ustawienie głośników surround

XFX

New member
Jak powinny być ustawione głośniki surround (zestaw 5.0) ?
Chodzi o to czy mają być dokładnie na wysokości głowy czy mają być minimalnie za głową i trochę powyżej?? One chyba maja robić przestrzeń ??
Pomocy bo każdy co innego mówi i już nie wiem jak i gdzie je zamocować... głowe mam na wysokości ok. 90 cm zastanawiam się nad stojakami h=100 cm głośnik Klipsch B2 (nie wiem czy to nie za wysoko)
 

XFX

New member
to idealne ustawienie - jeśli pozwalają warunki.
Info masz w innym wątku.

Co jest właśnie idealnym rozwiązaniem. I w którym wątku dokładnie bo jak przeszukałem to właśnie ciągle coś innego znajduję.
Ogólnie jedynym sensownym opisem jaki znalazłem - dźwięk z głośników surround powinien być mniej ukierunkowany, powinien się swobodniej rozchodzić. Efekty surround w filmach wywierają większe wrażenie, jeśli słuchacz nie ma świadomości, że dochodzą do niego z konkretnego głośnika. Dlatego głośniki surround powinny znajdować się powyżej uszu oglądającego. Najlepiej, jeśli tweeter głośników surround znajduje się przynajmniej 30cm, a jeszcze lepiej 60cm. powyżej uszu widza. Głośniki surround mogą być umieszczone na bocznej lub tylnej ścianie, ale w obu przypadkach powinny być lekko za osobą oglądającą i po jej bokach.

Wydaje mi się więc ze jak głośniki będą na standach 100 cm + wysokość głośnika (głowa 90 cm) lekko za mną przy samej tylnej ścianie to dzwięk powinien się idealnie rozchodzić.
Wczoraj eksperymentowałem i dźwięk lepiej dochodził jak były idealnie na równi i na wysokości uszu ale jednocześnie stwierdziłem ze to przecież front i central ma "docierać" a boczne robić tylko "chórki"
po co jednak większość stojaków ma wysokość ok. 60-70 cm? to przecież zawsze będzie poniżej uszu ...
 
Do góry