Tryb 24p

Seba21

New member
Sorry za lamerskie pytanie, ale przed zakupem TV chcę się dowiedzieć o różnych szczegółach związanych właśnie z nowoczesnymi telewizorami. Czy tryb 24p można włączyć tylko w szczególnych określonych i rzadkich sytuacjach, czy można też go używać na zwykłym filmie w TV na sygnale SD. Chodzi czy to musi być nowy film odbierany przez platformę z sygnałem HD, czy może to być też za przeproszeniem film kasy B (to tylko przykład) oglądany przez kablówkę w zwykłym SD. Bo znalazłem takie coś:
Tryb ten umożliwia oglądanie filmów filmów zgodnie z zamierzeniami reżysera z prędkością 24 klatek na sekundę, czyli z prędkością, z jaką miały one być odtwarzane na dużym ekranie. Aż do teraz oglądane w domu filmy były odtwarzane szybciej niż w kinie. Gdy film jest emitowany w telewizji lub sprzedawany na nośniku DVD, musi być zgodny z formatem PAL.

Chodzi mi o to, czy wy ten tryb wykorzystujecie codziennie w normalnym oglądaniu filmów w TV, czy może rzadko i raczej przy oglądaniu filmów z DVD czy Blue-raya. Może ktoś mi kompetentnie odpowiedzieć?
 

Seba21

New member
No co jest z wami ludzie. Nikt nie ogląda filmów w 24p? Nikt z was nie ma telewizora z tym trybem? Bez jaj. A może po prostu nie zauważacie tej jednej klatki mniej i nawet nie wiecie czy oglądacie film w 24p? Bo z tego co rozumiem to tej opcji się samemu nie uaktywnia, ona po prostu sama się włącza przy odpowiednim filmie. Ale czy jest to właśnie gdzieś wyświetlane info i tym, że ten film leci w 24p?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
:D
no fakt lamerskie pytanie....:D
na dzien dzisiejszy zrodlem 24p jest wylacznie BD i chyba (nie jestem znawca) kamery HD.
 

squibosh

New member
:D
no fakt lamerskie pytanie....:D
na dzien dzisiejszy zrodlem 24p jest wylacznie BD i chyba (nie jestem znawca) kamery HD.


Co za czasy nastaly, kiedy poczatkujacego nazywa sie lamerem///
I nie tak do konca lamerskie, skoro masz na koncie kilka tysiecy postow, a nie potrafisz odpowiedziec na to pytanie z pewnoscia siebie.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
kilka tysiecy postow nie swiadczy ,ze jestem znawca kamer HD.
tymbardziej ,ze nie interesuja mnie kompletnie.wole wiec o tym powiedziec niz udawac intrnetowa alfe i omege
 

squibosh

New member
Dlatego, idac twoim tokiem rozumowania, ciebie ktos moglby nazwac lamerem na forum o kamerach. Mile nie? Lamerem mozna nazwac osobe, ktorej wiedza nie spelnia standardow ustanawianych przed obowiazkowe ksztalcenie, wszystko poza tym to tak naprawde wiedza specjalistyczna, nikt nie ma obowiazku siedziec w tym tak jak ty.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
uwazam,ze jestem lamerem w temacie kamer HD do czego sam sie przyznaje i lamerem w tej kwesti moze mnie nazywac kazdy nie tylko na forum o kamerach jesli takowe istnieje- nie wiem bo jak mowilem temat mnie nie interesujacy.
czy "mile" ? a co ma byc w nazywaniu rzeczy po imieniu milego lub niemilego ?!

kolega stwierdzil ze zadaje lamerskie pytanie , ja potwierdzilem - a ty masz z tego powodu jakis problem...
 

Seba21

New member
W sumie rzeczywiście mat74 sam się trochę ośmieszył, bo zadałem niby lamerskie pytanie, a on nawet specjalnie nie raczył na nie odpowiedzieć. Pierwszy mój post był dość szczegółowy, a on skoro się śmieje z lamerskiego pytania, to rozumiem, że ma ten temat szczegółowo opanowany. Nawet nie napisał czy np. jeśli film jest w 24p to ja mam jakieś info pochodzące z TV, że to taki rodzaj filmu, czy po prostu muszę zgadywać lub zaufać że tak jest, ale dowodów na to nie mam. To było tak jakbym się spytał skąd się biorą dzieci, a mat74 by mnie wyśmiał, a potem tylko napisał, że właściwie to się tylko orientuje że trzeba kobiety i mężczyzny ale nic więcej to już dokładnie nie wie. Czyli troszkę lamer śmiał się z lamera. A przecież w pierwszym poście wyraźnie napisałem: "Może ktoś mi kompetentnie odpowiedzieć?" Nadal nie mam odpowiedzi.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Nawet nie napisał czy np. jeśli film jest w 24p to ja mam jakieś info pochodzące z TV, że to taki rodzaj filmu, czy po prostu muszę zgadywać lub zaufać że tak jest, ale dowodów na to nie mam.

odpowiedz w jaki sposob wymusic na tv wyswietlenie informacji na temat wchodzacego sygnalu
znajdziesz w instrukcji obslugi takowego.
w czytaniu niczyja kompetencja ci nie pomoze...
 

mataman

New member
Bez reklam
Słuchaj lamerze, nie rzucaj sie tak i troche kultury.


24p daja filmy na BD i stosowne info o takim trybie wyświetlania pokazuje sie na ekranie. Nie ma mozliwości właczyć go sobie samemu np przy ogladaniu filmy z tv.
 

squibosh

New member
uwazam,ze jestem lamerem w temacie kamer HD do czego sam sie przyznaje i lamerem w tej kwesti moze mnie nazywac kazdy nie tylko na forum o kamerach jesli takowe istnieje- nie wiem bo jak mowilem temat mnie nie interesujacy.

mhm no to fajnie definiujesz niektore pojecia, przy okazji dokopujac samemu sobie.

czy "mile" ? a co ma byc w nazywaniu rzeczy po imieniu milego lub niemilego ?

to, ze ktos mogl sobie na cos takiego nie zasluzyc.

kolega stwierdzil ze zadaje lamerskie pytanie , ja potwierdzilem - a ty masz z tego powodu jakis problem...

kolega po prostu zabezpieczyl sie przed tym stwierdzeniem ze strony innych, ale widac i tak to nie pomoglo, zawsze znajdzie sie ktos potrzebujacy dowartosciowania.

Zdaje sobie sprawe, ze w opinii obserwatorow moge robic z igly widly, ale nie ukrywam, ze draznia mnie niektore zachowania "starszych" kolegow wobec tych raczkujacych.
 
Ostatnia edycja:

Seba21

New member
odpowiedz w jaki sposob wymusic na tv wyswietlenie informacji na temat wchodzacego sygnalu
znajdziesz w instrukcji obslugi takowego.
w czytaniu niczyja kompetencja ci nie pomoze...

yyy, przepraszam ale w pierwszym poście napisałem; "Sorry za lamerskie pytanie, ale przed zakupem TV chcę się dowiedzieć o różnych szczegółach"

Więc moje pytanie było skierowane właśnie do tych, którzy mają takie telewizory, żeby napisali jak to u nich wygląda. Gdybym już miał to bym się pewnie nie pytał.

Słuchaj lamerze, nie rzucaj sie tak i troche kultury.
Rozumiem że to się odnosi do mata74, nie do mnie, bo nie ja tak zacząłem się zwracać do kogokolwiek, a potem to tylko była moja odpowiedź. Ale nie bądź dla niego taki ostry. Obaj macie po kilka tysięcy wpisów, więc się bardziej szanujcie. Twoja dalsza wypowiedź jest już chyba do mnie, więc dziękuję za nią, bo właśnie mi o to chodziło czy jest jakieś info czy nie.

Reasumując: działa tylko na sygnale z BD, programy tv na razie nie nadają takiego sygnału, jest informacja wyświetlana w TV, nie można tej funkcji włączyć. Tyle teraz wiem.
 

don111

Banned
ustawiając 24p w odtwarzaczu taki sygnał powinien być tylko na filmie który ma te 24 klatki (odtwarzacz wykrywa ile film ma klatek/s), przy innych będzie nieaktywny
 

mataman

New member
Bez reklam
Rozumiem że to się odnosi do mata74, nie do mnie, bo nie ja tak zacząłem się zwracać do kogokolwiek, a potem to tylko była moja odpowiedź. Ale nie bądź dla niego taki ostry. Obaj macie po kilka tysięcy wpisów, więc się bardziej szanujcie. Twoja dalsza wypowiedź jest już chyba do mnie, więc dziękuję za nią, bo właśnie mi o to chodziło czy jest jakieś info czy nie.

Reasumując: działa tylko na sygnale z BD, programy tv na razie nie nadają takiego sygnału, jest informacja wyświetlana w TV, nie można tej funkcji włączyć. Tyle teraz wiem.



Nie, całość była do ciebie.



ustawiając 24p w odtwarzaczu taki sygnał powinien być tylko na filmie który ma te 24 klatki (odtwarzacz wykrywa ile film ma klatek/s), przy innych będzie nieaktywny


Jak narazie nie spotkałem się z filmem który by tego nie obsługiwał.
 
Ostatnia edycja:

toms83qwe19

New member
24p się uaktywnia, jeśli źródło nadaje w takim właśnie trybie. Czyli tak jak koledzy pisali, filmiki odtwarzane z Bluray. Zwykła tv bankowo nie nadaje w 24hz, jest 50/60hz.

24Hz używam przy współpracy z komputerem i filmami w kontenerze .mkv
 

Bucek

Banned
Dlatego, idac twoim tokiem rozumowania, ciebie ktos moglby nazwac lamerem na forum o kamerach. Mile nie? Lamerem mozna nazwac osobe, ktorej wiedza nie spelnia standardow ustanawianych przed obowiazkowe ksztalcenie, wszystko poza tym to tak naprawde wiedza specjalistyczna, nikt nie ma obowiazku siedziec w tym tak jak ty.

bzdury i demagogia :p

lamerem jest każdy kto ma mała lub niewystarczającą wiedze na jakiś temat a o tym co znaczy "mała" lub "niewystarczająca" określa ten, kto słowa "lamer" decyduje się używać :p

dla specjalisty w jakiejś dziedzinie każdy jest lamerem i tenże specjalista ma prawo tego sformułowania użyć ....

po to właśnie powstało to słowo, żeby nazywać rzeczy i ludzi po imieniu zgodnie z faktycznym stanem ich wiedzy ....

i nie jest ono w zaden sposób obraliwe dla zwykłego zjadacza chleba nie bedącego specjalistaw jakiejś dziedzinie ....

owszem, jesli jeden specjalista nazwie innego lamerem jest to obraźliwe ale specjaliści mają prawo w swoim gronie nazywać się jak chcą :p

a przyznać się do niewiedzy i bycia lamerem w jakiejś dziedzinie to nie problem dla kogoś zdrowo myślącego i świadomego wlasnych ograniczeń ... no chyba, że jest się zakompleksionym idiotą, który próbuje pozować na "alfe i omege" a uświadomienie mu jego niekompetencji jest zagrożeniem dla jego wlasnego poczucia wartości :p

z tym, że z takimi problemami to do lekarza od glowy a nie na forum internetowe ...
 

Seba21

New member
Nie przypuszczałem, że ten wątek tak się rozwinie i pójdzie w całkiem inną stronę niż główny temat. Wydaje mi się, że mataman broni "korporacyjnie" kolegę, jakby był jego adwokatem. Poczuł się pewnie dotknięty tym, że niby kolega "fachowiec" (w domyśle matmana taki jak on) w tych sprawach, został nazwany lamerem - ale nie zwrócił uwagi, że mat74 sam się podłożył. To nie my mamy solidarność noobów, tylko wy chcecie bronić racji w sprawie, z którą nie mogliście sobie poradzić w krótkiej odpowiedzi. To tak jakby strażak, który sam nie umie ugasić pożaru zarzucał ludziom z ulicy, że się nie nadają do gaszenia i są lamerami. No przepraszam bardzo, po to zadaję pytania i czekam na osoby orientujące się dobrze w temacie na kompetentną odpowiedź. Przymusu nie ma, kto się nie orientuje wcale, lub tylko trochę nie pisze nic. A nie mówi, że nie wie za wiele. Przymusu w pisaniu nie ma. A zwłaszcza ktoś, kto niewiele pomoże, ale do wymagania kultury od innych jest pierwszy. Może niech Pan zacznie od siebie - bądź dobry, kulturalny dla wszystkich, wtedy tamtym nie będzie wypadało być innym.
 

bluray

Banned
To jest tak:
TV kiedy dostaje sygnał namaszczony flagą 1080p/24 z automatu przechodzi do trybu 24p. Ale w materiale musi być pilotowa informacja w pliku o 24p.
Kiedy jej nie ma, a mamy pewność, że materiał jest 24p to można taki tryb wymusić korzystając z opcji playera (rzadka bardzo cecha odtwarzaczy. Np HD DVD Toshiba XD1)
To tak najprościej.

Ale:
Źródła - materiały 24p:
Większość filmów fabularnych (USA) na BD i niewiele koncertów oraz bardzo mało dokumentów.
wyjątki: polskie BD-filmy są coraz częściej 1080/25p (50Hz/PAL) - wtedy TV nie wprowadzi się w tryb 24p.

Źródła - playery:
- Wszystkie BD playery
- HD Net playery (NMT, DViCO i.t.p) mogą mieć opcję blokowannia trybu 1080p/24. Ta opcja pochodzi z czasów kiedy to TV nie były w stanie przyjąć takiego sygnału.
Albowiem był czas kiedy na rynku były TV:
[1] nie przyjmujące 24p (ciemność)
[2] przyjmujące , ale nie wyświetlające 24p i wyświetlające po konwersji w trybie 60Hz ( brak płynności nazywany stuttering)
[3] przyjmujące i mające matryce odświerzane krotnością 24Hz na krórych widać juddering czyli brak płynności cechujący wszystkie materiały 24p. W szczególności plazmy z KURO PIONNER do 9G włącznie. Obecnie tylko topowy Panas ma jakiś system do likwidacji juddera 24p ale nikt z zawodowych testerów go nie opisał ze strachu przed gniewem korporacji i odcięciem od "giftów".
[4] wreszcie współczesne TV wyposażone w układy niwelujące juddering.
Tu najlepsze efekty mają LCD Samsunga.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Seba21 - odpowiedz na pytanie "co moze byc zrodlem 24p" padla w pierwszym moim poscie.
nie uwzglednilem playerow HD DVD bo na dzien dzisiejszy ta technologia jest wymarla jak dinozaury.co prawda w twoim pytaniu nie bylo nic na temat kamer HD wspomnialem jednak o nich na wypadek gdybys mial w planach zostac domoroslym filmowcem. uzylem okreslenia "chyba" poniewaz ,tak- jestem w temacie kamer lamerem i nie mam pewnosci czy amatorski sprzet ma dopracowana mozliwosc nagrywania i odtwarzania takiego formatu.

co do dyskusji o "lamerstwie" - tak rozpoczales swoja wypowiedz

Sorry za lamerskie pytanie,

a tak ja rozpoczalem swoja

no fakt lamerskie pytanie....

pewnie nie przytaknalbym twojemu okresleniu ,gdyby nie cwaniaczkowaty ton twojego kolejnego postu. przy okazji odpowiedz na pytanie w nim zawarte- zauwazamy ta roznice jednej klatki i wyswietlanie informacji o tym nie jest nam wlasciwie do niczego potrzebne.

ps.mysle ,ze nikt uzycia przeze mnie liczby mnogiej nie potraktuje jako naduzycia...
 
Do góry