Wybór telewizora OLED - 77' / 83'

iamemwu

New member
Hej!

Poszukuję telewizora do salonu w swoim nowym mieszkaniu.

Trochę biję się z myślami, czy wziąć 77' czy 83'. Z jednej strony jestem przyzwyczajony do dość bliskiej odległości do telewizora, z drugiej - też nie chcę przesadzić, jeśli miałoby się okazać że telewizor jest ciężko objąć wzrokiem, albo bardzo męczy oczy :D Na pewno interesuje mnie tylko i wyłącznie OLED, prawdopodobnie od firmy LG.

Obserwowałem ceny tych telewizorów od kilku miesięcy. Miałem upatrzony model zdaje się C3 83' (był chyba za około 17k pln), ale widzę że została niedawno podmieniona generacja telewizorów na C4 i teraz kosztuje 22k. Co wydaje się strasznie dużo, biorąc pod uwagę, że 77' z tej samej serii kosztuje 11k. Generalnie nie miałbym problemu zapłacić 25k za telewizor, który będzie faktycznie warty tej kwoty, ale tutaj mam wrażenie - że trafiłem w trochę zły moment cenowo, bo podejrzewam że ta 83' w ciągu kilku miesięcy dość istotnie zejdzie z ceny.

Ogólnie to moje główne wątpliwości na ten moment: 77' czy 83'
Który model telewizora LG? Seria C, czy seria G?
Czy warto jest brać starszy rocznik? np. 2022, czy 2023. Np. znalazłem C2 na jednej stronie w rozmiarze 83' za niecałe 15k pln, ale to w tej chwili generacja sprzed 2 lat - zastanawiam się, czy tu będą istotne różnice między tymi telewizorami. Widziałem, że jest opcja dzielenia obrazu między różne źródła (a chętnie bym czasem uruchomił z 2-3 mecze jednocześnie np., wiem że do tego muszą być różne źródła obrazu, ale to akurat nie problem), a chyba ilość jednoczesnych ekranów na telewizorze zależy od rocznika i wersji - tutaj nie mam pełnego info.

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor? Salon z kuchnią, 24 m^2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? 3-3.2 metra
3. Ile osób zasiada przed telewizorem? 1 osoba, max dwie.
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne? zawsze na wprost
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć? telewizor ma wisieć na ścianie
6. Jak słońce świeci w pokoju? okna w salonie są od południa, pomieszczenie jest dość jasne
8. Co chcemy aby telewizor posiadał? najważniejsza jest dla mnie jasność obrazu i wielkość (bo jednak z doświadczenia, to wielkość doświadcza największych wrażeń), ale ze względu na jakość interesują mnie tylko OLEDy
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora? dekoder z UPC, do tego będzie wiele aplikacji VOD - Netflix, różne z transmisjami sportowymi
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora? planuję zakup soundbara
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor? średnio z 3-4 godziny
12. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? transmisje sportowe, czasem seriale z netflixa
13. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola? tak, to będzie najczęściej wykorzystywana funkcja telewizora - granie na PlayStation
14. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? zdecydowanie więcej wieczorem, niż w trakcie dnia
15. Preferencje co do wielkości? 83' albo 77', zależnie od ceny i oferowanych funkcji :) o ile 83' będzie dobry do takiego pomieszczenia. Poniżej rzut funkcjonalny salonu dla lepszej wizualizacji:
1720174264880.png

16. Co Cię denerwuje w telewizorach? Wolne działanie menu
17. Preferencje co do marki? LG
18. Czy telewizor ma mieć 3D? niepotrzebne
19. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? 10-20k, w zależności od funkcjonalności którą otrzymam za daną cenę. Maksymalnie do 25k, ale to gdyby jakaś perełka się trafiła :)
 

nelson87

New member
Jeśli masz sofę w tym miejscu jak na rysunku i się oprzesz, to od oczu nawet 3.7m masz. Moim zdaniem jak największy z przystępnie dostępnych OLEDów - 83" (98" dalej mają chorą cenę). Tym bardziej jeśli oglądasz transmisje sportowe. Sam mam 65" z 2.6m i przy transmisjach sportowych (meczach) ci piłkarze są jakby mali :). Przy filmach jest OK.

Rzeczywiście ceny starszych OLED 83" dynamicznie maleją, może w końcu te TV będą w przystępnych cenach. Aż wszedłem sprawdzić ile C3 83" kosztuję, to teraz 15.5k w AudioColor! Moim zdaniem super oferta. Więc zamiast C2 to C3 jeśli już (lepszy upscaling - głównie tym się różnią). Jaśniejszy G4 w 83" ma matrycę MLA, także półka premium, ale cenowo sporo wychodzi, G3 w 83" MLA nie będzie mieć, więc to prawie to samo, co C3 83" ale za to dużym heatsinkiem, co pozwala jeszcze trochę bardziej podbić jasność, ale raczej w trybie HDR, SDR będzie wyglądał podobnie. Wg mnie jak masz brać teraz i 83", to to C3, natomiast, aby spadły ceny dużych TV z MLA, to moim zdaniem rok trzeba jeszcze poczekać.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
W tych warunkach 83C45 będzie super.
Zarówno wielkość jak i jakość .
Pytanie ile masz max kasy ?
 

iamemwu

New member
W tych warunkach 83C45 będzie super.
Zarówno wielkość jak i jakość .
Pytanie ile masz max kasy ?
Tak z 25k mógłbym wydać, ale ta nowa generacja C4 za tą kasę mnie nie przekonuje szczerze mówiąc. Za 15.5k mogę kupić C3, a do C4 musiałbym dopłacić 6k - a z tego co widzę, to różnice między nimi nie są wielkie. Chyba skończę na zamówieniu tej 83'' C3.
 
Do góry