Zestaw 5.0 do KD i muzyki - 3000 zł

michal444

New member
Witam,

Proszę o pomoc w wyborze zestawu: amplituner i głośniki 5.0 do salonu. Cena - max 3000zl.

Wiem, że w tej cenie trudno o coś sensownie odtwarzającego muzykę. Chciałbym wydać jak najmniej, ale jeśli np. sprzęt za 3700 zł będzie diametralnie lepszy od najlepszego zestawu za 3k, to będę mógł dołożyć te 500-1000zł. Chciałbym żeby współczynnik cena do jakości był jak najwyższy.

Linki do zdjęć pokoju (nie mogę umieścić zdjęć w poście bo mam mniej niż 5 wypowiedzi): oi40.tinypic.com/2znuz5f.jpg , oi41.tinypic.com/jzzitj.jpg

2znuz5f.jpg


jzzitj.jpg


Ze względu na brak miejsca na dodatkowe pudełko w postaci subwoofera chciałbym aby same głośniki miały wystarczająco dobry bas do filmów i gier.

Bardzo często oglądam filmy lub gram na konsoli. Przez resztę czasu zwykle leci muzyka (różnoraka - klasyczna/ambient/disco/metal)

Filmy mogą lecieć z laptopa przez hdmi, ale muzyke chciałbym puszczać bezprzewodowo (dvd/bluray/etc. raczej mi niepotrzebne). Więc DLNA będzie niezbędne (chyba, że równie dobrze można je zastąpić adapterem bluetooth lub czymś innym. No i pod warunkiem że dlna jest wygodne do używania na co dzień - nie wiele wiem na ten temat). Podobają mi się też bajery w stylu internetowego radia, wsparcia dla last.fm czy spotify, ale wiadomo, że jakość dźwięku najważniejsza.

Potrzebuję 4 wejścia hdmi (z tyłu, dodatkowe z przodu mile widziane ale nie jest niezbędne)

Najlepiej jeśli tylne głośniki będą w miarę płaskie - 2 czarne klocki na ścianie będą pewnie źle wyglądać w tym pokoju. Czyli pewnie będzie trzeba kupić kolumny i resztę głośników osobno.


Na razie zastanawiałem się nad takim zestawem:

Taga tav-606 v3 (prawdopodobnie bas za słaby, jutro planuje wybrać się na odsłuch)

Harman Kardon avr 151 (podobno HK z tanich ampli jako jedyne nadają się do muzyki)

ew.

Denon avr x1000 (jak ktoś napisał: ma fajne funkcje internetowe a jak się nie oczekuje cudów to będzie ok)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

michal444

New member
No właśnie. Byłem dzisiaj w media centrum w Warszawie - dowiedziałem się, że podłogówki na szafce (to, że niskiej to nic nie zmienia) to kiepski pomysł. Zamiast nich monitory, niezbędny też będzie subwoofer (będzie pewnie zamiast szafki w lewym dolnym rogu mieszkania) i zwiększenie budżetu o 1000zł. Odradzono mi też ampli HK. Jutro, po odsłuchu, napiszę więcej.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

michal444

New member
Byłem dzisiaj na odsłuchu. Na wstępie dodam, że w audio jestem laikiem, ale regularnie mam okazje korzystać z typowo audiofilskiego sprzętu i zwracam trochę uwagi na jakość dźwięku. To mój pierwszy tego rodzaju odsłuch w sklepie audio.

Sprzęt:
Subwoofer Rel t5
Subwoofer Klipsch RPW 10
Subwoofer Energy Power 10

front Heco victa 301
front Monitor audio bx2

ampli Onkyo tx nr41

Wrażenia:

Na początku odsłuchałem Heco victy. Nie odnotowałem żadnych większych mankamentów odnośnie dźwięku. Ulubione utwory brzmiały mniej więcej tak jak powinny. Może momentami nie były wystarczająco "ostre" (zwłaszcza przy muzyce klasycznej), ale dla niewprawionego ucha wszystko było by ok. Gdybym kupił je w ciemno, bez testowania innych głośników, to był bym zadowolony.

Następnie monitor audio bx2. Głośniki 2 razy droższe i zaprezentowane jako bardzo zbliżone do mr2 (w sensie, że miał być odsłuch mr2 ale ktoś je chwile wcześniej podkupił i nie mieli drugiej pary do prezentacji, więc dali bx2). Jako laik nie odniosłem wrażenia, że grają 2 razy lepiej (a przecież kosztują 2x tyle). Różnica była dla mnie słyszalna w średnich tonach, ale równie dobrze mogła być to jedynie autosugestia. Dźwięk wydawał się ostrzejszy i klarowniejszy. Ale wydaje mi się, że przy ślepym teście nie rozróżniłbym bx2 od heco victy.

Przy subwooferach różnica była już większa. Energy Power 10 grał jak dla mnie poprawnie. Klipsch RPW 10 został zapowiedziany jako subwoofer kinowy. Bass rzeczywiście był tak jakby przedłużony. Energy power w porównaniu do Klipscha wydawał się tak jakby ucinać początek i koniec basu. Z kolei Rel t5 był opisany jako subwoofer do muzyki. Bas był jakiś taki spokojniejszy. Bardziej delikatny od Klipscha. Brzmiał trochę inaczej. Podsumowując: Energy Power ucinał początek i koniec basu, Klipsch wydłużał bas momentami dając go troche za dużo, Rel momentami dawał za mało basu ale jego brzmienie było chyba najbardziej neutralne.

Co do sklepu - z obsługi jestem bardzo zadowolony a zaoferowane ceny na cały zestaw pozytywnie mnie zaskoczyły (to moja pierwsza wizyta w tego typu sklepie, może to standard?).


Co dalej? Pogrzebie dalej w necie i dopiero napiszę nad jakimi zestawami będę się zastanawiał. Budżet będzie raczej trzeba trochę zwiększyć. Subwoofer pewnie minimum 1200, front ok. 800, środek ok. 600, ampli ok. 1200, a satelity trochę tańsze.
 

michal444

New member
Wymagania się trochę zmieniły - rezygnuję z DLNA. Wybieranie i przeglądanie muzyki tylko poprzez amplituner/tv nie jest zbyt wygodne.

Dlatego 650zł przeznaczę na Nuforce Air DAC wireless, najlepsze rozwiązanie do przesyłania dźwięku z laptopa do amplitunera bezprzewodowo jakie jak dotąd znalazłem. Jakość dźwięku na poziomie dobrej klasy odtwarzacza dvd (nieporównywalnie lepsza od transmiterów bluetooth, dużo lepsza od airplaya), bardzo wygodne - nie trzeba nic instalować ani konfigurować (do laptopa mały transmiter usb, do ampli mały odbiornik, 3 minuty i wszystko hula). A jednak wygoda przesyłania z laptopa dowolnego dźwięku, używania foobara, dowolnych radiów internetowych, serwisów w stylu lastFM czy youtube (tylko dźwięk), tworzenia playlist i swobodnego przeglądania całej biblioteki muzycznej - nie do przecenienia.

83252.jpg


W takim razie trzeba na czymś zaoszczędzić - może na amplitunerze? Zastanawiam się nad powystawowym HK avr 70 (800zł). Nie ma żadnych bajerów sieciowych (skoro zakupię Nuforce'a to są one mi niepotrzebne), 3 wejścia HDMI (przydało by się jeszcze jedno na wszelki wypadek, ale trudno), opinie znalezione na forach są pozytywne. Niby to najniższy model HK, ale może mi wystarczy. W najbliższym czasie pojadę go przetestować i porównać z droższym Onkyo tx nr41.

Druga najważniejsza kwestia to satelity. Im cieńsze, tym lepiej (wystające ze ściany klocki mogą trochę za bardzo przeszkadzać wizualnie). Jednocześnie usłyszałem, że właściwie to satelity nie muszą być najwyższej jakości względem reszty zestawu, bo i tak różnicę trudno odczuć (mają grać jedynie szczegóły przestrzenne). Czy znacie coś w rodzaju Jamo a500 (ok 700zł za parę) tylko trochę tańszego?

kolumna_surround_jamo_a_1119.jpg


Co do frontu to na razie cały czas myślę o Monitor Audio mr2 i mr Center, ale to może się zmienić, bo poza heco victa 301 nie odsłuchiwałem póki co niczego innego.

Nad subwooferem muszę jeszcze pomyśleć, chciałbym znaleźć coś lepszego, bardziej nadającego się do muzyki od testowanego przeze mnie energy power sub 10 (700zł). Chciałbym na niego wydać do 1000zł (chyba, że jeszcze kolejne 100-200zł zrobi ogromną różnicę).

*btw do Moderatorów - może zmieńcie tytuł wątku z 5.0 na 5.1, żeby nie mylił innych?
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
Z tego co czytam to wychodzi takie mydlo I powidlo. Na twoim miejscu skupilbym sie na wyszukaniu konkretnego zestawu glosnikow 5.1 najlepiej z jednej serii i do tego wtedy dopasowac amplituner. Nie wiem tez skad te narzekania na obsluge sieciowa w ampkach ale cos mi sie zdaje ze kolega chyba za bardzo tego nie testowal.
 

michal444

New member
Tak bym najchętniej zrobił, ale mam problem ze znalezieniem zestawu z płaskimi satelitami - dlatego najprawdopodobniej będę musiał dobierać je osobno. Ale jeśli chodzi o fronty i głośnik centralny - zostaje przy jednej serii Monitor Audio MR.

Co do DLNA - zgadza się, tak jak pisałem wcześniej - nie testowałem. Opieram się na tym co przeczytałem/usłyszałem od innych. Ale to nie jest kwestia narzekania, nie mówię, że to jest złe. Po prostu muszę mieć wszystkie funkcjonalności, które mam teraz na komputerze. Wcześniej wydawało mi się, że będę mógł przynajmniej wybierać i przewijać utwory z poziomu komputera. Jeśli się nie mylę, to nie ma takiej możliwości. Stąd ta zmiana.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry