[yamaha rx-685] Problem z dźwiękiem wieokanałowy

Maniakowy

New member
Witam,

Pewnie temat milion razy wałkowany, ale mimo obszernych wątków na necie nie moge dojść do tego.
Otoż zakupiłem amplituner yamaha rx 685 i probuje rozgryźć w nim odtwarzanie w czasie filmu dźwięku wielokanałowego.

Kiedy oglądam film na netflixie przez tv to yamaha pokazuje dźwięk dd+, ale dwukanałowy. Sprawdzałem różne opcje i różne kable.. podłączałem nawet optykiem. Ciągle to samo.

Myślałem, że może problem z tv. Puściłem film z 6 kanałowym dźwiękiem przez laptopa - tu dźwięk rowniez dwukanałowy pcm.

Jak to ogarnąć? Wcześniej mialem onkyo starszy model i wsZystko smigalo jak należy, a yamaha coś walczy ze mną :)

Doradźcie :)
 

Maniakowy

New member
Niby dwukanalowo, ale starszy onkyo widzial sciezke oryginalna. A Tv czemu dwukanalowy dzwiek? Zadne szkielko nie puszcza 5.1? Zrodlo - netflix - puszcza w wielokanalowym.. a Tv w koncu w miare swiezy
 

Maniakowy

New member
Ustawienia w tv sa dd+, sprawdzalem tez opcje wielokanalowy - to samo.
W ampli bawilem sie roznego todzaju ustawieniami, te 5.1 gra ale to zapewne za sprawa konwertowania dzwieku. Caly czas w ogolnych i formacjach jest dzwiek 2.0

Komp podlczony przez hdmi, wiec chyba sciezek mu starczy?:) zreszta onkyo dzialalo na tym samym kompie co teraz yamaha.

Czyli jest ten dzwiek 5.1 z tv czy go w rzeczywiostosci nie ma? Czy tylko ja mam taki problem?:)
 
Jak już pisze dd+ to nie może być 2.0 przecież jest sporo materiałów w tym formacie, u mnie z dekodera też jest puszczany sygnał dd+ 2.0 lub 5.1 w zależności od materiału.
Jeszcze spawdzw w ustawieniach tv czy nie ma tyrbu stereo .
Poza tym w Netflix u mnie przy wyborze ścieżki pisze np pl 5.1
 
Ostatnia edycja:

miroski

Member
Co prawda nie mam Yamahy ale miałem chyba wszystkie inne popularne marki amplitunerów i mam takie uniwersalne podpowiedzi. Sprawdzić testem głośników czy wszystkie kanały grają? Sprawdzić w konfiguracji głośników czy jest zapisane ustawienie 5.1? Puścić ścieżkę z 5.1 z laptopa i upewnić się (w ustawieniach karty dźwiękowej). że faktycznie taki dźwięk wychodzi. Sprawdzić w menu Yamahy jaki sygnał otrzymuje na WEJŚCIU a jaki sygnał podaje na głośniki? Jeżeli otrzymuje 5.1 a wysyła 2.0 to w głównych opcjach dźwięku wybrać ustawienie w rodzaju auto decode, auto surround, direct lub coś podobnego. To nowy model więc musi odtwarzać ścieżki wielokanałowe z plików. Podłącz pena z muzyką w dts i sprawdź.
 

werf

Active member
Bez reklam
Z tego co pamiętam Yamaha po wciśnięciu guzika straight powinna pokazać lub przełączyć się na sygnał który realnie dostaje.
 

Maniakowy

New member
W tym watku calym chodzi mi o to ze wchodzace zrodla dzwieku do amplitunera sa 2.0.

Sprawdzam to za pomoca informacji w ustawienich yamahy - wchodzacy dzwiek jest zawsze 2.0 - ymaha oczywiscie w zaleznosci od swoich ustawien konwertuje na 5.1. Problrmem tutaj jest moim to, ze nie chce by konwertowala tylko miala oryginalny dzwiek 5.1

Rozmawialem z dzialem tevhnicznym od telewizora i wskazali ktore ustawienia sprawiaja ze tv przupszcza sygnal dzwiekowy dalej niesfortmatowany w zaden spsob - dalej jest 2.0 mimo ze netflix wykazuje 5.1

Moze sie lekko czepiam, ale nie bedac znawca od dzwieku wiadomym jest ze wymuszone 5.1 to nie to samo co oryginalne 5.1 :)

Ps. Opcja streight nie zmienia dzwieku - ale w tym przypadku jak dostaje 2.0 to wiadomym jest ze i tak puszcza dalej na glosniki
 
Ostatnia edycja:

Disto

New member
Bez reklam
Skoro, jak sam piszesz, ze źródeł w[y?]chodzi 2.0, to jak ma wyjść z ampli oryginalne dolby 5.1 ?
Yamaha symuluje to prologic'iem na 5.1, bo nic innego nie może. Przyczyny szukaj w źródłach nadajacych sygnał do Yamahy.
 
Ostatnia edycja:

Maniakowy

New member
Faktycznie moze troche juz zakrecilem :)

W informacjach odbosnie zrodla dzwieku amplituner podaje, ze dostaje wejscie sygnalu jedynie 2.0

Caly szkopul polega na tym, ze leci do niego z tv dzwiek wielokanalowy a on widzi 2.0. Wg dzialu technicznego tv philips w chwili obecnej mam wyjscie z tv wielokanalowe (oryginalne bez ingerencji elektroniki tv).. wiec teoretycznie powinien amolituner miec wielokanalowe :)

Z laptopa podaje za pomoca hdmi rowniez dzwiek wielokanalowy a amplituner widzi 2.0 -> w tym przypadku nie jestem lewien xzy komp potrafi na takiej slabej karcie dzwiekowej puscic taki dzwiek.

Nie moge dojsc do tego czemu na wyjsciu tv puszcza dd+ 5.1 a amplutner na wejsciu ma dd+ 2.0 - mimo ze sa ze siba podlaczone bezposrednio.
 

Disto

New member
Bez reklam
Z telewizją róznie bywa. Programy nadają zazwyczaj kilka ścieżek w róznych formatach np. domyślnie nadają w PCM stereo czy inne w DD+ [polsat] itd. Trzeba znaleźć w tv opcje wyboru odpowiednigo kanału audio oglądanego aktualnie programu. DD+, nie oznacza, też że zawsze wszystkie ścieżki 5.1 będą aktywne. Często bywa że jest właśnie 2.0 czy np. 3.1.
Próbowałeś testem 5.1 z pena?
 

Maniakowy

New member
Zrobie ten test z pena jak tylko go ogarne, bo cos zadnego nie mam pod reka.

Telewizja wiadomo ze roznie podaje. Ale ja sprawdzam na netflixie - na pakiecie hdr - sciezka 5.1 jest tutaj standardem wiec i takie cos powinien amplituner widziec. A on widzi tylko 2.0
 

Maniakowy

New member
Odtwarzajac sciezke 5.1 podana w poscie powyzej jest caly czas dzwiek 2.0. W chwili odtworzenia dzwieku z glosnikow z tylu dzwiek leci przez przednie.

Zarowno gdy na amplitunerze jest ustawiona opcja streight ( aplituner nie pokazuje tylnnych glosnikow), jak i na innych ustawieniach nie ma dzwoeku 5.1

Jakies sugestie co dalej sprawdzac?
 

Maniakowy

New member
I jeszcze dziwna dla mnie rzecz. Nagralem wkoncu na usb sciezki testowe - zarowno te w formacie .wav oraz .mp4

To moje AV nie obsluguje tych formatow? Bo ani jednego ani drugiego nie chce odtworzyc. Laptop normalnie odtwarza.
 
Do góry