Słuchawki Technics EAH-AZ80 & EAH-AZ60MK2 - recenzja | test | opinie

General Information

hdtvcompl-Technics-EAH-AZ80&AZ60MK2-13.jpg
technics.com
Wstęp
Rynek bezprzewodowych (TWS = True Wireless Stereo) słuchawek dokanałowych w ostatnich latach dość mocno się rozrósł. Szczególnie w bardziej przystępnym zakresie cenowym zrobiło się gęsto. Nieco luźniej jest w kategorii słuchawek nieco wyższej klasy, ale nadal jest w czym wybierać. W tym drugim obszarze, kilka marek na przestrzeni ostatnich lat wyrobiło sobie solidną renomę i często przewija się wśród polecanych produktów. Technics, mimo mocnych korzeni w dziedzinie audio, do tej pory raczej nie był w gronie producentów, wymienianych jednym tchem, gdy mowa o dobrych słuchawkach bezprzewodowych TWS. Podobno najnowsze AZ80 i AZ60MK2 mają to zmienić. Przez ostatni czas, mieliśmy okazję zapoznać się nieco głębiej z nowymi modelami i poniżej przedstawiamy nasze spostrzeżenia.

hdtvcompl-Technics-EAH-AZ80&AZ60MK2-8.jpg

Budowa
Technics określa konstrukcję obydwu modeli jako stylową i ergonomiczną. I słuchawki rzeczywiście wykonano z dużą dbałością. Zarówno projekt jak i dobrane materiały można określić jako estetyczne i eleganckie. W obydwu słuchawkach, zewnętrzne ścianki z logiem Technics kryją dotykowe panele, które umożliwiają kontrolę. Przez kilka tygodni używania nie trafiliśmy na żadne problemy, które powiązane byłby z budową jednego, czy drugiego modelu, choć dotykowa obsługa wymaga pewnego przyzwyczajenia.
Budowa słuchawek z reguły wiąże się z wygodą ‘noszenia’. No i tu sprawa generalnie nie jest tak prosta, bo każdy z nas jest inny i na marketingowe zapewnienia producentów, o tym jak komfortowa jest ich konstrukcja, warto patrzyć z pewnym przymrużeniem oka.

hdtvcompl-Technics-EAH-AZ80&AZ60MK2-12.jpg

Z zewnątrz AZ80 i AZ60MK2 nieco różnią się między sobą. Nieco bardziej wyprofilowana rzeźba obudowy modelu AZ80, sprawia że wkładanie oraz samo osadzenie słuchawek jest bardziej komfortowe. Konstrukcje szczelniej wypełniają przestrzenie, co dodatkowo wpływa na lepszą izolację i automatycznie nieco większą, pasywną redukcję dźwięków dochodzących z zewnątrz.
Nie jest tak, że AZ60MK2 zostają mocno w tyle, jednak mając do dyspozycji dwa modele, częściej i chętniej korzystaliśmy z modelu wyższego. Niestety ani jedne ani drugie nie są najwygodniejszymi słuchawkami jakie mieliśmy w uszach. Zaznaczamy tu, że kwestia dopasowania słuchawek do ucha to sprawa indywidualna, którą można by omawiać dość długo. W naszym przypadku, po kilku godzinach użytkowania (z reguły 3-4ch), słuchawki Technics zaczynały lekko dawać się we znaki. Trzeba tu przyznać, że daliśmy im łatwego zadania, ponieważ jednym z punktów odniesienia były m.in. Beyerdynamic Xelento Wireless, które dla naszego ucha są najwygodniejszymi, uniwersalnymi dokanałowymi słuchawkami, z jakimi mieliśmy do czynienia. W każdym razie, wszystkie podjęte próby spędzania dni od rana do wieczora w słuchawkach, zawsze wymagały przerw. Być może to kwestia wagi (7g na stronę to dość sporo), może dopasowania do konkretnego ucha, a może po prostu Technics dba w ten sposób o nasze zdrowie, przypominając że co pewien czas uszy zasługują na odpoczynek ;)

hdtvcompl-Technics-EAH-AZ80&AZ60MK2-14.jpg
technics.com
Brzmienie
Pierwszy kontakt ze słuchawkami Technics był dla nas pewnym zaskoczeniem. Słuchawki okazały się na tyle interesujące, że poza bezpośrednimi, alternatywnymi konstrukcjami innych firm, postanowiliśmy nieco podnieść im poprzeczkę, angażując do porównań wspomniane Beyerdynamic Xelento Wireless, które w ogólnie postrzeganej klasyfikacji zajmują wyższą pozycję i raczej nie powinny być traktowane jako alternatywna opcja.

hdtvcompl-Technics-EAH-AZ80&AZ60MK2-10.jpg
technics.com
Sygnaturę brzmienia słuchawek Technics opisać można jako wyjątkowo zrównoważoną. Wiemy, że od długiego czasu na rynku panuje trend tworzenia słuchawek, w których skrajne zakresy pasma bardziej lub mniej dominują. Technics zdecydował się podążać nieco inną drogą. Zarówno AZ80 jak i AZ60MK2 oferują brzmienie dużo bardziej liniowe i nieco lżejsze. Bas i średnica to przede wszystkim kontrola, dokładność i szczegółowość. Wraz z podążaniem w stronę 20Khz, krzywa wydaje się delikatnie opadać, jednak nie do tego stopnia by opisać wysoki zakres pasma jako wycofany lub barwę brzmienia jako ciemną. Zabieg wydaje się być ukierunkowany na możliwe zachowanie równowagi zakresów pasma, przy jednoczesnym dążeniu do minimalizowania niedogodności mogących pojawiać się w przypadku słuchania utworów o nieco słabszych (lub po prostu bardziej szorstkich) realizacjach. Inżynierowie Technics znaleźli wyjątkowo przyjemny balans między wyciąganiem z utworów najmniejszych niuansów, a punktem, w którym zaczynamy zbyt mocno dostrzegać niedociągnięcia w jakości.

hdtvcompl-Technics-EAH-AZ80&AZ60MK2-11.jpg
technics.com
Balans to określenie, które pojawiać się będzie także podczas opisywania innych aspektów brzmienia. Scena w obydwu słuchawkach Technics jest bardziej tworzona w szerz niż w głąb i na tyle, na ile można mówić tu o głębi, to wyraźnie lepiej w tym zakresie radzą sobie AZ80. Kontrola i porządek wydają się być generalnie dominującymi aspektami charakteru obydwu modeli, przez co momentami muzykalność może na pierwszy rzut ucha schodzić na nieco dalszy plan, nie mniej po chwili osłuchania dostrzec można, że nadal pozostajemy w sferze balansu. Mając na uwadze zwiewność i szybkość słuchawek, przyznajemy, że momentami mogłoby pojawić się ciut więcej dociążenia, ale generalnie jest dobrze. W zakresie prezentacji wokali EAH-AZ80 radzą sobie słyszalnie lepiej niż EAH-AZ60MK2, które oferują nieco bardziej płaskie podejście w temacie.

hdtvcompl-Technics-EAH-AZ80&AZ60MK2-6.jpg
technics.com
AZ80 vs AZ60MK2
O ile opisany wyżej charakter brzmienia dotyczy obydwu modeli, to trzeba zaznaczyć, że wolumen i objętość dźwięków są odczuwalne lepsze w AZ80. Oferują one pod każdym aspektem pełniejsze brzmienie. Bas schodzi słyszalnie niżej, a całość wydaje się mieć nieco bardziej namacalny charakter. Wyższy model nieco lepiej radzi sobie także z prezentacją planów. W zależności od tego, kto na co zwraca uwagę, większość różnic z reguły wydaje się być dobrze oddana ustalonymi cenami, choć co jakiś czas pojawiało się wrażenie, że EAH-AZ80 są zdecydowanie warte dopłaty.

Obsługa
Współczesne słuchawki – szczególnie te nieco bardziej zaawansowane, oferują spore możliwości w zakresie indywidualizacji. W przypadku wykorzystywania słuchawek z urządzeniami iOS i Android, na urządzenia przenośne dostępna jest aplikacja Technics Audio Connect, która pozwala na dostrojenie słuchawek do własnych potrzeb.

hdtvcompl-Technics-EAH-AZ80&AZ60MK2-1.jpg

Ekran główny aplikacji pokazuje poziom naładowania zarówno słuchawek jak i etui. Z tego miejsca mamy możliwość szybkiego dostępu do:
-przełączeń między trybami: aktywnej redukcji szumów i otoczenia
-equalizera
-zaawansowanych ustawień
Zarówno tryb redukcji szumów jak i tryb otoczenia (dopuszczający dźwięki z zewnątrz) mogą być indywidualnie dostrojone. Aplikacja pozwala ustawić poziom intensywności działania obydwu technologii w zakresie 0-100. Poza tym tryb otoczenia ma dodatkowo opcje uwypuklania głosu ludzkiego.
Equalizer, poza opisanym wyżej trybem Direct, pozwala w dwóch stopniach wzmocnić bas, wzmocnić wokale, wzmocnić tony wysokie, ustawić krzywą bardziej w stylu V (ze wzmocnionymi skrajami pasma), bądź też dostroić krzywą do indywidualnych potrzeb.

hdtvcompl-Technics-EAH-AZ80&AZ60MK2-5.jpg

W ustawieniach zaawansowanych, poza sprawami w stylu wyboru języka, poziomu głośności komend, ustawień lokalizowania słuchawek, czy współpracy z asystentem głosowym, jest możliwość dopasowania sposobu kontroli słuchawek, poprzez przypisanie poszczególnym komendom dotykowym odpowiednich funkcji. Zarówno lewej jak i prawej słuchawce można przypisać różne komendy, które wywoływać można pojedynczym, podwójnym oraz potrójnym dotknięciem, a także dłuższym przytrzymaniem panela słuchawki. W trakcie użytkowania powierzchnie dotykowe ogólnie funkcjonowały poprawnie, choć nie uniknęliśmy pewnych nieporozumień. Szczególnie podwójne i potrójne kliknięcia bywały problematyczne. Nie wydaje się nam, by potrójne pukanie w słuchawki było najszczęśliwszym sposobem przekazywania poleceń, ale z drugiej strony, przy takiej ilości dostępnych komend oraz unikaniu fizycznych przycisków, zbyt wiele innych opcji nie ma dostępnych.

hdtvcompl-Technics-EAH-AZ80&AZ60MK2-7.jpg

Wśród komend ogólnych (dla funkcjonalności odtwarzacza audio) dostępne są: Play/Pause, Następny utwór, Poprzedni utwór, Głośniej, Ciszej, Przełączanie między trybami redukcji i przejrzystości, przypisanie konkretnego trybu oraz wywołanie asystenta głosowego. Wśród komend telefonicznych do dyspozycji są m.in. odbiór połączenia, odrzucenie połączenia, głośniej, ciszej, blokada mikrofonu, czy załączenie redukcji szumów. Możliwości jest na tyle dużo, że po pierwszej konfiguracji z reguły trzeba spędzić nieco czasu, aby przyswoić co i kiedy jest aktywowane, Jednak już po pewnej chwili obsługa wchodzi w nawyk.

hdtvcompl-Technics-EAH-AZ80&AZ60MK2-3.jpg

Opcje

Obydwa modele słuchawek Technics wyposażone zostały w szereg opcji. Oto ważniejsze z nich:

Aktywna redukcja szumów
ANC to często poszukiwane rozwiązanie. Technics stosuje podwójną, hybrydową technologię aktywnej redukcji. Nie zależnie od tego jak zaawansowanie to brzmi, jeśli spojrzeć na poziom izolacji, to samo działanie funkcji jest bardzo poprawne, choć na rynku są produkty, które oferują większy poziom izolacji. Przykładowo, w samolocie, z intensywnością redukcji ustawioną na 100%, dobiegające uszu komunikaty nadal były stosunkowo wyraźnie słyszalne. Naszym zdaniem takie podejście posiada pewne zalety. Otóż zauważyliśmy, że bardzo agresywne systemy redukcji mają słyszalnie negatywny wpływ na jakość brzmienia. Technologia ta jest zatem pewnego rodzaju kompromisem. Technics w tym wypadku ponownie niejako pokazuje swoją audiofilską stronę, proponując użytkownikom balans między jakością brzmienia, a intensywnością redukcji szumów.

Tryb otoczenia
Tryb otoczenia to opcja pozwalająca ustawić stopień, w jakim dźwięki otoczenia mają docierać do słuchacza. Działanie trybu naszym zdaniem można określić jako zrównoważone, choć przy większej wartości liczbowej przypisanej w ustawieniach, opcja nieco intensyfikuje doznania i dźwięki wydają się być prezentowane w nieco mniej przyjazny sposób. Co ważne, zarówno funkcje aktywnej redukcji szumów jak i trybu otoczenia mogą zostać wyłączone.

Multipoint Bluetooth,
Wielopunktowe połączenie Bluetooth pozwala na jednoczesne przyłączenie słuchawek do trzech różnych urządzeń. Opcja ta umożliwia płynne przełączanie się np. między komputerem, telefonem, a tabletem, w zależności od tego, które urządzenie w danym momencie jest aktywne. Technologia ta działa sprawnie i może być przydatna w przypadku pracy z dwoma lub trzema urządzeniami na raz. Korzystanie z niej wiąże się z ograniczeniem przepustowości poszczególnych powiązań i brakiem optymalizacji kodowania LDAC.

JustMyVoice
JustMyVoice to technologia wykorzystująca mikrofony do izolowania i wzmacniania mowy przy jednoczesnym minimalizowaniu hałasu tła. Rozwiązanie jest skuteczne np. w sytuacjach większych podmuchów wiatru (np. podczas jazdy na rowerze), lub podczas rozmów z podwyższonym poziomem hałasu w tle i jest przyjemnym dodatkiem.

Redukcja szumów rozmówcy,
Słuchawki Technics oferują także algorytm, który wykrywa szumy będące po drugiej stronie rozmówcy i wycisza je, pozwalając wyraźniej słyszeć dialog.

IPX4,
Obydwa modele słuchawek mają obudowy, których konstrukcja odpowiada standardowi IPX4. Pozwala to wykorzystywać słuchawki np. podczas treningów, czy w trakcie deszczu. Co prawda wspomniana waga słuchawek, nie jest idealnym sprzymierzeńcem treningowym, nie mniej nie przekreśla takiego zastosowania.

Bezprzewodowe ładownie Qi,
Etui będące jednocześnie ładowarką słuchawek, można ładować zarówno korzystając z wbudowanego gniazda USB-C, jak i za pomocą bezprzewodowej technologii ładowania Qi.

hdtvcompl-Technics-EAH-AZ80&AZ60MK2.jpg

Specyfikacje
Obydwa modele słuchawek Technics dysponują certyfikatem Hi-Res Audio Wireless. Technics dość specyficznie podszedł jednak do tematu kodowania. Otóż do przesyłu plików wyższej rozdzielczości, słuchawki nie wykorzystują popularnego kodowania aptX HD, a nieco rzadszy kodek LDAC. Mamy wrażenie, że zdecydowana większość użytkowników słuchawek typu TWS, nie wybiera ich z ukierunkowaniem na obsługę plików Hi-Res, jednak pominięcie popularnego kodowania opracowanego przez Qualcomm, to zdecydowanie pewne ograniczenie. W obydwau modelach Technics zastosował specjalne komory akustyczne i harmonizatory, jednak w EAH-AZ80 całość zoptymalizowano pod lepsze 10mm przetworniki, podczas gdy w EAH-AZ60MK2 zastosowano mniejsze 8mm. To właśnie ta różnica jest prawdopodobnie główną przyczyną różnic brzmieniowych.

hdtvcompl-Technics-EAH-AZ80&AZ60MK2-2.jpg
technics.com
Ogólne, wybrane dane specyfikacji technicznej słuchawek prezentują się następująco:

EAH-AZ80
hdtvcompl-Technics-EAH-AZ80&AZ60MK2-15.jpg

Przetwornik (średnica w mm): 10 mm
Pasmo przenoszenia: 20 Hz–40 kHz (LDAC 96 kHz / 990 kb/s)
Mikrofon: Monofoniczny, mikrofon MEMS
Czas odtwarzania przy zasilaniu bateryjnym (LDAC)
Słuchawki:
-Około 4,5 godzin (WŁ. NC)
-Około 5,0 godzin (WYŁ. NC)
Słuchawki z etui z ładowarką:
-Około 16 godzin (WŁ. NC)
-Około 17 godzin (WYŁ. NC)
Czas odtwarzania przy zasilaniu bateryjnym (AAC)
Słuchawki:
-Około 7,0 godzin (WŁ. NC)
-Około 7,5 godziny (WYŁ. NC)
Słuchawki z etui z ładowarką:
-Około 24 godzin (WŁ. NC)
-Około 25 godzin (WYŁ. NC)
Czas ładowania (25°C):
Słuchawki: Około 2,0 godzin
Etui z ładowarką / USB: Około 2,5 godzin
Etui z ładowarką / Qi *Z certyfikowaną ładowarką Qi: Około 3,5 godzin
Słuchawki z etui z ładowarką: Około 3,0 godzin
Słuchawki z etui z ładowarką / Qi *Z certyfikowaną ładowarką Qi: Około 3,5 godzin
Szybkie ładowanie (15 minut, AAC): Około 70 minut (WŁ. NC)
Czas czuwania:
Słuchawki:
-Około 9 godzin (WŁ. NC),
-Około 15 godzin (WYŁ. NC, automatyczne wyłączanie zasilania nie działa)
Wymiary (szer. x wys. x gł.):
Słuchawki z wkładką douszną w rozmiarze M: Około 22 mm x 27 mm x 24 mm
Etui z ładowarką: Około 69 mm x 36 mm x 29 mm
Masa:
Słuchawki (tylko jedna strona: L i P są takie same): Około 7 g
Etui z ładowarką: Około 50 g
Akcesoria standardowe:
Przewód ładujący USB-C – USB-C: Około 0,2 m (0,66 stopy)
Zestaw wkładek dousznych: XS1, XS2, S1, S2, M, L, XL (zamocowane w rozmiarze M)
Bluetooth®:
-Version 5.3
-Obsługiwane profile: A2DP, AVRCP, HSP, HFP
-Kodek: SBC, AAC, LDAC
-Zasięg działania: Do 10 m
-Multi-Point: Połączenie z maksymalnie 3 urządzeniami jednocześnie
-Multiparowanie: Połączenie z maksymalnie 10 urządzeniami
Odporność na działanie wody: Odpowiednik IPX4 (tylko słuchawki)
Podwójna hybrydowa redukcja szumów

EAH-AZ60MK2
hdtvcompl-Technics-EAH-AZ80&AZ60MK2-16.jpg

Przetwornik (średnica w mm): 8 mm
Pasmo przenoszenia: 20 Hz–40 kHz (LDAC 96 kHz / 990 kb/s)
Mikrofon: Monofoniczny, mikrofon MEMS
Czas odtwarzania przy zasilaniu bateryjnym (LDAC)
Słuchawki:
-Około 4,5 godzin (WŁ. NC)
-Około 5,0 godzin (WYŁ. NC)
Słuchawki z etui z ładowarką:
-Około 16 godzin (WŁ. NC)
-Około 17 godzin (WYŁ. NC)
Czas odtwarzania przy zasilaniu bateryjnym (AAC):
Słuchawki:
-Około 7,0 godzin (WŁ. NC)
-Około 7,5 godziny (WYŁ. NC)
Słuchawki z etui z ładowarką:
-Około 24 godzin (WŁ. NC)
-Około 25 godzin (WYŁ. NC)
Czas ładowania (25°C)
-Słuchawki: Około 2,0 godzin
-Etui z ładowarką / USB: Około 2,5 godzin
Etui z ładowarką / Qi *Z certyfikowaną ładowarką Qi: Około 3,5 godzin
Słuchawki z etui z ładowarką: Około 3,0 godzin
Słuchawki z etui z ładowarką / Qi *Z certyfikowaną ładowarką Qi: Około 3,5 godzin
Szybkie ładowanie (15 minut, AAC): Około 70 minut (WŁ. NC)
Czas czuwania:
Słuchawki:
-Około 9 godzin (WŁ. NC),
-Około 15 godzin (WYŁ. NC, automatyczne wyłączanie zasilania nie działa)
Wymiary (szer. x wys. x gł.):
Słuchawki z wkładką douszną w rozmiarze M: Około 23 mm x 26 mm x 28 mm
Etui z ładowarką: Około 73 mm x 38 mm x 28 mm
Masa:
Słuchawki (tylko jedna strona: L i P są takie same): Około 7 g|
Etui z ładowarką: Około 45 g
Akcesoria standardowe:
Przewód ładujący USB-C – USB-C: Około 0,2 m (0,66 stopy)
Zestaw wkładek dousznych: XS1, XS2, S1, S2, M, L, XL (zamocowane w rozmiarze M)
Bluetooth®:
-Version 5.3
-Obsługiwane profile: A2DP, AVRCP, HSP, HFP
-Kodek: SBC, AAC, LDAC
-Zasięg działania: Do 10 m
-Multi-Point: Połączenie z maksymalnie 3 urządzeniami jednocześnie
-Multiparowanie: Połączenie z maksymalnie 10 urządzeniami
Odporność na działanie wody: Odpowiednik IPX4 (tylko słuchawki)
Podwójna hybrydowa redukcja szumów

Ceny rekomendowane zostały ustalone na poziomie 299€ za EAH-AZ80 oraz 229€ za model EAH-AZ60M2.
Zainteresowanych dalszym zgłębianiem tematu przekierowujemy na stronę producenta.

hdtvcompl-Technics-EAH-AZ80&AZ60MK2-4.jpg
technics.com
Dla kogo

Generalnie, Technics EAH-AZ80 i EAH-AZ60MK2 zrobiły na nas bardzo pozytywne wrażenie. Podejrzewamy, że z charakterem odbiegającym nieco od głównego nurtu, słuchawkom może być nieco trudniej przebić się do czołówki polecanych produktów. Z drugiej strony, nie wiem, czy Technics wprowadzając nowe modele do sprzedaży tego właśnie oczekiwał. Firma na pewno wie jakie trendy panują na rynku i bez problemu mogłaby zaprojektować produkty z krzywą o charakterze U (lub V). Mimo to, zdecydowała się stworzyć produkt, który zdaje się być kierowany do użytkownika o nieco innych preferencjach brzmieniowych. Zamiast podążać za tłumem, Technics EAH-AZ80 i EAH-AZ60MK2 wydają się celować w bardziej audiofilskie (w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu) rejony rynku. Ich nieco inny profil i charakter ma szanse dotrzeć do użytkowników, którym nie pasują podejścia kilku bardziej popularnych producentów. I mimo iż słuchawki ciężko nazwać idealnymi, to zarówno EAH-AZ60MK2 i szczególnie EAH-AZ80 są naszym zdaniem pozycjami wartymi uwagi, dla wszystkich, poszukujących dobrze brzmiących słuchawek bezprzewodowych.

5-star-medium.jpg

Technics EAH-AZ80

Comments

There are no comments to display.

Item information

Added by
M.
Wyś
2382
Last update

More from M.

Do góry