ω. Łącząc to bi-wiringiem, ponownie na końcówce wzmacniacza uzyskamy 8Ω. Jeśli jednak użyjemy bi-ampa, to na każdej końcówce uzyskamy po 16Ω. Gdzie popełniłem błąd w rozumowaniu?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Najpierw rozdzielmy "systemy walutowe, nie bądźmy Pewexami", dla prądu stałego mamy rezystancje, dla przemiennego impedancje i reaktancje, konduktancje....
Rezystancja jest prosta i można przyjąć to tak jak piszesz. Impedancja to rezystancja w przebiegu częstotliwości, kolumny mają ją różną przy różnej częstotliwości.

charakt-4ohmowa.gif


Na powyższym obrazku widać że przy 30Hz kolumna ma 3omy, a przy 105Hz 8,5, impedancja jest zmienna.
Przy rozpięciu zworek dzielimy kolumny na dwie ale z różnym pasmem przenoszenia, decyduje o tym częstotliwośc podziały zwrotnicy przyjmujmy że to 400Hz. Więc mamy jedną kolumnę z pasmem przenoszenia 30-400Hz i tylko w tym paśmie stanowi obciążenie dla wzmacniacza i drugą z pasmem od 400-20000 i tylko w tym paśmie stanowi obciążenie dla wzmacniacza, podłączenie do wzmacniacz nie zmieni nam impedancji wypadkowej, bo przez pierwszą kolumnę (30-400) nie płynie prąd w paśmie drugiej (400-20000) i w drugiej (400-20000) nie płynie prąd w paśmie przenoszenia pierwszej (30-400).

Co innego gdy podłączymy dwie takie same kolumny z pełnym pasmem 30-20000, wtedy ich impedancja zastępcza będzie sporo niższa i stanowi zagrożenie dla wzmacniacza.
 
Ostatnia edycja:

Borixon

Active member
Bez reklam
Przeczytałem to wszystko na spokojnie. Zostaje przy tradycyjnym podłączeniu bo widzę że nie ma sensu się bawić.. Dziękuję za odpowiedź. Tak trochę z innej beczki. Przy moim ostawieniu kolumn jakieś 15 cm od ściany a jedna z nich tak samo tylko w narożniku bass mi trochę dudni, czy pianka akustyczna za kolumną pomoże ????
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Zacznij od próby zatkania bassreflexu jakąś stratną gąbką. Niektórzy producenci dołączają ją fabrycznie do zestawu.
 

bielikk

New member
Bez reklam
Przeczytałem to wszystko na spokojnie. Zostaje przy tradycyjnym podłączeniu bo widzę że nie ma sensu się bawić.. Dziękuję za odpowiedź. Tak trochę z innej beczki. Przy moim ostawieniu kolumn jakieś 15 cm od ściany a jedna z nich tak samo tylko w narożniku bass mi trochę dudni, czy pianka akustyczna za kolumną pomoże ????


Nie odpuszczaj bi-wiringu, jeżeli zwrotnica jest dobrze zaprojektowana i wykonana to usłyszysz zmianę dźwięku na plus. Sam miałem wątpliwośc używając monitorów Heco Mythos 300, kiedyś postanowiłem je podłączyc w bi-wiring, kupiłem przewód 1,5 x 2 którym podłączyłem głośnik wysokotonowy, a przewód 2,5 x 2 który zasilał całą kolumnę podłączyłem pod średnio-nisko tonowy. Zmiana na + , lepsze wszystkie pasma, a najwięcej chyba zyskała średnica - przed zamianą też byłem zadowolony z dźwięku ale jak widac po coś ten bi-wiring jest zaprojektowany i udostępniony korzystającym ze sprzętu do słuchania muzy.
Kup więc taki przewód - ja płaciłem po 2 zł/m (wyrób polski - czysta miedź) i sam sprawdzisz jak to u ciebie zagra, żaden wydatek koszt około 12-15 zł.
Ja mam przewody podpięte w ampli pod wyjście A i B.
 
Do góry