zamiana 46" na większy, tylko jaki ???

dudi

New member
Cześć, zastanawiam się nad wymianą obecnego TV 46" na coś większego. Na początek myślałem o 55" być może qled, ktoś mi sugerował ze skoro mam nasłoneczniony pokój i często oglądam w ciągu dnia to nie OLED..., ale chętnie wysłucham waszych opinii co to technologii (LED/OLED/QLED), rozmiaru i konkretnych modeli.

TV zamierzam kopić na raty więc budżet w granicy 4 tys.


1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? XXm2
20 m2

2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? Xm
3.5 metra na wprost
4 metry pod kątem

3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? X
2 osoby

4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ?
na wprost i pod kątem

5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ?
Zdecydowanie wisieć aczkolwiek po bokach mam dwie duże kolumny od kina, mam pomiedzy nimi około 140 cm, jesli miał by być szerszy to musiał bym powiesić nad kolumnami ktore mają 95 cm i zastanawiam się czy nie był by zbyt wysoko powieszony (tu się rodzi pytanie o idealną wysokość powieszonego tv)

6. Jak słońce świeci w pokoju ?
duże okno po boku od zachodu, w ciągu dnia mocno nasłonecznione

7. Jaki masz obecnie telewizor ?
Samsung UE46D6500

8. Co chcemy aby telewizor posiadał ?
odtwarzanie filmów z USB / Netflixa / Youtube / WiFi / Bluetooth

Dzwięk oraz ilość HDMI bez znaczenia - TV bedzie na stałe podłączony do Kina Domowego a wszystkie dodatkowe urządzenia podłączam do amplitunera.

9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ?
Głównie HD. W sumie materiału 4k jest obecnie jak na lekarstwo

10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ?
Dekoder UPC

11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ?
4-6 godzin

12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ?
Matowa

13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ?
Najczęściej sport, często programy ze stacji Discovery itp.

14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ?
Tak, ale na pewno nie na zasadzie przeglądarki internetowej

15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie?
Raczej nie, jeśli to bardzo okazjonalnie

16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ?
w zasadzie i tak i tak, ciężko okreslić tylko jedną porę

17. Preferencje co do wielkości?
myślałem o 55 bo jakoś rozmiar 65 mnie trochę przeraża wielkoscią, choc mam wrażenie że taki mi zapewne zaproponujecie :)

18. Co Cię denerwuje w telewizorach ?
odbicie słońca, spowolnienie reakcji w trakcie ogladania meczy
 

kaziu106

Member
Ja też miałem taki dylemat z tym, że z odległości 4,5 m. Wybrałem 65 cali i nie żałuję ;-)...choć polecano mi 75 cali ;-) Z 3.5 m. to już twój wybór choć na pewno większość poleci Ci 65 ;-) U Ciebie jeśli siedzisz często z boku tv ważne będą kąty widzenia. Zwykła matryca va może być problemem gdyż obraz traci na jakości pod kątem. Moim zdaniem masz 3 wybory. 1. Qled samsunga, który od wersji q80r ma powłokę, która powoduje, że obraz nie jest tak degradowany pod kątem ( ale cena dużo wyższa...). 2. Oled...marka wg. wyboru ( ale chyba do 4 tys. jest tylko lg B8 w 55 calach-65 cali w tej kwocie chyba nie osiągalny ), 3. Lcd led na matrycy IPS. zalety dobre kąty widzenia, wady gorsza czerń - można ją poprawić kupując model z wyższej półki z pełnym podświetleniem. Co do wysokości wieszania tv.- ja stosuję dość prostą metodę. Siadam w miejscu na wprost przed miejscem gdzie ma wisieć telewizor, zajmuję naturalną pozycję siedzącą, zamykam oczy za chwilę otwieram. Tam gdzie pada mój wzrok ( naturalna pozycja głowy oraz oczy na wprost ) tam wyznaczam środek telewizora. Obawiam się, że z odległości 3.5 m. dolna granica telewizora na wys. 95 cm. to będzie za wysoko. Moim zdaniem jeśli nie jesteś w stanie rozsunąć kolumn szerzej to wieszając tv tak wysoko możesz czuć dyskomfort podczas oglądania ( zaznaczam, że jest to moje subiektywne zdanie bo być może są tutaj osoby, które lubią jak tv wisi wyżej. ). Jeśli mimo wszystko siedzisz głównie na wprost to ze względu na to, że oglądasz dużo w dzień i masz nasłoneczniony pokój to wybrałbym LCD na matrycy VA ( ale gdy w większości siedzisz na wprost ) ps. teraz jest fajny moment na kupno tv z zeszłorocznych serii- ceny niektórych niższe o ponad 50% niż jak wchodziły.Pozdrawiam!
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Kłania się wielkość 65" do tych warunków.
I masz bardzo dobre modele w klasie cenowej z dużym kontrastem i powłoką antyrefleksową które zmniejszy wszelkie odbicia światła.
- Philips 65PUS7303 za 3599 zł
- TCL 65C7026 za 3299 zł
- Hitachi 65HZ6 za 3999 zł
- TCL 65DC760 za 3899 zł
- LG 65SK8000 za 4199 zł

Jeśli okazjonalnie gry to możesz rozważyć Oledy 55 B8 LG i 55X98 Toshiby za 4500 zł z pakietem.
Samsung nie czyta DTS, Nie czyta wszystkich aplikacji.
 

dudi

New member
Dzięki za przesłane propozycje, gdybym miał gołą ścianę może faktycznie poszedł bym w LED 65, natomiast powieszenie go nad głośnikami oznaczało by górną granice tv na wysokości 180 cm no i tu obawiam się komfortu ....?

Optymalnie weszło by 60" ale tu oferta jest ograniczona :(

Patrząc z kolei na 55" OLED na 100 komentarzy , 50 jest z zachwytami i 50 mega narzeka, czyli tu też dylemat QLED czy LED, oj nie łatwy ten zakup chyba będzie :)
 

kaziu106

Member
Moja subiektywna opinia...jak bierzesz na raty i wahasz się między led i oled...i celujesz w 55 cali to dołożyłbym ( w ratach dużo więcej nie wyjdzie ) i chyba bym wziął topowego qleda z 2018 czyli 55q9fn Samsunga. Plusy- bdb jasność, bdb czerń -kilkaset stref wygaszania ),niski input lag. Minusy gorsze kąty widzenia niż w oled. Moim zdaniem, jeśli nie możesz iść w wielkość to idź w jakość. Oglądasz dużo w jasnym salonie więc jasność się przyda, a wygaszanie strefowe zrobi robotę w kwestii czerni ( choć podejrzewam, że kompromisem będzie ustawienie minimalne wygaszania gdyż podobno ustawienia wyższe gubią szczegóły w ciemnych scenach ( wyczytane z opinii i testów więc nie potwierdzam )
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Zdecydowanie brałbym Oleda !
Jeśli Ci się nie spodoba zawsze możesz wymienić na inny6.
 

kaziu106

Member
W sumie też racja. Zawsze masz prawo zwrotu. Mimo wszystko iż mam lcd led muszę się zgodzić że oled robi wrażenie czernią i kontrastem co w filmach i wieczorem robi sporą różnicę. Chyba jednym z jaśniejszych w okolicach Twojego budzetu jest jeszcze dostępny LG B8 lub troszkę droższy ale z lepszym procesorem LG C8. Obydwa mają dość dobrą krzywą ABL.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jesteś niebieski więc masz specjalną ofertę z pakietem.
Jest mała różnica cenowa więc brałbym C8.
Jest teraz też specjalna oferta dla niebieskich na Philipsa 55Oled803 z pakietem.
 
Do góry