Zasilacz UPS czy listwa przeciwprzepięciowa?

crasher

New member
Mozesz zastosowac listwe i ups, choc lepsza ochrona bylby ups pracujacy w trybie online (na wyjsciu czysty sinus). Ja dodatkowo mam ubezpieczone mieszkanie w pzu przeciwko przepiecia i wyladowaniom atmosferycznym koszt ~7zl (na rok lub 6mies nie pamietam dokladnie) juz raz sie przydalo i dostalem 100% zwrotu z faktury.
 

Adi HD

New member
crasher napisał:
Mozesz zastosowac listwe i ups, choc lepsza ochrona bylby ups pracujacy w trybie online (na wyjsciu czysty sinus).

Nie bardzo rozumiem o czym do mnie mówisz, masz na myśli ups podłączony do sieci elektrycznej a do niego dopiero listwa z urządzeniami? A online tam do czego?
 

crasher

New member
Tak mozesz podlaczyc tak jak mowisz: Gniazdko -> UPS -> Listwa.
Zwykle UPS'y pracuja tak, ze gdy w sieci jest napiecie to czerpia energie z sieci a nie z baterii czyli jestes narazony na przepiecie na wyjsciu. Gdy napiecie w sieci zaniknie lub spadnie/wzrosnie ponizej/powyzej okreslonego poziomu UPS przelacza sie na baterie:
np dla modelu: APC Back-UPS ES 400VA 230V zakres ten wynosi 180 - 266V i czas przelaczenia siec/bateria wynosi 6-10ms.

Te ktore pracuja w "trybie online" maja podwojne przetwarzanie tzn napiecie przemienne z gniazdka jest zamieniane na napiecie stale gromadzone w baterii a nastepnie ponownie zamieniane na napiecie przemienne o lepszym ksztalcie bez znieksztalcen sieciowych.
Lektura:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_bezprzerwowy
http://en.wikipedia.org/wiki/Uninterruptible_power_supply
 

Pablo1964

New member
Bez reklam
Zwróć uwagę, by maksymalny prąd UPS czy listwy nie mył za niski dla łącznej mocy podłączonych urządzeń.
 

michaelius

New member
Listwe raczej albo listwe + ups (zeby spokojnie wylaczac TV w przypadku zaniku chociaz to istotniejsze dla projektorow i ich lamp).

UPS dostepny dla zwyklego smiertelnika ma bardzo umiarkowane zdolnosci filtrujace.
Jesli ma filtrowac to 1000 zeta minimum budzetu i trzeba sie liczyc z tym ze dodatkowe 10% energii pojdzie w gwizdek o atrakcjach w postaci dodatkowego krecacego sie wentylatora nie wspominajac.
 

dnc

Moderator
VIP
Układ jest taki: sieć>listwa>UPS>urządzenie
UPS jes dobry, ale trzeba pamiętać, że służy on do chwilowego podtrzymania napięcia dla PC by można było pozamykać aplikacje, zapisać naszą pracę i wyłączyć PC. Jeśli ktoś chce mieć w domu prawdziwe zasilanie awaryjne to wymagane są zasilacze podtrzymujące o mocy 2kW, które rzeczywiście będą podawały napięcie 230V przez dłuższy czas (przynajmniej 1 godzinę). Ale koszt takiej instalacji jest spory.
By filtrować sieć z zakłóceń wystarczy zwykład listwa. W tej chwili i tak w większości w urządzeniach elektronicznych instalowane są zasilacze impulsowe. Także one potrzebują listew filtrujących. Mozna sobie też kupić kondycjoner napięcia sieciowego za 5000 zł i też cieszyć się niezakłóconym napięciem. Wydaje mi się, że ma to sens w przypadku urządzeń audio high end, gdzie każde nawet najmniejsze zakłócenie jest słyszalne w głośnikach. W pozostałych wypadkach można stosować zwykłe listwy.
 

autorus

New member
Ja załatwiłe sprawe prościej :) Ubezpieczenie w warcie, chyba 80 zł, ale nie pamiętam, suma ubezpieczenia 30kzł i mam wszystko w nosie. Znajomej piorun walnał w mieszkaniu w bloku i cały sprzęt jej popalił.

Autorus

ps. Zadna listwa ci nie pomoze jeśli piorun walnie w antene :(
 

Adi HD

New member
W sumie po dłuższym zastanowieniu to UPS jest mi chyba niepotrzebny, bo służy on do podtrzymania napięcia w trakcie zaniku prądu, czego nie przewiduję bo mieszkam w nowym bloku z nową siecią elektryczną. Zależy mi najbardziej na zabezpieczeniu urządzeń przed wachaniem napięcia, a od tego jest listwa. W antenę piorun nie walnie napewno bo jej nie posiadam. 1000zł to stanowczo za dużo jak na tego typu zabezpieczenie. Max. 500zł chcę na to przeznaczyć. Moc listwy powinna być wyższa od łącznej mocy podpinanych urządzeń?
 

crasher

New member
Adi HD napisał:
..w trakcie zaniku prądu, czego nie przewiduję bo mieszkam w nowym bloku z nową siecią elektryczną
Moze i masz nowa siec, ale energie czerpiesz z takiej samej starej elektrowni jak sasiedzi z pobliskich kamienic ;) A przyczyn zaniku moze byc duzo od uszkodzenia kabla przylaczeniowego, przez modernizacje/awarie GPZ do awarii elektrowni a zanim przelacza cie na inna to i tak stracisz zasilanie na jakis czas ;]


Adi HD napisał:
Zależy mi najbardziej na zabezpieczeniu urządzeń przed wachaniem napięcia, a od tego jest listwa
Od tego jest stabilizator a nie listwa, listwa "chroni" przed przepieciami..

Adi HD napisał:
W antenę piorun nie walnie napewno bo jej nie posiadam
Sasiad tez nie ma? Kablowki tez? Zapominasz ze caly blok jest polaczony razem :) Zreszta jesli piorun uderzy bezposrednio w blok a jego instalacja odgromowa nie jest zbyt dobra to przewody ze scian ci wypadna :)

Adi HD napisał:
Moc listwy powinna być wyższa od łącznej mocy podpinanych urządzeń?
Pablo1964 juz ci wytlumaczyl, jesli obciazysz listwe powyzej dopuszczalnego poziomu to spalisz bezpiecznik w niej.

dnc napisał:
By filtrować sieć z zakłóceń wystarczy zwykład listwa
A to ciekawe, chcesz powiedziec ze stosujac listwe poprawisz ksztalt sinusoidy? Bo mi sie nie wydaje, dla przykladu pokaze ci jak wyglada typowy przebieg w naszych gniazdkach:
05122007.jpg
 

Adi HD

New member
Chyba najrozsądniejszym wyjściem będzie kupno listwy i ubezpieczenie sprzętu od wyładowań atmosferycznych i przepięć, bo stabilizator za drogi. Jak już walnie to chociaż kasę zwrócą.
 

Adi HD

New member
Rzeczywiście ciekawy sprzęcik, przejżę jeszcze parę innych modeli ale raczej na Profigolda się zdecyduję + ubezpieczenie sprzętu. takie combo powinno dobrze ze sobą współgrać.
 

fla17c

New member
Listwa zasilająca Belkin

Warto kupić taką listwę listwa Belkin w celu podłączenia kliku urządzeń: tv lcd, amplituner KD, dvd, nbox, tuner sat.
Czy zabezpieczenia które posiada ta listwa są czegoś warte czy to tylko chwyt marketingowy ?

 
Ostatnia edycja:
Do góry