Wybór frontów do RX-V771

Spitter

New member
Witajcie,

Przyszła u mnie pora na "jesienne porządki". Graciarnia, którą przez pewien czas okazyjnie gromadziłem zaczyna mnie poważnie męczyć. Podejrzewam, że Was przyprawia o mdłości. Tak czy inaczej - planuję na pierwszy rzut wymienić fronty na podłogówki. Nie będę pytał jakie konkretnie kolumny są dla mnie najlepsze, bo sam nie wiem - muszę posłuchać. Repertuar, którym się katuję nie ułatwia zadania. Słucham zarówno muzyki jak i oglądam filmy. Gatunkowo od klasyki, przez rocka, reggae, elektronikę, radio - głównie to muzyka, ale KD też musi być. Dodatkowo dość często zmieniam miejsce zamieszkania i nigdy nie wiem, w jakim pomieszczeniu przyjdzie mi ustawiać sprzęt. Może kiedyś dorobię się dwóch salonów na dobre STEREO i KD, ale to jeszcze nie ten czas... :(
Na chwilę obecną Tannoye są dla mnie nie zbyt "studyjne" - pięknie grają, ale jakoś bez wyrazu (niekoniecznie basu). Pewnie są też "nieco" za małe do tego amplitunera. Nie mam zwyczaju głośno słuchać muzyki. Żona ma małego Pianocrafta E-730 i powiem szczerze, że czasami mnie ten sprzęcik bardzo pozytywnie zaskakuje.

Wracając do sedna - chciałbym zadać kilka pytań:
1. Co polecilibyście dla mnie jako propozycje do odsłuchania?

2. Pytanie zasadniczo związane z powyższym - jako elektronik zupełnie nie ufam specyfikacjom technicznym (szczególnie danym o mocy). Zarówno wzmacniaczy jak i głośników. Dla przykładu, moja Yamaha w maksie pobiera z sieci do 590W, nijak nie wychodzi 7x160W. A gdzie jeszcze sprawność zasilacza?:shock: Wiem, wiem - moc akustyczna, dynamiczna i cała masa innych chwytów na klienta. Nie wierzę i już, wierzę za to w doświadczenie doświadczonych.

3. Odsłuch w salonie - zastanawia mnie kwestia wygrzania sprzętu. Nigdy przecież nie wiadomo, czy prezentowana para to świeżak z kartonu czy 2-letnia ekspozycja. Co nie zmienia faktu, że lepiej posłuchać niż kupować na podstawie fotografii z katalogu.

4. Jak już uporam się z frontami - jaki sugerujecie kolejny krok? Co jest/będzie większą lipą w tym zestawie - sub czy satelity lub center?

Kategoria cenowa - 2,5kzł za front. Jestem gotów nie jeść przez miesiąc i dobić do 3kzł jeśli coś mnie "trafi".

Z góry dziękuję za wasze opinie i mam nadzieję, że nie wywołałem niekończącej się, akademickiej dyskusji... ;)

Miłego dnia:)
 
Ostatnia edycja:

HILUX

New member
Również zmieniam dość często mieszkania.
Również szukałem czegoś uniwersalnego.

Wybrałem Klipsch ''Synergy'' + Onkyo (607>>609>>515 aktualnie)
Klipsch - bdb+ skuteczność ( więc łatwiutkie do wysterowania ) duża czułość na korekty w ampli. Przedni BR = mogą być blisko ściany.
Onkyo - Tryb Pure Audio - bas dobry obrys, jest twardy i mocny (czuć stopę perkusji na średnich głośnościach) Tryb ''Dynamic EQ'' Bas Podbity (jak w starych amplitunerach i wieżach) mocny. Dla małych głośności bardzo dobrze zaznaczony. Tryb idealnie się sprawdza do cichego słuchania i Myzyki Reggae / Dance / Elektronika. Taki zestaw dał mi najbardziej uniwersalne połączenie różnych gatunków muzycznych i kina domowego.

Pierwsze co powinieneś dokupić to centralny, Ponieważ powinien być z tej samej serii co kolumny. Ja kiedyś Miałem Rewelacyjne Paradigm Monitor 3v4 i tak długo zwlekałem z zakupem reszty (szukałem okazji) że zniknęły ze sprzedaży:)
 

tdoman

New member
Hilux: które konkretnie masz te Klipsche i do jakiej powierzchni pokoju? planuję system oparty o F10 i Denona X1000 na 17m2 i zastanawiam się jak to zagra... czy oprócz tego co napisałeś słuchasz może (albo zdarzyło ci się usłyszeć) klasycznego rocka albo jazzu - wygooglałem że te Klipsche dosyć dynamiczne i fajnie się nadają do głośnego słuchania takiej muzyki jak napisałeś, ale do moich upodobań niestety trochę słabiej

będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje


td
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Spitter

New member
Hilux:Na razie zmiana ampli nie wchodzi w grę. Nie chcę opierać się na konkretnych propozycjach zestawów. Każdy z nas ma inne ucho i inne preferencje. Pozostaje tylko odsłuch. Może niewłaściwie skonstruowałem pytanie, ale poszukuję informacji jakie kolumny nie będą przeszacowane do wzmacniacza i na odwrót. Sporo naczytałem się o problemach ze zniekształceniami dźwięku spowodowanymi np. zbyt słabym wzmacniaczem.

Mam jeszcze jedno pytanie - pojawia się dość często termin "jasne" określający brzmienie głosników. Rozumiem, że dotyczy on zakresu tonów na jakie dany głośnik kładzie większy nacisk. Czy od takich spraw nie jest właśnie korektor? Czy powinienem szukać głośników, które dobrze zagrają w trybie "direct"?
 

Kadajo

New member
Bez reklam
Ja bym szukal wlasnie takich ktore zadowola w trybie "direct". Niby korektorem mozna poprawic jak cos w trybie direct nie gra jak powinno, ale to nigdy nie bedzie to samo co dobrze zgrane kolumny z aplitunerem.
A termin "jasne" oznacza dokladnie to co napisales.
Sent from my GT-I9003
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tylko Wam powiem że tryb ten też nie oddaje dobrze charakteru kolumn. Jednak w amplitunerach KD tryb Direct jest inny niż we wzmacniaczach stereo. Przykładem jest moje Onkyo i Roth. Kolumny grają dość ciepło z ładnie uwypuklonym basem, a przy załączeniu Direct w ampli gra to czysto, ale płasko, dość chłodno, mało dynamicznie i bez odpowiedniego obciążenia. Więc jak ktoś wybiera kolumny sugerując się tym trybem, może różne odnieść wrażenie. Jasne, zależy też jaki amplituner. Gdybym podpiął Wam te same kolumny pod ampli w Direct i wzmacniacz w Direct to jakby zupełnie inne kolumny grały. Myslę że wybierając kolumny warto poprosić również o przepięcie pod jakiś wzmacniacz stareo, żeby być na 100% penym że kolumna gra tak a nie inaczej.
 

Spitter

New member
To akurat jest zrozumiałe - tryb direct nie zrobi w cudowny sposób z amplitunera wzmacniacza idealnego (teoretycznie). Na ścieżce sygnału jest przedwzmacniacz i końcówka mocy, które mają swoje charakterystyki. Zasilanie też nie pozostaje bez wpływu. W efekcie na wyjściu wzmacniacza nigdy nie jest to samo co na wejściu - zawsze pojawią się jakieś zniekształcenia wpływające na brzmienie. Zrozumiałem już, że każda korekcja equalizerem wprowadza dodatkowe zniekształcenia. Czyli im mniej korekcji, tym lepiej. Sygnał będzie bliższy oryginałowi. Wychodzi na to, że warto szukać głośników grających dobrze w trybie bezpośrednim (subiektywnie). Wtedy nie są konieczne większe ingerencje w charakterystykę wzmacniacza (a nie treble -5 basy +8 :D).
Cóż, jeśli w salonach nie będa mieli takiego zestawu jak mój - będe zabierał własne źródło i wzmacniacz.

Dzięki za pomoc :)

Przy okazji - pod kątem mocowym co będzie lepsze do RX-V771, BX5 czy BX6?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli chodzi o moc to ta Yamaha będzie odpowiednia do jednych i drugich. To czy kupić BX5 czy BX6 zależy jaka masz wielkość pokoju. Z BX6 będziesz miał więcej basu.
 

Spitter

New member
Dzięki,

Czy głośniki przeszacowane do danego pomieszczenia mogą gorzej brzmieć? Słyszałem kilkukrotnie termin "będą się dusiły". Czy po prostu będę miał problem z wykorzystaniem ich pełnych możliwości?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja wstawisz za duże kolumny do małego pomieszczenia i jeszcze dojdzie słaba akustyka to może być problem. Szczególnie z basem, który może przytłoczyć resztę pasma i może dudnić. Akurat BX są dość łatwe do ustawienia w pomieszczeniu. Masz też możliwość zatkanie otworów bass-reflex. Z tego co kojarzę to w BX są dwa (jeden z tyłu i jeden z przodu). jak duże masz pomieszczenie?
 

HILUX

New member
Pytałeś jakie mam kolumny. Mam KLIPSCH F2-C2-S1 aktualnie na 46m2 z ONKYO-515. Wcześniej pokoje od 15m2 do 22m2 (około). na +5dB przy cichym odsłuchu i włączonym EQ nie czuję żadnego niedoboru wysokich ani basu. W Pure Audio +20dB już salon nagłośniony (zależy od płyty). Na +35dB czuć porządnie uderzenie basu z odległości ok. 4m. Równo na +47dB jest przegięcie pałki bas za mocno wali. Sopran bardzo wyrazisty ale wcale nie jest ofensywny czy jazgotliwy. Brak mu trochę blasku ale za to jest sporo powietrza i swobody. Trochę opinii na necie jest wyssanych z palca i oglądania YouTube a część z ''saturnowych'' sesji audiofilskich.

Co do muzyki - to ja nie słucham tego co podałem :) tylko to był przykład. Głównie słucham wbrew pozorom spokojnej muzyki ''chillout'' i klimaty typu Ania Dąbrowska, Katie Melua, Sazanne Vega , Sheryl Crow. Rocka też słucham. Wybrałem Klipscha bo na poziomach głośności przeze mnie używanych grają po prostu najlepiej. To jest tylko przykład jak nienależy sugerować się schematami :)

Blackninja prowadzi też kampanię wyprzedażową KEF C7 i jak najbardziej warto na nie zwrócić uwagę.
 

Spitter

New member
C7 z praktycznego punktu widzenia bardzo by mi odpowiadały - nie musiałbym zmianiać reszty. Jednak nie to jest najważniejsze.
Poszukam salonu, w którym da się posłuchać C7.

Serdeczne dziękuje dla Wszystkich - wiele mi wyjaśniliście.
 

HILUX

New member
Aaa nie spojrzałem na sygnaturkę - faktycznie !!! :D
To nawet nie ma co się zastanawiać - idź i posłuchaj
chociaż te odsłuchy są i tak mało warte - ważne jak zagra w domu.
Ja swego czasu kupowałem na allegro i odsyłałem albo licytowałem i odsprzedawałem bo był to jedyny sposób żeby wiedzieć jak grają jakieś kolumny.
 

Spitter

New member
Posłuchane i wybrane. Najbardziej przypadły mi do gustu BX-6.
Odpadły: Diamondy 10.6, Zensor 5, Tannoy V4, Tesi 560, BA A250, MR-6 i jakieś CANTONY.
Wybór na skutek pewnego kompromisu - słuchając powyższych zestawów raz niskie były super, góra nie bardzo. Innym razem - odwrotnie, dół niedomagał a góra czyściutka. BX'y były najbardziej po środku. Nie bez wpływu jest też wzornictwo - te kolumny są po prostu fajne :D.
Co ciekawe - i potwierdzające konieczność indywidualnego odłsuchu - osoby towarzyszące zazwyczaj słyszały coś zupełnie innego niż ja.
Komplet już zamówiony u dobrodzieja blackninja.

Wielkie dzieki wszystkim za pomoc.

PS. Nie wiedziałem, że trybie direct muzyka może brzmieć jak należy, zawsze musiałem ostro "kręcić" equalizerem.
 
Ostatnia edycja:

tomato10

New member
No to gratulacje Spitter trafnego wyboru. Też się zastanawiam nad nimi tylko nie mogę tego posłuchać . Ale skoro z twoją yamaszką chodzi dobrze to z moją też powinno tak być.
 

Spitter

New member
Na moje ucho jest bardzo, bardzo dobrze - a głośniki jeszcze nie wygrzane porządnie.
Jestem zachasany jak dziecko. Na nowo słucham wszystkich płyt jakie mam. Okazuje się, że jest tam trochę dźwięków, o których nie wiedziałem... :-o

Na pewno przed zakupem trzeba słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać.
 

barmisz

New member
Witam wszystkich (to mój pierwszy post) i proszę o pomoc (radę). Czy do amplitunera Yamaha a830 dobre będą kolumny Monitor Audio Rx6. Chodzi mi o impedancję. Amplituner ma 8 ohm a kolumny 6. Czy nie będzie z tym problemu.
 
Do góry