Jakie kable glośnikowe ?

marecki6

New member
Bez reklam
Witajcie , planuje zakup kabli do mojego zestawu jamo s606 i zastanawiam sie nad PROCAB LS40 albo ALPHARD DA VINCI SL-10 bo wydaje mi sie ze pakowanie pieniadzy w drozsze kable jak KLOTZ do takiego sprzetu raczej nie da efektu . Wiec ktore z tej dwojki ? i drugie pytanko bo froty mam podpiete w bi-amp i znalzlem kilka wypowiedzi ze warto zastosowac rozne przekroje kabli do zasilenia wysokich i srednich a inne do niskich ? jezeli faktycznie tak jest to do ktorej sekcji jakie przekroje ?
 

kubuch2

New member
Mam podobne pytanie odnośnie kabli. Nie chcę zaśmiecać forum nowym tematem wiec podepnę się pod ten.
Myślałem nad kablem qed lub klotz. Obecnie posiadam najtańsze kable głośnikowe. Mój sprzęt to yamaha 1065+ MA BR5+BR2 czy usłyszę poprawę w jakości .
A może polecicie jakieś inne w cenie do max 40 zł za metr.
 

degray

Member
Witam,
używałem kabli Klotz,DaVinci(4mm2),strasznie zamulały brzmienie(przytłumiona góra cofnięty środek i mułowaty dudniący bas)już myslałem ze to wina któregoś z elementów zestawu.Przez przypadek trafiły do mnie tanie kable firmy QED(oryginal bi-wire)po podlaczeniu szczęka mi opadła z wrażenia.Zagrały czystym i analitycznym dzwiękiem,góra zrobiła się jasna i wesoła,a bas zszedł na takie niziny i stał się tak szczegółowy że nie podejrzewałem o to swojego zestawu.Zestawu już nie ma,ale kable graja w nowym z takim samym powodzeniem.Zdecydowanie polecam produkty firmy QED bardzo solidne kable i może dlatego że pozbawione ideologi i mitów,graja tak przyjemnie.
Możliwe również,że Klotz i DaVinci nie były dedykowane do mojego zestawu.Z drugiej zaś strony ciekawe jak by zagrały kabelki QED z wyższego pułapu cenowego?:)
Pozdrawiam,
 

Redundantor

New member
Ciekawy artykuł - wychodzi na to, że można na drucie słuchać.

audioton

Ja mam profigoldy 2.50 - ale sam już nie wiem co o tym myśleć - chyba sam taki test zrobię - tylko ograniczę go do 2-3 rodzajów przewodów pożyczonych od znajomych.

degray, czy jesteś na 100% pewny, że przy zmianie kabli zachowałeś wszelkie inne parametry bez zmian tzn. nie regulowałeś głośności, basów, nie przestawiałeś głośników, nie zasuwałeś zasłon itp? Bo jednak efekt placebo to potęga.
 
Ostatnia edycja:

degray

Member
Witam,
niestety to nie efekt placebo,to naprawdę zadziałało.Różnice wyraznie usłyszała moja żona i kilka innych osób(nie wiedząc ze wymieniłem kable stwierdziły ze jakoś inaczej i lepiej wszystko działa zdecydowanie ładniej),ciekawostką jest zaś fakt ze 2 z tych osób też wymieniło swoje kable na takie jak moje(najpierw musiałem im pożyczyć do testów) i u nich tez nastąpiła spora poprawa w koherencji brzmienia.Artykuły z Audioton znam jest to jedna z lepszych i bardzo przystępnie opracowanych stron,bez zadęcia i robienia wody z mózgu.Uważam ze warto się pobawić,nie koniecznie bardzo drogimi kablami i choć wydaje się ze to tylko fizyka czasami efekt końcowy może zaskoczyć nawet najbardziej zatwardziałych sceptyków.
Pozdrawiam.
 

Jimmy

New member
Zarówno moje doświadczenia jak i moich znajomych pokazują wyraźnie, że przy tańszych głośnikach/zestawach różnice w kablach są wcale lub bardzo mało zauważalne, natomiast przy głośnikach drogich są naprawdę bardzo dobrze słyszalne. Nieodpowiednie kable przy drogich głośnikach to często brak basu lub niekontrolowanie dudniący bas, stłumione wysokie, zbyt wycofany środek itp.itd. Podobnie ma się sprawa z bi-wiringiem i bi-ampingiem - tylko przy droższych zestawach (kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy) różnice są słyszalne.
 

degray

Member
Cześć,
zgadzam się z kolegą całkowicie czym drożej tym różnica bardziej słyszalna(chociaż te kilkanaście,kilkadziesiąt tysięcy to troszeczkę przesada,powiedzmy kilka tysięcy),po prostu sprzęt z wyższej półki jest bardziej wymagający.Lepsze zwrotnice,głośniki,obudowy są dokładniej zaprojektowane,a to ma niestety przełożenie na cenę.Jednak zawsze warto spróbować(przynajmniej 3x)i to najlepiej na pożyczonych kablach,i jeżeli nie widać różnicy zastosować budżetowy kabel.
Pozdrawiam wszystkich czytających.
 
Ostatnia edycja:

adamo_

New member
Bez reklam
Witam,
używałem kabli Klotz,DaVinci(4mm2),strasznie zamulały brzmienie(przytłumiona góra cofnięty środek i mułowaty dudniący bas)już myslałem ze to wina któregoś z elementów zestawu.Przez przypadek trafiły do mnie tanie kable firmy QED(oryginal bi-wire)po podlaczeniu szczęka mi opadła z wrażenia.Zagrały czystym i analitycznym dzwiękiem,góra zrobiła się jasna i wesoła,a bas zszedł na takie niziny i stał się tak szczegółowy że nie podejrzewałem o to swojego zestawu.Zestawu już nie ma,ale kable graja w nowym z takim samym powodzeniem.Zdecydowanie polecam produkty firmy QED bardzo solidne kable i może dlatego że pozbawione ideologi i mitów,graja tak przyjemnie.
Możliwe również,że Klotz i DaVinci nie były dedykowane do mojego zestawu.Z drugiej zaś strony ciekawe jak by zagrały kabelki QED z wyższego pułapu cenowego?:)
Pozdrawiam,

Też mam na frontach KLOTZa i czuje że trochę jest zamulony dźwięk...podejżewam ampli :) jaka cena tych QUED ?
 

artur25

New member
to ja tez podlacze sie do tematu kabli:) jako ze moje dali concept 6 graja w tej chwili na kablach eagle cabel silver i brakuje im basu a wybor suba i do kina i do stereo jest trudny i kosztowny bo cos co jest do wszystkiego jest do niczego:) ale tylko w tym przedziale cenowym ktory mnie interesuje :) postanowilem ze moze wymiana kabli w frontach cos da, czytalem o kablach QED ale znalazlem opinie kabla ktory mnie interesuje 30zl/m ze bas w przypadku tego kabla nie jest jego mocna strona. Wiec co wybrac moze cos doradzicie??
 

BelYaal

New member
No to nie odpowiedzial nikt, czy Polski miedziany kabel, ktory wychodzi za 2 zl z czyms za metr bedzie faktycznie az tak gorszy? mniej bedzie mial miediz w miedzi?
 

mario1969

New member
Po wymianie jednych kabli głośnikowych na inne, spektakularnych efektów nie oczekuj, jedni słyszą różnice, inni nie.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
to ja tez podlacze sie do tematu kabli:) jako ze moje dali concept 6 graja w tej chwili na kablach eagle cabel silver i brakuje im basu a wybor suba i do kina i do stereo jest trudny i kosztowny bo cos co jest do wszystkiego jest do niczego:) ale tylko w tym przedziale cenowym ktory mnie interesuje :) postanowilem ze moze wymiana kabli w frontach cos da, czytalem o kablach QED ale znalazlem opinie kabla ktory mnie interesuje 30zl/m ze bas w przypadku tego kabla nie jest jego mocna strona. Wiec co wybrac moze cos doradzicie??

Doradzam zmianę głośników, albo kupno suba. Jeśli myślisz, że kupując nowy kabel dostaniesz coś, co poruszy Cię dogłębnie, to się co najwyżej głęboko mylisz. Seria 6 Dali (czy to Conceptów, czy Ikonów) przeznaczona jest do raczej spokojnej muzyki i basu za dużo nie uświadczysz (do rocka się po prostu nie nadają). Kupno suba rozwiązuje problem. Pamiętaj, że zawsze najsłabszą częścią zestawu są kolumny (głośniki mają sprawność rzędu 2%, co oznacza, że 98% energii elektrycznej dostarczonej do przetworników zamienia się w ciepło, a nie dźwięk). Mam Ikony 6 połączone 2x4mm^2 z NADem C325BEE i znam ich mocne strony, jak i ograniczenia (bas właśnie, ale to mi nie przeszkadza, bo nie szukałem głośników do łupanki). Przesłuchałem tego zestawu na kilku różnych kablach, po czym wybrałem ten, którego koszulka mi najbardziej przypadła do gustu...
 

pejotpe

New member
Bez reklam
No to nie odpowiedzial nikt, czy Polski miedziany kabel, ktory wychodzi za 2 zl z czyms za metr bedzie faktycznie az tak gorszy? mniej bedzie mial miediz w miedzi?

Będzie OK. 2x4mm^2 to wystarczające połączenie do większości kolumn. Najczęściej różnice dźwięku między kablami drogimi i tanimi to efekt placebo (ceny - drogie jest zawsze lepsze, czyż nie :D ). Jeśli w podwójnie ślepych odsłuchach jesteś w stanie wykazać w przynajmniej 90% przypadku, iż jeden z kabli daje lepszy dźwięk, to wynika z tego, że jest on lepszy (co nie ma nic wspólnego z ceną). Bardzo często drogie kable to tanie kable+odpowiednie koszulki+genialny marketing.
 

artur25

New member
mocny bas nie zawsze wiąże się z rockiem, metalem czy techno znanym z wiejskich dyskotek czy vw golfów z przyciemnionymi szybami czyli umc umc umc (nie obrażając nikogo) jest tez taki styl muzyki techno ja minimal, deep, itd gdzie tempo jest spokojne 128-134 bpm a bas odgrywa spora role w eksponowaniu danego utworu. Powiem szczerze ze podczas zakupu nie miałem przy sobie płyty z ta muzyka, ale moze dla tego ze sa to głownie vinyle, i tak zakup uwazam za udany, tylko tak jak mowie wychowałem sie na tej muzyce glownie na imprezach a i grajac czasem w domu gdzie zawsze bylo glosno i mocny bas ( latwiej sie zgrywalo ) a tu teraz taki subtelny bas nie natarczywy i trudno sie przyzwyczaic:) dlatego szukam suba co by byl dobry i w stereo i w kinie, oczywiscie bez przesady. Rozumiem ze nie wydajac odpowiedniej sumy niema co liczyc na cuda, a i internet nie jest miarodajnym zrodlem tak jak testy w prasie itd przyklad :) nieszczesne kable strona producenta, kabel super do basu, prasa kabel supe , opinie w necie maksymalne skrajnosci super-do dupy itd. Dlatego licze na ludzi ktorzy podchodza powaznie do tematu i posiadaja dany element juz jakis czas, znaja jego mocne i slabe strony ( nie biore pod uwage osob majacych sprzed 2 dni bo to bardziej szok pozakupowy i podniecenie niz miarodajna opinia) poprostu chcialbym zebrac jak najwiecej opinii o konstrukcjach w danym przedziale cenowym czyli 1200-1700 i wybrac te najbardziej odpowiadajace mojej charakterystyce pojsc do sklepu i odsluchac ze 3 bo jak wiadomo wszystkiego nieda sie odsluchac bo po kilkunastu minutach zaczyna sie w dyni mieszac;) a kwestie kabli to poruszylam po przeczytaniu dzis kilku postow o wrecz cudownej sile kabli monster na poprawe basu:)
 

BelYaal

New member
Będzie OK. 2x4mm^2 to wystarczające połączenie do większości kolumn. Najczęściej różnice dźwięku między kablami drogimi i tanimi to efekt placebo (ceny - drogie jest zawsze lepsze, czyż nie :D ). Jeśli w podwójnie ślepych odsłuchach jesteś w stanie wykazać w przynajmniej 90% przypadku, iż jeden z kabli daje lepszy dźwięk, to wynika z tego, że jest on lepszy (co nie ma nic wspólnego z ceną). Bardzo często drogie kable to tanie kable+odpowiednie koszulki+genialny marketing.

Wlasnie dlatego sie zastanawialem, co moga te drogie miec szczegolnego w sobie, ze taka cena, Polska miedz jest raczej z tych lepszych.
Dzieki za odpowiedz
 
Do góry