Wymiana starego LCD 32" (HD Ready) na nowy Full HD - prośba o pomoc w wyborze

lochoo

New member
Witam,

Jakieś 3,5 roku temu korzystałem już z tego forum przy wyborze TV LCD. Kupiłem Samsunga LE32R82B - posiadam go do dziś i generalnie jestem z niego bardzo zadowolony, jest tylko jeden szkopuł. Jest to TV o rozdziałce 1360x768 (niestety gdy go kupowałem kosztował prawie 4000 co było dla mnie sporym wydatkiem a o full HD w tamtych czasach moglem tylko marzyć)

W związku z tym że obecny TV używam głównie jako monitora do PC to mała rozdziałka w najnowszych grach zaczęła mi powoli przeszkadzać i w związku z tym postanowiłem że czas na wymianę. Bardzo proszę o porady specjalistów zaznajomionych z tym co na chwilę obecną oferuje rynek. Moje preferencje i info na temat rzeczy które mogą byc przy udzielaniu porady istotne znajdują się poniżej. Za porady z góry dziękuję.

Odległość od ekranu - 2,5m-3m (przy oglądaniu filmów) o 0,8-1m (gdy służy jako monitor do PC)
Okno na wschodniej ścianie, po prawej stronie za TV, oglądanie z naprzeciwka (Słońce nie jest problemem gdyż a) w godzinach przedpołudniowych rzadko korzystam z TV (okno od wschodu) a poza tym żaluzje cały czas mam zasłonięte.
Wymiary pokoju - 3,7x2,5m
Obecny telewizor - SAMSUNG LE32R82B
Pora dnia w czasie której użytkuje TV - raczej wieczorem/w nocy
Preferowana wielkość telewizora - Chyba 32" chociaż po przeczytaniu kilku postów dochodzę do wniosku że przy rozdzielczości full hd taki rozmiar telewizora nie jest najlepszy więc czekam na propozycję 37" 40"? (czy aby nie za duże rozmiary do używania jako monitor z odległości 1m?)
Preferowana marka - SAMSUNG
Podłączone urządzenia:

  • PC (na obecną chwilę karta graficzna Gigabyte GTX 260 896MB (DVI/HDMI) ale z wymianą TV prawdopodobnie dokonam wymiany karty na HIS Radeon HD 6950 2048MB GDDR5 lub ZOTAC GeForce GTX 570 1.28GB DDR5 PCI-E BOX - wtedy połączenie HDMI/HDMI)
  • Tuner Cyfrowy Motorola (w sieci kablowej Aster)

Pozycja z jakiej TV będzie oglądane - glownie na wprost + lekkie odchylenia (do 20 stopni)
Czytanie filmów przez USB - miły chociaż niekonieczny dodatek(TV podłączony do PC)
Sygnał - Kablówka cyfrowa w Aster
Programy HD - 0 a w planie może kilka ale raczej nie oglądam telewizji, a filmy HD za pośrednictwem PC (na razie w 720p a w 1080p po wymianie TV) + gry - głównie FPS'y (w rozdziałce 1360x768 na obecnym TV oraz w 1080p po zmianie na nowy
Średni dzienny czas użytkowania - 5h+ (10h+ w weekendy)
Ilość osób przed telewizorem - 1 do 2
Wiszący czy stojący - Stojący
Klasa cenowa - 2000-2500zł
Oczekiwania - Jak już wspomniałem między wierszami TV służył będzie przede wszystkim jako monitor do PC - do oglądania filmów 50% (720p i 1080p), grania w gry (1080p) 30%, przeglądarka internetowa 10%. W TV ważna jest dla mnie wyrazistość obrazu i "soczystość" kolorów, brak zniekształceń , smużenia spowodowanego szybkim ruchem (gry FPS), oraz możliwie dobre na LCD odwzorowanie czerni. Dźwięk nie jest zbyt istotny gdyż tu używam głośników 5.1 podłączonych do kompa a konkretnie X-540 Logitecha podłączonych do karty Creative soundblaster X-fi Titanium - Tak właściwie jeśli to komuś do udzielenia porady potrzebne poniżej specyfikacja PC jaki do TV będzie podłączony:

Mobas: Gigabyte P35-DS3R (rev.1.0);
Procek: C2D E8400 (rev.E0) 3,0GHz OC 3,6GHz;
Chłodzenie: Pentagram Freezone HP-120 AlCu Karakorum;
Pamiatki: 4x1GB PDP Patriot 800MHz, CL5;
Grafa: Gigabyte GTX 260 896MB; (wkrótce: HIS Radeon HD 6950 2048MB GDDR5 lub ZOTAC GeForce GTX 570 1.28GB DDR5)
Zasiłka: Chieftec CFT-600-14CS 600W;
Twardziel: Seagate Barracuda 7200.7, 320 GB + 4x WD My Book Essential 2.0 1TB USB 2.0 ;
Monitor: TV Samsung LE32R8 32";
Buda: Chieftec BH-01B-B-B;
Dźwiękówka: Creative Sound Blaster X-Fi Titanium;
Głośniki/Słuchawki: Logitech X-540 5.1/ Creative HQ-1700
OS: WIN7 ULTIMATE 64bit
 

bayes

New member
To była ironia czy może dostałeś informacje na priv?

Pytam, bo sam szukam telewizora głównie do gier, ale też takiego który posłuży jako monitor podłączony do laptopa (wyjście cyfrowe).

Obecnie mam 24" zwykły monitor HP i myślę, że przy full hd 32" z odległości do 1m jest optymalne (ale człowiek potrafi szybko przyzwyczaić się do większego ekranu).

Z 32":
- Toshiba 32x733
- Panasonic tx-l32g20 (matryca ips, słaba czerń?)
- Samsung le32c530 (bo tani, matryca błyszcząca)
- Samsung le32c650 (matryca błyszcząca)
- Sharp lc32fb510 (fh510 - to są chyba różnice tylko w kolorze obudowy?, ktoś na forum napisał, że wymaga dostosowania ustawień, aby bez problemów korzystać przy podłączeniu do pc)

Moim zdaniem matryce błyszczące to nie jest dobre rozwiązanie nawet jak okno jest zasłonięte. Różne refleksy przy słonecznym dni albo ze lamp zainstalowanych na suficie mogą zepsuć efekt większego nasycenia kolorów.

Do 37" jestem słabo przekonany po przeczytaniu różnych opinii na forum o tym jak producenci traktują tę wielkość po macoszemu. Może tylko Panasonic tx-l37g20.

Z 40" odpowiedniki 32".

Czy forumowi wyjadacze mogą coś jeszcze polecić (albo dopisać opinie o wymienionych modelach)?
 

lochoo

New member
Myślalem o Samsungu LE37C650 lub 40C650 ale jego wadą jest podobno to że strasznie buczy gdy jest włączony

o np tu: http://www.hdtv.com.pl/forum/lcd/57028-buczenie-w-samsung-le37c650.html

Może jakaś porada?

Poza tym obawiam się losowania w przypadku użytej w danej sztuce matrycy a po tym co poczytałem na różnych mam mętlik w głowie. Jest mi ktoś w stanie odpowiedzieć jaką matrycę najlepszą a jaką najgorszą w w/w modelach można trafić?

Jak jest z połączeniem PC do c650 przez HDMI (mam na myśli gry i filmy HD)? Potrzebuje jakiegoś super kabla czy stary który mam, kupiony kilka lat temu za jakies 35 zł będzie wystarczający?
 
Ostatnia edycja:

Kipila

New member
Odgrzeję temat.
Moje potrzeby podobne do tych w pierwszym poście, czyli:
Odległość od ekranu - 2 m (przy oglądaniu filmów) o 0,8-1m (gdy służy jako monitor do PC)
Wymiary pokoju - 3,7x2,5m
Obecny telewizor - monitor LG Flatron W2600H
Pora dnia w czasie której użytkuje TV - raczej wieczorem/w nocy
Preferowana wielkość telewizora - 32"
Preferowana marka - brak
Podłączone urządzenia:

  • PC
  • pamięć USB
Pozycja z jakiej TV będzie oglądane - glownie na wprost + lekkie odchylenia (do 20 stopni)
Czytanie filmów przez USB - miły chociaż niekonieczny dodatek (TV podłączony do PC)
Sygnał - SD
Programy HD - 0 a w planie może kilka ale raczej nie oglądam telewizji, a filmy HD za pośrednictwem PC + gry - głównie FPS'y
Średni dzienny czas użytkowania - 5h+ (10h+ w weekendy)
Ilość osób przed telewizorem - 1 do 2
Wiszący czy stojący - Stojący
Klasa cenowa - do 2000 zł
Oczekiwania - Chciałbym żeby TV miał matową matrycę i możliwie cienką ramkę wokół ekranu. Rozdzilczość FullHD odświerzanie min 100Hz, możliwe niski input lag i czas reakcji. Tuner MPEG4
Moje typy po przejrzeniu oferty rynkowej:

  1. Philips 32PFL7404H
  2. Samsung LE32C630
  3. Samsung LE32C650
  4. LG 32LD550
  5. LG 32LD650
  6. inne propozycje?
Niestety nie wiem jakiego typu ekran posiadają (błyszczący czy matowy?)
Dziękuję za odpowiedzi.
 

Kipila

New member
możliwe ale niestety doczytałem że samsungi mają matryce błyszczące co je eliminuje... LG mają matową ale nie mam żadnych informacji na temat poprawności ich współpracy z PC. Pozostaje Philips, ma matrycę półmatową i tryb PC. Nie będę żałował jego zakupu? :>
 
Do góry