Zakup projektora za ~1500 pln

art_ii

New member
Witam wszystkich,
Chciałbym kupić projektor do okazjonalnego oglądania filmów - 2-3x w tygodniu wieczorną lub nocną porą.
Rozdzielczość FullHD.
Odległość widzów od ekranu ~2,5m-3m (oglądanie na wprost z kanapy).
Wielkość obrazu na ścianie/ekranie ~80-100".
Miejsce salon o wymiarach 4 x 4,30m z roletami w oknach.
Projektor byłby rozstawiany na przenośnym stoliku.
Oglądane byłoby na ekranie do rzutnika lub białej ścianie.
Ilość widzów zazwyczaj 2 osoby (nieraz 4 gdy będziemy oglądali wraz z dziećmi).
Oglądane będą w 90 % filmy (jesteśmy miłośnikami dobrego czy ambitnego kina) które raczej jest umiarkowanie dynamiczne. Raczej bez grania na konsoli/PC czy sportu.

Czego szukam" możliwie dobrego obrazu - przynajmniej w tej cenie.
Mój dotychczasowy TV 37" Philips ambilight umarł.
Chciałem mieć jakieś zastępstwo plus opcję mobilną (1-2 w miesiącu zabranie sprzętu na wycieczkę weekendową z rodziną (wieczorne obejrzenie filmu) + 1-2 w miesiącu prezentacja materiału w firmie (po zasłonięciu okien).

O czym myślałem: WANBO Mozart 1 Pro lub WANBO Da Vinci 1 Pro.
Wg. testów oba mają fajne głośniki oraz system SMART (TV), oraz bardzo zachwalaną jakość obrazu.
Wiem, że chińczyki i mają stałą /sztywną optykę ale wydaje mi się, że jest to dla mnie do zaakceptowania.

Czy mogę prosić o analizę i ewentualne uwagi (również osób które ww. urządzenia posiadają)?
Chciałbym poznać Waszą opinię - obejrzałam trochę materiałów na youtube ale nie mam pewności na ile są one niezależne, a w jakiej części sugestywne z uwagi iż prowadzący otrzymał na zawsze urządzenie do testów więc nie można wydać o nim złej opinii.
 

art_ii

New member
Tak. Chociaż nie wiem czy to nie było ironiczne zapytanie?
Chciałem coś zanim kupię nowy tv (pewnie za pół roku lub ciut dłużej pozwoli mi funkcjonować).

Być może tytuł postu powinien być inny - WANBO opinie o projektorach.

I liczyłem na odpowiedzi właścicieli tych urządzeń lub sugestię czegoś w podobnym zakresie cenowym (może nawet ciut droższych).

Co do używek, no cóż różne mam doświadczenia (kiedyś kupiłem z przyzwoitego serwisu drukarkę/kombajn wielofunkcyjny) który miał skasowane liczniki - jak się później okazało po prostu "wypchnęli na zewnątrz" urządzenie które i nie rokowało na przyszłość w ich wynajmie (co dopiero wyszło po czasie).

Dotychczas miałem LG HX300G (który wykorzystywałem w tym celu lub jako alternatywę do TV) ale lampa mi umarła, a z racji wieku i technologicznego zapóźnienia chciałem coś lepszego.
Tak jak powyżej pisałem oglądanie późnym popołudniem/wieczorem + zasłonięte okna (więc warunki nie problematyczne).
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Zasłony , rolety nie rozwiązują problemu.
Problemem są odbicia światła od scian i sufitu .
Kup , cokolwiek na te kilka miesięcy .
A , może lepiej te 1500 dołożyć do TV 98 " ?
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
A taka opcja ?
Miałem zasugerować podobne rozwiązanie plus jakiś Chromecast lub inna przystawka. Niezły projektor, który idzie wyrwać za małe pieniądze, a jakość obrazu naprawdę całkiem niezła w tym budżecie. Jeszcze jak trafisz z niskim przebiegiem jak podlinkował Piramida, to naprawdę warto się zastanowić. Ew poszukaj bliźniaczych modeli z "+" w nazwie, które mają port USB, z którego sobie zasilisz przystawkę. Masz jeszcze Benq W1080 - w zasadzie to samo, ale z bliższym rzutem i również wersji z plusem i bez. I jeszcze starsze, podobne Optomy, ale nigdy nie posiadałem.
Mam od zeszłego roku W1070+. Kupiony jako mobilna zabawka głównie. Ale zacząłem używać w domu, no i tak mi się spodobało, że będę chciał zamontować projektor na stałe z ekranem 110-120cali. I prawdopodobnie zanim się zdecyduję na coś znacznie nowszego, to na początek na suficie wyląduje ten Benq. Póki co wyświetlam obraz na własnoręcznie zrobionym, prowizorycznym ekranie z zasłony ikea ok 105 cali :) Ale efekt już jest i fajnie się ogląda filmy.
 

art_ii

New member
Będę rozważał tą propozycję.
Z tymże mieszkam w Warszawie i trochę byłoby kupowanie "kota w worku" tak na odległość.
Zapytam przy używanym projektorze na co zwrócić uwagę oprócz przebiegu lampy?
Ewentualnie gdybym miał możliwość odbioru osobistego to na czym się skupić?
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zwróciłbym uwagę czy nadmiernie nie hałasują wentylatory (nie chodzi o samą głośność, ale czy np nie hałasują łożyska w którymś), oczywiście czy nie ma wypalonych punktów, jakiś plam na obrazie. Jeśli masz smykałkę, to zawsze możesz spróbować we własnym zakresie delikatnie wyczyścić taki projektor w środku, a jak poziom zaawansowania większy, to również optykę.
Mi się początkowo trafił W1070 z przebiegiem ~1600h za śmieszne 400zł. wyczyściłem go, łącznie z optyką i wymianą pasty termoprzewodzącej na czipie DMD. Oddałem go ojcu, bo chwilę po zakupie trafił mi się W1070+, a bardzo mi na USB zależało. Ten trafiłem praktycznie nówkę, miał niecałe 70h na oryginalnej lampie. Tu w zasadzie nie było co czyścić w samym wnętrzu. Ale w optyce już tak, miał jeden większy paproch. Do tego jak w poprzednim profilaktyczna wymiana pasty. I tu dodatkowo jeden wentylator był głośniejszy. Zamiennik z Ali za ok 60zł załatwił temat.

No i w moim przypadku oba kupowane na odległość.
 

art_ii

New member

znalazłem też taką używkę.
Pytanie co lepsze epson z tym przebiegiem czy ww. benq w1070?
(Czytałem, że epson nie ma czerni i jest głośniejszy ale lampy tańsze.)
Niestety oba musiałbym kupić zdalnie.


Pytanie dodatkowe - czy oba modele mają głośniki stereo (nie widzę tego w instrukcji przynajmniej epson)?
Jak podłączę rzutnik do dekodera TV to czy będę miał dźwięk?
 

lobo77

Member
Akurat ten model Epsona ma lepszy kontrast niż ww. Benq i ma też funkcję Lens shift działającą w szerszym zakresie niż BenQ co oznacza łatwiejsza instalację projektora
 

lobo77

Member
Skoro lepszy kontrast,to i czerń lepsza. Pamiętaj,że w tej klasie projektorów można zapomnieć o czerni jako takiej.
Co do głośności,to Epson wydaje się być ciut cichszy. Obydwa w trybie Eco będą znośne,co innego w trybie pełnej jasności wtedy będą głośne jak suszarki.
Najlepiej jakbyś miał możliwość zobaczenia na żywo jak one świecą.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Miałem te Benki, w tym te z plusem i chyba jeszcze jakiś wyższy model.
Epsona też, ale model tw5300 i to jest wyższa półka jak ten Benki.
Jak już, to ja bym dołożył.

Czy warto, moim zdaniem nie warto do 80-100".
Dozbieraj lepiej do tv np. 85"

Oglądanie z projekcji na ścianie to poroniony pomysł.
Brak czarnych odcięć, czyli mówiąc wprost czarnej ramki skutecznie zabija jakość, a jak dojdą jeszcze odbicia które rzucą dodatkowe światło na już wyświetlany materiał, to wyjdzie mydło.
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Eee tam,100 cali,to nie 85 ;)
Często można się trochę potargować,chociaż w tych przypadkach,fajnie byłoby mieć coś ze smartem...
Chciałem mieć jakieś zastępstwo plus opcję mobilną (1-2 w miesiącu zabranie sprzętu na wycieczkę weekendową z rodziną (wieczorne obejrzenie filmu) + 1-2 w miesiącu prezentacja materiału w firmie (po zasłonięciu okien).
 
Ostatnia edycja:

art_ii

New member
Niestety oba ww. rzutniki zostały sprzedane:
  • benq - tydzień temu
  • epson - dwa dni temu

Dziękuje za pomoc i dyskusję. Dzięki podpowiedziom i dosyć ciekawemu materiałowi 1584343 poszukam jednak używki.
Gdybyście spotkali coś ciekawego poproszę o link.
 

lobo77

Member
Czy warto, moim zdaniem nie warto do 80-100".
Dozbieraj lepiej do tv np. 85"
Osobiście też uważam,że jak projektor to i naprawdę duży ekran powinien być, taki minimum 120 cali przekątnej. Jak ma być 100 cali lub mniej,to moim zdaniem lepiej zainwestować w tv.
Chyba,że założyciel tematu chce oglądać filmy także w 3D no to tutaj tylko projektor wchodzi w rachubę. A jeżeli już jesteśmy przy 3D,to Epson w tej dziedzinie też będzie lepszym wyborem niż BenQ.
 

art_ii

New member
Sugestie zrozumiałem.
Czy mogę poprosić Was o rekomendację alternatywnych modeli i producentów projektorów bym mógł znaleźć używkę na poziomie ww. benq w1070 czy epson tw-5600?
Dziękuję
 
Ostatnia edycja:

art_ii

New member
Dopytam by doprecyzować "nie podniesiesz poprzeczki" co przez to rozumiemy?
Wyższe modele projektorów czy też wyższy budżet?

Szukam rozwiązania (orientacyjnie) w tym zakresie cenowym bo ma być to ma być rozwiązanie tymczasowe do momentu zakupu TV.
A dodatkowo nie mam dedykowanego pokoju do oglądania.
Będzie zawsze adaptacja (rozkładany ekran, zciemnienie rolet, rozłożenie rzutnika na stoliku) więc nie wiem czy nawet urządzenie z wyższej półki da mi znaczny skok jakościowy.
 
Do góry