Zestaw głośników 5.1 dla rodziców

Sratytaty

New member
Cześć,

Prosiłbym Was o pomoc wyborze zestawu głośników. Jak w temacie - zestaw ten ma być dla rodziców :) z czym wiążą się pewne wymagania, ale też z wielu można zrezygnować :) Rodzice nie są żadnymi kinomaniakami ani melomanami - głośnikami mają po prostu nadążać za ich słabnącym, niestety, słuchem ;)
Głośniki z TV do tej pory jako tako spełniają swoją rolę, ale zewnętrzny zestaw spełniałby to zadanie dużo lepiej.
Moja wiedza w tym temacie jest dość mizerna, więc tym bardziej proszę Was o pomoc.

Głośniki mają być do pokoju o powierzchni ok 35 m2.
Aktualnie znajduje się tam TV (Samsung PS50A410C1), dekoder Polsatu i nagrywarka DVD (LG RHT497H).
W rogach pokoju są poprowadzone kable głośnikowe (były poprowadzone podczas remontu, więc są ładnie zakamuflowane :)
Do posta załączam schemat pokoju.

W pokoju jest delikatny "pogłos" (duże gołe ściany), ale nie wiem, na ile ma to znaczenie.

Opis wymagań:
- głośniki mają służyć w 95% do zwykłego oglądania TV, więc nie ma być to żaden zaawansowany zestaw (pozostałe 5% ja będę wykorzystywał na filmy, gdy odwiedzę rodziców :) Nie musi być więc prawdziwego 5.1 - myślę, że stereo też spokojnie da radę.
- musi być możliwość regulacji głośników każdego z osobna
- chcemy oczywiście wykorzystać te kable, które już są poprowadzone (ew. możemy pomyśleć na głośnikami radiowymi, ale absolutnie nam na tym nie zależy, jeśli trzeba będzie do tego sporo dopłacić)
- cena: najlepiej byłoby zamknąć się w kwocie 500 zł, MAX 1000 zł


Ja póki co, widzę to w ten sposób:
- kupujemy zestaw 5.1 np GENIUS SW-HF5.1 5200 Głośniki GENIUS SW-HF5.1 5200 (31731052100) - Ceneo.pl
- mniejsze głośniki bliżej kanapy (1 i 2), większe w górnych rogach (3 i 4) + centralny i subwoofer na przeciwległej ścianie
- podłączamy je do wyjścia audio z TV (cinch), dzięki czemu, wszystkie urządzenia zostaną obsłużone za jednym zamachem


Pytania
- czy taki budżetowy zestaw będzie w ogóle wystarczający na taką powierzchnię? Czy jednak moc powinna być dużo większa...?
- rozumiem, że bez problemu będzie można podłączyć kabel głośnikowy do wymienionego/podobnego zestawu? Czy jeszcze potrzebne są jakieś dodatkowe wtyczki...?


Bardzo proszę o pomoc w temacie i wszelką konstruktywną krytykę :)

Pzdr
 

Attachments

  • kabel.jpg
    kabel.jpg
    6,6 KB · Wyś: 406
  • pokoj.jpg
    pokoj.jpg
    22,1 KB · Wyś: 187
Ostatnia edycja:

MKa11

New member
Nic konkretnego, po prostu daję pod rozwagę , bo nie widzę sensu wrzucania tutaj "głośniczków od komputera", tym bardziej, że jak mówisz stereo wystarczy.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Soundbar może być wygodniejszy. Czy telewizor jest przy glosniku nr 4? Powinien być przy nr 5. Jeśli 4 to lewy front, a 5 to centralny, to inaczej sensu większego nie ma.
 

Sratytaty

New member
Zgadza się, ale inaczej się nie da. Na ścianie od 5 jest duże okno, a przed duża ława i raczej nie możemy go zastawić tego telewizorem :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Sratytaty

New member
Dokładnie, trzeba by go postawić pod TV. My natomiast najbardziej się "nastawiamy" na poprawę w odbiorze dźwięku przez postawienie głośników 1 i 2 (ale może niesłusznie :)
Czy taki soundbar wniesie znaczącą poprawę w stosunku do głośników telewizora? Zastanawiam się po prostu, jako laik, czy będzie to dobrze wydane ok 1k zł. Może zamiast tego kupić dwa, lepsze głośniki i ustawić je w 1 i 2...?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Glosniki stawia sie po bokach tv, a nie po bokach głowy :) (chyba ze masz min. 5.1 ale całosc :) )
Nie mozesz dowolnie rozstawic glosnikow jak Ci pasuje.
Podsumowujac - sounbar - jedyne rozwiazanie. Czy warto dac 1 tys? Warto, bo roznica bedze spora wzgledem telewizorowych glosniczkow. Postaraj się znaleźć soundbara z subem. Soundbr bez suba to nie soundbar.
Mozesz wrzucic fotke pomieszczenia?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Chyba, że to JBL ostatnio bawiłem się SB100, SB200 i trochę pompuje pomimo braku suba, który później i tak można podłączyć do niego jak będzie większe zapotrzebowanie.
 

Sratytaty

New member
Mozesz wrzucic fotke pomieszczenia?
Wygrzebałem jedyne rozsądne zdjęcie (w którym widać telewizor), które miałem na stanie
(sorry, za taką "domową" fotkę ;) ale niestety, nie ma mnie aktualnie na miejscu, żeby zrobić nowe ani nikogo, kto mógłby mi takowe podesłać :)
W każdym razie - układ pomieszczenia nie zmienił się.
Jak widać i mówiłem wcześniej jest trochę gołych ścian (szczególnie ściana naprzeciw tv jest cała pusta) - czy należy to jakoś szczególnie wziąć pod uwagę, przy wyborze nagłośnienia?



Podsumowujac - sounbar - jedyne rozwiazanie
Wiem, że polecacie soundbar, ale mimo wszystko zapytam - rozumiem, że taki sprzęt Genius 5.1 SW-HF5.1 6000 (połowę tańszy od np Philips HTL5120, chociaż nie bez wad - głównie sterowanie przód/tył, brak lewo/prawo) definitywnie odpada...?


EDIT:
Rozmawiałem przed chwilą z rodzicami - są skłonni wydać nawet trochę więcej niż wcześniej zakładany budżet (ale max 1500) i są dość sceptyczni do czegoś takiego jak "soundbar" ;) W takim razie, idę szukać zestawu z powiększonymi limitem zł ;)
Chyba, że nadal polecacie głównie soundbar...?
 

Attachments

  • pokoj.jpg
    pokoj.jpg
    253,1 KB · Wyś: 69
Ostatnia edycja:

Sratytaty

New member
A co sądzicie np. o takim zestawie:
KOLUMNY 5.0 TAGA HARMONY TAV-506 v.2 (3746592157) ?
albo takim:
KODA AV-707 v4 + TSW-90

Czy takie zestawy mogłyby się nadać (nawet z lekkim zapasem wymagań na przyszłość) ?
Zakładam, że podłączylibyśmy go z TV przez 2 cinche z Audio OUT.

Do niego, jak rozumiem, należy dokupić wzmacniacz - pytanie, czy za max 500 zł dostanę odpowiedni...? (przypomnę, że bardzo zależałoby nam na regulacji głośności każdego głośnika osobno)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tu możesz dac nawet zestaw za 10 tys, ale w obecnym układzie tez to nie zagra. Do 5.1 trzeba odpowiednio przystosowac pomieszczenie, układ mebli, itp. NIe może być tak jak obecnie.
 

Sratytaty

New member
Do 5.1 trzeba odpowiednio przystosowac pomieszczenie, układ mebli, itp. NIe może być tak jak obecnie.
OK, ale rozumiem, lecz rozumiem także, że odnosi się to również do sytuacji, gdy nie zależy nam specjalnie na efekcie 5.1 (z każdego głośnika inna ścieżka), tylko raczej zwykłe stereo z TV (lewy przedni i lewy tylny grają lewy kanał, prawy przedni i prawy tylny - prawy kanał, a centralny - lewy i prawy - (jeśli jest to w ogóle możliwe :) , czy tak?
A nawet od biedy jeden kanał we wszystkich 5 głośnikach....
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
Tu możesz dac nawet zestaw za 10 tys, ale w obecnym układzie tez to nie zagra. Do 5.1 trzeba odpowiednio przystosowac pomieszczenie, układ mebli, itp. NIe może być tak jak obecnie.

Oj widziałem już różne cuda. Na youtube jest mnóstwo filmików z mistrzami ustawiania KD :).
Denon AVR 1513 with my Bose Acoustimass 10 Series IV - YouTube
Myślę, że w tym przypadku soundbar to idealne rozwiązanie chociaż KD z małymi głośnikami też by jakoś wmontował.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Collder:
Tez, ale nie z takimi numerami jak schemacie. ;) Kolega chce popelnic taki sam bląd jak w Twoim linku.
Sratytaty
Mozesz mieć to samo we wszystkich glosnikach, tylko jaki jest sens wtedy tego zakupu?
Wydaje mi się, ze bez przemyślenia rozmiesciles kable i teraz szukasz na sile utwierdzenia Cie, że jednak się da.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Sratytaty

New member
Collder:
Wydaje mi się, ze bez przemyślenia rozmiesciles kable i teraz szukasz na sile utwierdzenia Cie, że jednak się da.
Akurat nie ja rozmieściłem te kable, tylko "Pan Elektryk", który robił remont u rodziców, ale fakt, że wtedy raczej bym lepiej nie położył :)
Poza tym, byłem niedawno w dwóch sklepach audio i w obydwu również proponowali mi soundbary, więc coś musi być na rzeczy ;)

Ale z drugiej strony pozostała mi jednak jeszcze jedna wątpliwość - przyjąłem oczywiście do wiadomości, że układ pokoju nie jest zbytnio dostosowany do 5.1, czy w ogóle do zakładanych wymagań itd, ale biorąc jednak pod uwagę, że każdy głośnik można by wyregulować osobno, to czy nie zbliżylibyśmy się do żądanego efektu...? Tzn. wyregulować tak, aby głośniki, które będą bardziej oddalone (z prawej strony pokoju) grały głośniej, a te z lewej - ciszej (najciszej nr 1 - najbliżej słuchaczy)
 
Ostatnia edycja:
Do góry