Jamo s606

Prokop

New member
Bez reklam
lord_yabol napisał:
Witam

W amplitunerze Onkyo 505e nie mam takich ustawień jak np LPF. W instrukcji wyczytałem, że crossover ustawia się na podstawie średnicy najmniejszego głośnika w systemie. I tak np dla średnicy 20cm ustawia się 40,50 lub 60 Hz. W zestawie 5.1 Jamo 606 najmniejsze są 10,2 mm czyli wg instrukcji crossover powinienem ustawić na 120Hz. Czy dobrze to zrozumiałem?
DoubleBass czyli wzmocnienie basów poprzez przesyłanie dźwięków basowych z głośników przednich do subwoofera - i tu co macie wybrane (on czy off)?

Pozdrawiam i proszę o opinie.
Chyba coś pomieszałeś. Nie najmniejszego głośnika w systemie tylko największego (basowego). Bo gdyby ustawiać względem najmniejszego głośnika w systemie to membrana głośnika wysokotonowego ma około 2,5-3cm. A co ma sub do wysokotonowca? Ale ustawianie względem wielkości głośnika to strasznie mało precyzyjne. Bo kolumna z głośnikiem o średnicy 20cm może przenosić pasmo i do 30Hz a może tylko do 50Hz. Dlatego ustawiasz suba na najniższy zakres przenoszenia kolumn. Jeśli chodzi o jamo 606 to ustawiasz subwoofer na 40Hz bo dolny zakres kolumn jamo to 42Hz.
PS. Teraz mała dygresja. Onkyo TX-SR505E nie ma LFE??? Kolego ten amplituner ma system pomiaru akustyki pomieszczenia Audyssey 2EQ więc na stówę ma LFE ale go się nie włacza tylko amplituner sam dobiera częstotliwości przesyłane na suba w zależności od sygnału i dekodera sygnału. Tak więc ustaw subwoofer na ok 45-50Hz, głośność na połowę i odpal korekcję pomieszczenia w amplitunerze. Resztę załatwi amplituner. Rozdzieli odpowiednio pasmo na wszystkie kolumny łącznie subwooferem.
Napisz jeszcze jaki masz sub.
 

lord_yabol

New member
Dzięki za wyjaśnienie. Co do Suba to mam Jamo 200 i tu pojawia się problem ponieważ dolny zakres częstotliwości ma taki sam jak kolumny frontowe Jamo 606 czyli ok. 40 Hz. Czy polecasz w takim przypadku włączenie funkcji DoubleBass i czy trafia wogóle coś do suba jak ustawię crossover na 40 Hz?
Pozdrawiam
 

Prokop

New member
Bez reklam
Jeśli chodzi o jamo 200 to widzę dwa wyjścia w zależności od potrzeb słuchacza.
Pierwszy to kalibrację pomieszczenia bez udziału suba. Sub ustawiasz na 50-70Hz. Dzięki temu masz podbity dół. Rozwiązanie dobre dla osób słuchających głośno muzy i lubiących jak bas się czuje.
Drógie rozwiązanie (w mojej ocenie najlepsze) to korekcja częstotliwości z subem. Masz teraz dwie możliwości. Albo ustawiasz sub na 40Hz albo powyżej, ile powyżej, trzeba by poeksperymentować (ustawienie powyżej prawdopodobnie odciąży kolumny frontowe bo amplituner zdejmie dolne pasmo z kolumn a da na sub ale to zależy też od rodzaju korekcji w amplitunerze). Tak czy siak masz najbardziej płaską charakterystykę z szerszym pasmem przenoszenia. Spytasz dlaczego szerszym jeśli kolumna przenosi do 40HZ i sub do 40Hz. A no dlatego że częstotliwość graniczna przenoszona przez kolumnę jest podawana dla spadku natężenia dźwięku o 3dB (o połowę natężenia dźwięku, najczęściej, czasami dla 6dB ale w jamo są 3dB). Co oznacza że kolumna przenosząca pasmo do 40Hz tak naprawdę płąską charakterystykę ma tylko do np. 48Hz (w zależnośći od zastosowanego filtra i pochylenia krzywej tłumienia dla filtra). Dla 40 Hz natężenie dźwięku będzie niższe o 3dB czyli o połowę. Jeśli teraz połączysz suba z kolumną a ich podział będzie na 40Hz czyli spadek natężenia dźwięku dla tej częstotliwości jest o połowę (czyli te 3dB) to w sumie uzyskasz dla tej częstotliwości wyrównanie natężenia dźwięku do całego zakresu, a częstotliwość dla której spadek natężenia będzie 3 dB przesunie się do dołu i będzie np dla 35Hz.
Mam nadzieję że coś z tego zrozumiałeś ;)
 

Olipek

New member
re

Miałem je ponad rok - zgadzam się z przedmówcami, że fronty grają nieźle jak na taką cenę, natomiast tyły wypadają słabiutko. Niestety apetyt w miarę jedzenia rośnie i przeszedłem na iQ90 + iQ60c + iQ30. Tyły grają zdecydowanie lepiej. (fronty też)
 

lord_yabol

New member
Prokop - yyy hmm niewiele z tego zrozumiałem:(. Gdy mam crossover na 40Hz to dla muzyki stereo wogóle nie włącza mi się sub (ustawiony mam na AUTO) nawet w testach z muzyką pod subwoofer, dla kina i filmów w systemie 5.1 sub bez problemu działa, tylko że tu jest oddzielny kanał dla niego. Mam w ampli funkcje double bass czyli przekazanie niższych częstotliwości z frontów na sub tylko czy to nie mija się z celem skoro odcięcie mam na 40Hz?
 

tomdvd

New member
Jamo

Olipek napisał:
Miałem je ponad rok - zgadzam się z przedmówcami, że fronty grają nieźle jak na taką cenę, natomiast tyły wypadają słabiutko. Niestety apetyt w miarę jedzenia rośnie i przeszedłem na iQ90 + iQ60c + iQ30. Tyły grają zdecydowanie lepiej. (fronty też)

Ja ustawiłem te kolumny wraz z yamaha 663 na optymalizerze, gdzie wybrałem opcje dostosowującą brzmienie zestawu do kolumn przednich i tylne grają dużo lepiej niż przy opcji natural. Ta ostatnia jest zalecana jesli wszystkie kolumny są podobne jakościowo, a te jak wiadomo nie są. Dokupiłem jeszcze 2 do back surround pod blu ray ale kable jeszcze nie doszły.
Pozdr,
 

Prokop

New member
Bez reklam
To że nie gra ci sub w stereo to już kwestia rozwiązań w amplitunerze. W twoim właśnie funkcja double bass pozwala w muzyce stereo przekierować sygnał niskich częstotliwości na subwoofer. U mnie w H/K jeśli słucham w stereo to sygnał jest automatycznie podawany na suba z zachowaniem korekcji częstotliwości dla punktu odsłuchowego (czyli tam gdzie był mikrofon). Tak więc w twoim przypadku słuchając w stereo musisz włączyć funkcję double bass a odcięcie ustaw na 40Hz. To że sub ma częstotliwość przenoszenia do 40Hz to nie znaczy, że poniżej tej wartości nie przenosi już niższych częstotliwośći. Owszem przenosi ale oczywiście ze spadkiem natężenia dźwięku tym większym im niższa jest częstotliwość. Ale jak już pisałem w połączeniu z kolumnami frontowymi pasmo przenoszenia dla całego zestwu rozszeża się w dół. Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. Słuchaj muzyki z dekoderami audio które dekodują sygnał stereo do 5.1. czyli np. dolby digital play II music (napewno jest w twoim amplitunerze) i wówczas sub również będzie grał bez załączania funkcji double bass.
 

Prokop

New member
Bez reklam
Idąc dalej rozumiem, że wykonujesz korekcję częstotliwościową pomieszczenia a następnie przestawiasz crossover na 40Hz?
 

lord_yabol

New member
Wykonuje automatyczny pomiar Audyssey i on ustawia mi crossover w ampli na 40 Hz (w czasie pomiaru w 3 pozycjach odsłuchowych sub mam ustawiony na połowę głośności a crossover na 120 Hz)
 

Bulsky

New member
lord_yabol napisał:
Wykonuje automatyczny pomiar Audyssey i on ustawia mi crossover w ampli na 40 Hz (w czasie pomiaru w 3 pozycjach odsłuchowych sub mam ustawiony na połowę głośności a crossover na 120 Hz)

nie będę się wymądrzał, ale jesli masz w ampli ustawiony crossover na 40 to bass gra słabo (cicho), czyli sprawdz 2 rzeczy dodatkowo - w ampli crossover na 60-90Hz oraz sprawdz konfigurację kolumn. W Yamaha masz Large / Small tutaj radzę pokombinować też. Ustaw Small na wszytskie (poza subem oc) i testuj, stopniowo zwięszając na large. Oczywisice zakładam ze w Onkyo ma takie ustawienie...a przynajmniej powinno być (może pod inną nazwą) :)

Na subie mozesz nieco nizej zejsc na ok 80-100Hz

pozdr.
 
Ostatnia edycja:

Prokop

New member
Bez reklam
No i chyba wszystko jasne. Tak jak kolega wyżej napisał sub przy ustawieniu na 40Hz gra tyle że cicho (ale efekt napewno jest słyszalny). Dotknij ręką membrany napewno drga.
Przy ustawieniu na 80Hz pasmo poniżej tej częstotliwości zostanie puszczone na subwoofer a nie na kolumny frontowe. Ale w tym ustawieniu możliwe że przy wyższej głośności może zabraknąć mocy bo zamiast dwóch głośników (w kolumnach frontowych) niskie częstotliwości będzie przenosił jeden głośnik w subwooferze, a że jest taki sam jak w kolumnach frontowych to mocy napewno więcej nie ma.
Jeszcze jedno kolega Bulsky wspomina żeby ustwić głośniki na small. Jeśli chodzi o kolumny frontowe to pozostaw je na large przy jamo 606 (czyli całe pasmo jest puszczone na te głośniki) szkoda zabierać z nich dołu bo tam grają bardzo dobrze. Z resztą się zgadzam w 100%.
 

Bulsky

New member
Nie wiem jak jest w Onkyo ale niestety w Yamaha, przestawienie kolum w tryb large powoduje bardzo silny spadek głośności bassu. Objaw byl w prawdie testowany w ciagu doslownie 30 sek ale byl mocno zauwazalny by wrocic do small. Oby w Oknyo bylo lepiej...tak czy inaczej popoludniu pokombinuje nieco z ustawieniami...
 

squad05

New member
Bulsky napisał:
Nie wiem jak jest w Onkyo ale niestety w Yamaha, przestawienie kolum w tryb large powoduje bardzo silny spadek głośności bassu. Objaw byl w prawdie testowany w ciagu doslownie 30 sek ale byl mocno zauwazalny by wrocic do small. Oby w Oknyo bylo lepiej...tak czy inaczej popoludniu pokombinuje nieco z ustawieniami...

Hej jak bedziesz się bawił ustawieniami to spróbuj w eqaulizerze zmienic z CEQ (to jest ustawione po autokalibracji) na GEQ i daj znac jak basy;)
 

lord_yabol

New member
Czyli wygląda na to, że idealnym rozwiązaniem dla mnie będzie crossover na ampli w przedziale 60-80 Hz? Prokop nie zgodzę się z Tobą, że głośniki są takie same we frontach i w subie. Konstrukcyjnie się różnią i mocą.

Ps. Ciekawe dlaczego jest w sprzedaży mnóstwo zestawów Jamo 606 z subem Jamo 200?

Pozdrawiam,
 

Prokop

New member
Bez reklam
lord_yabol napisał:
Prokop nie zgodzę się z Tobą, że głośniki są takie same we frontach i w subie. Konstrukcyjnie się różnią i mocą.

Pozdrawiam,
Konstrukcyjnie się różnią, a czym się różnią w konstrukcji? Jeśli chodzi o moc to teoretycznie są jeszce słabsze od tych z kolumn frontowych. Moc suba 200 to 100W RMS czyli mocy ciągłej. To oznaczenie sub 200 odnosi się do mocy szytowej (co można przeczytać w specyfikacji). W kolumnach frontowych masz 130W RMS. Ale są jeszcze filtry które tłumią moc co pozwala zastosować słabszy mocowo głośnik czyli 100W. Patrząc jeszcze na pasmo przenoszenia i rozmiary głośników łatwo wywnioskować, że są to te same głośniki.
Co do zestawów z jamo SUB 200 to proste, chwyt marketingowy, dają sub który ni jak pasuje do zestawu ale już ma nazwę 5.1 za mało wyższą cenę od zestawu 5.0. No oczywiście mocy jest więcej, ale czy o to chodzi przy subie?
 

robaczniki

New member
Witam. Zastanawiam się nad ampli do Jamo S 606 i sub 250, albo 300. Najpierw myślałem nad H/K 347, ale niby Onkyo 606 ma większą moc. Co byście mi doradzili?
 
Do góry