Wreszcie kupiłem - Denon :)

bert

New member
Od dwóch tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem zestawu:
Amplituner: Denon AVR-1306
Odtwarzacz: Denon DVD-1730
Zestaw gł. Rubicon RP-26 - narazie bez suba

Pomyślałem że podzielę się z wami moimi wrażeniami a wrażenia te są jak najbardziej pozytywne! Nie jest to wprawdzie profesjonalna ocena fachowca czy audiofila ale normalnego użytkownika więc pewnie dla wielu będzie zbyt krótka, pobieżna i może niewiele mówiąca.
Jakość dżwięku stereo na tym zestawie jest naprawdę bardzo dobra (jak dla mnie) w kinie domowym też sprawuje się wyśmienicie.
Przykłąd: oglądając ze znajomymi Gwiezdne Wojny, Mroczne Widmo zaobserwowałem jak ich delikatnie odrzuca do tyłu na scenach podczas wybuchów ;) i to bez suba (tylko że bass dałem na +12 no ale bez suba sami rozumiecie..)
Muszę przyznać że przed zakupem tego zestawu miałem mieszane uczucia co do jakości dźwięku właśnie stereo ale kluczem okazało się, że sprzętu słuchałem na polecanych przez Denona (sic!) głośnikach Wharfedale Crystal 40 i to był moim zdaniem WIELKI BŁĄD! Jak dla mnie Denon ten zdecydowanie lepiej gra na Rubiconach dlatego kupiłem do niego akurat ten zestaw głośników (decyzja poprzedzone odsłuchami w studio)

Zalety:
-------
Amplituner: tylko 5.1 dla jednych (jak np. ja) może to być plus - wiąże się ze znacznie niższą niż w przypadku 7.1 -
ponieważ głośników w zestawieniu 7.1 raczej nieporozmieszczałbym po pokoju. Oczywiście dla innych może to być sporym minusem.

Odtwarzacz: Wyjście HDMI (HDCP) ze skalerem (720p, 1080i) (niestety jeszcze nie wypróbowane - brak TV z HDMI i komponentem), VCD, S-VCD, MP3, WMA, JPG, DivX (od 3.11 do 6.xx) - ale to już chyba dzisiaj standart.
Czytane formaty: CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW,

Zestaw głośników: przyjemny, naturalny i czysty dźwięk z odpowiednią ilością tonów wysokich! (co lubię), głośniki efektowe uczciwych rozmiarów - nie wyglądają jak "atrapy" z zestawu kina domowego za np. 500 PLN ;)


Wady:
-----
Amplituner: Jak narazie nie zaobserwowałem, spisuje się świetnie, gra pięknie i czysto. Jak już pisałem wyżej niektórym może przeszkadzać brak 7.1 choć miom zdaniem jak narazie jest to aspekt bardziej psychologiczny (podświadomy dyskomfort) no ale to moje zdanie. Brak Bi-Ampingu, menu ekranowego, i autokalibracji zestawu głośnikowego (wszystko w wyższych modelach 1707, 1907 i dalej w zwyż) choć ręczne zestrojenie i nastawy nie sprawiają najmniejszych trudności, ale w sumie za tą cenę.. Najpoważniejszy to chyba to że ten Denon jest zdaje się Made In China (irytują napisy na pilotach AVR i DVD wrrr) :-/

Odtwarzacz: Zdecydowanie na minus muszę zapisać Denonowi brak napisów na DivX-ach, nie czyta ich w ogóle ;( Model ten nie odtwarza także DVD-Audio :( Wprawdzie nie próbowałem doświadczalnie tylko cytuję instrukcję ale skoro tak piszą.. Poza tym czyta chyba wszystko (patrz wyżej) No i muszę wspomnieć o tacce! Tacka po wysunięciu jest jakby lekko (zaznaczam, lekko!)wygięta ku dołowi z lewej strony (lewy róg). Sprawdzałem w wielu sklepach i nie udało mi się spotkać modelu z idealnie prostą, wyjechaną tacką - po schowaniu wszystko jest ok. nie mniej nieszczęsną tackę zaliczyłbym do najpoważniejszego mankamentu ! :(

Zestaw głośników: tylko dwudrożne :( trudno mi tylko ocenić basy (trzeba posłuchać samemu) gdyż nigdy nie kładłem nacisku na jakiś szczególnie głeboki, dudniący bas ale potrafi być głęboki. W głośnikach efektowych muszę uczciwie przyznać że Crystale chyba miały bassreflex, nie jestem pewien. Miały jakiś taki otwór jak ja w moich frontach Rubiconach, hmm, nie wiem co o tym myśleć.. nie pytałem.

Podsumowanie:
-------------
Mimo kilku minusów z zestawu tego jestem bardzo zadowolony!
Według mnie sprzęt napewno zadowoli każdego przeciętnego jak i bardziej wymagającego użytkownika. Dodam, że słuch mam trochę lepszy niż przeciętny ale znowu bez przesady.
No chyba że ktoś słyszy jak trawa rośnie a zdażają się i tacy którzy słyszą czy z chwastami czy bez.. ;) ale dla nich to raczej nie zestaw KD :p
Każdy kto nie goni za 7.1 nowinkami, bajerami powinien zainteresować się tym sprzętem i chociaż posłuchać, bo można mieć moim zdaniem przyzwoity sprzęt, dobrej klasy za niewygórowane pieniądze. Bardzo dobre stereo i wcale nie gorsze kino, nawet bez suba wyśmienite dla średnio małych i średnich pokoi (mój 5x3,5 m) Przed kupnem byłem niepocieszony że nie starczyło mi już środków na zakup subwoofera a teraz zastanawiam się czy w ogóle jest sens go dokupywać.
Koniecznie słuchać też w innym zestawieniu niż tylko z Wharfedale Crystal 40 ! może z Kodami lub innymi. Ja miałem tylko możliwość porównania Crystali i Rubiconów i wybrałem te drugie.
P.S.1
Czasami miałem wrażenie że ten Denon zagra lepiej na wszystkim tylko nie na tych Crystalach.. Może też wpływ na wybrane przeze mnie głośniki ma to że lubię słuchać muzyki średnio cicho i średnio.

Wszystkim którzy mi tutaj pomagali się zorientować, nakierowywali i podpowiadali serdeczne dzięki. Mam nadzieję że i ja komuś tu kiedyś pomogę, na coś się przydam ;)
Pozdrawiam.

P.S.2
Nie rozpisywałem się drobiazgowo (i tak już się zbytnio rozpisałem) na temat danych technicznych bo o tych można przeczytać na www.denon.pl ;)
 
Do góry