czym różnią sie te dwa modele oprócz ceny? TX-L42V20 a TX-L42D25E.
Który z nich lepiej wybrać?
Witam PANASONIC TX-L42V20E a PANASONIC TX- L42 D25 rożni się obudowa Modułem LAN WiFi USB i Multiplikacja okien obrazu: PIP/PAP/PAT i cena,TX-L42V20E- 3995,00 zl TX- L42 D25-3612,00 zł, bierzace ceny z CENEO.Ja posiadam model TX-L37V20E obecnie używam moduł Aston opr.2,2300 pracuje bardzo dobrze cały pakiet C+ i HD nawet poprzez bloker seca 4. moduł Polsatu tez współpracuje działają wszystkie kanały + HD jest w sprzedaży moduł na telewizje na kartę w cenie 130 zł ale nie testowałem.Wgrałem nowe oprogramowanie 2505 telewizor sam aktualizuje droga internetowa.Dodaje opis testowy;
TX-L42V20E dysponuje ekranem ciekłokrystalicznym o przekątnej 42 cali. Podświetlenie realizowane jest za pomocą LED-ów umieszczonych przy krawędzi matrycy. Procesor obrazu Vreal Pro 5radzi sobie z wyświetlaniem w rozdzielczości FullHD, czyli 1920x1080 bez przeplotu.
Telewizor Internetowy
Wstawiany do złącza USB modul Wi-Fi nie tylko pracuje w najnowszym standardzie 802.11n, ale poza popularnym pasmem 2,4 obsługuje także mało zatłoczone pięciogigahercowe. Ta możliwość zwiększa szansę na utrzymanie wysokiego transferu, wymaganego do zachowania ciągłości transmisji do telewizora obrazu w pełnej rozdzielczości FullHD. Zwłaszcza, że moduł nie jest symetryczny, ale pracując w systemie Tx1Rx2 dba przede wszystkim o odbiór.
Przeglądarka stron WWW jeszcze nie jest doskonała. Nie wszystkie fragmenty wielu stron są widoczne, ale sądząc po częstotliwości uaktualniania oprogramowania (w ciągu kilku tygodni ukazały się aż trzy jego nowe wersje) także i ten problem zostanie wkrótce rozwiązany. Za to już dziś można adres strony wprowadzać za pomocą zwykłej klawiatury komputerowej, podłączonej do telewizora przez jedno z dwóch gniazd USB. Konkurencja oferuje tylko jej wirtualny odpowiednik wyświetlany na ekranie, po której porusza się po jednym polu w tempie żółwia albo rozwiązanie wykorzystujące dwanaście klawiszy numerycznych w sposób znany z telefonów komórkowych. Rzeczywista klawiatura daje komfort nieporównywalnie wyższy.
Do wyjątkowych rozwiązań zaliczyć także można obecność gniazdka na kartę SD (do 64GB). Może ona zostać nagrana w kamerze, pełnić rolę dodatkowej pamięci na zdjęcia czy filmy, a także magazynu na media pobierane w zamkniętym systemie rozpowszechniania. Wtedy wykorzystuje się formaty plików nieco odmienne od komputerowych, co zapobiega prawidłowemu ich odczytaniu poza telewizorem.
Funkcjonalność
Poza Internetem telewizor jest w stanie odtwarzać multimedia z urządzeń zgodnych ze standardem DLNA, podłączonych do telewizora za pośrednictwem sieci komputerowej. Odtwarzane mogą być pliki audio MP3, zdjęcia cyfrowe JPEG oraz filmy nawet z obrazem o rozdzielczości 1080p, ale tylko zapisane w formatach AVCHD lub DivX HD. Niestety, nie są akceptowane filmy MKV. Telewizor obsługuje napisy w formatach .txt, .srt i .sub lecz nie zawsze poprawnie wyświetla wszystkie polskie znaki diakrytycznych (m.in. ą, ś).
Nagrywanie na dysk przez USB
Do gniazda USB można podłączyć twardy dysk i nagrywać na nim programy telewizyjne czy oglądać je z tzw. przesunięciem czasowym (Time Shift). Do zaprogramowania nagrań można wykorzystać EPG (elektroniczny przewodnik programowy). Godzina zapisu w rozdzielczości SD zajmuje ok. 2 GB pamięci. Niestety, ta funkcja działa tylko przy odbiorze cyfrowej telewizji, a nagrania można odtworzyć wyłącznie na tym samym telewizorze.
Tunery TV
W odbiorniku zamontowano hybrydowy tuner, umożliwiający odbiór telewizji analogowej i cyfrowej, kodowanej w systemie MPEG-4, jaki będzie obowiązywał w Polsce. Podczas testów telewizor sprawnie rozpoznał wszystkie dostępne kanały DVB-T i bez problemów obsługiwał elektroniczny przewodnik programowy (EPG).
Oszczędność energii
W urządzeniu można włączyć tryb Eco w którym dynamicznie dopasowuje się jasność matrycy i optymalizuje parametry prezentowanego obrazu do warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. To rozwiązanie pozwala obniżyć zużycie energii o ok. 30%.
Obraz
Kolory i kontast
W telewizorze jest aż osiem predefiniowanych przez producenta profili parametrów ekranu, dwa „profesjonalne”, dwa kinowe: zwykły i realistyczny. Poza tym są dynamiczny, normalny, do gier i oglądania zdjęć. Nie wszystkie profile udostępniają do regulacji pełny zestaw parametrów. Brakowi możliwości dostrojenia udziału poszczególnych kolorów zawdzięcza ten telewizor stosunkowo słaby balans szarości. W czterech najlepszych profilach, dedykowanych do oglądana filmów nie znaleźliśmy sposobu na pozbycie się kilkunastoprocentowego, niewidocznego gołym okiem nadmiaru czerwieni. Nie pomogło nawet dostępna w profilach profesjonalnych funkcja regulowania poszczególnych składowych RGB. Stąd niezbyt zbalansowane szarości i zbyt duża wartość parametru deltaE. Wśród najlepszej czwórki profil kinowy charakteryzował się zbyt słabym nasyceniem, obniżoną temperaturą ale za to powiększonym kontrastem. Dopiero w pozostałej trójce z najlepszych pierwszy z wymienionych mankamentów został zlikwidowany. Gamma podniosła się do 2,20 razem ze zmniejszeniem się kontrastu do 800:1. Największą wartość ten parametr osiągnął w profilu dynamicznym (1200:1), gdzie do nadmiaru czerwieni doszedł deficyt zielonego. Niemniej jednak te ustawienia sprawdzają się dobrze. Obraz, nawet w silnie nasłonecznionym pomieszczeniu jest wyraźny, z nasyconymi kolorami.
Równomierność podświetlania matrycy
W ekranach ciekłokrystalicznych z podświetleniem krawędziowym należy się liczyć z dużą nierównomiernością podświetlenia. Nic takiego w Panasoniku nie miało miejsca. Pomimo nieco ciemniejszego środka i prawe strony współczynnik równomierności rozświetlania spał tylko do 87%.
Jasność
Chcąc uzyskać precyzję regulacji siły światła w poszczególnych kolorach przez ciekły kryształ należy zmniejszyć intensywność podświetlenia. Dlatego w najlepszych trybach urządzenie oferuje jasność zredukowaną do 150 kandeli na metr kwadratowy. Kiedy precyzję regulacji można sobie podarować jasność wzrasta o sto jednostek.
Dźwięk
Brzmienie telewizora jest poprawne, ale generowany dźwięk jest płaski i pozbawiony mocnej podstawy basowej. Same głośniki są niewielkie i umieszczone za obudową, co nie sprzyja dobremu generowaniu i rozchodzeniu się dźwięku. Przy oglądaniu filmów warto podnieść sobie komfort podłączając do telewizora zestaw audio.
Wyniki testów
* Dźwięk: 8.8
* Funkcje: 10.0
* Jakość wykonania: 10.0
* Obraz: 4.8
* Opłacalność: 5.8
Wersja oprogramowania sterującego Wersja oprogramowania sterujacego (firmware) z jakim testowany był telewizor 2.408
Pozostałe informacje Ergonomia pilota (skala 1-5) 5 Intuicyjność interfejsu (skala 1-5) 4 Jakość wykonania (skala 1-7) 7
Jakość dźwięku (skala 1-5) Soprany 3 Średnie tony 4 Bas 4 Efekty przestrzenne 3
Jakość obrazu (pomiary, w optymalnym trybie po kalibracji) Zmierzony współczynnik kontrastu statycznego, on/off (x:1) 800 Równomierność podświetlenia matrycy (procent) 0 DeltaE (wierność barw, im mniej tym lepiej) 24 Jasność (tryb optymalny, cd/m2) 150 Ostrość (skala 1-5) 5 Kąty widzenia (skala 1-5) 4 Skuteczność działania mechanizmów poprawy płynności obrazu (skala 1-5) 3 Współczynnik gamma (najlepszy tryb fabryczny ustawień obrazu) 2 Temperatura barwowa (najlepszy tryb fabryczny ustawień obrazu, kelwiny) 5600
Pobór energii Standby pobór energii (W) 0 Minimalny pobór energii (W) 42 Średni pobór energii (W) 85 Maksymalny pobór energii (W) 125 Pozdrawiam