Banding, gradient, brak płynnych przejść tonalnych.

toms83qwe19

New member
Witam.

Pilna sprawa. Do użytkowników TV JVC LT 46(42) S90, którzy podłączają do PC. Możecie sprawdzić jak wyglądają przejścia tonalne na tym TV?
Bardzo dobry program do testowania to checkemon ( do ściągnięcia tutaj - ściągnij ).

Interesuje mnie kwestia przejść tonalnych w tym programie, lub na stronie http://www.lagom.nl/lcd-test/ , podłączenie przez HDMI. Jeśli ktoś ma możliwość, byłbym bardzo wdzięczny za sprawdzenie.
 

toms83qwe19

New member
No to chyba ja mam pecha. Sprzęt podłączony przez kabel DVI-HDMI do gniazda EXT 4 ( pierwszee HDMI, ale na innych też sprawdzałem ), obraz w trybie "oryginalny" czyli piksel w piksel 1:1. Testowanie przy pomocy programu Checkemon ( zakładka "gradients" ) brak płynnych przejść tonalnych przy najniżej położonej linii. To samo przy użyciu zakładki "color spectrum", tam to dopiero widać książkowy przykład bandingu.

Dla nie kojarzących, post jednego z forumowiczów klik, dokładnie przedstawiający o co chodzi. Więcej info tutaj.

Tydzień sprawdzania i nic nie wskórałem. Różne kable, wejścia, grafiki i komp. Jeszcze dzisiaj będę miał lapka z wyjściem HDMI, to sprawdzimy ale nie wróżę sukcesu.
 

neo2006a

New member
Twoj TV ma poprostu kiepska matryce i tyle. Przejscia kolorow zalezą tylko od tego. Najgorsze przetwarzanie koloru (6-bit) maja matryce TN. SPVA i IPS maja 8-bit lub wiecej. Mysle ze dopiero 10bit daje bardzo plynne przejscia bez widocznych schodkow i sztuczek z ditheringiem.
 

toms83qwe19

New member
Matryca jest Sharpa ASV, czyli odpowiednik matrycy PVA w monitorach komputerowych. Do kompa podłączone mam i używam HP LP 2475W który ma "tylko" 8-bit na kanał a gradinety są głaciutkie jak pupa niemowlaka. To samo ( płynne przejścia tonalne ) mam na Eizo S2231W który z kolei jest na S-PVA, ale ma 10-bit.

Czyli tutaj wychodzi że jest 6-bit ( coś mi się nie chce wierzyć ) albo coś jest nie tak. Co prawda, na niektórych obrazach ( różnego rodzaju siatki ) przy przesuwania obrazu w górę lub dół, pojawia się drżenie tych elementów, czyli coś jak dithering. Na monitorach tego drżenia nie mam.
 

neo2006a

New member
toms83qwe19 napisał:
Czyli tutaj wychodzi że jest 6-bit ( coś mi się nie chce wierzyć ) albo coś jest nie tak. Co prawda, na niektórych obrazach ( różnego rodzaju siatki ) przy przesuwania obrazu w górę lub dół, pojawia się drżenie tych elementów, czyli coś jak dithering. Na monitorach tego drżenia nie mam.

Jakich dowod jeszcze potrzebujesz ze to 6-bit? :D
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
No offence Kiki i Neo ale obudzcie się Panowie. Bity bitami ale ktoś kto testował multum telewizorów powinien już wiedzieć że brak płynnych przejść między kolorami na lcd i plazmach to absolutna normalka i zmienić to mogą dopiero matryce które będą mieć jeśli się nie mylę 24bity a to już raczej nie nastąpi za sprawą nadciągających (mam nadzieję) oledów. Twierdzenie że na jakimśtam superduper drogim Jvc nie ma color bandingu ( jeśli nawet ten ma 14bit) to zwyczajne mijanie się z prawdą...
 
Ostatnia edycja:

toms83qwe19

New member
neo2006a napisał:
Jakich dowod jeszcze potrzebujesz ze to 6-bit? :D

No ale to się wierzyć nie chce. 6-bit to mają szitowe TN w monitorach, które omijam szerokim łukiem. Byle jakie PVA i IPS mają 8-bit i na takich monitorach bez problemów da się uzyskać płynne gradienty. Oczywiście jak spiep@@@ model, to banding będzie ale zazwyczaj jest ok.

Przecież TV są ( chyba ? ) bardziej zaawansowane technologicznie od monitorów. Myślałem, że tutaj takie problemy są już historią, ale jak widać myliłem się.

Sprawdzałem jeszcze na 3 kompie, tym razem lapku. Tak samo jak na poprzednich.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Żeby zobaczyć skokowe przejścia potrzebne są następujące okoliczności:
- przejścia między kolorami, które człowiek rozróżnia,
- odpowiednia liczba pikseli między tymi kolorami.
Przy 8 bitach na kolor nie powinno być problemu, chyba, że obraz jest wygenerowany sztucznie (typu rendering czy dashboard z PS3). Wtedy i 12 bitów na kanał może powodować powstawanie widocznych pasków - wystarczy by dwa piksele obok siebie miały ten sam kolor, a obok były dwa piksele w innym, rozróżnialnym od poprzedniego przez człowieka kolorze.
Jedynym rozwiązaniem są algorytmy rozsiewające, które powodują emulację brakujących kolorów (o ile tv je posiada).

Na początku przeraziłem się przejściami tonalnymi jakie generował PS50A451, ale potem po prostu do tego przywykłem - na dvd/bd jest OK, a banding jest widoczny głównie na generowanym niebie (z PS3). Taka technologia...
 

toms83qwe19

New member
pejotpe napisał:
Jedynym rozwiązaniem są algorytmy rozsiewające, które powodują emulację brakujących kolorów (o ile tv je posiada).

Na początku przeraziłem się przejściami tonalnymi jakie generował PS50A451, ale potem po prostu do tego przywykłem - na dvd/bd jest OK, a banding jest widoczny głównie na generowanym niebie (z PS3). Taka technologia...

To nie jest "wina technologii", tylko kiepskiej jakości produktów. Monitory technologicznie są trochę do tyłu za tv ( ale nie wszystkimi jak widać ) a da się tam bez problemów uzyskać płynne gradienty. I nie mówię tutaj o jakichś nieziemskich produktach, tylko na zwykłych sprzętach ze średniej półki.

TV posiada różne bajery, ale żadne nie niwelują tego efektu, co najwyżej minimalnie wpływają na polepszenie/pogorszenie. Ale nawet w najlepszym ustawieniu widać schody.
Jeżeli byłoby to widoczne tylko na planszach testowych, to pół biedy. Przecież człowiek nie siedzi i nie wpatruje się cały czas na testowe obrazy.

A dlaczego postanowiłem sprawdzić płynność gradinetów? Ano dlatego, że przy oglądaniu filmów momentalnie rzucił mi się w oczy banding. Sprawdziłem i wyszło, a raczej nie wyszło. :grin:
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=27285
Nasz tradycyjny do niedawna środek lokomocji - budzi prawdziwy podziw co do odzwierciedlenia naturalnej czystości . Płynność wręcz zorcowa, czerń również.
015_P1010038.JPG


Pozostające budynki oddają plażową temperaturę barw.
017_P1010049.JPG


Test Monstera i jakość w średniej światowej.
008_P1000637.JPG


żadnych innych problemów z bandingiem czy przejściami tonalnymi - nie stwierdziłem.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
toms83qwe19 napisał:
To nie jest "wina technologii", tylko kiepskiej jakości produktów.
Sprawdziłem na monitorze (na S-IPSie) - widać przejścia między kolorami (szczególnie na sztucznie wygenerowanym tle). Matryca ma 8 bitów na kanał.
Na moim Samsungu nie ma takich efektów w czasie filmu, za to widoczne są na dashboardzie z PS3. Zależy to też od kalibracji - przesuwając odwzorowanie kolorów (ciemniej/jaśniej) w którąś stronę nie zwiększamy rozpiętości tonalnej tylko z jednej strony kompresujemy kolory, a z drugiej strony rozciągamy (tam gdzie jest rozciągnięcie, czyli mniej kolorów na jednostkę przy odwzorowaniu, będzie widać schodki przy przejściach tonalnych).
Kluczem jest odpowiednie skalibrowanie TV (powinno zmniejszyć te efekty).
 

toms83qwe19

New member
No ja tak jak napisałem wcześniej. Na HP i Eizo nie mam bandingu, płynniutkie przejścia. Hp jest 8-bit a Eizo 10-bit. A co do fotek z testu, to nie jest tak, że wszędzie banding wali po oczach, bo to by była dopiero tragedia.

@pejotpe a weź ściągnij ten program Checkemon i sprawdź na kompie jakie masz gradienty. Ostatnia linia, ta najniżej powinna być gładka i bez widocznych schodków. Reszta powinna już mieć widoczne schodki. I weź włącz jeszcze Color spectrum, tam to fajnie widać bo są wszystkie kolory wymieszane.

I tak jak pisałem, nawet na dobrych matrycach może być banding. Sama matryca nie stanowi całego monitora/tv i jak dadzą trefną elektronikę, to nic nie pomoże.

Na ustawieniach defaultowych tv ( po zresetowaniu ) jest banding i tak samo po kalibracji. Mam ustawienia spisane bo kalibracja była robiona przed wysłaniem tv do mnie. Zarówno na ustawieniach ala "prosto z pudła" czy po kalibracji banding jest i nic tego nie zmienia.
Albo nikt wcześniej nie zwracał na to uwagi, co jest możliwe, bo ludzie mają zadziwiająco niskie oczekiwania i biorą co jest i jak leci. Albo faktycznie nie sprawdza się tv pod tym kątem, czyli jakieś chociaż najprostsze plansze testowe. Jest obraz - jest, no to działa i starczy.

Może na antenie czy na dvd jest to mniej widoczne, ale ja akurat nie tak chciałem używać tego tv. U mnie to miał być zamiennik monitora i współpraca z kompem jest dla mnie najważniejsza.
 
Ostatnia edycja:
Do góry