Wybór kina domowego oraz koncepcja.

scissorhands

New member
Dzień dobry,
Proszę Was o poradę odnośnie sprzętu audio do mojego domu.
Salon ma ~40m^2. Myslałem o takim zestawieniu:

Onkyo TX-NR414 + kolumny stereo JBL ES 80 + głośnik centralny JBL ES 25 C + głośniki (jako satelitarne) np. JBL HTi 6C. w zabudowie sufitowej, ponieważ pomieszczenie jest, jakie jest i nie bardzo mam gdzie ich stawiać na podłodze. Chciałbym, aby głośniki działały bez subwoofera, bo nie mam gdzie go postawić, tak aby nie ciągnąć kabli po całym pomieszczeniu. Sprzętu używałbym głównie do słuchania muzyki głównie rock brytyjski, czasem jakiś film na DVD. Nie muszę gośno słuchać muzyki, bardziej mi zależy na w miarę czystym brzmieniu. Czy da się to załatwić kosztem powiedzmy ~4kPLN?
Będę wdzięczny za sugestie z Waszej strony.

edit. chciałem dodać zdjęcia pomieszczenia, ale niestety jeszcze nie mogę.


Pozdrawiam Edward
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Salon masz duży i to wymusza większe koszty. Napisałeś że głównie do słuchania muzyki a wybrałeś podstawowy amplituner Onkyo, który w stereo będzie kiepski oraz JBL ES80, które też głównie nadają się do kina. Kolumny może i jakoś by nagłośniły taki salon ale amplituner zdecydowanie za słaby. Widzę 2 wyjścia. Jeśli słuchasz dużo muzyki to lepiej kup wzmacniacz stereo + 2 kolumny. Lub na początek lepszy amplituner KD i tylko kolumny frontowe i zestaw systematycznie rozbudowywać.
 

scissorhands

New member
Dziękuję za odpowiedź,
Proszę, powiedz mi, co masz na mśli pisząc, że to "podstawowy amplituner", nie bardzo wiem, co miałeś na myśli - rozumiem, że kiepska jakość dzwięku będzie i w ogóle nie ma co sobie nim głowy zawracać?
"Amplituner za słaby" w sensie mocy na kanał? czy inny parametr miałeś na myśli?, bo inne amplitunery też oferują mniej, więcej 100W na kanał (jeżeli o moc oczywiście chodzi).

Jeżeli rozważymy pierwszą propozycję, to o jakim sprzęcie mówimy? (może jakieś przykłady) - co wg Ciebie mogłoby działać poprawnie.
Lepszy amplituner, - proszę Cię również o jakieś propozycje, bo szczerze mówiąc w temacie audio jestem zielony jak szczaw na wiosnę ;)

ps. a jak wygląda sprawa z głośnikami, jako satelity - w zabudowie (w suficie podwieszanym). Można zastosować, czy lepiej dać sobie spokój z nimi?

Dziękuję za podpowiedzi.
Pozdrawiam Edward
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
budżetowe modele ampli, nie są zbyt muzykalne i nie są potworami mocy. Tym bardziej onkyo w stereo wypada najsłabiej. Masz spory metraż takim ampli za dużo nie zwojujesz. Celował bym w wyższe modele:) i jeśli ma być dość dobre stereo to bym sobie darował onkyo, no chyba że z czasem zainwestujesz w wzmak stereo to można brać onkyo ale zdecydowanie wyższy model. Masz 4 koła więc na Twoim miejscu, kupił bym dość dobre ampli i tylko fronty:) i sukcesywnie rozbudowywać. Jest spory metraż więc musi to mieć trochę mocy:)
 

scissorhands

New member
Dzięki,
to co w takim razie skupmy sie na kinie domowym z "z lepszej" półki, z kolumnami frontowymi na razie, to co w takim razie warto wziąć pod uwagę?
Myslę, że cos z w miarę dobrym basem, bo będzie bez subwoofera. ale tak jak wspomniałem nie zależy mi na głośności całości. bardziej na dzwięku.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jesli ma byc bez suba to tylko dwie marki przychodza mi do glowy: Klipsch oraz Paradigm. Suba oczywiscie nie zastapia w kinie, ale halasu narobią. Fox bardzo ładnie to opisał. Do brytyjskiego rocka obie pozycje będa super. Niestety na taki metraz zjedzą nam caly budzet, a gdzie ampli?Mozesz wkleic fotke/schemat pomieszczenia? Ulatwi to podpowiedzi. Niestety przy takim metrazu rowniez rosna koszty. Jak w zyciu, wiekszy samochod wiecej pali, wiecej kosztuje przeglad, wiecej ubezpieczenie, wiecej naprawa, wiekszy garaz itd. Z audio jest tak samo. Duzy metraz to duze kolumny, duze kolumny to mocna elektronika, dlugie kable, itd.
Warto rowniez (wlasciwie wg mnie nie warto a nawet trzeba) wybrać sie na odsluch kilku kolumn i amplitunerow. Roznice są znaczne w brzmieniu.
 
Ostatnia edycja:

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak krzysiek radzi :). My możemy jedynie podać Ci propozycje w kolumnach i elektronice, opisać swoje osobiste sugestie na ich temat, oraz nakłaniać do dołożenia każdej złotówki hehe:D. Wiedząc mniej więcej co w trawie piszczy udać się na odsłuch :)
 

scissorhands

New member
Jesli ma byc bez suba to tylko dwie marki przychodza mi do glowy: Klipsch oraz Paradigm. Suba oczywiscie nie zastapia w kinie, ale halasu narobią. Fox bardzo ładnie to opisał. Do brytyjskiego rocka obie pozycje będa super. Niestety na taki metraz zjedzą nam caly budzet, a gdzie ampli?Mozesz wkleic fotke/schemat pomieszczenia? Ulatwi to podpowiedzi. Niestety przy takim metrazu rowniez rosna koszty. Jak w zyciu, wiekszy samochod wiecej pali, wiecej kosztuje przeglad, wiecej ubezpieczenie, wiecej naprawa, wiekszy garaz itd. Z audio jest tak samo. Duzy metraz to duze kolumny, duze kolumny to mocna elektronika, dlugie kable, itd.
Warto rowniez (wlasciwie wg mnie nie warto a nawet trzeba) wybrać sie na odsluch kilku kolumn i amplitunerow. Roznice są znaczne w brzmieniu.

Patrzyłem na Klipsch i Paradigm. Bardzo fajne kolumny i rzeczywiście zjadają cały budżet :/
A co do amplitunera, to na jaki koszt mam sie nastawić? A powiedzcie mi jeszcze z tymi satelitami, bo jak coś to muszę otwory w gips kartonie powywiercać ;)
Wrzuciłbym jakieś zdjęcia, ale niestety muszę mieć 5 postów :/

ps. a powiedzcie, co sądzicie o takim połączeniu (jest to zestaw u mojego teścia).
Zestaw głośników kina domowego 5.1 Northridge Cine Pack (E20 x 2, E80 x 2, EC25, E150)
aplituner Harman/Kardon AVR 255
Czy to jest prawidłowe spasowanie sprzętu? Salon taki sam ~40m^2.
Bo w sumie uwag nie mam, gra czysto, głośno, ale tak z Waszego fachowego punktu widzenia?
Czy grałoby lepiej, żeby w nim coś wymienic na inne?

Wybaczcie za natłok pytań ;)
pozdrawiam
 

woytaski

New member
Bez reklam
Tylko nie zapominaj o kablach. Głośniki same grać nie będą...
Ja zaczynałem z podobnego poziomu jak Ty. Niestety po kilku tygodniach spędzonych na tym forum, wyprowadzono mnie z błędu i w efekcie pierwotny budżet po doliczeniu kabli przekroczyłem... 2x z (małym okładem) ;) Więc albo decydujesz się od razu na większy wydatek, albo...
Ale to już koledzy wyżej napisali.
 

scissorhands

New member
Rozumiem, że kable Berkera za 5PLN/mb. to nie jest wystarczająca jakość? Położyłem je pod tynkiem, więc nie ma już chyba wyjścia. Bardzo chciałem uniknąć kabli plączących się po podłodze.

ps.
Pomieszczenie i zabudowa, o której pisałem wcześniej:

146xqo.jpg


zul7vm.jpg


Strzałkami zaznaczyłem miejsca na głośniki w zabudowie w suficie podwieszanym, Jest sens robić satelity w ten sposób, czy sobie darować? Jak widać na rysunkach miejsce na kolumnę z prawej strony zabudowy jest, natomiast z lewej jest problem, bo kominek w chwili używania będzie rozgrzewać kolumnę. Bedzie problemem jak lewa kolumna będzie odsunięta dalej?
Pozdrawiam Edward
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Będzie problem, bo będzie grac na stoł zamiast do Ciebie. Prawa tez nie ma miejsca jak Ci się wydaje. Satelity po sufitem to z deczka za wysoko. Idealnie byłoby po bokach/ z tyłu za kanapą.
A gdzie dasz central, amplituner? Poczatkowo myslalem, ze tylko sounbar się zmieści, ale jeśli projekt będzie idealnie wykonany to tez nie bardzo :(

Wszystko ładnie, nowocześnie, ale znowu nieprzemyślane do zestawu kolumn. Proszę uczulać projektantów, ze wystroj powinien byc nie tylko ładny, ale praktyczny, użytkowy i tez spelniac normy do rozstawu kolumn chociaż stereo, a częściej 5.1. Ze tez nie ma nawet jednych zajęć na studiach architektury, by choć podjąć probę tego tematu (nie mowie, żeby od razu zrobić z tego przedmiot, ale choć jeden rodzial w podręczniku "Wybrane elemnety podstaw projektowania wnętrz" powinien być. W ten sposób designerzy nie maja pojecia, ze istnieje cos takiego jak kino domowe. Podobnych watkow było już kilka.

Inna sprawa, ze inwestor, jeśli planuje w przyszłości taki zakup powinien sie choć trochę zainteresować tematem i szepnac to i owo projektantowi, a nawet nadzorować jego prace, a nie całkowicie zdac się na jego pomysl i potem myslec, ze jakos to będzie.

A masz moze schemat/rzut z góry?
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dokladnie, piekne wnetrza, ale co z tego jak kompletnie nie nadajace sie do systemow KD, a jezeli juz to mocne kompromisy.
Co do samych projektantow to tez roznie z nimi bywa, pracowalem w wieloma i w zasadzie kazdy z tych projektow konczyl sie na moich poczatkowych pomyslach, zenada - szczegolnie ze nie sa to tanie uslugi. Dodatkowo bardzo lubia wydawac nie swoje pieniadze, a jak sie potem okazuje mozna zrobic wszystko o 20-40% taniej, tylko trzeba chciec i byc bardziej kreatywnym.
 

scissorhands

New member
Będzie problem, bo będzie grac na stoł zamiast do Ciebie. Prawa tez nie ma miejsca jak Ci się wydaje. Satelity po sufitem to z deczka za wysoko. Idealnie byłoby po bokach/ z tyłu za kanapą.
A gdzie dasz central, amplituner? Poczatkowo myslalem, ze tylko sounbar się zmieści, ale jeśli projekt będzie idealnie wykonany to tez nie bardzo :(

Wszystko ładnie, nowocześnie, ale znowu nieprzemyślane do zestawu kolumn. Proszę uczulać projektantów, ze wystroj powinien byc nie tylko ładny, ale praktyczny, użytkowy i tez spelniac normy do rozstawu kolumn chociaż stereo, a częściej 5.1. Ze tez nie ma nawet jednych zajęć na studiach architektury, by choć podjąć probę tego tematu (nie mowie, żeby od razu zrobić z tego przedmiot, ale choć jeden rodzial w podręczniku "Wybrane elemnety podstaw projektowania wnętrz" powinien być. W ten sposób designerzy nie maja pojecia, ze istnieje cos takiego jak kino domowe. Podobnych watkow było już kilka.

Inna sprawa, ze inwestor, jeśli planuje w przyszłości taki zakup powinien sie choć trochę zainteresować tematem i szepnac to i owo projektantowi, a nawet nadzorować jego prace, a nie całkowicie zdac się na jego pomysl i potem myslec, ze jakos to będzie.

A masz moze schemat/rzut z góry?


Schemat poniżej, tam z prawej strony zabudowy kolumna wejdzie, sporo miejsca. Natomiast ta lewa strona mnie martwi, bo kominek już stoi i nie ma już odwrotu. Mogłem kupić kominek z płaski frontem, to nie byłoby teraz problemu. Ajajaj.


23m9e6g.png



ps. tam pod schodami mam troche miejsca, można by tam wrzucić subwoofer, czy raczej kiepski pomysł? No i jakie ewentualnie przewody puścić w ścianie, bo rozumiem, że subwoofer podłącza się 2 chinchami.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
na prawde nie wiem co Ci doradzić w sprawie lewej kolumny. Na pewno nie może tam stać, chyba ,ze kominek dla ozdoby :)

Kolumn nie powinno się tak wciskac, jak chcesz to zrobić w przypadku prawego frontu. Kolumny musza trochę "pooddychać" - wtedy grają znacznie lepiej. Zaleca się 1m od scian bocznych i tylnych, ale mało kto może tak ustawić, dlatego za minimum przyjmuje się 50 cm, ale tez nie każdy może sobie tak ustawic. To jeszcze u Ciebie najmniejszy problem.

Sub teoretycznie może być w dowolnym miejscu, ale w praktyce w każdym miejscu bas brzmi nieco inaczej. Poprawne ustawienie basu w kinie to dosc skomplikowana zabawa.

Kabel do suba to w 99% podlacza się pojedynczym kablem RCA do gniazd LFE.
 

scissorhands

New member
Satelity po sufitem to z deczka za wysoko. Idealnie byłoby po bokach/ z tyłu za kanapą.
A gdzie dasz central, amplituner? Poczatkowo myslalem, ze tylko sounbar się zmieści, ale jeśli projekt będzie idealnie wykonany to tez nie bardzo :(

Centralny myślałem pod TV, a amplituner we wnęce pod TV.

Niestety, jak widać z tymi satelitami jest problem, bo nie ma na czym ich postawić, tak aby nie walały się kable przez środek pomieszczenia. Na ścianie z boku mógłbym jedną powieśić, natomiast nie ma, gdzie drugiej powiesić :/. W sumie jeszcze jestem przed położeniem podłogi to może zrobić kable pod podłogą i gniazdka w podłodze? Wtedy można satelity na podstawkach.

Nie myślałem, że będzie taki problem z tym pomieszczeniem, jeżeli chodzi o nagłośnienie :/
Zupełnie nieustawny salon do audio.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ustwany to on by byl lepiej, gdbys wklad do kominka zamowil prosty, a nie narozny.
Satelity na podstawkach to juz fajny pomysl.
Myslisz, ze central, amplituner, i odtwarzacz tam sie zmiesci? Jesli ten render jest prawdziwy to raczej kiepsko. Pamietaj, ze centralne kolumny mają nawet 15-20 cm wysokosci. Nie mowimy tu o plastikach. Ampli to zazwyczaj 17-18 cm, 7 cm odtwarzacz, plus troche luzu by ich nie ugotowac. Masz w tej wnece 30 cm wysokosci, a pod telewizorem 20cm?
 
Ostatnia edycja:
Do góry