Rodzaje matryc stosowanych w tv lcd.

toms83qwe19

New member
Jako że jest to mój pierwszy post na tym forum, chciałbym bardzo serdecznie wszystkich powitać.

Nurtuje mnie dosyć poważna kwestia, a dotyczy ona rodzai matryc stosowanych w obecnie produkowanych telewizorach. Jako że przez ostatnie 12 miesięcy wybierałem dla siebie nowy monitor do komputera, zapoznałem się z technologią lcd w dosyć dużym stopniu. Jedną z dwóch najważniejszych rzeczy ( oprócz zastosowanej elektroniki ) jest rodzaj matrycy. Są 3 główne typy: TN, VA, IPS. Każda ma swoje zalety i wady, a ich zaakceptowanie zależy od indywidualnych wymagań użytkownika.

No ale do sedna, bo się robi trochę za długie.
Nie wiem dlaczego, ale w bardzo wielu testach nie ma nic odnośnie rodzaju matryc, na stronach producentów także takich informacji brakuje. Przecież jest to jedna z najbardziej ważnych informacji przy selekcjonowaniu telewizorów do porównań.

Z powodu mojej upierdliwości :p szukam tv opartego na matrycy IPS. Wszystko byłoby o wiele łatwiejsze, jakbym wiedział jakie modele mają ten rodzaj matrycy.
Z moich poszukiwań mogę się domyślać, że napewno część tv od LG ma IPS ( LG.Philips produkuje IPS dla monitorów ). Napewno Samsungi są na PVA ( po 1 to własnie Samsung jest producentem matryc PVA, po 2 widziałem kilka egzemplarzy na żywo no i bez trudu idzie rozpoznać charakterystykę PVA ).

I tutaj moja prośba. Widziałem że kilka osób z tego forum ma dostęp do bardzo szeokiej gamy tv lcd, ma dużą wiedzę na ten temat i przetestował nie jednego telewizorka.
Prosiłbym o informacje, jakie tv lcd są na matrycy ips. Można byłoby nawet zrobić listę modeli z poszczególnymi matrycami.

Dzięki za pomoc.
 

toms83qwe19

New member
OK, dzięki za info. A odnośnie innych tv może ktoś wie, np JVC strasznie mi sie podobają, ale nie wiem co tam w środku nich siedzi. Dostępu do testów jeszcze nie mam, więc nie mam możliwości obejrzenia zdjęć obrazu pod dużymi kątami. A to dałoby mi mniej więcej pojęcie co tam siedzi. A i coś w rozmiarach 46"-47" mnie interesuje, ale to nie ten wątek. ;)

Pozdrawiam
 
Do góry