Zgrywanie z kamery HD

tomek81

New member
witam jestem nowym użytkownikiem i mam takie pytanie. Jezeli chodzi o temat dv to mam go w jednym palcu zadnych problemów nie miewam . Ostatnio wkroczyłem w swiat HD . Pracuje na pakiecie adobe cs3 ktory mnie nie zawodzi . Jednak dziwne odczucue pojawilo sie gdy zgywałem material z kamery HD z dwoch ronych modeli i zostal on zgrany do MPG , niby en MPG jest edycyjny ale zastanwiam sie czy wszystko jest dobrze. I do jakiego formtau powinno sie zgrywac jezeli popelniam bład??
 

panjacek

New member
Możesz rejestrować też na dysku peceta niekompresowany strunień HD lub z inną od MPEG2 kompresją. Oczywiście pomijasz wtedy zapis na nośniku kamery. Jest to oczywiście wyższa szkoła jazdy i wymaga technicznego zaawansowania.
 

seneka

Member
Przechwycenie bezpośrednio na dysk z kamery to żaden problem. Można to zrobić wbudowanym w XP Windows Movie Maker'em - jako materiał surowy lub kompresja w locie. Drugiego sposobu nie polecam. Zaletą jest mozliwość nagrywania bez przerwy nawet kikadziesiąt godzin materiału. Ograniczeniem jest HDD - minuta zajmuje z HV20 ok. 210 MB , a godzina prawie 13 GB.
 

panjacek

New member
Zaznaczyłem, że niekompresowanego HD lub z kompresją mniej niszczącą obraz. To o czym Panowie piszecie jest przechwyceniem HDV na dysk twardy komputera, czyli żadnych korzyści w jakości.
Pozdrawiam
 

pxl666

Member
Bez reklam
panjacek napisał:
Zaznaczyłem, że niekompresowanego HD lub z kompresją mniej niszczącą obraz. To o czym Panowie piszecie jest przechwyceniem HDV na dysk twardy komputera, czyli żadnych korzyści w jakości.
Pozdrawiam

masz na mysli zgrywke po hdmi przez karte typu blackmagic? pytanie poco to domowemu userowi heheheh
 

ghusgs

New member
Zgrywanie "surowicy" - rozwinięcie zagadnienia

Podepnę się do tego wątku, bo w sumie moje pytania są pokrewne temu tematowi...

Mianowicie, chcę archiwizować moje nagrania z Sony HC7E na płytach DVD, oczywiście w możliwie najbardziej "surowej" formie (bez edycji, kompresji, itp), zachowując przy tym najlepszą możliwą jakość HDV. Zatem jakim programem mogę zrzucić materiał z taśm, szybko, tanio i łopatologicznie? Ktoś wspomniał o Windows Movie Maker, ale...
Zależy mi na tym, aby surowy materiał HDV zgrywać do pliku w takim formacie (rozszerzeniu), który później (np. za 2 mies.) będę mógł z tych płyt DVD wrzucać na twardy dysk i wygodnie obrabiać do woli, w tym samym lub innym programie. A następnie, owe gotowe i upiększone arcydzieła znów nagrywać na DVD ;)

Wiem, że "szybko" zależy od komputera, ale C2D E6600, 2GB ramu, 250GB HDD powinno chyba dać radę.
Ktoś już pisał, że na 1h materiału HDV 1080i potrzeba 13GB - ja mam ok. 7h własnego materiału.

Co prawda, parę miesięcy temu kupiłem Pinnacle Studio 10.6 MediaSuite, ale szczerze mówiąc straszny ze mnie laik i być może jest jakaś lepsza, prostsza i równie niedroga alternatywa? Ktoś gdzieś polecał Nero 8... czy warto go kupować do tego co potrzebuję?
Jeśli mam inwestować, to w coś co w przyszłości umożliwi mi też przyjemną edycję surowego materiału i w miarę efektowny montaż, ale nie zamierzam też wydawać 2 tys. zł na taki soft.
Wiem że wszyscy chwalą Vegas, ale ten jest drogi, choć wersja Platinum jest sporo tańsza od Pro, a czy w praktyce również dużo uboższa od Pro? Porównanie Platinum vs. Pro znam z WWW, ale jak naprawdę wersja Platinum się sprawdza w praktyce do tego typu celów? Vegas Pro jest raczej poza zasięgiem mojego portfela.

Może Wy, fachowcy poradzicie laikowi co tu zrobić, aby zwolnić miejsce na kasetach, nie stracić nic na jakości zgrywanego materiału i móc taką "surowicę" potem wygodnie obrabiać (i w czym?), jak już się wszystkiego naumiem. Z góry dziękuję za fachowe porady.
 

viValdi

New member
Bez reklam
Skoro masz już Pinnacle'a to zainstaluj go - wyłączne 10+ bez dodatków i bonusów. Zastosuje patch 10.7 (nie 10.8 ) i używaj go. U mnie toto pracuje stabilnie ale nie wydziwiam z efektami i nie instalowałem dodatków. Jeśli tobie ruszy stabilnie, to dalej przechwyt i edycja jest banalnie prosta.

Pinnacle może niechcieć "współpracować" z powodu za słabej karty graficznej (nie piszesz jaką masz) ale to daje się pokonać, można Pinnacle'owi delikatnie "wykręcić rączkę" żeby ciebie słuchał :grin:

NB ja nie jestem zachwycony tym produktem, myślę nawet że jest "niedorobiony", ale skoro go przypadkowo kupiłem to go używam
 
Ostatnia edycja:

pxl666

Member
Bez reklam
ghusgs napisał:
Podepnę się do tego wątku, bo w sumie moje pytania są pokrewne temu tematowi...

Mianowicie, chcę archiwizować moje nagrania z Sony HC7E na płytach DVD, oczywiście w możliwie najbardziej "surowej" formie (bez edycji, kompresji, itp), zachowując przy tym najlepszą możliwą jakość HDV. Zatem jakim programem mogę zrzucić materiał z taśm, szybko, tanio i łopatologicznie? Ktoś wspomniał o Windows Movie Maker, ale...
Zależy mi na tym, aby surowy materiał HDV zgrywać do pliku w takim formacie (rozszerzeniu), który później (np. za 2 mies.) będę mógł z tych płyt DVD wrzucać na twardy dysk i wygodnie obrabiać do woli, w tym samym lub innym programie. A następnie, owe gotowe i upiększone arcydzieła znów nagrywać na DVD ;)

Wiem, że "szybko" zależy od komputera, ale C2D E6600, 2GB ramu, 250GB HDD powinno chyba dać radę.
Ktoś już pisał, że na 1h materiału HDV 1080i potrzeba 13GB - ja mam ok. 7h własnego materiału.

Co prawda, parę miesięcy temu kupiłem Pinnacle Studio 10.6 MediaSuite, ale szczerze mówiąc straszny ze mnie laik i być może jest jakaś lepsza, prostsza i równie niedroga alternatywa? Ktoś gdzieś polecał Nero 8... czy warto go kupować do tego co potrzebuję?
Jeśli mam inwestować, to w coś co w przyszłości umożliwi mi też przyjemną edycję surowego materiału i w miarę efektowny montaż, ale nie zamierzam też wydawać 2 tys. zł na taki soft.
Wiem że wszyscy chwalą Vegas, ale ten jest drogi, choć wersja Platinum jest sporo tańsza od Pro, a czy w praktyce również dużo uboższa od Pro? Porównanie Platinum vs. Pro znam z WWW, ale jak naprawdę wersja Platinum się sprawdza w praktyce do tego typu celów? Vegas Pro jest raczej poza zasięgiem mojego portfela.

Może Wy, fachowcy poradzicie laikowi co tu zrobić, aby zwolnić miejsce na kasetach, nie stracić nic na jakości zgrywanego materiału i móc taką "surowicę" potem wygodnie obrabiać (i w czym?), jak już się wszystkiego naumiem. Z góry dziękuję za fachowe porady.


a czym sie rozni platinum od pro? jak dlamnie to tylko vegas, nawet premiera nie trawie...(choc after effects nie ma sobie rownych). a codo graba to wg mnie wygodny jest hdvsplit - ja grabuje do m2ts i to jest format do archiwizacji - na dvd DL sie miesci 8 giga i to juz jest calkiem sporo - nalezy pamietac ze malo jakie wydarzenie rodzinne jest warte zapisu dluzszego niz godzina...
 

ghusgs

New member
viValdi napisał:
Pinnacle może niechcieć "współpracować" z powodu za słabej karty graficznej (nie piszesz jaką masz)

GF 7900GS 256MB / 256bit

viValdi napisał:
Skoro masz już Pinnacle'a to zainstaluj go - wyłączne 10+ bez dodatków i bonusów. Zastosuje patch 10.7 (nie 10.8 ) i używaj go. U mnie toto pracuje stabilnie ale nie wydziwiam z efektami i nie instalowałem dodatków. Jeśli tobie ruszy stabilnie, to dalej przechwyt i edycja jest banalnie prosta.
NB ja nie jestem zachwycony tym produktem, myślę nawet że jest "niedorobiony", ale skoro go przypadkowo kupiłem to go używam

Dzięki za radę :) Tylko tak się zastanawiam, czy warto instalować taką "kobyłę" do jedynie zgrywania surowego materiału w celu tymczasowej archiwizacji (HC7->HDD->DVD). Materiału mam ok 7h, więc zależy mi na programie, który możliwie najszybciej (na moim konfigu) zgra w HDV "surowicę" z kamery na twardy dysk, bez najmniejszej utraty jakości obrazu i dźwięku. Do dylematu dochodzi też wspomniane przez Ciebie "niedorobienie" Pinnacle... Co miałeś na myśli?


@ pxl666:

pxl666 napisał:
a czym sie rozni platinum od pro? jak dlamnie to tylko vegas, nawet premiera nie trawie...(choc after effects nie ma sobie rownych)

Różnice między Platinum a Pro opisane są TUTAJ
Tylko co z tego, że znam angielski, skoro nie wiem, czy na przykład w praktyce wystarczą mi 4 ścieżki video (Vegas Platinum), zamiast ich dowolnej większej ilości (Vegas Pro), itp. itd. itp.

pxl666 napisał:
a codo graba to wg mnie wygodny jest hdvsplit - ja grabuje do m2ts i to jest format do archiwizacji - na dvd DL sie miesci 8 giga i to juz jest calkiem sporo - nalezy pamietac ze malo jakie wydarzenie rodzinne jest warte zapisu dluzszego niz godzina...

Dzięki. Zaciekawiłeś mnie tym HDVSplitem. Kilka pytań... Najnowszy to wersja 0.77 beta (!) I jak to z tą betą jest? Wszystko działa OK?
Na stronach piszą o formacie m2t, Ty wspomniałeś o m2ts. Jakie różnice?

Aha, te 7h materiału to z dalekiej wyprawy, chociaż mój "video-profesjonalizm" z pewnością w końcowym efekcie doprowadzi do znacznie mniejszej objętości ;) Ale i tak chcę mieć 100% tego co nagrałem, zarchiwizowane bezstratnie na płytach DVD.
 

Staś1

New member
Witam wszystkich
Mam pewien problem ze Pinnacle studio plus v11- a mianowicie nadszedł wreszcie czas , aby z 3 kasetek z wakacji Cannon hv10 zrobic jedna ale treściwą.
Załadowałem wszystkie do pinnacla , zrobilem edycję , i przy próbie zrzucenia "gdzieś" ( próbowałem na DVD , hdd , kaseta) problem - np przy wyborze opcji tworzenia obrazu płyty nagrywa jedynie ok 1,2G i wisi , albo to ma trwać kilkanaście godzin , to samo przy próbie zrzucenia na DVD - wypala ok 1,2G i ....... .Przy wyborze opcji nagraj obraz i wypal - nagrywa 1,2G i wisi a do wypalania nie dochodzi. Materiał ma ok 6,7G , komp - Toshiba A200 z 2 mb ram , Core2duo 1,8 Fsb 800Mb Santa rosa , Win Vista.
Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc Pozdrawiam
 

pxl666

Member
Bez reklam
ghusgs napisał:
Różnice między Platinum a Pro opisane są TUTAJ
Tylko co z tego, że znam angielski, skoro nie wiem, czy na przykład w praktyce wystarczą mi 4 ścieżki video (Vegas Platinum), zamiast ich dowolnej większej ilości (Vegas Pro), itp. itd. itp.



Dzięki. Zaciekawiłeś mnie tym HDVSplitem. Kilka pytań... Najnowszy to wersja 0.77 beta (!) I jak to z tą betą jest? Wszystko działa OK?
Na stronach piszą o formacie m2t, Ty wspomniałeś o m2ts. Jakie różnice?

pinnacle to kreator do domowego wideo a nie NLE - takie jest moje odczucie po tym jak zobaczylem najnowsza wersje tego produktu...
vegas ten lzejszy powinien spokojnie wystarczyc domowemu userowi ale szkoda ze nie posiada eksportu do BR - niewiem jaka jest roznica w cenie ale mysle ze bedzie wiecej warty (mozliwosciowo) niz pinnacle

codo hdvsplita to ja mam ta wersje jaka jest i nie mam z nia problemow.

codo mt2 to to samo co m2ts
pozdro
 

ghusgs

New member
przeplot w m2t (HDV Split)

pxl666 napisał:
vegas ten lzejszy powinien spokojnie wystarczyc domowemu userowi ale szkoda ze nie posiada eksportu do BR - niewiem jaka jest roznica w cenie ale mysle ze bedzie wiecej warty (mozliwosciowo) niz pinnacle

codo hdvsplita to ja mam ta wersje jaka jest i nie mam z nia problemow.

Więc tak... Vegas Movie Studio 8 Platinum kosztuje 650 zł (a wersja Pro - ponad 2000 zł)

Zgodnie z poradą, z kamery HC7 zgrywam HDVSplit'em do .m2t, oczywiście przez FireWire. Samo zgrywanie idzie gładko, tzn. zgranie 5 minut materiału w HDV 1080i zajmuje ok. 940 MB (pliki .m2t) Ale mam kilka wątpliwości:

1. Jak już pisałem zależy mi na surowym materiale, absolutnie bezstratnym formacie pliku, ale i uniwersalnym na tyle aby te pliki móc potem łatwo obrabiać w programach. Tylko że licząc z proporcji 5 minut, to 1h wychodzi ~ 11GB. Nie żebym się czepiał, ale czy nie powinno być ~ 13GB ? I w związku z tym, czy nie nastąpiła tu jakaś "strata" na jakości? Zgrywałem HDVSplitem, zgodnie z poradą.

2. Gdy tak zgrane pliki, próbnie otworze np. w Ulead VideoStudio 11+ (trial), to odtwarzają się bez problemu, ale za to widzę na filmie, że przy ruchu kamerą pojawia się przeplot i to dość wyraźnie :( Czy to normalne i jak temu zaradzić? Podoba mi się HDVSplit, ale mam nadzieję że on nie jest odpowiedzialny za ten przeplot. Jak to z tym jest?

Oczywiście wiem, że np. Ulead VS 11+ ma przy PRZECHWYTYWANIU opcję usuwania przeplotu. Ale doczytałem się też, że usunięcie przeplotu = utrata jakości, a na to nie mogę sobie pozwolić w plikach .m2t
Za jakiś czas, jak będę robił z plików .m2t różne DivX-y, DVD, itp. to kompresja oczywiście będzie wchodzić w grę, ale teraz muszę archiwizować absolutnie bezstratnie.

Wiem że pytania są być może "paranoiczne", ale wolę się dopytać i upewnić, bo już nie wiem jak to jest z tym surowym formatem. Z góry dziękuję.
 

pxl666

Member
Bez reklam
1.bralbym te 8ke platinum - powinno ci starczyc...
2.to ile giga ma material na hd po grabie pewnie zalezy od bitrate
3.o ile widze ma moich grabach hdvsplit nie usuwa interlace
codo zachowania interlace to zalezy to od zamierzonego przez ciebie efektu. telewizory sam usuwaja interlace i nie sadze ze jest z tym zwiazana jakas utrata jakosci.

i tak - zadajesz lekko paranoiczne pytania...heheh
 

mariof

New member
Bez reklam
ghusgs napisał:
Więc tak... Vegas Movie Studio 8 Platinum kosztuje 650 zł (a wersja Pro - ponad 2000 zł)

Zgodnie z poradą, z kamery HC7 zgrywam HDVSplit'em do .m2t, oczywiście przez FireWire. Samo zgrywanie idzie gładko, tzn. zgranie 5 minut materiału w HDV 1080i zajmuje ok. 940 MB (pliki .m2t) Ale mam kilka wątpliwości:

1. Jak już pisałem zależy mi na surowym materiale, absolutnie bezstratnym formacie pliku, ale i uniwersalnym na tyle aby te pliki móc potem łatwo obrabiać w programach. Tylko że licząc z proporcji 5 minut, to 1h wychodzi ~ 11GB. Nie żebym się czepiał, ale czy nie powinno być ~ 13GB ? I w związku z tym, czy nie nastąpiła tu jakaś "strata" na jakości? Zgrywałem HDVSplitem, zgodnie z poradą.

2. Gdy tak zgrane pliki, próbnie otworze np. w Ulead VideoStudio 11+ (trial), to odtwarzają się bez problemu, ale za to widzę na filmie, że przy ruchu kamerą pojawia się przeplot i to dość wyraźnie :( Czy to normalne i jak temu zaradzić? Podoba mi się HDVSplit, ale mam nadzieję że on nie jest odpowiedzialny za ten przeplot. Jak to z tym jest?

Oczywiście wiem, że np. Ulead VS 11+ ma przy PRZECHWYTYWANIU opcję usuwania przeplotu. Ale doczytałem się też, że usunięcie przeplotu = utrata jakości, a na to nie mogę sobie pozwolić w plikach .m2t
Za jakiś czas, jak będę robił z plików .m2t różne DivX-y, DVD, itp. to kompresja oczywiście będzie wchodzić w grę, ale teraz muszę archiwizować absolutnie bezstratnie.

Wiem że pytania są być może "paranoiczne", ale wolę się dopytać i upewnić, bo już nie wiem jak to jest z tym surowym formatem. Z góry dziękuję.
...nie kombinuj "jak koń pod górę"..., Kup gdzieś na wyprzedaży lub z "drugiej ręki"
Pinnacle 10. Zaktualizuj do 10.7 i zgraj w formacie HDV1080/50i. Sam tak robię i efekt jest bardzo dobry. Podłączałem kamerę (też mam HC7) po HDMI, i oglądałem surowy materiał na LCD 42". Potem robiłem edycję Pinnacle 10.7, zgrywałem na płytkę DVD (ca 20min). Teraz wkładam do PS3 (przegrywam na HDD konsoli), odtwarzam i... nie widzę różnicy:)
 
Ostatnia edycja:
Do góry